BIZIDAY: Luni, 2 noiembrie 2015

  • Serviciul de Telecomunicații Speciale a atribuit încă un mare contract IT către Teamnet, firma despre care DNA spune că ar fi controlată din umbră de Sebastian Ghiță. De data asta este vorba de achiziția softului și a echipamentelor care vor monitoriza la următoarele alegeri pentru a preveni votul multiplu.
  • Firmele care exploatează și valorifică masă lemnoasă ar putea fi obligate să plătească o taxă de 5 la sută din cifra de afaceri către bugetele comunelor de pe raza cărora exploatează masa lemnsoasă. Un proiect de lege în acest sens a fost depus la Senat iar el prevede că banii respectivi ar trebui folosiţi pentru repararea și întreținerea drumurilor folosite chiar de trasnportatorii de bușteni.
  • Statul Român va exporta apă minerală în Golf sau în China! Și pentru asta, Societatea Națională a Apelor Minerale vrea să ia un credit de 20 de milioane de euro cu care să construiască sau să cumpere câteva fabrici de îmbuteliere.
  • Grecia a obţinut în vara acestui an un nou împrumutut internaţional, însă problemele statului elen sunt departe de a se rezolva. Unele dintre cele mai importante bănci au nevoie de recapitalizare, iar suma este una importantă. De câți bani este nevoie pentru ca cele trei instituţii bancare să îşi completeze capitalul?

Despre toate acestea, dar și despre evoluția IT-ului românesc, evoluția industriei auto, extinderea Mega Image în România, numărul tot mai mare de firme radiate, femeile de afaceri din România, cum poți avansa în carieră, cât costă să faci sport în România, de ce vin străinii în țara noastră, cu cât se scumpește RCA, la cât ajung rezervele valutare ale României, cum a ajuns Germania o super-putere economică, cine este vinovat pentru prăbușirea bursei din Shanghai sau despre Rusia care a bombardat poziții ale Statului Islamic, puteți afla din ediția de luni a emisiunii Biziday.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

12 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 2 noiembrie 2015

  • Jilaveanu Mircea
    Noiembrie 9, 2015 la ora 14:16

    DECI:
    Ca guvernul le da victimelor, de la clubul criminal, cate 7000 de euro pe zi(asa am inteles)este foarte bine,dar dece nu se confisca imediat,de la criminali,toate averile(TOATE)si sa le dea familiilor victimelor?altfel apare ca se iau bani tot de la buget ,adica de la populaie(inclusiv de la cei din piata care manifesta) iar criminalii raman bine mersi cu averile facute prin nerespectarea legilor si normelor de functionare a localurilor cu aglomerari de persoane.
    Dece n-au fost montate splincarele (la tavan)care declanseaza automat stropirea cu apa a incendiului?
    Au toate aceste localuri splincare functionabile?
    Verifica cineva daca exista pentru toti functionarii publici fisele postului(real normate pentru 8 ore zilnic)si daca acestia isi fac toata treaba-integral-conform acestor fise?
    Spunea la TV domnul Basescu, ca sunt de doua ori mai multi functionari publici-in raport cu populatia-.Acest lucru l-am cam observat si eu cand am fost la diverse institutii cu diverse probleme.
    Politicieni nostri dau cateodata la TV cate un exemplu (care le convine),dar dece nu se ia exemplu TOTAL-cap coada-de la Suedia sau Finlanda ca atunci ce bine ar trai tot poporul Roman nu numai EI si ai lor!Poate nu ar fa rau sa faceti emisiuni cu aceste probleme.

    Răspunde
     
  • ovi
    Noiembrie 8, 2015 la ora 12:08

    Problema Romaniai , toti vor sa schimbe clasa politica , dar nimeni nu se baga la munca in sensulmn asta deci suntem campioni la vrut dar la munca poate face alcineva nu 😉
    auzeam in piata unii vb k ei au venit pt spiritul universitatii , :))))) , nu vor sa faca partide , te umflii de ras , adevarul ca nu sunt putini romani care gandesc atat de ineficient ,

    ca sa schimbi o poti face doar cu un nou partid format , cu oameni 100/100 noi !
    cat despre Moise cum am mai spus el e bun la dat din gura ca doar il ceama guran , cand e vb sa actioneze sa munceasca FARA BANI , cum ar fi sa mearga in piata sa se comporte ca un LIDER CE SE CREDE IN ECONOMIE SI MAI NOU GEOPOLITICA , mai greu ca doar cum sa renunti la 6,7 mii de euro pe luna pt POPOR , nu cetateanul GURAN ?

