Oglinda moldovenească a României

de Moise Guran

Dacă în România vi se pare viaţa politică încurcată şi haotică, o să vă introduc, în rândurile următoare, în detaliile vieţii politice din Republica Moldova. Guvernul de la Chişinău a picat în urma unei moţiuni de cenzură, iar ce se va întâmpla cu ţara soră în zilele următoare nu e foarte clar. Acolo şi kaghebiştii îşi zic pro-europeni, ceea ce, să nu ne mirăm, şi pe la noi s-a mai întâmplat.img_9804În Moldova urmează desemnarea unui al treilea guvern în mai puţin de un an! Cam cum a fost şi la noi în 2012. Dar staţi, că numirea unui nou guvern e o variantă optimistă. De regulă, când sar unii la alţii, politicienii de dincolo de Prut rămân înfipţi ca pitbulii şi nu-şi mai dau drumul până nu fac alegeri anticipate.

Guvernul doborât acuma avea doar 3 luni, sărăcuţul. Și deşi, în teorie, alegerile din noiembrie 2014 au fost câştigate de o coaliţie pro-europenă, doar numele a mai rămas european din această coaliţie. Încă de la început, grupările Pro Europene au luat destul de pe cont propriu victoria, şi, sub un paravan de europenism, s-a dezlănţuit o înfometată luptă pentru putere. Arestarea preşedintelui Partidului Liberal Democrat Moldovean în dosarul miliardului de dolari dispărut din Băncile Moldovei a creat şi mai multe tensiuni, chiar în Alianţa de guvernare, iar PD-ul, unul dintre partidele componente, a sfârşit prin a vota moţiunea de cenzură a comuniştilor pro-ruşi, acuzându-şi partenerii că ar fi fost amestecaţi în devalizarea băncilor şi dispariţia miliardului de dolari.

Aşadar, la Chişinău se prefigurează acum o nouă coaliţie, formată, cel mai probabil, din Democraţii declaraţi pro-europeni, care îi vor susţine pe Comunişti şi pe Socialiştii pro-ruşi. Și pentru ca haosul să fie perfect, partidul fostului premier pare să se scindeze, căci o facţiune a lui a anunţat că ar vrea să intre în viitoarea coaliţie de guvernare, care cel mai probabil va avea un premier pro-rus.

Această complicată ecuaţie cu multe necunoscute mai are una, foarte importantă – presiunea străzii. De aproape două luni, la Chişinău au loc proteste zilnice ale protest-chisinauplatformei Demnitate şi Adevăr. Oamenii care vin la aceste manifestaţii se declară neafiliaţi politic şi, aţi ghicit, pro-Europeni. Ceea ce nu i-a împiedicat să-i izgonească dintre ei pe Tinerii Basarabiei, gruparea care sprijină unirea cu România. Nu e clar, totuşi, cum vor reacţiona aceşti oameni, care strâng deseori mulţimi de zeci de mii în centrul Chişinăului, dacă guvernul va fi unul pro-rus.

Văzută de la Bucureşti, lupta pentru ciolan de la Chişinău seamănă atât de mult cu ce am trăit noi înşine aici, în România, încât ar trebui să ne fie de luare aminte. A fost un noroc că am apucat să intrăm în UE. Dacă nu apucam, poate azi ne venea mai greu să înţelegem ce au ruşii cu corupţia pro-europenilor.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la Oglinda moldovenească a României

  • popescu
    Octombrie 30, 2015 la ora 21:37

    Unii seamana cu Tiriac. Fiecare roman sa renunte la 50 de euro din salariu, pentru refugiati. Cam asa este si unirea Romaniei cu Moldova.
    Da de ce nu da nenea tiriac toata averea la refugiati si romanii fara posibilitati? Iar copii lui sa munceasca pe salariu minim si sa doneze 50 de euro dintr-un salariu de mizerie.
    Vad ca are mai mult sange in instalatie Ponta cu noul cod fiscal.
    Cine vrea drepturi sa lupte pentru ele. Sfat pentru cetatenii din republica moldova si refugiati. Luptati pentru pamantul stramosilor.

