BIZIDAY: Joi, 12 noiembrie 2015

  • Klaus Iohannis a pierdut o casă din centrul istoric al Sibiului, în urma unei decizii luate astăzi de Curtea de Apel Braşov. Hotărârea, fundamentată pe tardivitatea depunerii motivelor de recurs, nu mai poate fi contestată.
  • După ce au fost controlate şi chiar amendate de fisc pentru că dădeau note de plată în locul bonurilor fiscale, zeci de localuri din Bucureşti au ajuns şi în atenţia DIICOT. Patronii acestora sunt acuzaţi că foloseau un soft special care le permitea ca la finalul zilei să reducă valoarea încasărilor.
  • În mai multe comune din Vâlcea bibliotecile au rămas fără calculatoarele donate de Fundația Bill Gates pentru că acestea ori nu au fost utilizate, ori au fost folosite, dar în alte scopuri decât pentru biblioteca sătească.

Despre toate acestea, dar și despre protestele ANAF, cât costă să construiești o casă de la ”zero”, de românii nu vor să mai ia credit pentru casă, cum sunt descurajați tinerii care vor să își demareze propria afacere, cât economisesc românii penru sărbători, ce prevede Legea Supravegherii Digitale, puteți afla din ediția de joi a emisiunii Biziday.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 12 noiembrie 2015

  • A
    Noiembrie 17, 2015 la ora 18:04

    Dle Guran,

    incepeti sa o luati exact pe drumul lui Mircea Badea. Va invita Digi inainte de emisiunea proriu-zisa sa va dati cu parerea despre politica. Apareti din ce in ce mai mult la tv si marea parte in a vorbi despre politica (cu directie bine data) si nu despre economie.
    Apoi se observa ca parca exista un ordin pe unitate sa ii spalati imaginea lui Johannis. Chiar credeti ca lumea nu stie ca el nu a facut nimic de 1 an de zile. Ca singura chestie e ca a citit un discurs cu „coruptia care ucide” ?
    Apoi fapta cu casele ar putea fi incadrata la penal. (emiterea adeverintei este pedepsita dar nu si folosirea ei in justitie). Dc nu pentru el atunci cel putin pentru sotia lui. Si ar fi de analizat cat de bine a aparat Dnul Johannis dreptul statului cand procesul l-au castigat chiriasii, adica anularea mostenirii.

    Răspunde
     
  • mihai
    Noiembrie 14, 2015 la ora 15:13

    Citeva vorbe despre actele teroriste din/de la Paris.
    Actele de terorism se produc cu precadere in state UE, state care au un istoric nefavorabil vis a vis de statele Arabe si Africane. Istoria vizeaza sute de ani in urma. CU PRECADERE VOR FI ACTE SI FAPTE(TENTATIVE), DE TERORISM IN FR, GB, D, IT, SP. A nu se uita cum s-au purtat ocupantii din aceste tari vis a vis de populati locala- araba/musulmana in special. Asta nu inseamna ca noi sa lasam „garda” jos. Sigur, media nu zice de asta , dar, studiile de specilitate o au in vedere. Cert, e numai o parere a unui necunoscator \, dar evenimentului, dar, trebuie avuta in vedere. Faptele de pina acum o dovedesc cu prisosinta. Sa incepe zic cu Olimpiada de la Munhen pina in prezent, mai putin IRA REZUMATA NUMAI LA GB SI AMERICA UNDE ERAU COMUNITATI IRLANDEZE.
    D-zeu sa ierte mortii.

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mircea
    Noiembrie 14, 2015 la ora 10:48

    MA DOARE SUFLETUL si imi vine sa urlu de durere,cand dupa MASACRUL din clubul bucurestean,am vazut la televizor masacrul din Paris.
    E o mare deosebire intre cele doua masacre:
    Cel de la BUCURESTI e cu autori bine cunoscuti de toata lumea(patronii si organele de control.Sa dea dumnezeu ca justitia sa ia masurile cele mai severe ca pe viitor sa nu se mai intample asa ceva.Este jignitor ca mai sunt persoane care spun,in sptiu public,sa fim iertatori cu criminalii,asa cum a spus la o emisiune TV un profesor multiplu parlamentar,CU MULTE DIPOTRII-CA NU VREAU SA MAI STIU CUM IL CHIAMA-

    Răspunde
     
  • Andrei Lungu
    Noiembrie 13, 2015 la ora 22:41

    Salut Biziday,

    Daca tot ati introdus pauzele publicitare foarte scurte, de doar un minut, de ce nu le redati si in inregistrari? Nu cred ca deranjeaza pe cei ce vizualizeaza emisiunea sub forma de inregistrare, si tare imi e ca este de fapt o reclama ce ma poate interesa (doar nu faceti reclama la „Tic Tac”, sau mai stiu eu ce minuni).