    EU Te admir si tin la tne , dar stii cum e din patriotism trebuie sa te mai treg de urechi :)))))

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mircea
    Noiembrie 8, 2015 la ora 10:59

    Domnule Moise Guran
    Prin emailurile care circula scrie ca in SINGAPORE
    era o coruptie si o hotie mai mare ca la noi(daca ar fi posibil)SI CA IN PREZENT ESTE CEA MAI CURATA TARA(fara corupti,fara hoti ,cu numar minim de oficiali,fara bogati penali)dumneata stii mai bine,daca-i asa,dece nu faci o emisiune(SAU MAI MULTE)in cara sa arati cum au facut aceia ca sa se faca asa si la noi?

    Răspunde
     
  • Florin Burian
    Noiembrie 5, 2015 la ora 21:35

    Observ constant imbuntatirea domnului care reda materialul in timpul clipurilor – spre rusinea mea nu stiu care dintre voi este(Alexandru, Victor? George?)Felicitari.Se observa cum incearca sa se supuna unui tempo mai lent, ceea ce ajuta, imi amintesc cum era dificil de urmarit in trecut- in special spre finalul materialului. Iarasi, felicitari

    Răspunde
     
  • Bogdan Vlad
    Noiembrie 3, 2015 la ora 22:11

    sunt un mare fan al tau…. sunt abonat UPC si nu vreau sa schimb din cauza mediaboxului care inregistreaza tot ce vreau. ce solutie imi recomanzi sa te pot vedea in timp util. urmaresc inregistrile pe site in seara urmatoare deoarece sunt postate prea tirziu pentru a fi urmarite, iar unele informatii sunt de folos in ziua in care le difuzezi. multumesc.

    Răspunde
     
  • N!ck
    Noiembrie 3, 2015 la ora 20:36

    „Serviciul de Telecomunicații Speciale a atribuit încă un mare contract IT către Teamnet, firma despre care DNA spune că ar fi controlată din umbră de Sebastian Ghiță.”

    Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara!
    Oare va exista un audit al programelor livrate de Teamnet? Nu de alta dar sa nu patim si noi ce au patit cei din SUA in 2000 cand au descoperit total negativ de voturi pe sectii de votare. Pentru mai multe detalii vezi Hacking Democracy…

    Răspunde
     
  • Cezar
    Noiembrie 3, 2015 la ora 14:04

    Sper ca nu va-ti molipsit de boala celor de la Digi24….anume accea a video-urilor incomplete, taiate la final chiar inainte sa se termine. Editare de 2 lei, facuta in sila! Sper sa nu se mai repete, plus ca interventii de breaking news in timpul emisiunii sunt urate pentru emisiunea ta. Incearca, Moise, sa le impui sa nu se bage peste tine, ca asta nu a facut nici mogulul si nici TVR-ul pana acum! 🙂

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mircea
    Noiembrie 3, 2015 la ora 14:01

    Dece ,in Brasov,platim asa de mult apa de la robinet,daca nu e potabila?Cu ce sa mai cumpere (majoritatea populatiei)apa minerala?
    Am vazut la TV ca unele ape minerale au aceleasi componente ca si apa de la robinetul de acasa???????????
    Si avem(platim)atati functionari publici in toate institutiile statului!

    Răspunde
     
  • kolo
    Noiembrie 3, 2015 la ora 13:19

    In China nu se bea apa minerala. Ma rog, gasesti cateva zeci de milioane de consumatori insa apa minerala e ceva ciudat si scump la ei.

    Răspunde
     
  • Alin
    Noiembrie 3, 2015 la ora 11:46

    Emisiunea nu este completa, lipsesc exact secundele de la final, unde se vorbeste despre avionu rusesc :((

    Răspunde
     
  • Daniel
    Noiembrie 3, 2015 la ora 10:48

    Legat de apele minerale… poate gasiti util ca pe viitor sa abordati acest subiect si din perspectiva pretului exagerat cu care acestea se vand in Romania fata de restul Europei, pentru ca, dupa potentialul de care dispunem, ma gandesc ca logic ar fi ca acesta sa fie mult mai mic. In Franta, asta-vara, spre exemplu, cumparam baxul de apa plata de 6 sticle, a cate 1,5 litri fiecare, cu 1,02 euro. Asta inseamna 11 centi litrul, adica aproximativ 50 de bani / litru. Da, probabil nu era apa de izvor de munte, dar macar era ambalata la sticle de 1,5 litri, nu butoaie de 5 sau 6 litri, incomode, inestetice. Dar si in Romania gasesti o multime de ape care sunt, cum ziceai tu, Moise, din cine stie ce fantana, dar la preturi (mult) mai mari.

    Răspunde
     
  • Madalin
    Noiembrie 3, 2015 la ora 03:57

    ATENTIE ! vă somez să specificați că au fost arestați administratorii de la CLUB COLECTIV și nicidecum acționarii . Dacă acest lucru coincide acum – toți trei fiind și acționari și adm este altceva.

    Răspunde