BIZIDAY: LUNI, 8 februarie 2016

  • După modelul marilor contribuabili, fiscul s-a gândit că ar fi o idee bună să publice datoriile care sunt de cel puţin o sută de lei. Lista trimestrială cu toţi restanţierii ar putea apărea cel târziu la finalul lunii aprilie şi va cuprinde numele şi prenumele datornicilor, împreună cu sumele de plată.
  • Bugetul de anul acesta al Primăriei Capitalei e aproape identic cu cel de anul trecut – puţin peste 4,1 miliarde de lei. Banii merg în patru mari direcţii. Peste 700 de milioane de lei înseamnă cheltuielile de funcţionare. Un miliard de lei ajunge la cele două regii falimentare, RADET şi RATB. Cam tot atât vor primi celelalte instituţiile ale municipalităţii. Iar pentru investiţii în oraş mai răman doar 1,2 miliarde de lei.
  • Statul pregăteşte o nouă restructurare la CFR Marfă. De această dată după un plan întocmit de o firmă de consultanţă şi speră ca în 2017 compania să fie într-o stare suficient de bună astfel încât să fie scoasă din nou la vânzare. Deocamdată, însă, CFR Marfă se luptă să-şi achite facturile. La finalul lunii trecute, compania care administrează infrastructura feroviară i-a blocat conturile pentru o datorie de aproape 450 de milioane de lei.
stiri verificate

Comentarii prin facebook

15 răspunsuri la BIZIDAY: LUNI, 8 februarie 2016

  • MARIAN
    Februarie 12, 2016 la ora 00:01

    Buna seara MOISE, astazi mi-am vandut masina si cand am mers la primarie ca sa fac radierea fiscala am constata cu SURPRINDERE ca sunt obligat ( asa a zis functionara de la ghiseu), de noul cod fiscal sa platesc EU impozitul la masina pe care am vandut-o pana la sfarsitul anului, chiar daca eu de astazi nu o mai am, INTREBARE , este corect sa platesc IMPOZIT pt.un lucru pe care nu-l mai detin, exista o astfel de ABERATIE in noul cod fiscal, cum este posibil asa ceva si ce se poate face pt. a indrepta aceas LUCRU aberant. EU consider ca daca se vroia sa se strnga mai multi bani corect era sa plateasca pana la sfarsitul anului cel care cumpara masina si beneficiaza de ia ,nu eu care am vandut-o , pacat ca dupa ani si ani ROMANI PUN TOT BOII INAINTEA CARULUI si se mai mira ca nu se misca .Pe cand o emisiune si pe tema asta , cred ca ar fi foarte interesanta pt. toti platitorii de taxe si impozite.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Februarie 9, 2016 la ora 21:28

    Oameni buni pe mai multe bloguri se anunta ca incepe criza in primavara asta … chiar si Isarescu stie ceva oare dupa anuntul facut de el luni ?
    Moise poate ne spui ceva si despre asta ?

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Februarie 9, 2016 la ora 21:08

    Dupa masa am ascultat din nou emisiunea pentru ca dimineata lucram ceva si nu am fost foarte atent si am observat ca ai facut comparatia intre aceleasi perioade ale anului deci eu am gresit.

    Răspunde
     
  • Ion Vlaiculescu
    Februarie 9, 2016 la ora 19:46

    Buna seara,

    Am vazut emisiunea de aseara in care v-ati exprimat opinia ca ar fi bine ca ANAF sa publice lista cu datornicii persoane fizice care au datorii mai mari de 100 lei. Dar nu ar fi corect in contrapartida ca toate institutiile statului sa publice ce datorii au catre persoanele fizice?
    De exemplu eu ca imi desfasor activitatea ca liber profesionist si am angajati 2 salariati, unul a intrat in concediu medical aproape tot anul 2015 si a trebuit sa-i platesc aceste concedii medicale. Am inrtocmit formele legale si am cerut Casei de Asiogurari de Sanatate MB sa-mi restituie aceste sume inca din luna 02.2015, nici pana in prezent nu am primit nici macar un leu.
    Am inteles ca sunt un caz fericit alti contribuabili au primit banii dupa 2-3 ani.
    Oare ce facea fiscul daca eu nu-mi plateam asigurarile mele de sanatate sau cele ale salariatilor ma astepta un an de zile sa le platesc?
    Mentionez ca am facut nenumarate reveniri in vederea achitarii sumelor la care am dreptul si nici macar nu au catadicsit sa-mi raspunda.
    Aceasta situatie vi se pare corecta?
    Poate ar trebui sa va interesati cat datoreaza Casa de Sanatate a MB tuturor contribuabililor si sa publicati suma pe post cine stie poate de „rusine” o sa ne plateasca si noua.:)
    O seara buna!
    Ion Vlaiculescu

