Când se ieftinește salamul românul își ia smartphone… De aia va crește euro

de Moise Guran

Vineri s-a anunţat creşterea economică pe anul trecut, o creştere bunicică, dar mai aproape de potenţialul economiei noastre dintr-un an normal, nu dintr-unul în care a scăzut TVA-ul la alimente. Pe mine m-au dezamăgit aceste date şi o să vă explic de ce ele nu sunt senzaţionale nici pentru leul nostru.

euro blabla 3
2015 a fost primul an de după criză în care volumul de mărfuri şi servicii produse în România a fost mai mare decât în anul 2008. Sigur, azi valorile diferă de cele de atunci, iar PIB-ul este semnificativ mai mare, dar anul 2015, un an de încercări economice, a fost cu adevărat aberant din punct de vedere al evoluţiilor.

Industria a crescut cu doar 2,7%, dar serviciile şi comerţul au crescut exploziv şi, de fapt, aici e o mare bubă. Deşi reducerea TVA-ului de anul trecut ar fi trebuit să influenţeze în bine conturile naţionale, căci alimentele consumate în România sunt majoritar produse în România, importurile de tot felul de lucruri au crescut atât de tare, încât acestea au consumat o bună parte a creşterii economice.

N-am mai întâlnit până acum o ilustrare mai bună a proverbului „unde dai şi unde crapă” ca la această masivă ieftinire a alimentelor pe care am trăit-o cu toţii la 1 iunie anul trecut.

Problema este că, atunci când se ieftineşte salamul, românul îşi cumpără maşină mică. Bine, şi salam, dar şi maşină, şi haine, şi tablete, telefoane, chestii deştepte sau mai puţin deştepte, dar chestii de import.

Pe cifre, diferenţa tot mai mare dintre importuri şi exporturi a păpat, altfel spus, cam 1% din creşterea economică, care a rămas de doar 3,7%, deşi ar fi putut să se ducă spre 5%. Desigur că un rol esenţial în această evoluţie l-au avut şi creditele de consum şi creşterile de salarii, dar mai ales promisiunile de creşteri de salarii.

În continuare românul trăieşte într-o paradigmă economică cosmopolită, în care consumă din import şi supravieţuieşte din export. Cu cât cursul euro scade, cu atât exporturile sunt mai puţin profitabile, ba, mai mult, nici mărfurile româneşti nu prea mai reuşesc să facă o concurenţă eficientă la preţ celor străine, cu atât mai mult cu cât de la 1 ianuarie a mai scăzut şi cota generală de TVA.euro blabla 2

Trag deci linie după toate acestea şi vă spun, cu toată dezamăgirea, singura concluzie logică…

Chiar dacă anul 2016 va fi unul de creştere economică, probabil o creştere mai mare decât în 2015, euro nu are ce să caute sub 4,5 lei, iar nivelul de acum este doar un episod aleator. Ține mai mult de întâmplare şi de contextul internaţional. Pe termen mediu şi lung, o ţintă mai sănătoasă la cap pentru economie ar fi de 4,6 lei până în vară şi 4,7 lei pentru un euro la toamnă.

stiri verificate
Categoria: MOISE
Etichete: , , , , , , ,

Comentarii prin facebook

14 răspunsuri la Când se ieftinește salamul românul își ia smartphone… De aia va crește euro

  • Constantin
    Februarie 16, 2016 la ora 09:44

    „cu adevărat aberant” este exagerat spus. Cresterea serviciilor duce economia romaneasca spre o structura similara celor din statele dezvoltate. Observatia autorului articolului este ca in patria noastra a crescut consumul mai mult si mai repede decat productia. Nu-i motiv de fericire, dar nici tragedie. Mai interesanta ar fi o analiza asupra cauzelor pentru care productia romanesca se misca atat de greu. O explicatie ar putea fi gasita in ciclul de emisiuni Digi „Romania furata”. O alta explicatie se poate gasi in mediul investitional romanesc foarte neprietenos. Dupa cum am invatat la scoala, cursul valutar este determinat de schimburile comerciale externe. Evolutia cursului de schimb reflectă pozitia economiei nationale în economia mondială si competitivitatea economiei romanesti, privită inclusiv prin prisma calităţii politicii economice a statului. Daca Romania va exporta mai mult, va intra in tara mai multa valuta, indiferent daca romanii mananca salam, cumpara telefoane, sau frigidere. Trebuie doar ca produsele autohtone sa fie competitive, indiferent daca acestea sunt programe pentru telefoane, sau sina de cale ferata. Ooops! Romania mai produce sina de cale ferata? Nu. De ce, pentru ca era competitiva pe plan international?! Explicatia se gaseste in emisiunile „Romania furata”.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Februarie 16, 2016 la ora 09:41

