România politică e un fel de Casa Pionierului

de Moise Guran

În mod normal, Victor Ponta ar fi trebuit să demisioneze de foarte multe ori până acum. Tăcerea sa cvasi-totală după ce a fost trimis în judecată mă face să cred că, de data asta, Ponta chiar vrea să demisioneze, dar a amânat anunțul până la o decizie a PSD în acest sens. De ce asta? Pe de o parte pentru că Ponta depinde încă mult de partid, iar pe de altă parte pentru că nu cred că a abandonat total bătălia pentru șefia acestuia. Nu pe termen lung.

dragnea iohannis

Interesant este faptul că PSD nu prea are o soluție nici de conducere proprie, nici de guvern, fără Ponta. Valeriu Zgonea? Olguța Vasilescu? Nu spuneți Rovana Plumb, că mă faceți să râd! Liviu Dragnea vrea să-și securizeze cumva conducerea partidului, dar are propriile încurcături cu Justiția. Condamnarea sa penală nu îi permite să preia guvernul, dar se teme chiar și că ar putea pierde șefia partidului. În acest sens, singura soluție pentru Dragnea ar fi o eliminare rușinoasă pentru Ponta de la guvern, iar nu una care să-l martirizeze în ochii partidului. Aceasta este diferența dintre o demisie și o demitere prin moțiune de cenzură. Probabil că Dragnea s-ar fi bucurat dacă Ponta își anunța demisia imediat ce DNA-ul a publicat rechizitoriul dar, șiret, Ponta nu a făcut acest pas. Va merge azi la partid ca un soldat disciplinat, așteptând ca Dragnea să îi ceară demisia și apoi probabil și-o va da.

Pe de altă parte, Dragnea nici nu vrea la modul sincer ca altcineva de la PSD să devină premier în acest moment. Asta ar creea un alt lider, care nu e el Dragnea, țintuit în afara deciziei oficiale de condamnarea pentru fraudă electorală. Un Zgonea sau o Vasilescu (exemple aleatorii) ajunși la Palatul Victoria ar ajunge repede să îl concureze ca lider de partid. Iar Dragnea este vulnerabil și nu vrea asta. Așa înțeleg eu jocul complex al lui Liviu Dragnea, prin care îi va cere lui Iohannis, de ochii partidului, să mențină PSD la guvernare în cazul demisiei lui Ponta, când, de fapt, singura soluție pentru Dragnea este un PSD în opoziție. Desigur, Iohannis nu are de ce să facă astfel de înțelegeri. Președintele este în acest moment cel mai puternic actor politic și are de partea sa ceva ce nici Dragnea nici Ponta nu mai au – timpul. Așadar Iohannis nu trebuie decât să aștepte, mai devreme sau mai târziu tot la el vor veni pentru nominalizarea unui nou premier. Moțiunea pe care o va introduce PNL este doar un factor de presiune. Probabil va rămâne fără obiect. Depinde mult de Ponta, iar acesta va muta, după mutarea pe care o va face azi Dragnea.

Adevărata problemă a lui Klaus Iohannis, și, de fapt, a noastră a tuturor, este că nici PNL, nici PSD nu mai au resurse de cadre pregătite să preia guvernarea. Nu mai vorbesc de partidul lui Oprea (mi-e și groază să-mi imaginez cum o fi fost la JAI), dar în politica românească mare (de la centru) chiar nu mai sunt oameni care să înțeleagă noțiuni simple precum un buget, o balanță, câteva noțiuni de economie, oameni care să înțeleagă timpurile pe care le trăim și care să ia decizii corecte pentru țara noastră.

Mai găsești, pitulați prin colțuri de țară un Bolojan la Oradea (dar despre el nimeni nu vorbește nici măcar în PNL), sau chiar Olguța Vasilescu la Craiova, oameni foarte populari pe plan local, dar de care am impresia că se tem și liderii lor de la Centru. La Cluj, stau maziliți în banca lor, Ioan Rus de o parte și Emil Boc, de partea cealaltă. Iași, Bacău, Brașov, Constanța și chiar București sunt orașe în derivă politică, după decapitarea executată de către DNA. Iar Timișoara cântă la chitară, zici că e în altă țară.  

De aia vă spun… România politică e un fel de Casa Pionierului.
PS Eu însumi am fost în clasa a treia înscris la Casa Pionierului. Nu e ceva rău, dar nu mi-a folosit la nimic. Eram fascinat de karturi, dar după două ședințe pline de vaselină și în care nu m-am apropiat la mai puțin de un metru de un kart, m-am lăsat păgubaș. Prima dată când m-am urcat într-un cart eram trecut de 30 de ani și aveam copil lângă mine. Problema cu șoimii ăștia de partid e că România nu e un kart. E un fel de Dacie ce concurează fără șanse în Formula 1. Și pe post de piloți n-a avut săraca decât băieți care au învățat din mers butoanele. Sau nici măcar n-au apucat să le învețe. Cum să câștige?

