BIZIDAY: Joi, 15 octombrie 2015

UPDATE: Moderatorul îşi cere scuze pentru faptul că este un căscat şi a încurcat emisiunile. Acum este înregistrarea bună pe website.

Pe lângă reparaţiile costisitoare care vor trebui făcute la autostrada Sibiu-Orăştie, care vor fi suportate de bugetul de stat, foarte probabil România va trebui să returneze fondurile europene primite pentru construcţia acestei autostrăzi, în valoare de 370 de milioane de euro. Şi asta pentru că CNADNR a cerut clar ca drumul să fie inaugurat pe 15 noiembrie 2014, cu o zi înainte de turul doi al alegerilor, în ciuda explicaţiilor şi contraindicatiilor constructorului.
Marile partide ale României au toate datorii substanţiale. De exemplu, cei de la PNL şi PSD nu se înţeleg cine să plătească banii împrumutaţi în timpul defunctului USL. Pentru a acoperi aceste găuri, partidele încearcă să strângă bani de la membri, dar au şi hotărât, împreună, că alegerile de anul viitor să aibă campaniile finanţate de buget.
Probleme mari au apărut în Republica Moldova, unde fostul premier Vlad Filat, pro-european, a fost arestat de către organele anti-corupţie pentru că ar fi luat mită 200 de milioane de euro de la milionarul pro-rus Ilan Shor, şi ar fi fost implicat în dispariţia miliardului de dolari din băncile moldoveneşti.
Despre toate acestea, dar şi despre loteria bonurilor fiscale, exportul de profit, studii în afară, bani din diaspora, profesori-poliţişti, petrolul celor de la ISIS, statui inutilizabile, geamuri solare, drone-curier şi despre dragostea românilor faţă de jocurile de noroc, puteţi afla în emisiunea Biziday din această seară.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

13 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 15 octombrie 2015

  • Constantin
    Octombrie 20, 2015 la ora 00:21

    @ady_Va sustin atitudinea apreciativa pentru ca si eu admir consecventa. Continua cu multa vigoare, dupa cum puteti observa, campania de denigrare a cadrelor didactice si de desconsiderare a rolului educatiei in dezvoltarea nationala. Autismul celor care se intreaba fara sansa de a gasi un raspuns rational la situatia social-politica si economica mizerabila in care ne aflam se conserva atat timp cat educatorii vor fi priviti in mass-media cu sentimente cuprinse intre dispret si aroganta, doar pentru ca plodul vreunui jurnalist are printre notele la scoala si unele mai mici decat 10. Pentru aceasta propun sanctionarea scolii romanesti cu diminuarea alocarilor bugetare pentru Educatie cu 10%, a lefurilor profesorilor cu 20%, iar elevilor care bat profesorii in clase, pentru ca minori fiind nu patesc nimic din punct de vedere legal, sa le fie crescuta cu un punct nota la purtare, in mod exceptional, acordandu-li-se nota 11. De asemenea, sunt de acord sa promovam proiectul de lege care prevede acordarea de pensii speciale jurnalistilor, in mod special celor care militeaza pentru violentarea cadrelor didactice in interiorul unitatilor de invatamant de orice nivel si in timpul exercitarii profesiei.

    Răspunde
     
  • ady
    Octombrie 16, 2015 la ora 19:43

    Apreciez mult emisiunea d-vs,si avand in vedere pe aceasta,ma bucur ca a fost amintita problema siturilor de jocuri online.Am deschis acum vreo 2 ani pe William-Hill un cont in suma de 10 dolari ,am jucat o vreme,apoi in august am vazut ca situl este restrictionat,nu am putut inchide contul in care aveam 8 dolari,iar acuma aflu ca pot sa ptimesc o amenda uriasa,nu cred ca-i corect,ar trebui sa discutati la radio si in emisiunea de la tv aceasta problema.Cu stima,Adi s

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mircea
    Octombrie 16, 2015 la ora 13:55

    Am intrebat peste tot.Nimeni nu stie nimic.
    NI SE MAI DAU PENSIILE VIAGERE(cele pentru terenurile vandute)
    Domnul presedinte Basescu (cu guvernul BOC)a impozitat pensiile cu 16% pentru ca nu l-a lasat CURTEA CONSTITUTIONALA sa le reduca cu 15%.Domnul prim ministru Ponta a spus la TV ca a rezolvat toate nedreptatile facute de Basescu,dar de anularea impozitelor pe pensii a uitat?

