Cioloș tocmai a lansat un nou partid – partidul Antenelor

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

Stau departe de campaniile de marketing politic și economic, indiferent cât de deștepte, cât de plătite sau cât de cinice ar fi ele. Pe acest site publicitatea este marcată cu (P) în titlu, iar publicitatea politică legală este refuzată. Consider totuși că este de datoria mea, de profesionist în informare publică, să îmi spun punctul de vedere atunci când mi se pare că publicul este manipulat într-o direcție sau în alta, când observ un tipar care se repetă, când instituții ale statului chiar sunt prinse și jucate într-o carte malversativă ce folosește unui scop ce poate fi antisocial. Cred că Senatul României și instituția Primului-ministru tocmai au picat într-o astfel de capcană, participând la lansarea unui nou partid.

antena 3

Atunci când CNA-ul a retras prima dată licența postului de televiziune OTV, Dan Diaconescu era încă departe ideea unui partid politic, deși, poate personal, se gândise la asta. Mai târziu, reînființată doar pentru a susține (pe față și încălcând toate legile existente) Partidul Poporului, OTV a reprezentat un instrument rudimentar dar eficient de marketing politic, Dan Diaconescu reușind să controleze un neverosimil 14% din Parlament după alegerile din 2012.

Victimizarea licențelor retrase și a opresiunilor statului a funcționat cu scârț dar a funcționat, mai ales dublată de popularitatea vedetei tv, de populismul împins până la delir și, mai ales, de naivitatea și lipsa de exercițiu democratic a electoratului. Aplicați acest tipar pe actuala evacuare a antenelor…

Peste timp, instrumentele s-au mai complicat, lumea s-a mai deșteptat, ceea ce nu înseamnă că un astfel de mecanism nu mai poate fi pus în operă, bineînțeles de o minte ceva mai complicată decât cea a lui Dan Diaconescu. Victor Ponta are o astfel de minte, Gelu Diaconu, fostul șef al Fiscului de asemenea, Dan Voiculescu (ce speră să iasă anul viitor din pușcărie) are o astfel de minte și, vă asigur și Mihai Gâdea, Mircea Badea sau alte vedete ale Antenelor pot fi parte a unui astfel de plan. Sau nu.  

Sunt convins totuși că nu sunt mulți cei care ar putea avea cunoștiință de el, la fel cum nu o suspectez pe Cristiana Anghel sau pe foarte mulți dintre colegii senatori ai domniei sale de atâta inteligență. Dar s-ar putea ca domnul Tăriceanu să fie totuși parte din acest plan, de lansare a unui nou partid printr-un conflict născut dintr-un pseudo-abuz.

Cheia victimizării Antenelor nu stă în amânarea evacuării, asumată public de către Victor Ponta, ci în decizia luată cu bagajele strânse, săptămâna trecută, de către fostul șef al ANAF, Gelu Diaconu. Doar nu credeți că acesta era un dușman al lui Voiculescu, nu? De ce acum? De ce nu s-a mai abținut o zi Diaconu, dacă aproape un an și jumătate a făcut-o? De n-a făcut-o imediat după plecare lui Ponta de la guvern, acum trei luni?

Probabil lucrurile s-ar fi întâmplat oricum în perioada următoare, dar schimbarea lui Diaconu a precipitat lucrurile. Odată dat ordinul, care este legal, noul șef al Fiscului ar fi comis un abuz să îl anuleze. Oprirea curentului (singurul lucru ce se poate întâmpla peste două zile) ar face așadar un serviciu Antenelor. Oricum au back-up, au studiouri în afara clădirilor respective ce vor prelua emisia, până la operaționalizarea planului de mutare. Totul e un circ calculat, menit să justifice o reacție de tip politic, ce poate fi intrarea în luptă electorală a unora dintre vedetele Antenelor, prin preluarea unui partid existent sau crearea altuia nou.

Imaginați-vă cât de mișto se vor plia pe această manevră exact sloganurile de schimbare a clasei politice, transformând indignarea din toamnă într-o reacțiune de fapt, în manipularea deșteaptă a unui lord sith aflat în pușcărie către puterile unui împărat..