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

14 răspunsuri la România politică e un fel de Casa Pionierului

  • anca
    Septembrie 21, 2015 la ora 23:25

    Cand justitia noastra judeca inculpatii dupa ordine primite de afara……avem penali la conducere si chiar altii vor sa fie alesi.

    Răspunde
     
  • profesor
    Septembrie 21, 2015 la ora 17:36

    Eu sper ca n-ai vorbit serios amintind-o pe Olgutaa Vasilescu!!! Parintii mei locuiesc de-o viata in Craiova si cunosc vocea poporului de-acolo. Olguta vasilescu este aproape detestata de craioveni pt modul mizerabil in care administreaza orasul, strazile sunt praf, gunoiul pute peste tot, canalizarea este varza, si-a batut joc de parcul Romanescu, de gradina zoologica, minte la fel ca Ponta … amplasand panouri out-door in care le spune craiovenilor ca s-au infiintat 20 000 de locuri de munca(noaptea mintii pt ca Doljul este pe primul loc la nr de someri din tara), a distrus micile afaceri, sifoneaza o gramada de bani din bugetul primariei pt asa-zisa asociatie pt Craiova Capitala Europeana 2021 … condusa, culmea, de-un psd-ist de frunte, si-a plombat politrucii in toate regiile locale, etc. Esti din Mehedinti … te rog atunci cand mai ai drum spre Severin … fa si o tura prin cartierele craiovene!!!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 21, 2015 la ora 14:07

    „Presedintele este în acest moment cel mai puternic actor politic…”_Mai puternica decat actorul, a carui sustinere publica si putere scad de la o zi la alta, este coalitia de guvernamant. Dl Ponta este sustinut in continuare de partidele politice. Cele aflate la guvernare se bucura de increderea majoritatii electoratului, iar partidele de opozitie nu vor si nu pot sa preia puterea. Guvernarea pana la alegeri le-ar eroda, iar Motiunea de cenzura nu are nicio sansa sa treaca in Parlament. Baronii locali il doresc pe dl Ponta si daca domnia sa nu demisioneaza, ramane in functie bine-mersi pana la alegeri. Si eu am fost convins ca va demisiona anul acesta, dar trebuie sa recunosc ca m-am inselat. Timpul d-lui Iohannis va veni in toamna anului 2016. Dl Oprea ar dori cu siguranta sa preia guvernarea, dupa cum se poate presupune din cooptarea in partid a d-lor M Cosea si V Ionescu, „oameni care să înțeleagă noțiuni simple precum un buget, o balanță, câteva noțiuni de economie”, insa nu dispune de sustinerea populara/politica necesara in acest moment si nici nu o va avea pana la viitoarele alegeri generale.

    Răspunde
     
  • cetatean r
    Septembrie 21, 2015 la ora 13:26

    Daca Romania politica este un fel de casa pionerului, Romania reala este o simpla colonie. si daca neocolonialismul de secol XXI este mult mai odios, se pare ca asta este partitura dupa care este croita melodia dansata la Bucuresti de o clasa politica de nevolnici si fripturisti. asa ca nici nu mai conteaza cine este vremelnic la butoane, indivizii nu au alta grija decat sa faca frumos catre stapanii ce la mai scapa cate un ciolan. deci ce conteaza, doctrina sau mai stiu eu ce…Este o utopie sa crezi ca mai poti guverna o tara fara ca tu executiv ( nu inseamna sa executi ce vor altii ci sa guvernezi)sa nu ai nicio parghie, in conditiile in care sistemul bancar nu-ti apartine, sistemul energetic este de asemenea in mainile altora, posibilitatile de decizie in sectoare vitale ale economiei sunt de asemenea la altii si atunci cum ramane cu respectiva clasa politica? ce sa conduca? indiferent cine vine la putere nu face decat sa creeze o iluzie alegatorilor care vor constata cat de curand ca iar au fost inselati…in rest numai de bine.

    Răspunde
     
  • Kristina
    Septembrie 21, 2015 la ora 12:50

    nimeni nu tine cont de noi,simpli cetățeni.
    si asta este dovedit.
    faptul ca dv.va scrieti articolul si noi il trecem in revista este un simplu obicei.

    PROBLEMA este ca obiceiurile rele din sfera politicului (eternul cerc vicios)afecteaza pe termen lung si generații.
    citeam ca nu prea au inlocuitori (total fals)
    Câți oameni capabili,buni patrioți au luat calea străinătății în
    ultimii 26 de ani? multi.
    Un bun gospodar in fruntea guvernului din Romania nu este
    tocmai o problema asa grea.
    Problema este fix a serviciilor.
    de unde sa avem noi acces la dosarul Premierului?sau cum sa impiedicam aducerea in fruntea guvernului spre ex.a unui fost presedinte?
    Încă o data noi nu contăm.
    si nu e greu de inteles pt.nimeni

    Răspunde
     
  • chris
    Septembrie 21, 2015 la ora 12:15

    ” Președintele este în acest moment cel mai puternic actor politic… ”

    M-ai facut sa rad, Moise ! 😀 😀 Tare mult as vrea sa cred ca si crezi ceea ce scrii, dar ma-ndoiesc…
    Sunt doar presupuneri, ADEVARUL nu-l cunoaste nimeni iar ` jocurile ` sunt cel mai bine stiute de catre ei…noi suntem paraleli si inexistenti timp de 4-5 ani, ce naiba !?