    Răspunde
     
  • Iuli
    Octombrie 16, 2015 la ora 13:20

    Domnul Guran, verificati motivul pentru care autostrada respectiva a trecut prin zona aceea, in conditiile in care se stia foarte bine ca in zona sunt importante alunecari de teren. Initial, din cate am aflat eu, traseul era altul dar a fost mutat la interventia unor persoane influente din Sibiu care aveau interese in zona astfel incat sa isi vanda terenul…

    Răspunde
     
  • George
    Octombrie 16, 2015 la ora 11:14

    Moise, o sugestie / rugaminte : Comisia europeana inca NU a cerut vreun Euro inapoi legat de autostrada cu probleme. Poate o va cere, poate nu, depinde de discutii. Poate se vor returna doar partial o mica parte pentru cele doar CATEVA portiuni cu probleme. De ce oare vad cativa ziaristi care parca se bucura ca vom plati inapoi trei sute si ceva de milioane si repeta asta cu un zambet abia ascuns in coltul gurii ???? De ce repeti asta din zece in zece minute ? De ce le dai idei ??? Hai sa criticam problema (merita critici) fara a baga din zece in zece minute in discutie comisia europeana si sa subliniem continuu cum vor lua astia banii inapoi.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Octombrie 16, 2015 la ora 14:40

      Eu am inteles ca sunt criterii bine stabilite si banii nu se dau sau se iau in baza unor „discutii”. Daca este asa, Moise face bine ca prezinta adevarul. Daca nu este asa, atunci oricum daca ne iau banii depinde de discutii, nu de ce spune Moise ca s-a intamplat. Adevarul doare uneori, dar este de un milion de ori mai bun si mai benefic decat minciuna. Mie unul nu mi s-a parut ca Moise se bucura, ba din contra si-ar dori ca asa ceva sa nu se intample, ma refer la ce au facut cei de la CNADR.

      Răspunde
       
  • Adrian Popescu
    Octombrie 16, 2015 la ora 09:17

    1, 2 miliarde euro la pacanele
    Fond de salarii cadre medicale 300-350 mil euro/an
    Numar de biserici mai mare decit numar de scoli
    Drumuri facute de daci inca in functiune,
    drumuri facute de „draci?” in surupare.
    O tara „fantastica”

    Răspunde
     
  • Adrian Popescu
    Octombrie 16, 2015 la ora 09:14

    Vlad Filat a fost reţinut pentru 72 de ore pentru „corupere pasivă şi trafic de influenţă”.

    In speta „Sibiu- Orastie” o fi vorba tot despre asa ceva?
    Sau NCC nu defineste „coruperea pasiva”?

    Răspunde
     
  • Cojocariu Mihaita
    Octombrie 16, 2015 la ora 08:36

    Moise am un plan pt romani; muncesti 10 ani stringi 10000 euro si apoi stai si te joci cu ei si traiesti ca un artist astept un raspuns

    Răspunde
     
  • Alex
    Octombrie 16, 2015 la ora 05:05

    Emisiunea e cea de miercuri. Va rog incarcati emisiunea corecta! Pentru noi, cei care ne uitam dimineata devreme, sau noaptea foarte tarziu! Multumesc,

    Răspunde
     
  • sanda
    Octombrie 16, 2015 la ora 03:07

    Aprofundam emisiunea de ieri ?

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Octombrie 16, 2015 la ora 08:13