    Răspunde
     
  • ionascu Mihai
    Februarie 9, 2016 la ora 19:06

    Buna seara,

    Un subiect pentru Romania Furata este firma TMUCB care a facut toate rafinariile si CET–urile din toata Romania ,Iran,Irak,Kuweit si acum inchid 10 platforme dupa resturcturare si peste 10000 de oamenii demisi. Daca doriti detalii va rog.

    Cu stima si regret ca tara inca se duce dde rapa din cauza coruptilor.

    M

    Răspunde
     
  • Daniel D
    Februarie 9, 2016 la ora 16:01

    Eu am o masina pe care platesc impozit,care trece poate de 100 roni, si mi-am propus sa-l platesc( ca in fiecare an)in vara, cand se termina cu pensionarii de la coada si cand am timp de pierdut pentru ca sunt in concediu. Asta inseamna ca sunt rau platnic ca nu m-am calcat cu altii pe picioare ca sa platesc in termenul pe care mi-l impune fiscul(platesc impozitul pe anul 2016 ar trebui sa fiu datornic dupa 1 ianuarie 2017 nu din mai 2016). Zilele trecute s-a discutat despre consultatiile obligatorii care daca nu se fac contribuabilul plateste, de acord daca ma lasa atunci cand refuz consultatiile sa nu mai platesc asigurari medicale de stat. Banii ii virez in asigurare privata iar statul ramane sanatos cu consultatiile lui (din care castiga doar cel care are cabinet particular) si cu serviciile lui de 2 lei, altfel mi se pare o mojicie ca sa platesc asigurare si sa fiu penalizat iar altii care nu platesc nimic sa beneficieze de aceleasi servicii ca si mine sau chiar mai bune ca el are BMW si nici un venit in acte. Vorbim despre preventie in Romania, o gluma buna. Te duci faci analize te gaseste cu o boala mergi la doctor, te usureaza de bani dupa ce te sperie ca esti pe moarte dupa care repeti analizele in alta parte si nu mai ai nimic, caz real intamplat cu un coleg. Asa ca multa sanatate fara preventie, iar cand o fi, prefer sa nu stiu ca sa mor din cauza stresului si a doctorilor.

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 9, 2016 la ora 14:50

    Mai oameni buni, dar totusi nu se poate face ceva SA FIE MAI PUTINI BUGETARI??! MAI PUTINI PRIMARI, VICEPRIMARI SECRETARI DE PRIMARIE SI TOATA LIOTA DE FUNCTIONARASI BAGATORI DE SEAMA??/ MAI PUTINI SENATORI, DEPUTATI SI LINGE-BLIDE DIN JURUL LOR?? CHIAR SI PROFESORI SI PROFESORASI?? ASTA TREBUIE FACUT!

    Răspunde
     
  • cornel
    Februarie 9, 2016 la ora 12:54

    Daca s-ar fi vandut acum 10 ani compania CFR Marfa cu 1 $, azi am fi fost mai bogati cu cel putin valoarea datoriilor sterse.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Februarie 9, 2016 la ora 12:41

    Moise analiza ta comparativa vizavi de incasarile de TVA dupa reducerea TVA-ului la alimente are un factor perturbator (cum iti place tie sa îi spui) foarte mare si anume media lunara a consumului pe primele 5 luni din an este mult mai mica decat media consumului pe ultimele 7 luni din an si daca o sa te uiti pe statistici o sa iti dai seama de asta. Nu uita ca in ultimele 7 luni avem si Decembrie care este luna cu cel mai mare consum din an. Eu cred ca trebuie sa astepti sa treaca anul c a sa poti compara perioade similare din an pentru a avea o imagine cat mai corecta.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Februarie 9, 2016 la ora 12:38

    Domnu Guran, puneti inregistrarile pe youtube sa mearga si la cei cu telefoane slabute.