    Răspunde
     
  • FSB
    Octombrie 30, 2015 la ora 13:03

    „Acolo şi kaghebiştii îşi zic pro-europeni, ceea ce, să nu ne mirăm, şi pe la noi s-a mai întâmplat.”
    Aici kaghebistii rusi se dau prea romani. Unul din ei astazi se numeste – darni.

    Răspunde
     
    1. barni
      Octombrie 30, 2015 la ora 15:57

      Acu pe bune dar fiecare om care are un punct de vedere diferit de al tau (sau al unora) e automat postac platit? Prietene, daca citesti posturile mele vei descoperi o serie de argumente anti-unire, creierasul tau inca nu a fost instare sa debiteze unul pro-unire (un atac la persoana mea nu e tocmai un argument)

      Did you see what I did there? :))

      Răspunde
       
      1. Anvers
        Octombrie 31, 2015 la ora 18:45

        barni ăsta e noul nickname al lui Kostiklă moscovean ?
        Măi barni, să-ți explice tăticul tău de ce ar vrea românii să se unească cu basarabenii: pentru că dintre toți vecinii noștri (bulgari, sârbi, maghiari, ucraineni, marenegreni) doar basarabenii/moldovenii sunt parte a poporului român, vorbesc aceeași limbă și au aceeași cultură cu noi.
        În rest, tot ce scrii tu sunt inepții.

        Răspunde
         
  • Cristina B
    Octombrie 30, 2015 la ora 10:43

    La cat e de incisiv si dur Barni asta zici ca a fost educat de Stalin. sunt basarabeanca si te asigur ca vorbesti fff mult in necunostinta de cauza, noroc ca sunt putini ca tine.

    Răspunde
     
    1. barni
      Octombrie 30, 2015 la ora 11:00

      Vreun contraargument valid din pdv logic la ceea ce am scris eu ai? … nu dau 2 lei pe faptul ca „imi spui tu ca nu e chiar asa”

      Am ridicat o serie de probleme cu care mi-am argumentat pozitia anti unire. Inafara de atacul la persoana cu „stalin” mai ai ceva.. orice.. pro unire ? ( si nu faza cu „fratii” ca e de prisos)

      Răspunde
       
  • Ina
    Octombrie 30, 2015 la ora 07:11

    Cu cîteva arestări pentru corupție, dilemele pro- sau contraeuropene ale moldovenilor se rezolvă și putem face unirea în 2018.

    Răspunde
     
    1. barni
      Octombrie 30, 2015 la ora 07:20

      Explica-mi si mie macar pe scurt de ce ai vrea sa te unesti cu un stat macinat de coruptie, cu populatie rusofona, fara resurse, cu armata a 14-a a Rusiei pe teritoriu? Ai nevoie de o destabilizare si mai mare a romaniei?

      Ca si comparatie.. unificarea germaniei s-a facut cu multi ani in urma… inca nu e gata nici pana in ziua de azi .. si a costat enorm! Chiar crezi ca am fi instare cu rusnacii in tara sa realizam noi unirea cu moldova? Hai sa fim realisti!

      Poate daca moldova renunta la transnistria am avea o sansa… si aia f mica! Pai tu iti dai seama cand voteaza la alegeri in romania toti rusofonii si militarii rusi ce se va intampla? E ca si cum deschizi usa rusiei in romania!

      Sa le fie de bine fratilor de peste prut! Sa se descurce pe barba lor nu a mea! Daca vreodata ineptia asta de unire se va intampla atunci chiar nu mai am nici un motiv de a ramane in romania….

      Răspunde
       
      1. aladinul
        Octombrie 30, 2015 la ora 07:54

        Sa nu uitam cum va arata Romania dupa unire cu o alianta politica formata din : partidela maghiare, cele pro-ruse din Moldova, un eventual partid al transnistrenilor, partidul gagauzilor si ceva politicieni oportunisti romani (a sevede succesul partidului lui Opre).

        Cred ca ar fi super pt. Romania!

