BIZIDAY: Miercuri, 7 octombrie 2015

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 7 octombrie 2015

  • sanda
    Octombrie 9, 2015 la ora 05:02

    De ce dureaza atat de mult pana cand emisiunea e pusa pe site ?

    Răspunde
     
  • Emil
    Octombrie 8, 2015 la ora 18:05

    Sunt de acord u faptul ca preturile din piata nu trebuie sa fie mai mici decat in supermarket.
    De exemplu week-end-ul trecut am vrut sa fac un mujdei si in doua supermarketuri am gasit numai usturoi din China si din ala iese mujdeiul iute si apos in loc sa se lege. Asa ca m-am dus frumos in piata si am gasit usturoi romanesc la 1 leu capatana din care a iesit un mujdei extraordinar de-ai fi zis ca e cumparat de la KFC. Daca stii ca de la X gasesti ceva bun as fi platit si 3-5 lei pe capatana pentru calitate ca doar nu cumperi in fiecare zi.

    Răspunde
     
  • Goldmund
    Octombrie 8, 2015 la ora 15:39

    Cum se citeste cuvantul laser:
    Laser /ˈlɛɪzər/(leizer)si nu „laser”.
    Apoi, banca Raiffeisen Bank, se citeste Raifaizen Banc(e in limba germana, Bank se citeste clar precum in romaneste „Banc”…si nu Benc.., e un cuvant german, o banca germana.

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Octombrie 8, 2015 la ora 18:10

      Prietene, laser este cuvant romanesc si se citeste, surpriza emisiunii, cum se scrie. Daca nu ma crezi, hai pan’ la Magurele, sa vezi ce-ti zic oamenii care lucreaza cu ele.

      Răspunde
       
  • Cosmin Moise
    Octombrie 8, 2015 la ora 15:02

    pai si daca se impiedica si isi rupe un picior acasa ce e? Accident de munca sau domestic? Cine raspunde;>) Va spun ca unul care a incercat sa lucreze de acasa, am tot ce imi trebie sa transmit si sa primesc on-line etc.: ei bine, nu reuseam deloc sa ma concentrez, ba latra catelul, ba parca trebuia tunsa iarba, ba ma lua somnul…. Am renuntat dupa o saptamana!!! Nu era nici servici, nici concediu, nici weekend! Plus ca ma cautau clientii toata ziua, ca de, eram oricum acasa! ASa stiau ca dupa 6 trebuia sa ma lase-n pace. Plus ca te tampesti singur, fara socializare, fara sa mai vezi si tu lumea, macar pe drumul de la serviciu acasa!

    Răspunde
     
  • Vlad Mitoceanu
    Octombrie 8, 2015 la ora 13:05

    Cuvantul cheie este „proiect”.

    Eu sunt manager, deci trebuie sa fiu mai tot timpul online. Iar in momentul in care discutam despre intalniri cu posibili clienti, marea lor majoritate se stabilesc udneva catre sfarsitul programului de lucru (al lor).

    Sunt de acord cu tine, cine are doar aceasta oportunitate, ii sugerez sa o ia cu ambele maini. E o experienta din care inveti MULT.

    In schimb, daca ai optiuni, as opta pentru un mediu de lucru cu colegi.

    Numai bine.

    Răspunde
     
  • Kristina
    Octombrie 8, 2015 la ora 11:30

    Aseara am schimbat brusc canalul DIGI stiri in clipa în care Moise Guran ne îndemna sa ajutam țăranul roman cumparând direct din piata produsele lor in defavoarea celor de la hipermarket.
    Deci ca sa inteleg si eu la „nivelul meu” 🙂
    S-A PERPELIT O TARA INTREAGA CU SCADEREA de 9% pentru alimentele de baza.
    IAR ACUM CAND NE-AM VAZUT IN SFARSIT VISUL CU OCHII ,TOT NU ESTE BINE 🙂
    Trebuie sa cumpărăm de la țărani chiar daca la ei e mai scump („amaratii de ei trebuie ajutati”)
    Si nu din hipermarket unde ne este in sfarsit bine si noua !

