Când românilor le cresc salariile… chinezii sunt fericiți și ei

de Moise Guran

Cum a început să adie un vânticel de creştere de salarii, cum s-au făcut iar cozi la magazinele de electrocasnice… E o chestiune psihologică… că oricum n-au destui salarii, sau creşteri de salarii din care să îşi ia un frigider, daaar… când se schimbă perspectiva… omul mai face şi un credit? Păi NU? Păi da! Că uite, intrase China în criză de când a scăzut consumul în România!consum blogDorinţa românilor de a-şi schimba electrocasnicele în condiţiile în care au simţit o oarecare stabilitate financiară se vede direct în economia ţării. Statistica a anunţat că tocmai vânzarea în creştere a frigiderelor, maşinilor de spălat sau aragazurilor a dus la o creştere cu peste 13% a comenzilor noi industrie, dar apoi, am constatat că şi deficitul comercial s-a dus în bălării, cu o creştere şi mai mare… de 16%.

E prilejul cel mai bun ca să le dau o explicaţie caustică celor care susţin că americanii sunt o naţie minunantă ce consumă şi astfel îşi creează şi locuri de muncă. Din păcate, spre deosebire de americani, noi nu credem despre noi înşine că suntem cei mai tari de pe planetă. Sau, ca să reformulez, românii sunt cosmopoliţi cam în aceeaşi proporţie în care americanii sunt patrioţi.

Mai pe româneşte spus, românul nu vrea frigider Artic şi maşină Dacia, dacă banca îi dă bani ca să-şi ia un Hyundai sau un Samsung. Vrea doar dacă nu-şi permite chestii coreene, chinezeşti, japoneze şi, evident, germane.

Cum a dat cheful de consum, cum ne cresc importurile într-un ritm pe care nimeni nu-l corelează cu salariile încă mici din România.

Ca să vă faceţi o idee, piaţa bunurilor de folosinţă îndelungată este estimată în România la aproape jumătate de miliard de euro şi este în continuă creştere de vreo doi ani. Numai în primele şapte luni ale acestui an deficitul comercial al României a sărit hăt! de 3 miliarde de euro… Judecând după creşterea pieţei bunurilor astea pe care nu le iei în fiecare zi, îmi vine să cred că e mare lucru dacă au rămas 200 de milioane de euro, din cele 500, în ţara noastră.

Și staţi că partea mişto abia urmează. La anul urmează! Dacă acum asistăm la o explozie a vânzărilor când încă nu a scăzut TVA-ul … ce se va întâmpla de la anul? Hai! Un frigider stricat trebuie înlocuit, nu poţi sta să ţi se strice mâncarea în aşteptarea scăderii TVA-ului… dar vă daţi seama că la un Duster, 4% înseamnă vreo 700 de euro? Să vezi atunci explozie a vânzărilor de Hyundaiuri şi Samsunguri, că la alea mai scumpe reducerea e şi mai mare! De când cu economia asta de piaţă, parcă nici mămăliga nu mai e ce-a fost.

Explodează şi ea cu anticipaţie.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

27 răspunsuri la Când românilor le cresc salariile… chinezii sunt fericiți și ei

  • Pingback: Moise Guran: „Când românilor le cresc salariile… chinezii sunt fericiți și ei” – 7est.ro – 2016 Stiri iasi, stiri locale, nationale si internationale
  • Dumitru
    Septembrie 15, 2015 la ora 22:12

    Buna seara,Domnul Guran nu vorbeste niciodata de economisire,investitii personale,Piata de Capital si aici ma refer la Bursa,Fonduri mutuale…

    Numai de munca si credite adica despre sclavie.
    Explicati oamenilor ca mai intai economisesti si apoi cheltuiesti.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Septembrie 15, 2015 la ora 22:53

      Eheee, daca intai s-ar economisi si pe urma s-ar cheltui s-ar duce in cap rau de tot toata economia mondiala.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Septembrie 11, 2015 la ora 12:08