Sigur, ceea ce vă spun este doar o teorie, nu am informații concrete privind un astfel de plan și nici nu știu exact până unde va merge el, sau dacă presupune, de exemplu, variante de debarcare a guvernului Cioloș (așa cum debarcarea lui Ungureanu în 2012 a fost parte a planului ce urcat la slăvi USL în alegerile din toamnă). Nici nu contest dreptul unui jurnalist sau a mai multora de a candida, deși nu îmi place atunci când văd vedete tv trecând de pe sticlă direct în campania electorală. E dreptul lor, constituțional, la fel cum e dreptul fiecăruia dintre noi să fie atât de deștept cât poate. Poți cel mult ignora astfel de manevre, presupunând că le-ai priceput.

Ceea ce nu îmi place este capcana în care au căzut senatorii, aproape toți senatorii, dar și premierul Dacian Cioloș, transformând acest plan de marketing politic într-o adevărată dezbaterea națională. Campania electorală tocmai a început și a început printr-o manevră a naibii de perversă.

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

51 răspunsuri la Cioloș tocmai a lansat un nou partid – partidul Antenelor

  • Vrancea Petre
    Februarie 23, 2016 la ora 10:50

    Cred ca, in Parlament, ar fi fost mult mai bine venita o dezbatere despre situatia in care o persoana, un grup sau o familie detine in acelasi timp societati, companii, trusturi finaciar-economice, este implicat in politica (poate, chiar, sa detina si partid!) sa fie parlamentar, ministru, consilier, etc. si sa mai posede si societati/ trusturi media. Ce credeti ca este tentat omul respectiv (mai ales daca are un caracter de speta joasa) sa faca cu adversarii, concurentii economici ? Dar cu cei politici? Recunoasteti genul ? Atat timp cat nu se da o lege antitrust in media, prin care proprietarii firmelor media sa nu detina si alt gen de firme si, mai ales, sa nu aibe voie sa faca si sa intre in politica, poate aparea oricand un sforangiu, santajist (si economic si politic), hot, diversionist ca Voiculescu.

    Răspunde
     
  • N!ck
    Februarie 19, 2016 la ora 11:43

    @Moise: Aici nu e vorba de un partid a Antenelor ci e vorba de cat de slab si fara viziune este Ciolos! De altfel exista esecul partidului OTV iar cei din Antene sigur nu vor repeta experienta pentru ca inteleg exact ce se intampla!
    In schimb Ciolos nu intelege nimic din ce se intampla. Avea posibilitatea marti in Senat sa arate ca stie sa conduca. Era de ajuns ca de la pupitrul Senatului, sa faca o invitatie reprezentantilor trustului Intact la un dialog deschis chiar televizat pentru rezolvarea acestei probleme.
    Dar nu, el a preferat sa se tina “tare” si sa-i lase pe cei de la Antena 3 sa conduca “lupta”!
    O “lupta” din care Ciolos nu are decat de pierdut.

    Răspunde
     
    1. Andrei C
      Februarie 19, 2016 la ora 19:46

      Sincer, cred că Cioloș era, cel mult, aproape prins între ciocan și nicovală. Dar a răspuns conform așteptărilor acelora dintre cetățeni cu scaun la cap, care consider că e cel mai important lucru din tot episodul acesta – chiar dacă a contribuit la fondarea unei pseudo-dezbateri naționale între membri ai prostimii.

      Poate că, în final, e totuși și un lucru bun în același timp: ne ajută să ne menținem vigilența.

      Răspunde
       
  • speranta R
    Februarie 19, 2016 la ora 10:30

    antenistii stiu ca nu vor pleca(au atacat
    decizia ANAF)si totusi invita,cu glas mieros,
    lumea in strada,sa vada cum stau pentru o mica-mare agitatie, sa-si “scoata”seful;
    de ce sa dai furaciunea inapoi cand poti
    plati si manipula?
    -pentru ca pe cetateanul corect nu-l apara nimeni,dar pe hotoman,DA,de acolo….pica!

