BIZIDAY: MARȚI, 15 decembrie 2015

  • Asaltul oierilor asupra Parlamentului României nu s-a soldat cu nimic concret, în afară de promisiuni. Guvernul a refuzat să promoveze prin Ordonanță de Urgență modificarea Legilor vânătorii și pășunatului, iar parlamentarii ar trebui să-și amâne vacanța de Crăciun pentru a trece în procedură de urgență aceste legi.
  • La 15 ani după ce statul a privatizat singura rafinărie a României de la Marea Neagră, conducerea Petromidia va fi preluată de un important jucător chinez în sectorul energetic. Potrivit celor de la Reuters, China Energy Company preia 51 la sută dintre acţiunile KazMunai Gas Internaţional, adică fostul Rompetrol Group. La cât se ridică tranzacția?
  • Ofițerul STS care securiza bruiajul ședințelor de Guvern a fost reținut azi de către DNA, prins în flagrant cu 30 de mii de euro mită, pentru intermedierea unor vânzări dubioase ale unor imobile de la protocolul de stat.
stiri verificate

Comentarii prin facebook

15 răspunsuri la BIZIDAY: MARȚI, 15 decembrie 2015

  • Gimi
    Ianuarie 28, 2016 la ora 22:13

    Atenție MOISE!!! Merită, citește MERITĂ să stai la pușcărie pentru o sumă mare de bani!

    Răspunde
     
  • paul, un fan din severin
    Decembrie 17, 2015 la ora 10:34

    tocmai am aflat ca am avut aceeasi profesoara de limba romana…

    Răspunde
     
  • anonim
    Decembrie 16, 2015 la ora 16:01

    cocoana din parlament care racneste din ambii plamani pt a-si vota pensia grasa mi-a lasat un gust amar ! parlamentul face istorie in romania , nu ne vom mai intoarce acasa pe pamant natal cred niciodata cu asa (scuzati ) golani ! e inadmisibil la ce se intampla d.le Guran , nu putem permite la o sleatca de 600 s.au cati o.r fi de parlamentari sa.si bata joc de dragii romani care au mai ramas in tara ! e incredibil .

    Răspunde
     
  • Marian Androne
    Decembrie 16, 2015 la ora 14:17

    Nu stiu daca oierii au dreptate sau nu. Dar stiu ca intr-un stat de drept, in maxim 5 minute de la fortarea unui gard public sau privat, forte speciale de interventie ar fi numarat agresorii de pe caldaram…

    Răspunde
     
    1. Caius Iulius C
      Decembrie 16, 2015 la ora 15:50

      @Marianus Andronicus,
      Asa a grait si Ceasca despre aia de la Timisoara, in urma cu douajdeani si mai bine…Asta ca sa poti tu sa „comenteji” acum si aici…

      Răspunde
       
    2. corneliu apostol
      Decembrie 16, 2015 la ora 21:00

      daca saritul gardului e grav, ce sa zicem de cei care sareau peste (si pe sub) sarma ghimpata sa intre in ungaria?
      pusa in paralel cu avionul care a violat spatiul tucesc dar si in paralel cu oierii nostri, care ar fi raspunsul corect

      Răspunde
       
  • ZAINEA - MEDGIDIA
    Decembrie 16, 2015 la ora 13:50

    Purtatorul de cuvant al guvernului , un MINCINOS ! Ieri intr-o conferinta de presa a spus ca legile cerute de ciobani a fi modificate nu se pot modifica prin OUG , fiind aprobate de parlament ! Dar , legea pensiilor militare , ce intra in vigoare de la 1 ian , AU MODIFICATO PRIN ….. OUG !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Răspunde
     
  • Nicolae
    Decembrie 16, 2015 la ora 13:21

    Tot respectul pentru munca ta.
    Cauta info despre Andrea Rossi si al lui Ecat. Poate fi un subiect mult mai interesant decat cel de la sfarsitul acestei emisiuni. Ce eoliene, ce panouri solare … Totul pare mult mai simplu cu Ecat dar si mult mai complicat pentru amaratii de noi.
    Patent: US 9115913b1
    Sau este subiect tabu?

