Când e prea puțin mister, tabloul devine chiar hilar

de Moise Guran

Știrea zilei, dacă mă întrebaţi pe mine, este aceea că sub portretul Giocondei de la Luvru se află un alt portret, al unei alte femei. Leonardo a pictat-o pe Mona Lisa folosind trăsăturile unei alte doamne, ceea ce alimentează speculaţiile potrivit cărora persoana pictată de genialul pictor nu existat niciodată în realitate, cel puţin nu aşa, ea reprezentând doar un mesaj cifrat al artistului. Și, totuşi, cineva i-a pozat lui Da Vinci, altcineva, căci altfel cum se explică faptul că iniţial acesta a creionat un alt portret, iar cel expus astăzi la Luvru este o adaptare a primului. Leonardo e un artist al comunicării, chiar dacă, în esenţă, el este un manipulator al realităţii. 

Acum că am stabilit toate acestea, să vorbim puţin şi despre SRI, dar şi despre adolescentul terorist de la Craiova.blog mona alu hellvisaSăptămâna trecută, purtătorul de cuvânt al SRI a declarat că, pe parcursul acestui an, România a expulzat mai mulţi cetăţeni străini cu profil terorist. Este posibil ca unul sau mai mulţi dintre ei să fi avut legătură şi cu adolescentul de la Craiova care voia să se facă jihadist când o fi mare.

Poate vă întrebaţi, totuşi, de ce un număr de cetăţeni străini cu profil terorist au fost doar expulzaţi discret, în vreme ce un român pe care l-au convins să distribuie pe internet filmuleţe cu decapitări ISIS e ridicat cu tam-tam şi multă presă, arătat la televizor, interogaţi părinţii şi vecinii de jurnalişti… un adevărat carnaval.

Lumea se uită la televizor şi nu se întreabă de unde aveau jurnaliştii adresa teroristului? Evident, doar de la SRI o puteau avea, sau de la DIICOT.

Mă tot întreb de ce ar vrea cineva de la SRI să facă asta, la fel ca şi în cazul teroristului de la Târgu Secuiesc, având în vedere faptul că scopul terorismului este răspândirea terorii, înspăimântarea populaţiei. Aceasta este raţiunea pentru care aceste operaţiuni se ţin secrete, dincolo de momentul operativ. Adică şi ce n-a reuşit teroristul secui, şi ce n-a reuşit nici teroristul oltean, sau sirienii şi tunisienii expulzaţi, reuşeşte exact SRI, chemând televiziunile şi arătând lumii că România colcăie de terorişti.

Pentru ce acest circ televizat, augmentat chiar de spaima pe care o simţi în vocile reporterilor, prezenţi la faţa locului când îl scot pe terorist din locuinţa părintească?

Dacă te dai însă un pas în spate şi priveşti tabloul general, s-ar putea să descoperi un alt mesaj, sub cel zugrăvit de ceea ce Serviciul condus de domnul Hellvig ne serveşte la ştiri. Exact cum au făcut cercetătorii cu Gioconda lui Leonardo.

Adevăratul artist nu e Hellvig. Domnul Hellvig, săracul, s-ar putea să fie ce a rezultat. Iar terorişti expuşi ca Mona Lisa la Luvru, să-şi facă lumea selfie-uri cu ei, nu fac decât să umple de ridicol SRI. Nu zic că nu trebuiau arestaţi sau că nu vor fi judecaţi, după faptele lor. Nu, dar mai e ceva în poză, ceva ce trebuie cumva descifrat.

Dacă mi-aţi adresa mie celebra întrebare – asta ce a vrut să spună artistul, v-aş răspunde că nu ştiu, că nu mă pricep nici la artă şi nici la servicii secrete, dar la fel cum Mona Lisa reprezintă în esenţă o manipulare, un mesaj codat pe forma portretului iniţial, am început să cred că şi aceste comunicări aparent neprofesionale ale celor de la SRI într-o materie atât de gravă cum este terorismul, au de fapt un altfel de mesaj.

Despre da Vinci şi misterul Mona Lisei istoricii au speculat mult, mai ales în jurul preferinţelor homosexuale ale acestuia, unii considerând că celebra doamnă pictată este de fapt un domn sau chiar domnul artist care și-a făcut un autoportret. O mărturisire încifrată a unei realităţi pe care da Vinci nu o putea spune atunci şi a lăsat-o peste secole sub forma unui surâs misterios, care, ştim sigur acum, nu era cel al doamnei schiţate iniţial, sub capodopera din final.

Domnii de la SRI ce or vrea să ne comunice şi n-au curaj să ne spună direct?

stiri verificate

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la Când e prea puțin mister, tabloul devine chiar hilar

  • anca
    Decembrie 9, 2015 la ora 22:02

    Cu alte cuvinte se pregatesc de un act terrorist-regizat- si apoi sa dea vina pe amaratii de romani.Dar ma intreb oare chiar asa a fost cu pustiul din Craiova,or si aici a fost o regie?
    Vai de noi si vai de tara in ce buda ne bagara!