    Răspunde
     
  • Dan
    Februarie 19, 2016 la ora 01:13

    Si totusi, sa nu cadem in capcana lor, sa nu canalizam acum toata ura impotriva lui Iohannis sau Ciolos, sa nu uitam de adevaratii papusari care orchestreaza toate astea si care acum isi rad pe sub mustata (sic!).

    Răspunde
     
  • Dragnea
    Februarie 19, 2016 la ora 00:42

    Moise,te abati de la subiectele fierbinți care se petrec in romania , Romania in direct. (Europa fm)este cumpărată dePSD

    Răspunde
     
  • m
    Februarie 18, 2016 la ora 22:01

    Ponta n-a glumit cand a zis ca-si ia popcorn. Cred ca face pe el de ras in aceste momente memorabile 🙂

    Răspunde
     
    1. m
      Februarie 18, 2016 la ora 22:56

      Si mi se pare principalul beneficiar( evident dintre cei pusi in fata, sforarii sunt aproape invizibili) 😉

      Răspunde
       
  • Navetistul
    Februarie 18, 2016 la ora 21:53

    Dreptul la libera exprimare este cel mai tare…
    Eu am o casa cumparata cu credit. Deschid un post de radio in acea casa, cu contract de inchiriere, dupa care nu mai platesc ratele la banca. Banca nu va putea sa-mi ia casa in veci deoarece dreptul la libera exprimare este sfant.
    Sunt sigur ca tot parlamentul in frunte cu Dlul Tariceanu, Premierul si chiar Presedintele o sa-mi apere dreptul la libera exprimare si o sa condamne abuzul la care recurge banca.

    Răspunde
     
  • George
    Februarie 18, 2016 la ora 15:43

    Salut Moise,

    Ieri a aparut un articol la HN cum ca presedintele tarii a pierdut 2000 de like-uri dupa declaratia facuta in care critica ANAF si prin antiteza ia apararea grupului Intact. In cursul zilei de astazi cei de la HN au actualizat stirea pana la 10.000 unlike-uri.
    Tot astazi Mircea Badea a cerut ca fanii sai sa dea like-uri pentru presedintele tarii ca sa reduca din impactul mediatic al celor 10000 de unlike-uri.

    Din cate se pare s-a creat o manie mediatica de dat like-uri si unlike-uri. Ma intreb oare daca Romania asta e normala sau a stat toate pe facebook sa dea like sau unlike.

    Ar fi tare sa faci o gluma diseara si sa faci un calcul cati bani a pierdut Romania astazi stand pe facebook ca sa dea unlike si like dupa o declaratie a presedintelui.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Februarie 18, 2016 la ora 14:44

    Buna Ziua cat se ia de post ?
    Nu pot sa cred ca rasa Asta a voastra exista (prosti nu pot as va fac Eu) deci cat se ia de post mincinos ?

    Răspunde
     
  • dan
    Februarie 18, 2016 la ora 09:14

    “Abuzul” ANAF ?? Ei au respectat legea,buna sau mai putin buna,au mers in cladirile respective reprezentand proprietarii,asa ca aveau tot dreptul sa legitimeze pe oricine se aflau in locatie.Referitor la partidul anteneilor…o sa fie al treilea ca importanta in tara,ca o sa dispara in timp….degeaba daca incurca socotelile…..vezi partidul otv…

    Răspunde
     
  • Cristian
    Februarie 18, 2016 la ora 08:38

    Antena 3 face ce stie mai bine, da informatii incomplete si multe minciuni, ok asta sunt ei, dar presedintele Johanis a uitat cum era prezentat in campania electorala.? Poate ar trebui sa-i reaminteasca cineva niste caracterizari facute de cei pe care ii plange. Daca are cineva inregistrari video sau audio ar fi bine sa fie trimise la Cotroceni.

