BIZIDAY: Marţi, 27 octombrie 2015

  • Guvernul a aprobat prin Ordonanță de Urgență reducerea impozitului pe dividende la 5%, reducerea impozitului pe microîntreprinderi în funcție de numărul de angajați, și reducerea TVA-ului la apă. Când vor intra în vigoare?
  • Primăriile vor primi competența să amendeze pe oricine nu își declară bunurile impozabile, așa cum sunt mașinile, terenurile și construcțiile. Partea interesantă este că în Ordonanţa de Urgenţă se stabilește că pot fi amendați și polițiștii sau notarii care știau de existența bunului, dar nu l-au raportat. La cât ajung amenzile?
  • Programul Prima Mașină, cel prin care statul îi stimulează pe români să își cumpere mașini noi în rate, s-a dovedit un dezastru total. Deși se vorbea de vânzarea a 16 mii de maşini pe an prin acest program, în 2015 s-au vândut doar 120 de bucăţi.

Despre toate acestea, dar și despre care este bugetul Armatei Ruse, câți elevi învață în școlile profesionale, care sunt efectele lipsei de autostrăzi, ce se întâmplă cu economia Chinei, despre aurul furat din galeriile miniere din Roșia Montană, puteți afla din ediția de marți a emisiunii Biziday.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la BIZIDAY: Marţi, 27 octombrie 2015

  • Şteff
    Octombrie 29, 2015 la ora 11:42

    Pecica se citeşte cu accentul pe E, iar Nădlac se citeşte cu accentul pe Ă. O confuwie des întâlnită, dar totuşi incorectă.

    Răspunde
     
  • Tudor
    Octombrie 29, 2015 la ora 00:37

    Bravo Moise pentru ca nu ai uitat de oamenii din zona cu Rosia. Stam pe un munte de aur si nu avem locuri de munca. Ne-ati interzis aurul si lemnele dar nu ne-ati dat nimic.
    Sa te auda guvernul/ministrii/parlamentul.

    Răspunde
     
  • Ciprian
    Octombrie 29, 2015 la ora 00:13

    prima masina nu are succes pentru ca taxele de asigurare casco sunt mari si poate reprezenta cam 20%-30% din rata lunara

    Răspunde
     
  • Andrzej
    Octombrie 28, 2015 la ora 16:50

    Din cei 1170 de angajati romani care lucreaza la sirieni, 1000 sunt secretare, picolite, barmanite, vanzatoare etc. Nu stiu cat costa sa lucrezi la sirieni, dar va zic ca in Cluj, ca sa fii vanzatoare la patron sirian in magazin din mall, trebuie sa mai … prestezi si alte servicii. Si uite asa creste economia Clujului pe spatele moldovencelor.

    Răspunde
     
  • Laurentiu
    Octombrie 28, 2015 la ora 12:09

    Bugetul USA, China, China? Min 44:27
    Artistul Vasile ? :p

    Răspunde
     
  • Alexandru Mihaiescu
    Octombrie 28, 2015 la ora 11:10

    D-le. Moise, sunt mecanic auto cu 20 de ani de experienta si detin un service. Am un Audi A6 diesel, din 2002 si nu as schimba masina asta cu nici un Logan, Sandero sau Duster nou nout si lista ar putea continua si cu alte modele de la alte marci (toate masini noi)
    De ce sa plateasca cetateanul 7-8-10.000 euro pe un Logan sau Sandero nou, sau 14- 17.000e pe un Duster nou, cand cu 3-4000 e poate cumpara din Germania un VW sau Audi second care chiar daca au peste 10 ani vechime, sunt net superioare din toate punctele de vedere ? Poate imi veti raspunde ca achizitionand un produs fabricat la noi, va ajuta economia tarii. Da, ati avea dreptate, dar intr-o mica masura. Dar economia familiei lui, a cumparatorului, o va ajuta ? Majoritatea celor care cumpara masinute din astea noi, fabricate low cost au fost atrasi si pacaliti de reclamele de la tv care le promit o masina noua pe care o pot plati si in rate daca o cumpara in leasing sau cu imprumut de la banca, ajungand ca la final dupa ce trag linie sa vada ca au platit cu 2-3000 euro sau chiar mai mult decat pretul initial al masinii. Multi dintre cei care se arunca cu capul inainte sa-si achizitioneze o masina noua low cost, dupa un timp regreta. Nou nu inseamna neaparat mai bun. Despre o masina noua care costa de ex.70.000 de euro am putea spune ca este mai buna, dar sa spunem ca o masina care costa 7-8000 de euro este mai sigura si mai buna pentru ca este noua, este o pacaleala ieftina de marketing.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Octombrie 28, 2015 la ora 12:02

