BIZIDAY: Luni, 21 septembrie 2015

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

21 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 21 septembrie 2015

  • Daniel Tontea
    Septembrie 22, 2015 la ora 23:34

    Domnule Moise Guran
    Spunea-ti aseara ca lasati loc destul de mult emisiunii dvs. pentru educatie si bine faceti ca sunt foarte multe probleme si din pacate ne complacem in acest amalgam de probleme. Eu elev fiind le resimt foarte mult aceste probleme care as vrea sa le rezolvam impreuna dar cum ca eu nu prea am ce face. Totusi fac un minim efort si vi le spun poate ar atrage mai mult interes si pentru alti. O mare probema a elevilor in general este dorinta de afirmare in grupurile din care fac parte e ceva absolut normal orice om isi doreste sa se afirme intr-un grup, dar problema este modalitatea. Foarte multi se afirma sau vor sa se afirme fie pe retelele de socializare fie prin comportamentul sau limbajul pe care il au la scoala (cand spre exemplu unul injura altu in injura si mai urat si altul si mai si). Iar acest comprtament sau limbaj este adus la scoala din alte cercuri de prieteni cum ar fi cei de cartier sau din cluburi sau altele de genul.Ei bine acesti elevi de ce trebuie sa se afirme cu non-valori si nu cu niste valori morale sau intelectuale sau personale etc., dar intru-un cadru organizat dupa programul scolar intr-o „extra scoala” in care elevi sa-si prezinte uni altora diferite lucruri care sa le atraga interes sa-i implice si tot odata sa-i ajute in viata.Poate ca unui nu vor dori acest lucru ca le ocupa timpul dar inceputul probabil le va fii mai greu insa ulterior i va interesa i va ajuta si nu in ultimul rand le vor placea.
    Doar impreuna vom putea!

    Răspunde
     
  • Bogdan Marius
    Septembrie 22, 2015 la ora 22:29

    Multumesc BiziDay

    Răspunde
     
  • dana
    Septembrie 22, 2015 la ora 16:37

    cind emisiunea era transmisa la TVR, BIZIDAY era in reluarea a doua zi.La DIGI, esta in realuare cindva (a doua zi?)

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Septembrie 22, 2015 la ora 16:35

    Cine or fi aia dinaintea noastra care se hraneau sanatos? Si mai erau si harnici? la noi, in Romania?

    Răspunde
     
  • Lucian
    Septembrie 22, 2015 la ora 16:13

    Va salut,

    Ar fi foarte utila posibilitatea descarcarii emisiunii pentru vizionare offline; motivul: unii poate vor sa urmareasca emisiunea in drum spre lucru, pe un TV care nu e smart dar are un port usb… etc…

    Numai bine!

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Septembrie 22, 2015 la ora 17:23

      Ideea va fi discutata in echipa.

      Răspunde
       
      1. Tudor
        Septembrie 22, 2015 la ora 18:19

        Si ar fi grozav sa fie utilizat alt player/format care sa permita stop/start. Tocmai am vizionat jumatate din emisiune, a intrat cineva si am fost nevoit sa intrerup, iar acum renunt la restul emisiunii sau mai vizionez o data prima jumatate.

        Răspunde
         
        1. Stan Lucian
          Septembrie 22, 2015 la ora 19:11

          Playerul Vimeo permite start/stop si pe mobil si pe calculatoare. Ce dispozitiv folosesti?

          Răspunde
           
      2. Lucian
        Septembrie 22, 2015 la ora 20:35

        Multumesc!

        Răspunde
         
  • Victor
    Septembrie 22, 2015 la ora 11:56

    Domnule Guran, cum comentati demisia lui Dragutan de la BNM? Ma gindeam ca ve-ti spune ceva despre asta chiar in emisiunea de pe 21.09…

    Răspunde
     
  • cătălin
    Septembrie 22, 2015 la ora 09:51

    Emisiunile din ce în ce mai bune.Felicitări!.
    Cu domnișoara cu roșiile nu sunt de acord și consider că semințele importate sunt deja manipulate genetic pentru producerea de pesticide deci nu sunt eco.Educația este extrem de importantă iar internetul în școli este extraordinar de benefic,în funcție de cine îl gestionează. Mă bucur că au dispărut colegii întorși cu spatele din studiou.

    Răspunde
     
  • Moise
    Septembrie 22, 2015 la ora 09:36

    Am senzatia ca aceasta emisiune s-a transformat dintr-o emisiune cu profil economic in una despre totul si despre toate.

    Răspunde
     
    1. Jad
      Septembrie 22, 2015 la ora 10:44

      Nimic rău în asta, cât timp informațiile sunt obiective, utile de știut și bine documentate.

      Răspunde
       
    2. Stelian F
      Septembrie 22, 2015 la ora 17:02

      Pana la urma toate sunt legate intre ele si toate influenteaza economia. Acum sau mai tarziu.

      Răspunde
       
  • Alex Dănilă
    Septembrie 22, 2015 la ora 09:30

    Salut,
    Înregistrările sunt disponibile și pe alt sit? Acest player (Vimeo?) este incompatibil pe toate Browserele cu:
    -setarea „click plugin to play” (nu se încarcă Java sau Flash pînă nu dau click)
    -Flashblock
    Alex

    Răspunde
     
    1. cătălin
      Septembrie 22, 2015 la ora 09:54

      Scoateți dumneavoastră din ”căutătoare” aceste suplimente care de multe ori sunt extrem de agresive nejustificat cu scripturile și Flash-ul.

      Răspunde
       
      1. Alex Danila
        Septembrie 22, 2015 la ora 18:45

        Intelegeti gresit cum functioneaza aceste optiuni si plugin-uri de browser. N-am zis AdBlock.

        Este un raspuns din parte Biziday sau un comentator extern?

        Răspunde
         
        1. Stan Lucian
          Septembrie 22, 2015 la ora 19:15

          Buna,
          Imi pare rau, dar nu vom renunta la Vimeo. Problemele care le intampini sunt datorita setarilor folosite de tine si nu avem expertiza sau timpul sa gasim un workaround.

          Răspunde
           
  • Marian
    Septembrie 22, 2015 la ora 08:34

    Când o sa terminați cu povestea ca in Finlanda nu se dau teme? De ani de zile aud povestea asta in România.
    Total fals, se dau teme pentru acasa începând cu clasa întâi.
    Va Invit sa vedeți cu ochii voștri in Helsinki!

    Răspunde
     
  • Vlad
    Septembrie 22, 2015 la ora 07:46

    ne dati va rog pagina de facebook a avocatei ce cultiva rosii. Multumesc

    Răspunde
     
    1. Nicoleta