BIZIDAY: Miercuri, 28 octombrie 2015

  • Nicuşor Constantinescu a aflat astăzi că s-ar putea să ajungă la închisoare pentru trei ani şi jumătate. Tribunalul Constanţa l-a condamnat pentru că nu a susţinut financiar Centrul Militar Zonal, deşi legea îl obliga. Decizia magistraţilor nu este definitivă, iar Nicuşor Constantinescu spune că va face recurs.
  • Antifrauda a închis 123 de puncte comerciale din cele mai mari două engros-uri din București – din Doraly și Dragonul Roșu. Asta pentru că au fost prinse a doua oară fără acte, iar o Ordonanță de Guvern obligă Fiscul să-i prindă pe evazioniști de două ori înainte să-i închidă. Câte firme au fost verificate și la cât se ridică amenzile?
  • Aproape sigur, Angela Merkel, nu va mai candida pentru un nou mandat de cancelar în 2017. O spun jurnaliștii de la Financial Times, care susțin că venirea refugiaților în număr mare ar putea să îi încheie prematur cariera politică a Angelei Merkel.
  • Transilvania este pe primul loc în topul Lonely Planet al celor mai atractive regiuni ce merită vizitate în 2016. E de bine căci specialiştii vorbesc despre frumuseţea satelor săseşti şi a bisericilor fortificate, dar şi despre peisaje şi staţiunile de ski din zonă.

Despre toate acestea, dar și despre votul în cazul Elenei Udrea, taxa care ar putea fi pusă pe profitul companiilor petroliere, perchezițiile privind lemnul tăiat ilegal, potențialul turistic al comunei vâlcene Perișani, producția de vin la nivel mondial, serviciile de catering ale Primăriei din Iași, care este trendul plăților prin telefon sau hackerii au spart site-ul unei dintre cele mai mari companii din Marea Britanie puteți afla din ediția de miercuri a emisiunii Biziday.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 28 octombrie 2015

  • Dorel.
    Noiembrie 3, 2015 la ora 11:09

    Ziua in care Elena Udrea va fi condamnata si sper ca ziua aceea sa fie cat mai apropae si condamnarea sa fie pe masura faptelor ei va fi o zi fericita pentru mine pentru ca nu pot sa o sufar pe cucoana asta mai ales cand imi aduc aminte cum pe vremea cand era Ministrul Dezvoltarii in loc sa isi faca treaba isi etala doar toaletele si astfel am reusit sa folosim doar in jur de 20% din fondurile europene alocate in timp ce colega ei din Polonia tot blonda dar mult mai profesionista a reusit sa foloseasca peste 90% din sumele alocate.

    Răspunde
     
  • mihai
    Octombrie 29, 2015 la ora 20:43

    Salut, Sigur, ideea ta/scenariul sin fezabile, dar cred ca ridici/ceri un grad mare de inteligenta parlamentarilor.
    Astfel: ar trbuie sa se faca/intelega diferentya intre retinere si arestare;
    se cere:cunostionte juridice temeice;
    limba romana fffffffffff bine cunoscuta.
    NICI UNA DIN CNDITII NU SE INDEPLINESTE
    A se vedea cuvintarile si legile ce scot

    Răspunde
     
  • Shiver
    Octombrie 29, 2015 la ora 16:42

    Salut,

    Pentru ca mi-am amintit un subiect pe care l-am auzit in cel putin 2 emisiuni anterioare doresc il disec putin pentru ca nu imi pica bine prezentare lui seaca chiar daca motivul acesteia este unul de a fiscaliza cat mai mult incasarile la negru.

    „Oameni buni, plata cu cardul la comercianti nu va costa nimic, comisionul catre banca il suporta comerciantul.” Mi se pare injust sa se prezinte sub forma acesta (sau similara acesteia pentru ca nu este un citat 100% neretinand exact cum s-a spus in emisiune) ca un avantaj pentru populatie. Acel comision este bine inserat in preturile comerciantului (ca doar el urmareste profitul) si desi acesta il vireaza bancii, de suportat tot clientul il suporta. Stiu ca si daca platesti cu cash ii platesti oricum si acest comision bagat automat in preturi daca are POS la casa deci implicit nu sunt impotriva platii cu cardul ci din contra, insa nu imi place sa aud acest argument care pare mai mult politic decat veridic. Mai bine explicati faptul ca acest mic cost desi suportat de populatie este infim in comparatie cu avantajele scaderii incasarilor la negru.