    Răspunde
     
  • George
    Decembrie 16, 2015 la ora 11:05

    Pe mine ca m-au muscat pe munte (pe traseu marcat , nu aiurea) 2 caini de la o stana iar cand am cerut ajutorul ciobanului, asta vroia sa bage furca in mine , cine ma apara ? De ce naiba sa ai 10 caini care sa atace tot ce misca prin zona ? E muntele tau ? Nope, dar asa se comporta uneori baietii.
    Nu simpatizez cu nimeni cand sare gardul parlamentului, nu prea empatizez deci cu poporul care jubileaza ca „uite ce le-au facut ciobanii !”

    Răspunde
     
  • Kristina
    Decembrie 16, 2015 la ora 09:31

    ..”doamna Cristiana Anghel a vrut să se vadă la televizor,ok i-am facut acest hatar ,desi eu sincer va mărturisesc faptul ca apreciez ca este un vasnic luptător….etc.etc.”
    Deci cine si in ce context are dreptul sa apară pe la teveu ?

    Ehe…atenție la nuanțe mult stimate domn jurnalist,si cele lingvistice lasă de dorit câteodată
    🙁 atenție la nuanțe

    Răspunde
     
  • Dan
    Decembrie 16, 2015 la ora 08:31

    Moise, ai zis in emisiunea de ieri seara (15.12) ca legea antifumat este inutila, deoarece exista un amendament care spune ca este suficient sa scrii pe usa ca este spatiu exclusiv pentru fumatori. Din cate am vazut eu, in forma finala a fost eliminat si acest amendament (pe langa altele asemenea). Am dreptate?

    Răspunde
     
    1. Claudiu
      Decembrie 16, 2015 la ora 09:12

      Da, e foarte corect. Domnul Guran nu s-a uitat la forma finala, cea cu amendamentele. Ar fi trebuit sa fie mai atent, mai ales in conditiile in care toata lumea vorbea clar despre acelasi lucru, numai domnia sa avea alta impresie. E ca bancul cu contrasensul 😀

      Răspunde
       
  • corneliu apostol
    Decembrie 16, 2015 la ora 06:49

    nea Moise,prezentasi zarzavagiul la care platesti cu cardul, si te mirai ca numai 5% din plati se fac asa: pai ma dusei la enel si nu poti plati cu cardul, nici la anaf, nici la posta romana , nici la primaria sectorului2 (se putea candva dar ceva nu merge – poate maruntisul ala care nu il da rest?), la apa nova doar la sediul central
    ar mai fi automatele bancare (nu cele cu numerar, cu card) dar trebuie sa introduci un cod de 14 cifre (la unele facturi) ca si cum fiecare chinez ar avea 100 de abonamente la respectivii!!
    apoi chiar de nu gresesti se reseteaza automatul ca dureaza mult.
    pai am citat 10-20% din platile romanilor la care esti obligat sa nu folosesti cardul

    Răspunde
     
  • narcis purice
    Decembrie 16, 2015 la ora 03:30

    Cum o căzut Bastilia?
    Câţi ştiu ca la ajutorarea mediului e necesar să o(pe ea rădăcina) înfingi cu verdele către cer.
    Mi-aş da şi mi-aş lua…

    Răspunde
     
  • Alin
    Decembrie 16, 2015 la ora 01:53

    Un gand: „Democratie oricum nu e. Macar sa ne distram si noi putin cu ei ca ei, parlementarii, se distreaza de 20 de ani incoace cu noi.”

    Periculos gand. Periculoasa situatie. Parlamentarii astia sunt atat de prosti si iresponsabili ca nici macar nu vad ca nu exista capacitate/dorinta din partea nimanui ca sa sa ii protejeze – jandarmeria in cazul de fata. Se misca societatea sub ei si in schizofrenia lor ei continua sa voteze in mod nesimtit.

    Daca Ciolos isi face partid e nasol. Va lua 10% oricum ar fi. E suficient sa apara in public cu bun simt si sa vorbeasca in graiul lui domol si s-au dus pe pustii si liberalii si PSD-ul. Cu ce mai ciupeste si Macovei se strange de-o ciorba. Vin vremuri interesante! Doar sa n-o dam in extremism!

    Răspunde