    Răspunde
     
  • Adrian
    Februarie 18, 2016 la ora 07:32

    Astept din partea parlamentului o mobilizare la fel de importanta si un raspuns in cazul Micula si in alte cazuri in care statul roman are de dat despagubiri si nu de incasat… poate aflam si noi de ce trebuie sa ii ingrasam pe unii si sa saracim noi mai mult… in ceea ce priveste Antenele nu va faceti griji ca se descurca ei…

    Răspunde
     
  • Holostencu
    Februarie 18, 2016 la ora 06:33

    S-au mutat spitale şi şcoli pentru a fi “retrocedate” clădirile , s-au închis combinate , fabrici , etc în toată ţara şi la noi se dezbate în Parlament de ce îşi face ANAF-ul treaba…omul ăsta a cumpărat , printre altele , acea clădire cu bani furaţi conform instanţei.

    Răspunde
     
  • Dani
    Februarie 17, 2016 la ora 22:48

    Este usor deplasat ce spui. Singura mutare de forte pe acest val de simpatie ar putea fi crearea unui usl nou format din ALDE si Psd. Nu cred ca cineva din antena 3 va intra in politica, nu fac ei greseli din astea asa de mari.

    Răspunde
     
  • Doina
    Februarie 17, 2016 la ora 22:00

    Moise, cei de la Antene spun ca, dupa hotararea judecatoreasca si intabularea cladirilor de catre stat (adica in cca. un an si jumatate), au facut o multime de demersuri catre autoritati (reprezentate de Ponta pana acum 3 luni) ca sa isi legalizeze statutul de chiriasi. Intrebarea mea: in timpul asta, CUI au platit chiria? Au continuat sa i-o plateasca lui Voiculescu? Pe ce baza? N-au platit nimic nimanui? Pai, atunci, chiar le convenea tergiversarea si Ponta le-a oferit “tergiversarea”.

    Răspunde
     
  • Dan
    Februarie 17, 2016 la ora 21:54

    Ciudat cum au sarit toate lichelele cu dreptul la libera exprimare, libertatea presei, dar au uitat cine a lansat legea defaimarii 🙂 Inca sper ca jocul de astazi al lui Ciolos sa fi avut doar rolul de a-i ameti de cap, iar ANAF sa-si faca in continuare treaba.

    Răspunde
     
    1. TIBI
      Februarie 19, 2016 la ora 10:08

      Asta este si intrebarea mea: care suprima mai tare dreptul la libera exprimare: evacuarea unui sediu in care-si desfasoara activitatea o SC, in urma unei sentinte definitive (care se intampla sa fie o televiziune), sau legea defaimarii, propusa de un PENAL mustacios condamnat la INCHISOARE, care vrea si incearca sa conduca tara asta, si prin care primesti amenda de nspe mii de euro pentru orice spui?

      Răspunde
       
  • Razvan S.
    Februarie 17, 2016 la ora 21:03

    “cunoștiință” ?

    Răspunde
     
  • florin
    Februarie 17, 2016 la ora 21:00

    Din moment ce exista o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila consider ca ea trebuie pusa in aplicare. Daca in acest caz nu se aplica atunci sa fie exonerate de aplicarea unor hotarari similare toate persoanele fizice/juridice aflate intr0o situatie similara. Posturile de televiziune sa inchirieze spatiul de la noul proprietar (statul)si sa plateasca chirie. Sau sa cumpere cladirile aceste posturi de televiziune.

    Răspunde
     
  • Sorin
    Februarie 17, 2016 la ora 20:30

    ar trebui sa vorbim despre o hotarire definitiva si irevocabila, dar ce mai e definitiv , in Romania

    Răspunde
     
  • sorin
    Februarie 17, 2016 la ora 20:26

    partidul deja la facut voiculescu , acum ramine doar, faptul ca vedetele antenei sa se inscrie in partid, si cind te gindesti ca totul a plecat de la o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila, (dar ce mai e definitiv in rominia)

    Răspunde
     
  • Alin
    Februarie 17, 2016 la ora 20:20

    Dupa parerea mea heirupista este abordarea domnului Johannis. Cred ca trebuie sa i se aduca aminte cine si de ce l-a votat.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 17, 2016 la ora 20:27

      Domnia sa este intr-o situatie foarte asemanatoare, pierzand in justitie dreptul de proprietate asupra unui imobil pentru care incaseaza chirie.