    Stimatilor va invit si prin zonele unde taranul „amaratul”are pensiune de cinci stele ,oi multe,mere,nuci,cas.
    O sigura problema insa” mare-mica” taranul roman nu bate in ruptul capului bon :nici la cazare,nici la mancare.
    Asa ca domnul jurnalist sa meargă dansul in persoana sa cumpere,sa ajute in piata taranii
    Noi suntem mai săraci si macar pentru actele de binefacere ,avem libertatea de a alege.

    Răspunde
     
    1. Spectator
      Octombrie 8, 2015 la ora 12:56

      Problema nu e ca taranul roman nu da bon … problema e ca el chiar daca face bani intr-un an e mica sansa sa ii investeaasca tot in agricultura.

      La bunicii mei la tara sunt multi sateni care se ocupa cu agricultura … 1-2 hectare de rosii, castraveti, ardei. Nu am vazut pe nimeni sa isi cumpere un tractor ca sa automatizeze munca. Si-au cumparat o masina la 2000 euro pe care o folosesc pt carat si apoi o masina nemteasca pt uz personal.

      In cel mai bun caz isi cumpara o pompa pt apa … dar stai sa vezi ca nu isi fac sistem de irigatii … ci cam tot cu galeata uda … sau eventual cu furtunul, ploaie.

      Răspunde
       
  • Vlad Mitoceanu
    Octombrie 8, 2015 la ora 07:56

    Treaba cu lucratul de acasa e… intr-adevar o iluzie si o capcana. Eu practic lucratul de acasa de 5 ani, si pot sa spun ca este cel mai prost mediu in care poti sa lucrezi. Nu poti sa ramai disciplinat 8 ore pe zi in aceeasi incapere in care dormi, mananci, te uiti la TV, etc.

    Iar asta nu e singura problema, atunci cand lucrezi pentru US/Canada si trebuie sa respecti programul lor, ti se da programul peste cap si ajungi sa dormi ziua si sa lucrezi noaptea cu urmari grave asupra sanatatii. (simtite pe propria piele)

    Desi de aproximativ 12 luni mi-am schimbat programul, urmatorul pas va fi sa-mi caut sa inchiriez un birou, impreuna cu alti colegi care lucreaza si ei de acasa. Toti suntem afectati de acest program care pare sa aibe doar beneficii la prima vedere.

    Ca si coleg sau prieten, nu recomand nimanui acest program de lucru. Este contra-productiv, in special pentru joburile unde concentrarea este esentiala.

    Iar cat despre colegi.. ii vezi doar pe Skype, GoToMeeting, join.me, Cisco WebEx s.a.m.d.

    Răspunde
     
    1. Vlad
      Octombrie 8, 2015 la ora 12:43

      Da, intr-adevar, e o iluzie/capcana si nu prea… Lucrez de 3 ani in mediul asta si sunt in masura sa-mi dau seama care sunt avantajele si dezavantajele.

      Clientii din US/Canada si Australia sunt numerosi dar daca trebuie sa fii online cand ei sunt la birou atunci parerea mea e ca trebuie sa cauti proiecte din Europa unde fusul orar e de maxim 2 ore fata de Romania si zic eu, e acceptabil.

      In unele cazuri nu trebuie sa fii online, depinde de proiect, primesti detaliile si iti poti face treaba „linistit” in timpul orelor tale de program, repet vb. din experienta si nu teorii.

      Eu am avut norocul sa ma si deplasez si sa cunosc personal oamenii cu care lucrez, si nu a fost o relatie strict Skype, Slack, Email etc.

      Initial nu am vrut sa raspund acestui comentariu dar am zs ca poate sunt multi care totusi vor sa inceapa si poate se lasa de meserie inainte sa incerce macar 🙂

      Stima!

      Răspunde
       
      1. Adrian
        Octombrie 8, 2015 la ora 15:24

        Observ o confuzie: lucrul remote != lucrul de acasa.
        Lucrul de acasa implica multe aspecte, inclusiv costuri ridicate pentru plati lunare (gaze, apa, electric).

        In loc sa inchiriezi birou sau sa lucrezi de acasa, poti lucra remote din coworking spaces:
        http://www.impacthub.ro/
        http://connecthub.ro/
        https://bucharest.techhub.com/

        Unele din ele au chiar comunitati in jurul lor, cu events, job offers, mentoring etc.

        Răspunde