2016

de Moise Guran

Pentru că astăzi este ultima emisiune Biziday din anul 2015, o să mă concentrez pe o poză a anului viitor, aşa cum se vede el acum, şi pe ceea ce ar trebui să facă guvernul României în 2016, pentru a face din acesta un an economic bun.

12398266_10201385916365786_1289117238_o

Premisele de la care plecăm, în acest moment, sunt acelea de creştere economică în 2016. Suntem chiar într-o perioadă de boom economic, dar pe stimuli de consum extraordinar de puternici, care vor umfla, foarte probabil, importurile şi, aproape sigur, si cursul de schimb. Acestea sunt lucruri date, decise deja prin codul fiscal şi legile în vigoare, sunt deci lucruri care nu se mai pot schimba. Pe cale de consecinţă, tot ce poate face guvernul este să încerce o echilibrare a lor, o direcţionare a acestei forţe uriaşe către o însănătoşire a economiei, pentru a putea avea creştere economică şi în 2017, iar nu un derapaj, sau o aterizare pe burtă.

În primul rând, reducerea taxelor creează o foarte bună premisă pentru reducerea evaziunii fiscale. Au lucrat, n-au lucrat Antifrauda şi DNA-ul anul acesta, anul viitor vor trebui să duduie. Aceasta este prioritatea zero. Nu ştiu exact dacă Kovesi, căreia i se termină mandatul anul viitor, mai vrea încă unul la DNA, dar dacă o eventuală plecare a Codruţei Kovesi ar produce sincope în activitatea acestei instituţii, mai bine evităm asta. Vor fi bani mulţi în economie, iar unde sunt bani sunt şi tentaţii.

Și aici vine partea cu adevărat importantă a guvernului… Cioloş şi miniştrii săi vor trebui să se opună din răsputeri comportamentelor de tip an electoral în 2016. Deja o parte din bugetele alocate în mod tradiţional pentru panseluţe prin sate au fost tăiate şi redirecţionate, dar asta nu este suficient. Ar fi o greşeală din partea Executivului să se concentreze în 2016 pe deficitul bugetar… pe micşorarea acestuia, dacă tot îl avem mare prin legea bugetului trebuie asumat ca atare, dar oprirea hemoragiilor financiare de prin administraţiile locale, centrale sau de la companiile de stat, trebuie făcute musai resursă către investiţiile publice.

Este singura cale de a echilibra o economie cu resurse uriaşe de consum… redirecţionarea fiecărui ban economisit către crearea de noi locuri de muncă, la privat, şi mai ales în zonele defavorizate ale ţării. O mai bună calitate a investiţiilor, prioritizarea lor către proiecte ce, prin natura lor, păstrează banii în ţară în loc să-i scoată, cam ăsta este jobul guvernului Cioloş în 2016. Iar dacă va reuşi acest lucru, eu vă asigur că vom avea creştere economică şi în 2017, şi poate chiar şi în 2018. Pare simplu, dar este al naibii de dificil, căci aici nu e vorba de măsuri pe care le iei din pix de la Bucureşti, e vorba de multă muncă, pe proiecte mai mari sau mai mici, e vorba de o dezvoltare teritorială ce lipseşte şi care păstrează nişte discrepanţe sociale înfiorătoare în ţara noastră. Nu vom putea să le rezolvăm în 2016, dar este important să înțelegem în sfârșit cum să le tratăm corect, cum să le rezolvăm și altfel decât prin asistența socială, care nu are efecte bune decât pe termen scurt, dar cel puțin discutabile pe termen mediu și lung.