    Răspunde
     
  • Diegis
    Septembrie 21, 2015 la ora 11:53

    Fără versiune mobilă? Serios?

    Răspunde
     
  • adrian
    Septembrie 21, 2015 la ora 10:57

    ai o minte „diabolica” si ai fi bun de eminenta cenusie in ploitica romaneasca.
    cat priveste Casa Pionerului de dinainte de era postdecembrista ’89, sa stii ca era un lucru bun, benefic multor copii
    ca tu nu ai avut norocul sa ai parte de un instructor bun……..ghinion (ca sa parafrazam personaje din articolul tau), dar personal chiar am activat cu succes la Casa Pionerului din orasul natal pe sectiunea de Radiogonometrie operativa (Vanatoare de vulpi)
    Aveam tabere, concursuri judetene si apoi nationale, diplome, cupe, recompense materiale (obiecte – primul meu aparat foto, un SMENA a fost castigat ca premiu 1 la faza natonala) – in fine, cand vrei sa faci ceva pe tema asta, intreaba, dar nu generaliza cu frustrarile tale din copilarie pentru ca gresesti !

    Răspunde
     
  • Marius
    Septembrie 21, 2015 la ora 10:55

    @offtopic: Am întrebat în câteva rânduri dacă sunt șanse în viitor sa avem parte de m.biziday.ro. Aș fi preferat un răspuns de genul: Hai, cântă la altă masă, nu avem mărunt. Avem însă parte de un IGNORE care ne sparge timpanele… Țineți-o tot așa!

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Septembrie 21, 2015 la ora 15:20

      Incercam, e fara prioritate din pacate.

      Răspunde
       
      1. Marius
        Septembrie 21, 2015 la ora 16:00

        Multumesc pentru raspuns. Fiecare cu prioritățile lui. Spre exemplu eu încerc sa nu fiu nevoit să-mi schimb ochelarii în viitorul apropiat. Unfollow.

        Răspunde
         
  • m
    Septembrie 21, 2015 la ora 10:36

    O analiza pertinenta, mai putin speculatiile :). In mod normal in situatia in care partidele sunt incapabile sa trimita oameni competenti in Guvern, acest rol ar trebui preluat de catre societate, printr-un guvern de tehnocrati. Daca nici d`astia nu gasim, inseamna ca nivelul societatii in ansamblu e la nivelul oamenilor politici si in acest caz, un premier ca Oprea sau Plumb nu ar mai trebui sa ne oripileze…Ne aflam totusi intr-un foarte bun moment. Al adevarului :). Cu atat mai mult cu cat contextul intern si extern cere oameni extrem de competenti nu doar la nivel de premier ci si la MAI, MAPN, MAE, Finante, Justitie, Sanatate, Invatamant si chiar si Mediu. A venit momentul sa parasim turnurile de fildes, pe toate palierele societatii. Eu zic ca e un moment bun, posibil sa fie ultimul moment bun 🙂

    Răspunde
     
  • Dragotoiu Mihail
    Septembrie 21, 2015 la ora 10:31

    Ponta cred ca isi va da demisia doar daca va avea o decizie definitiva din partea instantei. Pana atunci continua sa minta, sa insele si sa fie arogant,asa cum il stim toti. Iar liderii PSD tot vorbesc de reforma in cadrul partidului … reforma de ochii lumii, ei au ramas aceeasi inculpati si puscariabili, niste snapani.

    Răspunde
     
  • Flavius Muntean
    Septembrie 21, 2015 la ora 10:17

    Personal consider ca exista si alte optiuni, de oameni foarte bine pregatitii. Problema e ca cei din zona politica nu doresc sa aduca pe cineva competent, care ar putea demonstra ca se poate si mai bine, si mai repede.
    HAi sa ne uitam cati CEO de companii mari avem, care inteleg toate aceste fenomente economice, au cultura potrivita, sunt curati si au si verticalitatea necesara sa poata ocupa o asemenea pozitie. Dar revin, frica de ceva ce ar putea demonstra electoratului ca se poate mai bine, e mult prea mare; motiv pt care actualii „liberi” politici nici nu vreau sa auda de asemenea optiuni. Ne putem uita la exemplu Poloniei, care a recrutat in Guvern mai multi tecnocrati din diverse companii private, mergand pe principiul omul potrivit la locul potrivit vs Romania care are oameni atat de polivalenti in zona politica.

    Răspunde