      Răspunde
       
  • nufacpolitica
    Februarie 17, 2016 la ora 20:06

    L-au scos pe domnul Ciolos in fata clasei sa l depuncteze pe legea facuta tot de ei dar mi a placut cum le a raspuns.Varianta mentionata de dumneavoastra este plauzibila. In situatia in care Seful lor trebuie sa se intoarca in vechea locatie care este ,,copilul lui” jurnalistii de la Antene care au o exprimare mai mult decat libera fac tot ce pot sa nu fie dati afara din locatie.Totusi parlamentarii spumega deoarece nu mai au unde sa linseze mediatic pe dusman mai ales ca se apropie alegerile.Majoritatea televiziunilor nu accepta limbajul si linsajul, astfel parlamentarii care sunt ca si angajati ai Trustului nu mai au unde presta si asta este o mare problema .Cred ca daca era vorba de alta televiziune nu s ar fi deranjat nimeni sa l cheme pe Primul Ministru sa l certe sau daca era un simplu cetatean.Legea trebuie sa fie aplicata nediscriminatoriu.Nu stiu cum a intervenit ANAFul poate au avut exces de zel sau nu.

    Răspunde
     
    1. AdrianN
      Februarie 18, 2016 la ora 13:38

      Foarte bine punctat. Iata stimati concetateni si motivul: politicieni care nu mai au de unde sa manipuleze populatia.

      Răspunde
       
  • Grig
    Februarie 17, 2016 la ora 19:59

    Partidul Antenelor exista de multa vreme…nu a intrat in”legalitate”precum OTV-ul dintr-un singur motiv,popularitatea”vedetelor”scade rapid dupa intrarea in politica…daca ramai un aparent”caine de paza”al democratiei,castigul e mai mic,dar sigur…”partidul”Antenelor a sprijinit de sub umbrela”impartialitatii”alte partide sau a”scos”,ca din joben,un europarlamentar despre care unii”analisti”ziceau ca a obtinut voturi ca si candidat antisistem!!!Poate ar fi benefica iesirea din ilegalitate a acestui partid mincinos,pervers,manipulator,care poate depasi”performantele”altora pe aceste planuri,avand atata experienta…Cert este ca,de s-ar pune problema inchiderii TVR,”scandalul”ar fi mult mai mic,nu-i asa?

    Răspunde
     
  • Bogdan Cozma
    Februarie 17, 2016 la ora 18:58

    Eu am fost de parere ca acest circ voiculesciano-bolsevismo-manipulatoriu ar avea scop acoperirea propunerii venite din partea DNA cu privire la plata daunelor aduse statului din partea infractorilor,dar aceasta abordare a d-lui Guran mi se pare cea mai apropiata de intentie.
    Ma simt din ce in ce mai convins ca securitatea,fostii activisti din PCR detin o mare parte din puterea financiara,mediatica a Romaniei.
    Mai apoi,chiar sunt foarte convins de ideea ca aceia care au ocupat o functie publica din 1945 pana in prezent sa li se INTERZICA dreptul de a candida si ocupa o functie publica ar fi SINGURA CALE PENTRU ASANARE,DEZVOLTARE a statului Roman

    Răspunde
     
  • Paul
    Februarie 17, 2016 la ora 18:56

    :). Astazi, dupa ce am urmarit discursul domnului Ciolos, chiar mi-am amintit de cazul OTV si cat de usor ar putea cineva sa castige capital de pe urma acestui eveniment – acum sigur nu pot sa ma pronunt daca a fost un abuz sau nu, dar cum a precizat si Ciolos voi ati inlesnit acest lucru -e in legislatie, legislatie facuta de voi, parlamentarii. Acum imi este mult mai clar despre acest teatru ieftin marca A3… Sa fim seriosi, nu se intrerupe emisia sau daca se va intrerupe o vor face doar pentru a manipula si mai mult-pentru a-si propaga imaginea de persecutati…acum ramane de vazut pana unde va evolua acesta tensiune si cum va reactiona publicul. Eu inca sper ca macar acum in ceasul al 13lea sa lasam institutiile sa isi faca treaba, fie ca e ANAF, fie ca sunt instantele care vor trasa o rezolutie…pe fond despre asta e vorba…

    Răspunde
     
  • FlorinT
    Februarie 17, 2016 la ora 18:42

    Azi s-a intamplat minunea.