    Răspunde
     
  • Cris
    Decembrie 9, 2015 la ora 20:06

    E un circ televizat justificat pentru ca bugetul SRI a crescut cu 20%, daca nu ma insel (o cifra imensa pentru o tara care traieste sub pragul saraciei)… Practic, asa se justifica cresterea de buget la SRI.

    SRI-ul vegheaza si, prin urmare, are nevoie de bani mai multi ca sa vegheze.

    Răspunde
     
  • BAF exportatoru
    Decembrie 9, 2015 la ora 19:21

    Un articol care m-a lamurit pe deplin. Parca mi-a luat o ceata de pe ochi. Mai ales concluzia :”Domnii de la SRI ce or vrea să ne comunice şi n-au curaj să ne spună direct?”

    Răspunde
     
  • florin
    Decembrie 9, 2015 la ora 19:04

    Cine ar avea avantaje din acte teroriste pe teritoriul României? Ce partid/om politic mizează pe această nișă în ultimul timp și anunță profetic posibilitatea unor atentate?

    Răspunde
     
  • Cezar
    Decembrie 9, 2015 la ora 16:20

    Nu banuiesc exact cam care ar putea sa fie pretextele recentelor demascari, insa cred ca si bugetul alocat catre SRI pentru anul viitor si anii ce vin are un mare cuvant de spus! 🙂

    Răspunde
     
  • Kristina
    Decembrie 9, 2015 la ora 12:57

    Cu alte cuvinte :chiar esti dornic de victime?vă este ciudă că nu le reuseste un atentat nebunilor?

    Domnul Guran..,chiar nu stiu ce sa înțeleg din” revolta” dv.
    Eu sincer vă bănuiam si pe dv.de colaborare 🙂

    Niciodată nu am pus la îndoială serviciile,activitatea lor.Daca traiesti in Romania,cu cățel, purcel, …sincer de servicii ar fi ultimul lucru de care să te indoiesti,zic eu.

    Răspunde
     
  • florin
    Decembrie 9, 2015 la ora 12:33

    Există multe conspirații însă nu cred că e cazul acum. Lucrurile sunt foarte simple dacă cunoști modul de lucru al SRI și DIICOT precum și legislația.

    Răspunde
     
  • Cosmin Nica
    Decembrie 9, 2015 la ora 12:20

    Jos cenzura!!!
    Nu pot sa cred ca mi-a fost stearsa prima postare, pt ca incerc sa vad lucrurile si din alta perspectiva.
    De cand critica adusa la libertatea de exprimare e interzisa?
    E posibil sa ma insel cu parerea pe care o am despre baiatul arestat, dar la informatiile care erau date ieri in media, cred cu tarie ca se face un abuz.

    Moise am asteptari mari de la tine, cenzurarea unei opinii diferite, cu siguranta ma dezamageste.

    Răspunde
     
  • Cosmin Nica
    Decembrie 9, 2015 la ora 04:24

    Vreti sa priviti lucrurile din afara, da defapt sunteti tot in cutie.
    Nu inteleg cu nimeni nu se simte oripilat de faptul ca serviciile ne urmaresc pe toti, ca nu mai avem intimitate si dreptul sa gandim. Treziti-va!!! Au murit oameni la revolutie ca noi sa avem libertatea sa gandim liber si sa nu mai fim ascultati de securisti.
    Din ce s-a prezentat la tv, mie mi se pare ca se face un abuz incredibil si nimeni nu il sesizeaza.
    Cum adica arestezi un copil pt ca el vrea sa se converteasca la islamism, nu suntem liberi sa ne alegem religia?
    Sau pt ca a trimis niste clipuri cu decapitari, stim care e si parerea lui despre ele?
    Ma mir ca nu am fost arestat si eu pt ca in urma cu cativa ani, era un site unde erau clipuri cu accidente, decapitari, atentate (chestii greu de digerat) si le mai trimiteam prietenilor, nu cumva facea si eu propaganda al-qaida?
    Sau poate ca sa fiu arestat trebuie sa scriu ca empatizez cu teroristii?
    Incercati sa priviti lucrurile si din cealalta perspectiva a unui sirian simplu, la el in tara teoretic e razboi civil (desi sunt cu totul alte forte care alimenteaza conflictul, dar nu o sa intru in teoriile conspiratiei acuma), esti un om simplu si nu esti implicat in razboi, pt ca esti destul de inteligent sa intelegi coranul si acesta iti spune sa nu omori un alt om, daca intr-o zi o drona (care nu are ce cauta acolo pt ca nu e conflictul ei) iti distruge casa si iti omoara familia pt ca in casa vecina era un jihadist, nu cumva o sa vrei razbunare?