      Moise n-a spus ca sunt mai bune masinile low cost noi fata de masinile scumpe vechi. Nu s-a referit numai la masinile low cost cand a spus ca de o masina noua un om se poate bucura mai multi ani decat de o masina veche. Dar nici nu era nevoie sa spuna despre masinile low cost, caci stie ca romanii au bani putini, deci pentru asemenea masini. Dar va dau dreptate, o masina veche de 10 ani din Germania este foarte buna. Eu am un Opel Astra din 2005 si vad clar diferenta dintre aceasta masina si loganul socrilor cu care circul in concedii in Romania. N-as schimba-o cu un Logan nou multi ani de acum incolo.

      Răspunde
       
    2. Stelian F
      Octombrie 28, 2015 la ora 12:04

      Totusi masinile noi inseamna locuri de munca. Si locurile de munca sunt foarte necesare.

      Răspunde
       
    3. Marian Anton
      Octombrie 28, 2015 la ora 13:08

      Este doar un calcul teoretic pentru ca toti trebuie sa-l aplicam ca sa fie bine. Gheorghe cumpara un Logan. Un procent infim din pretul acestui Logan intra in salariul lui Popescu care lucreaza in asamblare la Dacia. Popescu cumpara gogosarii facuti de Vasile iar Vasile cu banii pe care ii obtine vine la Service-ul unde lucrati dumneavoastra sa faca revizia la, sa speram, Logan. Si asa mai departe…

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Octombrie 29, 2015 la ora 09:26

        „…ca sa fie bine”_…si sa nu fie rau, Bastiat a povestit despre costul de oportunitate inca de acum aproape doua veacuri. Este o naivitate sa creada cineva ca vor fi cumparate produse avand o calitate mai slaba, ori un pret mai mare decat cele concurente, doar pentru ca sunt fabricate intr-o anumita regiune/tara de pe glob. Spre exemplu, cine urmareste sa cumpere doar produse etice, desi multi sunt emotionati (si eu ma numar printer ei) de felul in care sunt fabricate unele dintre ele!? Barierele comerciale [de orice fel] duc la scaderea calitatii produselor si cresterea preturilor.

        Răspunde
         
  • Bogdan
    Octombrie 28, 2015 la ora 11:08

    Cum naiba sunt facute calculele alea de la minutele 5,6,7 ? Verifica cineva numerele care le afisati?

    Răspunde
     
  • Teo Deo
    Octombrie 28, 2015 la ora 11:06

    Teodorovici ala bate apropouri?
    „noi, cashi guvern,..” CA$H CA$H CA$H

    Răspunde
     
  • seba18
    Octombrie 28, 2015 la ora 02:18

    un far – două faruri
    un girofar – două girofaruri

    Răspunde
     
    1. Lucky
      Octombrie 28, 2015 la ora 10:06

      o cada – doua cazi
      o casacada – doua casacazi ?
      o estacada – doua estacazi ?

      Răspunde
       
      1. amicu
        Octombrie 28, 2015 la ora 19:41

        Pe cind cada domniei voastre e de fiecare data altceva in contra-exemplele date, farul lui seba18 e acelasi si in girofar doar ca se roteste. Asa ca: girofaruri.

        Răspunde
         
      2. seba18
        Octombrie 28, 2015 la ora 21:04

        @Lucky: stai jos, azi nota 4! Ai înțeles perfect analogia din exemplul meu, nu am ce spune.

        Răspunde