    Azi s-a dovedit foarte clar ca daca faci lucrurile corect si legal, esti chemat in senat si urecheat.Senatul a tinut sa arate ca se poate sa fii certat chiar daca ai facut lucruri corecte. Ce, doar DNA-ul sa cheme la audieri?

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 17, 2016 la ora 20:24

      Imi place ca asta se intampla exact dupa declaratia cu privire la incetarea MCV. Cum Dumnezeu sa fie oprit MCV?! In Parlament sunt exact oamenii votati de noi. Directia de dezvoltare a patriei noastre este cea pe care ne-o dorim. In orice caz, educatia cetatenilor (cei care voteaza) ne priveste in mica masura. Suntem dispusi sa majoram salariile medicilor, spre exemplu, pe ale politistilor samd. Pe ale cadrelor didactice, nu!

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Februarie 17, 2016 la ora 21:02

        S-ar impune un MCV mai drastic, dar numai pentru parlament.

        Răspunde
         
  • eric
    Februarie 17, 2016 la ora 17:58

    Trebuie sa fii chiar lipsit de ocupatie, ca s anu spun altfel , sa urmaresti Antena 3. Aia au acelasi discurs de ani buni , ataca aceeasi oameni. Mari opozanti ai puterii, cand s-a schimbat puterea ei tot cu basistii aveau treaba. Insa e ma enerveaza cel mai mult e dubla lor masura absolut evidenta. Faptu absolut identice sunt abordate diferit de angajatii varanului in functie de cine le savarseste. Am sute de exemple in sensul asta, poate as fi avut mii daca ma uitam mai mult de 5 minute pe zi, atatea cate mi-am alocat pentru a le studia comportamentul psihotico-limbist.Un alt lucru care se intampla acolo, absolut curios, ca in nici o alta televiziune ( aservita unui partid sau altuia) este faptul ca absolut toti jurnalistii au aceeasi parere, nici unul nu iese din directia trasata de trust. Ei vorbesc de libertate de expresie? Mi se pare uluitor!

    Răspunde
     
  • Alin
    Februarie 17, 2016 la ora 17:47

    Salut Moise,
    Lucrez in middle management in strainatate pentru o companie din Fortune 500. Cam de doua ori pe an ma intorc in tara si incerc sa ma gandesc daca as avea vreun viitor aici. Unicul meu punct de reper dupa multi ani ramasese emisiunea Biziday. Te credeam impartial.
    Pana astazi cand am auzit emisiunea ta de la radio. Daca si tu poti fi cumparat atat de usor este clar ca tara asta nu mai are nimic de oferit romanilor inteligenti.
    Esti inteligent si sunt sigur ca ai inteles abuzul comis de ANAF si Ciolos dar ai decis sa taci sau sa-l sustii.
    Nu sunt sustinator al lui Voiculescu, m-am bucurat ca e in puscarie. Acolo ii este locul precum acolo este locul multora. Dar abuzul comis de ANAF nu poate fi justificat in niciun fel.
    Cu respect,
    Alin

    Răspunde
     
    1. Moise
      Februarie 17, 2016 la ora 18:18

      Nu. Nici vorba. Nici nu cred ca sunteti cine sustineti. Nu poti ajunge manager acolo daca nu stii cateva lucruri simple. Va las commentul din respect pentru ceilalti dar si pentru limbajul civilizat pe care l-ati folosit.