O preocupare de rezolvare pe termen lung a sărăciei ar putea începe în 2016. Dar numai printr-o strategie de creare de locuri de muncă și de acces al forței de muncă la acestea.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

34 răspunsuri la 2016

  • m
    Decembrie 30, 2015 la ora 20:13

    Eu salut primenirile din liniile 2 si 3 ale Guvernului, sper sa continue si in ianuarie, ar fi un semn solid ca sunt pusi pe fapte. Apoi imi doresc ca Ciolos sa abandoneze linia asta prin care nu vrea sa deranjeze pe nimeni,inteleg ca are nevoie de sprijin in Parlament, dar cred ca are nevoie si de sprijin in strada sau in societate. Cum cele 2 parti sunt in conflict, daca nu e curajos va esua lamentabil. Daca se pune pe treaba, va avea timp si pentru reforma administrativa si pentru cea constitutionala pntru ca nu isi va incheia mandatul in 2016 :). De la ANAF imi doresc sa termine cu abuzurile si sa devina o forta in lupta impotriva coruptiei, deocamdata doar pozeaza in asa ceva, rastignind buticari si ospatari. Iar de la DNA imi doresc sa se tina de treaba ca si pana acum 🙂 Sa vina un 2016 mult mai bun pe toate planurile! 🙂

    Răspunde
     
    1. m
      Decembrie 30, 2015 la ora 20:15

      *o forta impotriva evaziunii ca-i ANAF. Scuze.

      Răspunde
       
  • Daniel
    Decembrie 24, 2015 la ora 10:02

    Eheee, Stelian … poate nu e vorba de teama de rusi ci tocmai de ce ziceam eu legat de ideile lui Moise care devin (pe zi ce trece !) tot mai apropiate de conceptul political correctness…
    Daca Moise s-ar uita un pic in jurul lui… daca ar mai renunta la net si ar discuta direct cu oamenii (din tara si de aiurea, uite, eu am avut ocazia sa vorbesc direct cu germani sau francezi) eheee… ce bine ar fi (pentru el in primul rand !) Uite, de exemplu in occident anul acesta nu se mai ureaza „Craciun fericit” ci se evita aceasta urare prin tot felul de artificii jalnice (stirea a aparut intre timp si pe site-urile romanesti). Da, in mod categoric NU sunt rusii vinovati pentru tot ceea ce se intampla in occident. Ufff … ce bine ar fi ca Moise sa explice exact oamenilor ce se intampla azi in Uniunea Europeana, legat de refugiati (reiau: ce bine iar prinde discutiile directe cu nemtii…) legat de acei copii cu dubla cetatenie luati de la parintii lor in Norvegia, ce bine ar fi sa povesteasca si despre demonstratiile din Germania (anti-refugiati) si despre care Moise nu spune nimic. Dar nu, Moise a devenit (din pacate, doar) un ziarist „politic corect”…………

    Răspunde
     
  • Daniel
    Decembrie 23, 2015 la ora 12:05

    Stelian… in primul rand imi cer scuze, am scris in viteza „eonomie” in loc de „economie” si „acelasi” in loc de „aceleasi”. Apoi, da, eu cred ca si in politica e nevoie de oameni pregatiti si poate Romania a ajuns aici si datorita lipsei lor. Si da, cei ce comenteaza politica ar trebui sa inteleaga foarte exact ce inseamna si presupune politica. Moise tinde sa devina (daca nu a devenit deja !) un commentator „politic correct” si in acest sens vezi atitudinea lui in materie de refugiati (cand facea consideratii despre poporul roman, popor care are o reticenta majora fata de acesti oameni – consideratii care in mod clar aratau ca e depasit de subiect. Apoi analizele lui legate de conflictul ruso – turc, analize care aratau o anumita suficienta a lui Moise. Si nu afirm asta pentru ca am citit eu analize mai bune ci pentru ca e un subiect atat de complex incat in mod evident a-l trata 5 minute intr-o emisiune care nu are un astfel de profil denota – dupa parerea mea – suficienta de mai sus. Deasemeni Moise a „atacat” si subiecte legate de istoria Romaniei unde din nou, dupa parerea mea exprima in mod categoric niste pareri care nu sunt corecte si adevarate doar pentru ca sunt exprimate de el. Dimpotriva … In emisiunea lui in direct de la Europa FM a avut norocul sa nu dea peste oameni care stiu cu adevarat istorie (si asta nu inseamna ca eu as sti… vreau doar sa spun ca la telefon cu un istoric de calibru sigur ar primi o replica pe masura la afirmatiile lui).