    Răspunde
     
    1. Cosmin Nica
      Decembrie 9, 2015 la ora 04:41

      Dupa cum zicea si Moise, razboiul lor nu este cu noi, doar ca niste smecheri care conduc lumea au interese in regiune si incearca sa ne faca sa ne uram uni pe alti, ca ei sa-si poata justifica si noi sa acceptam genocidul care il fac.
      Atata timp cat nu ataca nici o tara crestina, (desi daca ar ataca Turcia ar trebui sa intervenim pt ca este membra NATO), nu avem nici o obligatie si nici un drept sa intervenim.
      Ma intreb daca stie lumea ca in Congo e razboi civil de 30 de ani, asta dc nu se mediatizeaza? Acolo dc nu intervenim? Acolo se intampla cu adevarat fapte groaznice, acolo nimeni nu te anunta ca e isis e la 60 de km de tine, daca esti crestin muta-te, acolo vin trupe de gherila noaptea peste satu tau, omoara barbatii, copiii sunt luati ca sa fie viitori soldati, femeile sunt violate dupa care le sunt taiati sanii, ca eventuali copii care i-ar naste sa moara de foame. Sau de aia nu ne pasa ca is putin mai negri la ten ca sirieni?

      Răspunde
       
  • Catalin ( CTL )
    Decembrie 8, 2015 la ora 22:52

    Citesc mereu cat le costa pe serviciile lor ( francezi, nemti, englezi etc. )secrete sa urmareasca cele cateva mii de suspecti, nu sunt vesti ca i-ar expulza, abia acum se gandesc sa inchida moscheile cu viziuni radicale, si nu ii scot la suprafata pe cetatenii lor care sunt cunoscuti ca fiind radicalizati. Doar ii supravegheaza.
    Ai nostri posibil sa fie mai eficienti, pe straini doar ca deschid gura ii pun pe avion. Pe ai nostri nu pot, dar ii pot fluera. Ganditi-va la leii din savana. Odata ce sunt depistati de o antilopa, ea da alarma si le-a stricat acoperirea. Nu mai pot vana pentru ca toti sunt cu ochii pe ei. Sunt prea expusi sa mai poata lucra in secret. Eu daca stiu ca vecinul e suspect de terorism stau cu mana pe telefon s raportez politiei sau serviciilor orice miscare. Plus ca nici el nu mai e in siguranta. Si noi avem trasnitii nostri care abia asteapta sa aibe un motiv sa ia pe cineva la caftit.
    Imaginati-va taman in Craiova, fieful interlopilor, sau unul din ele. Mai pierde Universitatea un meci sau ce face si galeria e cam suparata. Unul zice, auziti ce e si cu jihadistii astia, stiu eu unul de sta la vreo 3 strazi distanta. Mai e jihadistul in siguranta in conditiile astea ?
    La fel ca unui vanator, si serviciilor le e mai usor sa depisteze pantera in iarba inalta daca toate pasarile zboara pe unde trece ea dand-o de gol. Serviciile trebuie doar sa-i puna pe frunte semnul „Pantera” ( Terorist ).

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Decembrie 8, 2015 la ora 22:42

    La inceput m-am gandit ca vor sa transmita un mesaj propagandistilor cu privire la Romania. NU va incercati norocul pe la noi. Stim tot ce misuna. Si..de multe ori stiu… mai multe decat am crede. Cum stiu eu asta, pentru ca si tatal meu a lucrat in institutie, nu e secret. Si am eu o banuiala , strict dupa zabetul de Monalisa pe care il avea cand aparea ceva la TV ca nimic din ce lasa ei la suprafata nu e din amatorism.
    Asa, apoi m-am gandit ca vor sa transmita un mesaj viitorilor natangi carora le-ar putea trece prin cap sa-si mai condimenteze viata, si sa incerce sa le-o faca mai palpitanta si celorlalti. Stiti, la noi puscaria nu e exact precum in Norvegia lui Breivik cel nebun.
    La articolul asta am destule de spus, asa ca rabdare.
    Romania e diferita de Franta sau Anglia. La ei, majoritatea radicalizatilor sunt cetateni de-ai lor, naturalizati, drept. Multi cu rude in zonele de conflict.

    Răspunde
     
  • florin
    Decembrie 8, 2015 la ora 21:38

    Gurane, te pui rau cu SRI-ul?!?!? Adica, ce, Helvig e femeie? :))))

    Răspunde
     
  • ioan ianc
    Decembrie 8, 2015 la ora 21:00

    Domnului Guran i-as citi si articolele Meteo,daca le-ar scrie!…De 2 ori citite si-ti dai seama ca nu e vorba de precipitatii

    Răspunde
     
  • Sorin
    Decembrie 8, 2015 la ora 20:52

    Sa stam cuminti si sa nu mai facem demonstratii hipsteriste, ca asa ajungem teroristi. Si nu m-ar mira daca serviciile primesc niste bani in plus, ca tot e cu bugeul pe masa

    Răspunde
     
  • Flynt
    Decembrie 8, 2015 la ora 20:11

    Ilar, nu hilar 😉

    Răspunde
     
    1. Ina
      Decembrie 8, 2015 la ora 20:16

      Ce bine era dacă dădeai un search înainte să pui comentariul…
      http://scri.ro/ilar-sau-hilar-1892.html

      Răspunde
       
      1. Flynt
        Decembrie 8, 2015 la ora 20:54

        @Ina, ai citit ce scrie acolo in link-ul indicat de tine?

        Răspunde
         
        1. mihaii
          Decembrie 12, 2015 la ora 00:03

          ți s-a dat și link și tot nu?
          forma corectă: hilar
          variantă acceptată: ilar

          Răspunde