      Răspunde
       
      1. Alin
        Februarie 17, 2016 la ora 20:56

        Va multumesc ca mi-ati lasat comentariul.
        Stiu ca nu ma credeti ca sunt cine spun asta e o alta problema a Romaniei. De obicei nu comentez, dar eu cred ca abuzul acesta va trimite Romania pe o panta foarte periculoasa de unde nu va mai fi cale de intoarcere in decursul vietii noastre. Evenimentele se vad altfel cand vii in tara de doua ori pe an, le vezi pe repede inainte si trendurile sunt mai evidente.
        Orice ar fi facut antenistii ca sa obtina amanarea evacuarii cu mai mult de un an nu justifica gestul ANAF-ului de a veni in forta pentru a scoate din priza 5 televiziuni si a lasa pe drumuri sute de oameni. Intact este o companie privata care si-a platit toate datoriile la stat. Procedura de evacuare este reglementata legal si nu presupune folosirea unui numar mare de forte si legitimarea unui senator.
        Ce mesaj transmite statul eventualilor investitori in media prin aceasta actiune?
        Va inteleg si punctul dumneavoastra de vedere. Ceea ce au facut cei de la Antena 3 se numeste “entrapment”. Le-au intins o cursa celor de la ANAF care au fost sufficient de prosti sa cada in ea. Daca aceasta cursa este intinsa de stat este ilegala. Daca statul cade intr-o astfel de cursa atunci trebuie sa plateasca; statul trebuie sa fie mai inteligent decat oamenii obisnuiti.
        Prostia se plateste si in acest caz statul a actionat prosteste deci trebuie sa plateasca.
        Cum spuneam, nu o sa mai comentez, si dumneavoastra aveti un privitor mai putin.

        Răspunde
         
        1. Stelian F
          Februarie 18, 2016 la ora 01:26

          Eu unul vin odata pe an in Romania si atunci cand vin as dori sa vin intr-o tara guvernata de legi, de legi bune, neinterpretabile si fara dedicatie daca s-ar putea, dar ma multumesc cu orice legi, atat timp cat ele sunt respectate intocmai de institutiile statului.

          Răspunde
           
        2. Kristina
          Februarie 19, 2016 la ora 14:43

          Abia atunci când nu mai comentați dv.sistemul securisto-comunist isi atinge sigur ținta
          Aveti idee la ce suntem supusi noi la ora actuală în țară?
          Civilii care încă se încăpățînează sa nu” DEMISIONEZE DIN PROPRIA ȚARĂ, ROMANIA”?

          am spus o si o repet diaspora va trebui sa aibă, un cuvânt de spus peste acesti securisti lipsiti in primul rand de inteligenta necesara.
          NOI II PLATIM SA NE APERE SIGURANTA NATIONALA si nu sa ne extermine economic,politic,biologic .

          este pt.@Alin acest coment
          si poate Biziday va avea inteligența necesara cat sa nu il steargă.

          Răspunde
           
    2. Constantin
      Februarie 18, 2016 la ora 10:12

      Domnule Alin, sunt bucuros sa aflu opiniile unui manager dintr-o intreprindere occidentala de succes. Cu privire la orice. Asta pentru ca, desi poate avea preferinte politice greu de inteles, tabieturi, sau gusturi excentrice, incongruenta logica le este straina, aceasta fiind o conditie esentiala pentru a ajunge ceea ce sunt. In cazul dumneavoastra, desi va raportati la un singur punct de reper, iar acesta este Biziday, informatiile pe care le aveti, luand in considerare ceea ce scrieti, par a veni exclusiv din partea grupului de presa al d-lui Voiculescu. Daca sistemul dumneavoastra de receptie poate detecta si alte canale, va recomand cu respect sa va informati si din alte surse. Veti afla astfel ca declaratiile angajatilor d-lui Voiculescu, conform carora ANAF a infaptuit un abuz, ca ANAF a venit in forta, ca a scos din priza 5 televiziuni, ca ANAF lasa pe drumuri sute de oameni, ca Intact si-a platit toate datoriile la stat, ca nu a fost folosita procedura legala de evacuare, ca a fost utilizat un numar prea mare de forte, ca au fost legitimate persoane fara drept legal, sunt neintemeiate.