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Decembrie 24, 2015 la ora 02:28

      Pai politica la noi este facuta de oameni jalnici. Aasa ca nu prea e cine stie ce de comentat, nu vad de ce n-ar putea sa o faca Moise. Este alegerea lui daca va pierde din cei ce vor o emisiune economica si ii va castiga pe cei care vor si comentarii despre politica. Oricum cele doua sunt foarte legate intre ele. Aproape ca nu le putem desparti.
      In legatura cu politica mondiala aici da, si el si Mandruta si altii de varsta lor au o mare mare teama de rusi. Nu spun ca nu este justificata, nici eu nu vreau ca rusii sa aibe o mare putere si un cuvant greu in lumea asta, cu toate ca-l au, dar parca prea e Putin vinovat de toate relele de pe planeta. Oricum ma bucura faptul ca sunt vigilenti si stau cu ochii pe Rusia.
      Este loc de mai bine in comentariile lui Moise pe aceste teme, dar nu ar fi niciodata mai bun daca nu ar comenta aceste lucruri. Asta face parte din experienta lui de mai tarziu, cand sper ca va fi un bun ziarist si va intelege mai bine lucrurile si poate ca va avea si mai multe surse si mai bine informate. Sa fie cat mai convingator face parte din meseria lui.

      Răspunde
       
  • Daniel
    Decembrie 21, 2015 la ora 16:02

    Moise, pentru 2016, incearca sa te ocupi de eonomie si lasa deoparte alt tip de probleme (istorice, politice etc) unde in mod clar nu ai acelasi cunostiinte.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Decembrie 23, 2015 la ora 01:23

      Si cam ce cunostinte are nevoie pentru problemele politice?

      Răspunde
       
  • cristi d
    Decembrie 21, 2015 la ora 11:59

    În 2016 statul ar trebui sa susțina mai mult firmele românești care mai creează ceva în țărisoara asta: http://adevarul.ro/locale/constanta/vina-unicat-romania-sabotat-statul-roman-singurul-producator-autohton-irigatii-1_5475a6a8a0eb96501e1947a0/index.html

    Răspunde
     
  • liviu
    Decembrie 19, 2015 la ora 19:07

    Salut,

    Nu cred ca se va umfla cursul in 2016. Mai degraba se aseaza spre 4,4.
    Citu, Glavan et comp par a fi de acord cu asta :). Consumul si importurile „duduiau” din plin in 2007, 2008 si cursul era jos, tare jos
    Ca va veni nota de plata e alta discutie, dar se amana ca e an electoral ca nu se poate altfel

    Răspunde
     
    1. Paul
      Decembrie 19, 2015 la ora 22:01

      Nu, nu esti pesimist. Nu ai dovezi ca se face ceva bun pentru tara. S-a vandut idea ca un tehnotruc va face ceva. Nici daca ar vrea nu cred ca ar face ceva, ca nu vad de unde sa le scoata. Ciolos nu a expus macar o idee care atraga atentia oamenilor. Cred ca Juncker a vrut sa-l concedieze si atunci a aranjat cu Iohannis sa-l debarce onorabil in Romania ca PM.
      Treaba lui era sa coasa buzunarele guvernului si sa creeze locuri de munca. Nu vad facand asa ceva. Cat de prost poti sa fii sa aplici taxe la un venit care nu e facut in tara? Iohannis trebuia sa-l numeasca pe Ionut Dumitru prim ministru. Se vede ca stie ce vorbeste si este responsabil.

      Răspunde
       
  • Breev
    Decembrie 19, 2015 la ora 17:55

    nu stiu de ce, insa am impresia ca cu fiecare an care trece e mai rau. din toate punctele de vedere. sunt un pesimist, probabil.