        Răspunde
         
      2. Mosu
        Octombrie 30, 2015 la ora 09:45

        Usa Romaniei pentru rusia a fost deschisa de kgb-istul de iliescu acum 26 de ani
        70% din industria Roamaniei e controlata de rusi asa ca eu zic ca ne-am descurca si cu 100000 de rusi si 10000 de gagauzi

        Răspunde
         
        1. barni
          Octombrie 30, 2015 la ora 11:04

          Mama ce fain te-ai descurca cu 100000 de rusi inarmati cu kalashuri si tancuri (vezi armata a 14 sovietica) … si cu rusia care i-ar sustine ca in Dombas pentru „apararea minoritatii ruse”! Mama ce tare ar fi cand noi nu avem 30000 de soldati! Ar fi super! Asta imi doresc tarii mele! Mai… estipe bune?

          Răspunde
           
          1. FSB
            Octombrie 30, 2015 la ora 12:29

            barni
            Octombrie 30, 2015 la ora 11:04
            Mama ce fain te-ai descurca cu 100000 de rusi inarmati cu kalashuri si tancuri …..
            Barni – postac platit de „putler”. Te dai mare patriot, dar singur esti un catel care latra cu cuvinte cunoscute de cei nascuti in CCCP. Cu cuvantul kalash (kalashnikov) te-ai ars (te-ai spalit) d-l TROLL.

             
        2. barni
          Octombrie 30, 2015 la ora 11:14

          A si.. era sa uit .. nu ca il laud pe tovarasul ilici.. dar tu crezi ca pupam noi vreodata nato si ue daca ne uneam cu moldova in 90 cu un conflict nesolutionat in tara? (Conflict = transnistria, ex. = georg ia). Asteapta doar sa vezi cand va fi ukraina in nato/ue… tactica rusilor sunt exact astfel de conflicte! Mama ce vreau unu la mine in tara (ironie in caz ca nu te-ai prins!)…

          Sa isi vada moldovenii de ale lor!

          Răspunde
           
      3. Monstrul din rasarit
        Noiembrie 7, 2015 la ora 19:24

        se rahatesc rusii pe ei de ras ….cand vad cum se bat baietii pe saracia din Moldova…(si care oricum e mai bine decat munca pe un salariu de mizerie la o fabrica capitalista)
        Mai barni…cred ca ai mancat cam multe prajiturele si de la zahar si e-uri ..se stie ca se duce dreacu’ creierul prin suprastimulare, . No acum iti dau eu un argument pai .22.000.000 cetateni romani + 3.500.000 cetateni moldoveni (din care doar 10 % rusi) + 500.000 cetateni in regiunea Transnistreana din care 32 % romani 30% rusi 30 % Ucraineni restul alte natii deci circa 500.000 rusi per total, asta ar insemna 4% din populatia Romaniei + 2 % Ucrainieni bielorusi gagauzi etc ar da un 6 % ..cam cat maghiarii azi in Romania

        Răspunde
         
    2. barni
      Octombrie 30, 2015 la ora 07:26

      Si ca fapt divers.. daca esti dna Ina Funetean, care, cel putin din pct. meu de vedere scrie totale ineptii ca articole. Te rog, incearca sa realizezi un articol obiectiv despre beneficiile unirii! Sunt chiar curios! Dar nu uita de elementele date de mine mai sus si de partea economica! Asa ca suntem frati… ok! … dar totusi nu imi voi primi niciodata in casa un „frate” lenes, betiv si care imi vrea raul! Istoria ne-a despartit de moldoveni… ce bine! Si acu printre cele mai sarace judete sunt alea din moldova ce apartine romaniei… nici nu vreau sa ma gandesc la o unire cu si mai milti incompetenti!

      Răspunde
       
    3. Stelian F
      Octombrie 30, 2015 la ora 11:59

      Vorbim despre ceva inexistent. Nu va exista unirea celor doua tari decat atunci cand Rusia va deveni membra UE…si NATO…

      Răspunde
       
  • Dan
    Octombrie 30, 2015 la ora 00:00

    Si la noi toti sunt pro-europeni de ce le mai placea vremea lui Nastase cand dosarele se judecau in sedinta de partid.

    Răspunde