    Va mutumesc

    Răspunde
     
  • George
    Februarie 9, 2016 la ora 11:58

    Blocul ala nu era in Venezuela Moise cum ai spus (poate ai ramas cu reportajul anterior in minte), era prin Taiwan…

    Răspunde
     
  • George
    Februarie 9, 2016 la ora 11:36

    Cica „are sau nu are legatura cu Victor Ponta” Ba are o foarte mare legatura cu Ponta. Si la scaderea TVA la alimente ca si la scaderea CAS cu de la finele lui 2014, era plin de hateri. Unii situati foarte sus (baiatul ala de la consiliul fiscal e reprezentativ) au tot clamat si la CAS si mai ales la TVA la alimente ca ne paste dezastrul si ca incasarile se vor prabusi complet etc etc etc . Si totusi Ponta a luat masurile respective (foarte bune) in ciuda valului de critici – si foarte bine a facut. Au tot urlat haterii ca „minte Ponta, nu e nici o crestere ca nu se vede la buzunare !!!!”). Ba uite ca statistica spune ca deja se vede. Si masurile bune luate de Ponta se vor lua mult mai mult in 2-3 ani, economistii adevarati stiu de acest decalaj. Iar codul fiscal cu esenta liberala (da, Ponta e „vinovat” si de acesta) va contribui cu mult mai mult la cresteri. Asa ca haterii , impreuna cu baiatul ala de la consiliul fiscal, ar trebui sa mai ia o pauza si eventual sa-si ceara scuze. Din punct de vedere economic Ponta a fost , vreti sau nu vreti, un prim ministru cu viziuni excelente.

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Februarie 9, 2016 la ora 14:37

      Matale chiar crezi ce spui? Scaderea CAS urmata de cresterea puternica a salariului minim pe economie a dus in derizoriu sumele economisite de societati, evident cu exceptia marilor contribuabuili care, bineinteles, oricum nu le platesc! Cat despre TVA, dupa oscadere a pretului la raft a urmat revenirea la valorile de dinainte de scaderea TVA, care astfel a fost anulata! Restul e propaganda, iar Statistica cu sef un linge-blide pus pe Ponta manaca rahat ca de obicei!

      Răspunde
       
  • Nelu
    Februarie 9, 2016 la ora 10:02

    Pt CFR marfa- de ce nu modernizeaza calea ferata pana la granita cu Ungaria,in regim de urgenta, si sa faca TRANSPORT DE MASINI.Se da de lucru si pt construirea de vagoane speciale pt transport.Cum ar fi ca un sofer de tir,duba sau autoturism, din Bucuresti sa urce pe tren si in 10 ore sa fie la granita,odihnit si fara motorina consumata.
    Avantajele sunt imense:
    -crestere economica pt CFR
    -economie substantiala pt transportatori si nu numai
    -sosele mult mai libere
    -mediu
    -da de lucru la multa lume prin modernizarea caii ferate si costruirea de vagoane
    -banul investit ramane in tara
    Si pana reusesc sa faca autostrazi, CFR marfa este o companie foarte profitabila.
    Va multumesc
    P.S. Daca se faceau si investiti in infrastructura, ce crestere economica aveam? Mie mi-e frica sa ma gandesc

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Februarie 9, 2016 la ora 14:43

      A incercat Mitrea, chiar a cumparat vagoanele acelea, parca RO-LA dar a avut o surpriza!In 2002, Ministerul Transporturilor a cheltuit 10 milioane de euro pentru a cumpara 100 de vagoane pentru transportul camioanelor TIR pe calea ferata, in scopul decongestionarii traficului auto. Toate bune, doar ca aceste vagoane, care ruginesc acum prin triaje, nu pot fi utilizate, deoarece sunt prea late si nu incap in tunelurile CFR din Romania. Din aceasta afacere au castigat doar firmele-„capusa”, care inca prospera pe seama CFR Marfa.

      C

      Răspunde