    Răspunde
     
  • George
    Decembrie 19, 2015 la ora 14:59

    Dar de pensiile alea speciale nu zice nimeni nimic?ca striga in gura mare ca la ei nu se pune vechime in munca dar legea spune clar ca anii petrecuti ca parlamentar sunt luati in considerare?de ce nu vorbiti de asta?va deranjeaza ca au crescut salariul la bugetari cu 10%, ca vor sa mareasca salariul minim care si asa e o mizerie?dar de marirea de 30% a salariilor angajatilor din parlament nu zice nimeni nimic?de marirea salariilor parlamentarilor, de pensiile lor speciale care au trecut fara sa se discute de ele nu se vorbeste si daca se vorbeste e subtire.vorbiti domnul Moise mai detaliat si de impactul asta asupra bugetului, de fapt pe asta trebuie accentuat, sa vada lumea hotii si mincinosii care aplaudau cand s-au votat legile.insistati pe investitii, corect, dar nu blamati marirea salariului minim si asa mizer.sunteti corect, atunci fiti pana la capat daca nu intrati la oala cu ei

    Răspunde
     
  • Kristina
    Decembrie 19, 2015 la ora 11:50

    Perspectiva anului 2016 in Romania va fi chiar biblică as putea spune ,si anume:”celor săraci li se va lua totul ”
    De unde bani pentru pensii speciale,salarii speciale,alegeri …,etc.etc.etc.

    Sărbători frumoase pentru toti !
    si in anul viitor cel putin DE PACE sa avem parte ca de restul au ei grijă, ce si cât nivel de trai ne trebuie nouă
    romanilor 🙁 🙁
    Doar nu suntem atat de naivi încât să credem că acea „crestere economică „va însemna un trai mai bun pentru noi romanii de rand,aia care mai si muncesc încă prin țara asta 🙁

    Răspunde
     
  • Paul
    Decembrie 19, 2015 la ora 00:00

    erata, era vorba de capital străin nu de autohton în comentariul anterior

    Răspunde
     
  • Paul
    Decembrie 18, 2015 la ora 23:41

    Sunt confuz, chiar nu înţeleg 🙂
    Un economist de dreapta, aş spune chiar neo-liberal ca d-l Guran pledează pentru investiţii facute de stat???
    Păi programul „dă dreapta” nu impune ca statul să reducă taxele, să facă mai puţine investiţii (pt că sunt ineficinte, proaste, există corupţie, etc, etc) şi sa-i lase pe privaţi sa le faca? (cam ce-o început de acum 2 ani, timid guvernul anterior).

    Ce se-ntâmplă doctore?

    Răspunde
     
  • POP ALEXANDRU
    Decembrie 18, 2015 la ora 14:12

    Bună ziua domnule Moise Guran. Am rămas foarte mâhnit de afirmaţia dumneavoastră, din una din emisiuni, când a-ţi spus că nu prea ştiţi unde este judeţul Sălaj. Cu această afirmaţie a-ţi supărat un judeţ întreg. Ar trebui să vă cereţi scuze tuturor sălăjenilor, în frunte cu Prim ministrul României, care este sălăjan. Activitatea Grădinii botanice din Jibou este cunoscută de toţi sălăjenii şi nu numai. Ruşine! A-ţi pierdut un telespecttor. Să auzim de bine.

    Răspunde
     
    1. Lovin
      Decembrie 18, 2015 la ora 17:46

      Asta da patriotism local ieftin.
      Mai ales cind activitatea Gradinii Botanice din Jibou e cunoscuta de toti salajenii si nu numai.
      Acum poate comentariul asta e facut la misto?
      Sau asta e nivelul intelectual?

      Răspunde
       
  • Cezar
    Decembrie 18, 2015 la ora 12:29

    Moise, vad ca vorbesti de lucruri sfinte. Sigur ca toti guvernantii de pana acum ai Romaniei au stiut de acest flagel, dar au incercat pe cat posibil sa fuga ca dracu de tamaie de asemenea rezolvari ale situatiei date. Ei ne vor saraci, daca se poate cat mai prosti, ignoranti si putin educati. Sa fim o buna masa de manevra pentru vot, iar ei sa fure linistiti si neingraditi. Asta este Romania pe care si-o doresc ei, la care viseaza si tanjesc de atata amar de vreme! Pacat…