    Inteleg faptul ca tu doresti sa expui subiecte serioase si importante intr-un mod in care sa inteleaga cat mai multi oameni cu diverse niveluri de educatie si specializari diferite insa intrebare se pune daca scopul scuza mijloacele?
    Cu cat apelezi la metode politice de prezentare a subiectelor cu atat risti sa pierzi din credibilitate.

    Răspunde
     
  • Shiver
    Octombrie 29, 2015 la ora 16:18

    Salut Moise.

    E prima data cand iti scriu pentru ca nu este prima oara cand am vazut ca iti exprimi teama privind introducerea datelor cardului in telefon si doresc sa iti expun o modalitate de a te proteja de subiectul acestei temeri pe care o aplic eu de ceva vreme (si ma indoiesc de faptul ca ar fi putini care o fac). Pur si simplu iti mai deschizi un card de debit la banca la care il ai pe principalul, card secundar pe care il vei tine cu sold zero (sau un minim pentru taxa de pod, tarif 2 curse UBER etc) cea mai mare parte a timpului. Astfel daca vreodata iti dispar 2 lei nejustificat din sold nu plangi dupa ei si poti semnala bancii faptul ca suspectezi furtul datelor putand sa-ti inchizi/schimba acest card secundar.

    Eu am apelat la solutia aceasta pentru a ma asigura initial pentru platile pe site-uri introducand datele cardului (de teama site-urilor clonate) insa tehnica este ok si pentru diverse plati prin telefonul mobil avand asociat acest al doilea card.

    In mod firesc pentru platile mai semnificative apelez la virament bancar online sau la cardul de credit care este securizat si cu parola prin sms sau prin parola asociata tipului de card (Visa/Mastercard etc).

    Teama n-ar trebui sa opreasca progresul, parerea mea. Asta nu inseamna ca trebuie ignorata, progresam precaut :).

    Răspunde
     
  • Kristina
    Octombrie 29, 2015 la ora 09:53

    Este cat se poate de logic faptul ca fostul presedinte care a ținut destul de bine in frâu serviciile din Romania in timpul mandatelor sale, sa aibă dosarele multora (merg pana acolo incat afirm ca le poate ține bine ascunse la propria casa)
    ESTE EVIDENTA DORINTA DUMNEALUI DE A REVENI PUTERNIC IN PLAN POLITIC.Este vehiculat din ce in ce mai des scenariul cu Traian Băsescu premier.
    Sincer sunt înspăimîntată ca acest fapt poate deveni realitate (si nu acuz doar varsta lui înaintată 67-70 )acuz felul in care am fost practic jefuiti 10 ani din viața in tara asta sub conducerea lui.

    Elena UDREA pt.mine am spus si ma repet este varianta moderna a celeilalte ELENE (ceausescu)Or astfel de elemente nu au ce mai cauta in structurile statului nostru.

    si nu exagerez,deloc.

    Răspunde
     
    1. Mama lu Proces verbal
      Octombrie 29, 2015 la ora 20:09

      Greaca-Elena, un nume de multe ori nefast in istoria Tarii noastre!
      Trei intr-o suta de ani si toate metrese mi se pare relevant si prea mult:Lupeasca,Ceauseasca,Cocoseasca!!!Bleah !!

      Răspunde
       
  • Daniel Fercau
    Octombrie 29, 2015 la ora 08:28

    Va rog sa imbunatatiti calitatea sunetului la inregistrarile postate. Fidelitatea este slaba, comparati va rog cu inregistrarea de pe Digi 24.

    Răspunde
     
  • coco
    Octombrie 29, 2015 la ora 04:21

    Nu mere linku, nu mere de loc!

    Răspunde
     
    1. vasile V
      Octombrie 30, 2015 la ora 20:41

      Moise,nu se poate rezolva sa fie puse si pe youtube emisiunile astea? tare greu cu incarcarea emisiunilor

      Răspunde
       
  • chris
    Octombrie 29, 2015 la ora 01:59

    WTF? Udrea+Ponta = PMP+PSD =

    DEZASTRU FRATILORI!!

    Răspunde