    @mihaix_La americani, la fel ca la romani si francezi, balanta comerciala este negativa. La germani si slovaci exporturile depasesc in valoare importurile. Ceea ce am dorit sa subliniez este necesitatea cresterii competitivitatii produselor romanesti. Toate economiile exemplificate de dumneavoastra sunt mai competitive decat cea a Romaniei. Barierele comerciale, tarifare sau nu, sunt masuri anticoncurentiale asimilabile esecurilor pietei. Experienta confirma teoria economica, demonstrand ca favorizarea prin orice mijloace a consumului produselor autohtone si descurajarea concurentei libere cu produsele din import, conduce la cresterea preturilor si scaderea calitatii acestora, in defavoarea consumatorilor. Din mai multe puncte de vedere poate fi considerata exemplificativa economia autarhica din perioada comunista. Nu poti impune cumpararea de cartofi romanesti prin ucaz, dar poti sprijini producatorii (prin inlaturarea taxei pentru silozuri, sau a supraacizei pe carburanti, bunaoara) astfel incat costurile de productie sa scada si ei sa fie mai competitivi. Altfel, pe o piata libera, eu voi cumpara cartofi din Slovacia sau Polonia, mai ieftini, pentru aceeasi calitate, sau mai buni la acelasi pret.

    Răspunde
     
  • Gabriela
    Septembrie 10, 2015 la ora 17:14

    Moise, ne povestesti putin cum stau lucrurile cu instrumentele financiare derivate care se pare au stat la baza creditelor ipotecare side nevoi personale in valuta
    http://www.fxloans.org/spain-suprem-court-considers-a-fx-loan-is-a-derivative-financial-instrument-related-to-foreign-exchange/

    Răspunde
     
  • alex
    Septembrie 10, 2015 la ora 15:15

    Locuind in Germanie de ceva timp, am realizat o treaba interesanta aici. Inca de prin anii 60 au inceput sa incurajeze oamenii sa consume produse locale. Au ajuns sa emite legi neconstitutionale sa favorizeze asta. Acum au procese cu UE din aceasta cauza, intrucat isi forteaza propriile companii la anumite legi fiscale foarte complicate sa impiedice outsourcing-ul. Acum sunt pe excedent 100 miliarde. Si isi mananca rahaturile de legume fara gust.
    Folosind logica lui Moise, as spune ca germanii nu sunt cosmopoliti deloc, nu au gust.
    Noi avem legume din Italia, masini din Germania, celulare din Coreea. Poate ei ar trebui sa ne invidieze pe noi pana la urma, nu?
    Piata locala nu poate tine piept cu ele, cu o mentalitate nationala ce nu o sprijina. Asadar suntem pe deficit, 1 an, 2, apoi iarasi se contracta economia, PIB-ul nu creste dupa asteptari, iarasi vine o perioada saraca in bani si repetam ciclul pana invatam. Oare vrem sa invatam? sau ne multumim sa ne cumparam samsung cand avem bani si gata?

    Răspunde
     
  • hanna
    Septembrie 10, 2015 la ora 14:15

    Salariul minim pe economie a crescut pentru că micul albanez are alegeri în curând. Pe el nu-l doare că cineva trebuie să-l plătească cu taxe cu tot,că oameni cu vechime de zeci de ani au ajuns la…salariul minim pe economie,că dacă nu ai venituri nu ai cum să plătești CAS decât dacă-i furi portofelul lui moise guran.Micul Titulescu cu crăvățică roșie și lăbuțe ciorditoare știe că minimalsalariștii, a căror productivitate crește uluitor cu 17% pe zi de i-au crăpat oasele economiei românești duduind de duduială,vor vota cu partidul crăvățelelor roșii.Pentru că așa votează ei din moși-strămoși,pentru că așa li s-a spus lor că ei muncește ,nu gândește și nu vrea să fumeze Kent. Că ei produce și numai ei. Că d”aia au țipat ei ”moarte intelectualilor”.Acestora și dacă le faci salariul minim 80.000 de euro,vor fi tot nemulțumiți. Au în cap că patronul-mai ales dacă-i buticar-e neam de hoț care suge el sângele poporului și nu vrea ca alții (adică ei) să trăiască mișto.Din viteză au uitat că buticarul era colegul lor sculer-matrițer, cu trei diplome de merit ”Secera și ciocanul”, rămas șomer acum XXXL ani, pe când cei care goleau Bancorex-ul,Albina,Bankoop-ul,etc-etc le susurau în urechi: ”nu ne vândem țara”. Ca s-o ia ei MOKKA ,ei, crăvățeii.Nu-i contest lui Dorel un salariu minim pe economie de 5.000 de euro, ba chiar îl susțin, dacă și numai dacă ne poate explica, cu argumente, ce-a fost,bre, mai întâi: oul, găina sau sămânța de floarea-soarelui stuichită fix lângă tomberon?