    Răspunde
     
  • Marian Androne
    Decembrie 18, 2015 la ora 11:44

    2016 va fi un 2009 reloaded!
    Cursa spre dezvoltare sustenabila e pierduta pentru tarile fara infrastructura si forta de munca calificata, dar cu pierderi masive in sectorul public. Nu uitati ca noi astazi culegem roadele investitiilor de peste 20 MLD euro din perioada 2006 – 2009. De atunci investitiile s-au oprit. Guvernul actual nu ofera niciun motiv de optimism.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Decembrie 18, 2015 la ora 09:51

    Vreau sa cred, fara a fi considerat exagerat de optimist, ca stimulii de consum generati de boom-ul economic despre care vorbeste dl Moise vor determina mai degraba o dezvoltare a productiei interne, o crestere a productiei in sectoarele in care exista cerere pentru produse romanesti competitive. Este de asteptat ca industria autohtona sa raspunda pietei prin adecvarea ofertei. Desigur, nu toate produsele romanesti sunt competitive, dar exista oportunitati de dezvoltare a productiei interne, inaintea importurilor. Nu este vina consumatorilor ca facaletele chinezesti sunt mai bune, ori mai bine vandute decat cele romanesti, ci aceasta tine de producatorii interni. Repet, cresterea economica este o oportunitate in primul rand pentru industria romaneasca. Deveniti competitivi, fratilor! Orientati fondurile firmelor voastre catre cercetare si dezvoltare, NU catre spagi! Circulati cu Duster, nu cu BMW, iar cu diferenta de bani cumparati utilaje performante in fabricile voastre! Va veti dezvolta firmele in felul acesta, creandu-va un beneficiu personal pe termen lung, dar si un beneficiu social in sensul celor spuse de dl Moise.

    Răspunde
     
    1. Marius
      Decembrie 18, 2015 la ora 22:13

      care sunt produsele ROMANESTI?!Caci tot aud de ele dar principalele sund cred eu altele.

      Forta de munca calificata?! asta produce si exporta Romania de 20 de ani la low price sau la oferta. Platesti unu si ai doi in acelasi pachet (familie de emigrant).!

      Răspunde
       
  • ulisesmenarul
    Decembrie 18, 2015 la ora 01:46

    Nu conteaza cine respecta legea ! Conteaza cine face legea ! 2016 ? Poate un I-fain 7 sau 5g ! Clasa politica europeana corupta si hulpava va trai bine ! Un mic cutremur cam de 7,7 pe Richter ( sa mai cearna putin colectivul in capitala hotilor )..hai ca nu a fost demult un cutremur… Poate apare legea cu anvelopele de primavara si anvelopele de toamna. O taxa de poluare pe centralele de apartament. Se vor mai realiza inca 87 de km de autostrada. In invatamant clasa a-I-a devine clasa postpregatitoare. Politistii vor avea dreptul sa-ti ridice cardul de sanatate daca te prind fumand sau consumand bauturi alcoolice la volan. Orice apartament va fi obligat sa aiba un contract cu Pompierii. Teapa pensiilor private : ia banii de unde nu-s ! Din cauza temperaturilor ridicate si a iernii blande mai apar cateva boli. Una din ele boala oilor romane , peste 860587 oi vor fi confiscate si incinerate. Un mic accident la centrala atomo electrica de la cernavoda ( hai ca prea merge bine de mult timp ). Fisuri in brajul de la Bicaz……
    Daca mai aveti voi imaginatie puteti adauga…

    Răspunde
     
  • Paul
    Decembrie 18, 2015 la ora 00:56

    Sa nu se astepte nimeni la minuni. Ciolos nu este materie cenusie in materie. Nu se vade la el dorinta arzatoare de a face ceva important pentru oameni. Este pana la urma fabricatia lui Iohannis. Un profesor de fizica a facut un experiment de laborator al liceului: a produs inflatie. Vreau sa va spun ca toti leii din afara sunt rapid vanduti. Rata este 4.51-4.52/euro. Nu va apucati sa investiti in companii – piata romaneasca este foarte volatila. Companiile sunt prost administrate, depasite si mulse la limita. Exceptiile sunt comunicatiile, dar cel mai probabil nu aveti loc acolo. Cel mai bine cumparati pamant si asociati-va. Dar combinati cu lichiditati euro sau USD.

    Sarbatori Fericite Moise!