    Zic doar…

    Toata stima!

    Răspunde
     
    1. Alex
      Noiembrie 18, 2015 la ora 10:37

      Pentru ca firmele respective platesc ca reclamele lor sa apara la tv in timpul emisiunii… Daca vor si pe net, trebuie alti bani, alta distractie :). Eu asa ma gandesc ca sta treaba si mi se pare normal pana la urma, nimic nu e gratis, mai ales in domeniul asta…

      Răspunde
       
  • Goldmund
    Noiembrie 13, 2015 la ora 21:19

    Presedintele Johannis trebuia sa faca si sa dreaga, „m-as fi asteptat”, dar cu cine?
    Cu cine sa lucreze presedintele, domnule Moise? Cu oamenii pe care strada ii face corupti si pe care nu-i vrea? Chiar ati uitat ce spunea strada??
    Presedintele Johannis a avut dreptate sa nu fie atat de nerabdator sa conlucreze cu un parlament plin de „oameni penali” si un guvern populist.
    Presedintele sa desfiinteze mentalitati si birocratia?! Nu, zau!

    Răspunde
     
    1. Iosif
      Noiembrie 14, 2015 la ora 01:28

      Goldmund, hai sa vorbim asa mai pe scurt si la subiect. Acest „domn presedinte” nu este cu nimic mai presus de restul, daca tu crezi prin ceva fel ca aceasta persoana este cumva ceva mai stralucita decat ponta,base,”bombonel” aka nastase sau altii…te inseli.

      Inca nu le pica la multi fisa, majoritatea au votat nu pro Ioha ci anti ponta anti psd,anti partidul unic. Votul a fost pro balanta puterii nu pro vai de mine hai sa pup portofelul lui Iohannis de om bun ce e. Hai sa luam „baltagul” si sa lovim in mijlocul problemei. Acest „neamt” cu care se tot mandresc unii este la fel de murdar ca si restul. Nu ajungi sus fara sa devii si tu ca ceilalti,asa este construit sistemul. Se dorea schimbarea pachetului de carti,nu schimbarea regelui de carou cu unul de trefla. Pana cand tot pachetul nu se schimba,lucrurile vor ramane la fel.

      Stiam adica ma gandesc ca stiam majoritatea cand am votat Ioha despre mizeria ascunsa,dar decat Ponta,mai bine asta.

      Intreaba sibienii ce cred asa la modul sec despre noul nostru presedinte. Pe langa propaganda oficiala,povestea adevarata e aceeasi sau un pic diferita?

      Nu e acest presedinte un martir,un fiu al poporului care ar dori sa lupte dar nu poate saracul ca e singur. E la fel de bine imbibat in sistemul actual ca ceilalti,nu e cu ceva mai stralucit decat oricare alt politruc luat la intamplare.

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Noiembrie 14, 2015 la ora 15:32

      Dl Presedinte poate lucra foarte bine, cred, cu dl Mihalache si echipa numeroasa de consilieri pe care-i are, ca din pozele publicate in mass-media se vede ca sunt odihniti. Pe parlamentari si functionarii publici nu „strada” i-a facut corupti, ci lacomia proprie, de o magnitudine fabuloasa si nesatul de a trece averea publica (adica, inclusiv a mea) in proprietatea privata. In plus, cred ca dl Presedinte nu ma apara indeajuns si pe masura capacitatii date de functia domniei sale, de sistemul kleptocratic care conduce republica (cu alte cuvinte, inclusiv pe domnia sa).

      Răspunde
       
  • Karoline Stan
    Noiembrie 13, 2015 la ora 17:47

    Sugestie subiect: analiza ROBOR

    Buna ziua,
    Avand in vedere ca foarte multe credite au fost refinantate in lei, iar cele nou acordate sunt – in principal – in lei, ar fi interesant daca ati aborda in emisiunea Biziday si indicele ROBOR.
    Ce influenteaza robor-ul ( dincolo de definitia acestui indice)?
    De ce la unele credite se foloseste robor la 3 luni, la altele robor la 6 luni. Daca la creditul pt prima casa, data la care se recalculeaza dobanda este diferita de cea pentru restul tipurilor de credite.
    Cu stima,
    Karoline

    Răspunde
     
  • Adrian Sabdu
    Noiembrie 13, 2015 la ora 17:17

    VA rugam faceti ceva cu transmisiunea emisiunii de pe site!
    Nu merge!