    Un curs mult mai mare va ajuta, intr-adevar, exportatorii. Dar nu in sensul in care credeti, ci pur si simplu va imbogati niste patroni/actionari. Salariile nu vor creste. Cel mult, incasarile din taxe pe profiturile marite. Apoi incasarile astea se vor evapora in electorate.
    In acelasi timp, populatia saracita si fara cresteri de salariu, ca consuma tot din import, la preturi marite de cursul mai mare.
    Ce e sanatos in treaba asta?
    Mai sanatos ar fi sa avem o econimie care nu se invarte atat de mult in jurul activitatii de import/export. Asta ne-ar o oarecare independenta fata de variatia cursului.

    Răspunde
     
  • alexul
    Februarie 15, 2016 la ora 23:17

    Moise, nu sunt nici patriot dar nici nu urlu in stanga si dreapta ca avem o tara de c.rahat.
    Pe scurt, de curand am cumparat o garsoniera intr-un oras de provincie, pt ca avem un avans undeva la 75% am mai luat un credit de nevoi personale pe 4 ani pt diferenta, rata iesind mai mica decat chiria ce o plateam.
    De fel imi place sa cumpar produse romanesti, pe principiul daca pot sa ajut un alt roman sa castige si el o paine… Ca sa mobilez am apelat la o firma locala, iar electrocasnicele le-am luat de la Arctic.
    Partea amuzanta e ca la aragaz o balama de la compartimentul ala de sub cuptor e cam deteriorata; astazi cand sa montez hota am observat ca plasticul nu sta bine capsat si trebuie sa fac ceva ca sa fie ok.
    Si asta ma deranjeaza teribil, pt ca eu sunt dispus ca din banii mei sa ajut chiar daca intr-o mica masura pe altii, insa cand vad chestiile astea ma simt dezamagit si data viitoare poate imi bag ceva in ea economie romaneasca si cumpar de la asiatici… macar aia le fac perfecte.
    Poate si asta e unul din motivele pt care cresc importurile, pt ca noi ca natie mergem pe principiul „las ca merge si asa”.
    Numai bine, si Doamne ajuta ca macar la frigider si masina de spalat sa fie totul ok 🙂

    Răspunde
     
  • m
    Februarie 15, 2016 la ora 21:54

    Poate nu a crescut atat consumul de papica cat a crescut consumul de bunuri (de lux, zona auto e un exemplu) de import, cu tva 20. Cresterea incasarilor din TVA poate veni de acolo. Una peste alta, te-ai gandit ca Isarescu asta e un vulpoi batran si stie el mai mult decat vrei tu sa recunosti? 🙂

    Răspunde
     
  • mitica miticatarc
    Februarie 15, 2016 la ora 21:05

    mai fratilor, zic de (Domnul Adi, de Catalin, de Alu si de Gabriel)voi amestecati perele cu merele…ceea ce nu e ok! unu vb de salarii de bugetari, altu vb de ce gasim in hipermarket! nu sunt super destept, nu vreau sa-i tin partea Domnului Guran (ca tot ne bate la cap cu produsul finit, cu valoare adaugata, cu locuri de munca pentru romani….da cam are dreptate) atata timp cat noi…romanii de clasa medie preferam sa cumparam produse din import…ca arata mai bine,…ca-s mai ieftine…etc….ce vreti? intr-o economie normala exportul tre sa fie macar egal cu importul (asa cred eu) daca importul e mai mare….poate gresesc eu….dar duce la devalorizarea monedei locale (leul), dar atata timp cat preferam sa fim doar consumatori( ca ce e made in romania e naspa, vb de ce e in comertul cu fructe-legume…ca industrie nu prea mai avem)

    Răspunde
     
    1. mitica miticatarc
      Februarie 15, 2016 la ora 21:24

      ca industrie nu prea mai avem! sa vs dau un ex: zilele trecute am fost la un hiper market si am cautat o mobila, mai exact un pat…am preferat sa platesc cu cv lei in plus pe un pat facut la Timisoara, decat sa platesc mai putin pe unul made in Polonia…(d c? pt ca e produs romanesc si ca e mult mai trainic) nu m-am uitat la cei cativa lei diferenta…eu am cumparat chestia aia…am dat de lucru la ai nostrii, la romani,….va sfatuiesc sa faceti la fel! incurajati productia autohtona!…atata cat o mai avem!