    Răspunde
     
  • Cristi
    Septembrie 10, 2015 la ora 12:03

    Mi-e ca daca iau un Arctic, voi fi considerat mare patriot… turc. Eu nu am Arctic si nici nu am sa-mi iau, pentru ca nu am incredere in fiabilitatea electronicelor/electrocasnicelor turcesti. Am patit-o pe pielea mea, cu un TV nou-nout (westwood) care a functionat 3 luni. L-am dus in magazin, am mai pus 50 de lei si am luat… ghici? un coreean! daewoo, visul romanului din anii ’98! :))) Cat despre Dacia, e o masina acceptabila, dar are doua mari minusuri: siguranta (cu 3* EURONCAP nu te gandesti sa o iei de masina de familie! btw, dvs. mergeti cu Loganul?); motor si consum (motoare subdimensionate, cu consumuri maricele si cu performante slabe – atunci cand dai drumul la A/C si ai masina plina; exceptie 1,5dci). Daca unele companii, care activeaza pe piata libera, nu reusesc sa convinga, o fi si problema lor, nu-i asa? In fine, sper sa nu ajung sa citesc articole despre romanii lipsiti de patriotism care se casatoresc cu spanioloaice sau nemtoaice…

    Răspunde
     
    1. radu
      Septembrie 10, 2015 la ora 14:14

      @Cristi,hai să nu mai facem pe nisnaii și să recunoaștem că românii sunt snobi prin constituție,la noi tot ce este străin e mai bun,chiar dacă de ceva vreme nu mai este așa,aici nu este vorba de patriotism(atâta pricepi?de ce nu mă miră)ci de ați asigura prin mentalitate un nivel de trai mai bun.Adică,ca să pricepi,cu cât cumperi mai multe produse manufacturate în țară,cresc locurile de muncă loco,idem și salariile,implicit nivelul de trai.P.S.Dacă tu ai nevoie de o mașină familială mai puternică zilnic căci ai familie numeroasă,grea,cu multe bagaje ce se fâțâie în urgențe de timp permanente de ce nu-ți iei logan diesel sau Duster?Dacă nu eventual un Volvo,camion cu tracțiune 8×8.Ce fițe avem……

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Septembrie 10, 2015 la ora 15:03

        Nu se poate asa ceva! Poporul asta nu cred ca se va vindeca niciodata. Nu poate un om sa-si spuna parerea asupra problemei dezbatute, nu poate spune decent ce gandeste, ca sare altul care isi spune parerea despre persoana care si-a spus parerea despre subiectul dezbatut.

        „Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii.” Eleanor Roosevelt.

        Răspunde
         
      2. marinel
        Septembrie 15, 2015 la ora 22:02

        de ce tocmai SNOB?
        Am avut un ARCTIC si o ALBA lUX (cind inca mai erau romanesti) si au „cazut” dupa citiva ani. Am luat apoi (in ’96) un Gorenje si o Whirpool care mai functioneaza si azi.
        La fel TV-ul, ce s-a fabricat in Ro s-au dus tuburile de mult, Philips-ul functioneaza si acum, culori ca nou, tot din 96, cu a nu stiu cita telecomanda. Patriot-patriot, dar pe buzunarul cui?

        Răspunde
         
  • Crisoy
    Septembrie 10, 2015 la ora 09:42

    Abuzul cu impozitarea persoanelor fara venituri, prevazuta la art. 180, in noul Cod Fiscal 2016, a existat si in Codul Fiscal varianta 2014 si 2015 numai ca a fost conditionata de sintagma „pentru a dobandi calitatea de asigurat”, fapt care lasa posibilitatea asigurarii voluntare, cum e si normal. Nu poti sa obligi un om sa se asigure daca nu are bani sa plateasca un seriviciu si intelege sa nu beneficieze de el.

    Schimbarea, din 2016, este ca toate persoanele fara venituri trebuie sa depuna declaratii la fisc si sa plateasca CASS nu conteaza de unde, ceea ce este clar un ABUZ FISCAL GRAV !!!