    Răspunde
     
  • Adrian Sabdu
    Noiembrie 13, 2015 la ora 17:15

    VA rugam faceti ceva cu transmisiunea emisiunii dp site!
    Nu merge!

    Răspunde
     
  • Kristina
    Noiembrie 13, 2015 la ora 11:56

    Poate sa le piarda bine mersi pe toate ca dupa expirarea functiei ramane intr-o casa din protocolul statului (la Bucuresti sau prin împrejurimi dupa modelul foștilor sefi de stat)cu o pensie bună ,int-o vreme stiu ca aveau si pază permanent.
    Asa ca un astfel de subiect despre averea sau cum să isi gestioneze presedintele banii nu isi are rostul in emisiune.
    Nu e ok subiectul.
    orice poti sa spui dar nu ca odată ajunsi intr-o astfel de pozitie mai au si lipsuri materiale:
    masini blindate,avioane la scara,rochii si costume create de designeri ,delegatii sau vacante..etc.etc.
    Si tu vii sa ne spui ca vai săracul are doar 58.000euro in cont si trebuie sa ii blocheze la banca pt.a acoperi un eventual împrumut….

    Iarta-mă dar iar dau pe Realitatea.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Noiembrie 17, 2015 la ora 23:10

      Aveti dreptate. Gestionarea averii presedintelui nu credeam acum un an sa vad in emisiunea Biziday. S-a schimbat mult fata de ce era in trecut. Mult prea multa politica. Inteleg ca politicul afecteaza cel mai mult tara noastra, dar am inceput sa nu mai urmaresc decat inceputul emisiunilor pentru ca nu se mai incadreaza la ceea ce vreau sa vad intr-o emisiune de analiza cat de cat economica. Moise a inceput sa despice firul in partu pe niste oameni politici si exact din cauza acestui lucru eu nu ma uit de multi ani la alte emisiuni tv, biziday era singura. Se pare ca voi renunta si la asta…

      Răspunde
       
  • cornel
    Noiembrie 13, 2015 la ora 10:15

    Domnule Guran poate se face ceva pentru imbunatatirea transmisiei pe net. De cateva zile nu pot urmari emisiunea decat cu intreruperi la fiecare maxim minut. Brusc totul ingheata si trebuie sa astept sa se „bufferizeze” mai departe. De pe alte surse pot urmari fara probleme emisiuni de lunga durata.

    Răspunde
     
  • calin
    Noiembrie 13, 2015 la ora 10:08

    Moise spunea ieri ca impozitul pe dividende va fi redus la 5% si pentru dividendele aferente 2014 si 2015 . Am studiat legea 227/ 2015 cat si oug ce modifica codul fiscal dar nu am gasit mentionat nicaieri. Plus ce fac cei ce au platit deja mare parte din impozitul pentru dividendele din 2014 , isi iau teapa ?
    Stiti voi ceva sau poate sa dai tu Moise un raspuns clar in BIZIDAY DE LUNI !

    Răspunde
     
    1. m
      Noiembrie 13, 2015 la ora 16:50

      la ce exista deocamdata in vigoare, de la 1 ianuarie 2016 impozitul pe dividende va fi de 5%. Faptul ca nu specifica altceva inseamna ca se aplica dividendelor din anii anteriori. Si 2010 daca or mai fi. Dar, evident, doar cele pentru care nu a fost platit. Ce a fost platit e bun platit.

      Răspunde
       
  • Barbu
    Noiembrie 13, 2015 la ora 09:25

    Tardivitate însemn că a depus târziu motivele de recurs. Mulți pățesc așa. Termenele sunt scurte și trebuie să te încadrezi în ele. Poți avea toată dreptatea din lume dar dacă vii târziu cu ele, degeaba mai vii. Se vede de aici că președintele a pus înaintea problemelor personale, obligațiile funcției.

    Răspunde
     
  • Evdochim Marin
    Noiembrie 13, 2015 la ora 08:58

    Sa vanda casele! Simplu!

    Răspunde
     
  • Dan Reus
    Noiembrie 13, 2015 la ora 07:39

    Faptul ca pana si un Presedinte de tara poate fi inselat, furat, de falsi proprietari, nu cred ca are darul sa bucure pe nimeni.Ce mai pot face atunci muritorii de rand?!!! O sa ajungem sa ne fie teama sa iesim si pe strada, sa ne fie frica de orice am putea intreprinde. Trebuie sa existe o solutie prin care sa se faca dreptate, macar prin recuperarea banilor.Desi cinstea, binele inving in general, cateodata ele sunt rastalmacite in mod derutant. Raul nu ocupa decat un mic colt din lume, uneori foarte vocal.

    Răspunde