      Răspunde
       
  • Adi
    Februarie 15, 2016 la ora 18:12

    Daca merg la piata, vanzatorul nu ma lasa sa aleg produsele, asa ca risc sa platesc in plus pentru marfa mai proasta. Daca sunt bugetar, nu e bine sa imi creasca salariul, ca nu le mai merge bine privatilor. Hai sa va spun un exemplu. Eu sunt bugetar. In 2010 caand au redus salariile, am fost dde acord,doar era criza. Dupa 5 ani aflu ca dna Udrea si altii furau cu ambele maini din economiile facute. Acum, cand aau crescut salariile cu 10 procente, privatii au sarit in sus ca intra in criza. In conditiile in care inca nu primesc al 13-lea salar, prima de concediu sau alte premii. Colac peste pupaza, sotia lucreaza la o firma. In conditiile in care niumai prin munca ei aduce un profit de cateva sute de mii de euro pe luna firmei, are un salariu de doar 2000 lei. Iar patronul e in top forbes romania. In concluzie, sa nu se mareasca salariile la bugetari, nici la lucratorii de la privati, dar sa se îmbogățească tori paatronii,multi dintre ei analfabeti. Unde naiba e dreptatea, dle Guran, atunci cand tineti partea secrorului privat ? Mie mi se pare ca de fapt sectorul asta privat este reprezentat numai de patroni si de hoti nemernici.

    Răspunde
     
    1. Catalin
      Februarie 15, 2016 la ora 19:05

      Sunt curios cum ai calculat acel profit pe care il aduce sotia. E vorba aia „pictures or it didn’t happen”.

      Răspunde
       
    2. aurelian
      Februarie 15, 2016 la ora 19:41

      adi , baiatule, esti bugetar si asta se vede: nu te pune nimeni sa gandesti; sigur te-au angajat si fara studii (asta e, rude!). probabil ca la o societate privata erai steagul de la intrare.

      Răspunde
       
    3. nelu
      Februarie 15, 2016 la ora 22:37

      foarte corec

      Răspunde
       
    4. Constantin
      Februarie 16, 2016 la ora 11:35

      Trebuie sa fiu de acord cu dumneavoastra, dar as indrazni cateva observatii. Prima, este ca d-na Udrea a fost un nevinovat copil pe langa cei care au comis furturile de proportii fabuloase din vremea FPS, sub patronajul saracului si cinstitului presedinte I Iliescu. Probabil nu vor fi egalate niciodata. Apoi, dezmat bugetar precum in vremea guvernului Tariceanu 2 este de neimaginat in istoria moderna a patriei noastre. Daca excludem perioadele de razboi, este cea mai mare bataie de joc fata de contribuabili dintotdeauna. Si, apropos, cresterea TVA nu era obligatorie, puteau fi reduse pensiile smecherilor. CCR nu a fost de acord, dar revenirea la cota de 19% inca de acum 4 ani era obligatorie pentru impulsionarea economiei. Masurile de austeritate au fost necesare, dar revenirea economiei a fost intarziata de cei care au sustinut cresterile salariale in loc de reducerea fiscalitatii.

      Răspunde
       
  • Catalin
    Februarie 15, 2016 la ora 16:57

    Prin anul 2 de ASE se studiau comportamentele de tip Veblen si Giffen :). Primul vorbeste despre cumparatorii de tip snob, proaspat imbogatiti si al doilea despre cumparatorii saraci. Cum in Romania patura de mijloc este statistic nesemnificativa, aceste doua tipuri de comportament dicteaza evolutia consumului. Nu este nimic anormal, ci din contra, perfect normal si explicabil pentru tara in care traim.

    Răspunde
     
  • alu
    Februarie 15, 2016 la ora 15:12

    Mai lasati supermarketurile si mergeti la piata.

    Răspunde
     
  • Gabriel
    Februarie 15, 2016 la ora 14:54

    Da eu nu Stiu unde ai vazut Guurane ca alimentele sunt facute in tara cand import am tot ,agricultura e praf si Supermarketurile isi promoveaza produsele din tarile proveniente.Exista o singura concluzie importam tot .O sa trebuiasca sa importam si consumatori daca o tinem asa .

    Răspunde