    Nu inteleg ce pazeste avocatul poporului de nu se sesizeaza.

    Răspunde
     
    1. marinel
      Septembrie 15, 2015 la ora 22:07

      Avocatul popo’ului doarme ca de obicei, in bocancii statului. De fapt in a-i natiunii pe care trebuie s-o apere de abuzuri.

      Răspunde
       
  • popescu
    Septembrie 10, 2015 la ora 08:41

    Dar Arctic e romanesc. Am fost la un supermarket sa achizitionez o masina de spalat Arctic. Ef5800 made in turcia. Afd7200 made in rusia. By beko. Si se vinde sub marca arctic?
    Si daca tot intrati pe mediafax domnule Guran poate cititi articolul cu Osim. Unde spune ca tovarasii lui Ceausescu au scos mai multe brevete de inventii decat domnii din capitalismul salbatic de dupa 89. Ipocrizie?

    Răspunde
     
  • Catalin
    Septembrie 10, 2015 la ora 08:18

    Pai si care este rationamentul dumneavoastra, ca nu e bine sa le lasi romanilor mai multi bani in buzunar (adica o bruma de bunastare) pentru ca o sa creasca deficitul??? Ca nu avem producatori de frigidere si televizoare decente? WTF! Nici grecii, nici ungurii, nici poloneziii nu au si SURPRIZA traiesc mai bine ca noi. Au salariii mult mai mari. Ma duc la munca si leafa pe care o castig o cheltuiesc cum consider eu, pe produsele care ma conving. Frigiderul Arctic este la fel de scump ca un LG insa nu este nici pe departe la fel performat si de fiabil ca el. Pai si atunci? Sa iau Arctic din patriotism? Cred ca intelegeti gresit acest termen. Sa faca bine cei de la Arctic si sa scoata produse noi, performante, fiabile, sa si le promoveze inteligent si apoi DA – vor creste vanzarile de Arctic. Economia de piata e dura dar absolut necesara petru competitivitate si progres. Nu esti performant? Ramai sarac. Trebuie doar sa fim mai convingatori si mai corecti si atunci exporturile vor creste cel putin in acelasi ritm cu importurile.

    Răspunde
     
    1. radu
      Septembrie 10, 2015 la ora 14:27

      @Catalin,am curaj să pun pariu că ești doar snob și te pricepi tu la frigidere sau mașini de spălat noi că străbunica.Câte asemenea obiecte noi ai uzt tu exclusiv ca să te poți pronunța că nu sunt fiabile?Pt. cultura ta(lipsă),aici nu este vorba de patriotism ,ci de asigurarea câtor mai multe locuri de muncă autohtone și implicit ridicarea nivelului de trai(pricepi?!?!).Polonezii de ex,consumă mai mult produse din țara lor,care ca și la noi fac parte din concerne multinaționale și care au cam toate aceleiași furnizori de subansamble,asta dacă te-ai uitat la componentele mașinilor de spălat.aragaze,etc.(ai fi uimit de ex câte subansamBLe de LG se fac în Turcia,Polonia sau câte subansamble de Merțan se fac la Sibiu de ex.și nimeni nu se plânge de fiabilitatea lui…dar snobismul și lipsa de logică e mai colorată…

      Răspunde
       
      1. Catalin
        Septembrie 10, 2015 la ora 22:16

        Da prietene, sunt snob. Am o masina frumoasa, o casa frumoasa, o nevasta frumoasa, lucruri frumoase si in general imi place ce-i frumos si bun. Nu sunt mana larga si nici nu ma intind mai mult decat am plapuma. Pentru tot ce am si tot ce-mi doresc ma trezesc zilnic si muncesc cu spor si pofta. Castig banii mei si sunt mandru de asta. Ma consider patriot si iubesc tara asta asa cum este ea. Cumpar produse romanesti insa doar pe cele care merita cu adevarat. Sunt prea multi tepari in tara asta. Umblatul cu cioara vopsita este sport national. Aici e buba. De snobi harnici si temerari are nevoie tara asta, nu de patrihoti cersetori!