    Răspunde
     
    1. Lovin
      Decembrie 18, 2015 la ora 17:49

      „dorinta arzatoare de a face ceva important pentru oameni”
      Dar oamenii … oamenii ce fac pentru ei?
      Incepind cu votul care a trimis in Parlament personaje ultra caragialesti.

      Răspunde
       
  • cip
    Decembrie 17, 2015 la ora 23:44

    Băiat deștept nea Moise dar spălat pe creier de capitalisti.radea inima în el când vorbea despre taxarea muzicii în autobuze.capitalismul este o pălărie prea mare pe noi.suntem tara de lumea a treia.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Decembrie 18, 2015 la ora 10:30

      Vi s-a parut.

      Răspunde
       
  • Ișa Gheorghe
    Decembrie 17, 2015 la ora 22:39

    Salut,
    Foarte mult îmi plac analizele tale pe economie și foarte pertinente, ai fi ceea mai bună variantă pentru ministrul economie din ultimii 50 de ani.

    Cu respect

    Răspunde
     
  • Viorica
    Decembrie 17, 2015 la ora 21:30

    „Sa fie create locuri de munca” pentru cine? Dupa ce avem un inventar al celor „care stiu” sa faca ceva, va fi ales proiectul, va fi aleasa locatia proiectului si apoi asigurata finantarea si, nu in ultimul rand cine va raspunde cu capul pentru neexecutarea proiectului intocmai si la timp. Putem sa avem un buget destinat investitiilor de 50% din PIB, daca nu are cine sa execute proiectele, tot nu vom avansa, iar banii vor sta neutilizati. Sunt amatori pentru „realizarea de documentatii” dar nu pentru munca responsabila din teren, cand lasi ceva in urma ta generatiilor viitoare ( gen DEFILEUL JIULUI, TRANSFAGARASAN, PORTILE DE FIER, etc).

    Răspunde
     
  • Protestatar
    Decembrie 17, 2015 la ora 21:24

    Este fascinant ce se intampla in Romania. Daca muncesti ca PFA, muncesti 4 luni numai pentru tara. Daca esti la patron, ala vrea sa muncesti ore suplimentare, cat mai mult. pe cat mai putini bani, iar asta fara niciun regret. Statul cere, patronul cere, iar noi muncitorii? Intrebarea e una singura: noi pentru ce mai lucram? Pentru un minim de 900+ bonuri? Serios, banii astia sunt pentru ce?

    Răspunde
     
    1. Emil
      Decembrie 18, 2015 la ora 04:12

      Bonuri daca ai noroc…si banii presupun ca iti trebuie pentru medicamente si alcool, poate eventual si pentru niste franghie. Cum dracu cand din toate partile ti se striga da-mi mai mult sa nu incepi sa inventezi idei cum sa fentezi si sa furi.

      Răspunde
       
    2. dorel ala cu tirnacopu
      Decembrie 20, 2015 la ora 18:42

      domnule protestatar…ce meserie ai? daca esti angajat pe 900 lei+bomuri de masa, inseamna ca esti, slab pregatit profesional…si fara idei, adica idi.t…

      Răspunde
       
  • Dan
    Decembrie 17, 2015 la ora 18:46

    Asta e linia de partid transmisa la slugile din presa? Vrajeala ca Kovesi nu mai vrea un mandat? Asa ca mai bine o „promovam” si o trimitem din tara.

    Răspunde
     
    1. mircea st
      Decembrie 17, 2015 la ora 19:22

      O idee constructiva sau un argument dam si noi? Sau doar ne plictisim la tastatura

      Răspunde
       
      1. Marius
        Decembrie 18, 2015 la ora 22:18

        Jos fiscalitatea si birocratia , astea sunt bubele actuale.
        sistemul e sufocat,totul dureaza prea mult si e prea supra taxat.
        Orice chestie are nevoiede un nenorocit de timbru fiscal de 2lei?! casibil doar in locatii la 1km distanta de unde este nevoie de el. ce ,mama dracului mai e si relicva asta comunista TIMBRU FILSCAL!?nu merge si cu monede?!!!

        Răspunde