      Răspunde
       
  • florin
    Februarie 17, 2016 la ora 17:12

    Nu inteleg ce treaba are Ciolos. Aici chiar nu a gresit cu nimic. Guvernul raspunde in fata parlamentului si era obligat sa se duca. Nu pun in discutie tema, care, dupa mine, e ridicola. Din cate inteleg, nu convine termenul de evacuare de 5 zile. Sa-l prelungeasca si gata, s-a terminat circul. Problemele cu Ciolos sunt altele : prestatia lamentabila in vizitele externe, dand impresia de obedienta maxima fata de Bruxelles si comportandu-se ca un angajat al Bruxelles-ului si nu prim-ministrul Romaniei, impresie intarita de madam Pruna, ministrul justitiei, care, a declarat la numirea in functie ca si-a luat concediu fara plata de la Bruxelles pe durata mandatului de ministru. Plus rusinea cu plagiatul lui Apud Toba. Dar pentru asta nu e vinovat decat parlamentul, in special PSD si asociatii, care vor sa evite uzura la guvernare in anul cu doua randuri de alegeri. Asta fac si acum, joaca teatrul ieftin al opozitiei persecutate. Grotesc…

    Răspunde
     
  • Satmareanul
    Februarie 17, 2016 la ora 17:06

    Astia folosesc ceva mesaje subliminale, ca un om intreg si normal la cap, nu s-ar uita pentru nimic in lume la asa mizerii. Nu pot sa rezist mai mult de 3 minute sa ma uit la mizeriile astea.

    Răspunde
     
  • Dan
    Februarie 17, 2016 la ora 17:02

    Fondul e ca ei se zbat sa isi mentina prostimea, care e vro 35%-40%, insa si eu m-as speria sa vina anaf-ul cu masini la mine sa-mi legitimeze familia, despre ce vorbim aici, sunt multe voci care spun ca astia de la anaf se cred dumnezei, cu birocratia lor, cu interperetarile lor.

    Răspunde
     
  • Teddy
    Februarie 17, 2016 la ora 16:51

    Salut Moise,
    Cu marketing politic sau fara, dreptul la libera exprimare inca este garantat prin constitutie.
    Multumesc.

    Răspunde
     
    1. eric
      Februarie 17, 2016 la ora 17:52

      Antenele au chiar prea mult drept la libera exprimare, mai mult decat ar fi cazul. Astia abuzeaza de dreptul asta ca sa comita atrocitati monstruoase.

      Răspunde
       
    2. alex
      Februarie 17, 2016 la ora 22:38

      ai da drept de exprimare lui goebbels sau lui hitler? ca asta este antena 3, o televiziune nazista

      Răspunde
       
  • Stelian F
    Februarie 17, 2016 la ora 16:47

    Asta este democratia…
    Cine are sustinere si credibilitate poate forma un partid cu care chiar sa castige alegerile. Pe irma cei ce i-au votat vor avea exact ce au ales. Si nu numai ei. De acewa consider eu ca fiind schioapa aceasta democratie. Pentru ca nici o lege nu sanctioneaza daca un cetatean promite ceva in campanie si face altceva dupa ce este ales. Aceasta forma de guvernare a unui stat inpinge politicienii la minciuna.

    Răspunde
     
  • Sorin 1
    Februarie 17, 2016 la ora 16:46

    Dada…votați “partidul victimelor abuzurilor justiției și guvernului Cioloș”. Jos Băsescu, jos Cioloș.

    Răspunde
     
  • geo
    Februarie 17, 2016 la ora 16:43

    poate e doar o teorie. sau poate tocmai le-ai dat o idee, moise.

    Răspunde
     
  • Liviu
    Februarie 17, 2016 la ora 16:39

    Exact atât electorat va avea, cât a atins și otv și tot ca el va muri. 10-15%. Lumea cu capul pe umeri, oameni inteligenți, tineret educat, știe ce gunoi reprezintă antena 3 și nu va vota niciodată ce reprezintă ei. Mai mult, vor face lobby și la rude să nu voteze. Antena 3 are publicul lor și cu ei de gât vor rămâne

    Răspunde
     
  • Valentin
    Februarie 17, 2016 la ora 16:36

    Nu cred ca o sa tina “manevra” de care vorbesti, daca ea exista. Antenele nu au chiar acelasi public-tinta ca OTV-ul, e un animal putin mai inteligent totusi, si nici actorii pusi in scena, respectiv vedetele Antenelor si trustul Intact in ansamblu, nu cred ca vor putea fi perceputi de catre public ca fiind persecutati de sistem. Pur si simplu nu au fata necesara.

    Răspunde