        Răspunde
         
  • Paul
    Septembrie 10, 2015 la ora 02:44

    D-l Moise a fost clar: Codul Fiscal este crestere pe consum. El chiar a fost de accord cu el public.
    Cred ca este logic sa spui ca opusul consumului este productia. Daca este asa opusul era cresterea pe productie. Dar ca sa vezi „harnicia” si-a spus inca odata cuvantul. Imi pare rau pentru d-l Guran ca nu a gasit inca modelul de afacere in care sa castige bani si sa spuna si adevarul.
    D-le Guran, ar trebui s-a va concentrati pe lucruri mai importante, ca de exemplu: cinstea, competenta, loialitatea, onestitatea, perseverenta… chiar si candoarea.

    Dar cred ca este greu. Va doresc copilului dumneavoastra sa emigreze in America pentru 10 ani. Dupa aceia sa va citeasca opera si sa vada daca intradevar ati facut ce ati spus. Sigur daca se confirma se poate intoarce.

    Toate bune.

    Răspunde
     
  • lucian
    Septembrie 9, 2015 la ora 22:54

    Dar te intreb si eu asa…chiar daca sunt eu cel mai mare patriot arata-mi si mie un tv romanesc ca electrocasnice sa zicem ca avem ( desi arctic-ul e demult turcesc) si acum intrebarea de ce nu se mai fac samsungurile in romania, se mai fac doar cateva monitoare. De ce samsungul are fabrica in ungaria, panasonic in cehia, lg si philips in polonia si la noi nimic, fa un calcul la ce tva se putea incasa numai din vanzarea in tara fara exporturi ca si neamtul cumpara tv-uri, deci a cui e vina?!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Septembrie 9, 2015 la ora 22:46

    Pentru cei care inteleg cu dificultate ca produsele competitive sunt preferate de consumatori indiferent de originea lor, trebuie sa spun ca nimeni nu cumpara bunuri si servicii din patriotism. Ba, cu cat esti mai sarac, iar romanii sunt cei mai saraci din Europa, la concurenta cu bulgarii, iti cumperi bunuri de folosinta indelungata…care sa fie cat mai indelungata. Nu pot sa nu fiu de acord ca politica salariala a actualului guvern este criticabila, mai ales ca se anunta majorari ale salariului minim din luna in luna, pensii speciale pentru jurnalisti si primari, a XIII-a pensie pentru toti pensionarii si alte tampenii cu parfum grecesc. In primul rand, odata cu reducerea TVA ar fi trebuit adoptate masuri de reducere a fiscalitatii, care sa stimuleze firmele, investitiile, productia interna samd. Apoi, cine spune ca BNR nu poate majora dobanda de referinta? Povestea cu schimbarea ciclului economic, spusa de dl Isarescu, este doar o poveste spusa impotriva Codului Fiscal, dar care poate fi lesne uitata daca domnia sa va fi prim-ministru, iar dl Olteanu, spre exemplu, i-ar lua locul.

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Septembrie 11, 2015 la ora 02:27

      Nu stiu cum e la americani sau la nemti, dar in Franta, aia chiar cumpara produse autohtone din patriotism. Sau hai sa zicem din spalare pe creier, pt ca la ei statul i-a indoctrinat de mici ca produsele frantuzesti sunt cele mai bune. Chiar daca sutn mai scumpe.

      Si indoctrinarea asta nu e chiar rea.
      Ah, acelasi lucru l-am vazut si in Slovacia si in Cehia, unde am mers de ffff multe ori si am colegi de job, deci am vazut live ce mananca si cum gandesc localnicii, nu doar plimbari. Produsul slovac e the shit, la fel si cel slovac. De exemplu Kofola >>>> Cola !

      Răspunde
       
    2. mihaix
      Septembrie 11, 2015 la ora 02:30

      Iar cand Cehia a avut acel picaj economic in criza, a scos-o industria. Nu reducerile, nu taierile de costuri, nu reducerile de personal, ci faptul ca cehii au luat decizia sa cumpere doar produse cehesti din piata si supermarket. Acum daca te duci la ei 80-90% din produse sunt locale. La fel si in Franta si Slovacia, si am o banuiala ca la fel e si in Germania.
      La noi procentul produselor romanesti din supermarketuri e mult mai mic – estimez pe la max 40%. Iar romanul e mare amator de supermaket, si de produse cu nume nemtesc sau frantuzesc. Nu degeaba avem si un neamt Presedinte 🙁

      Răspunde
       
  • Cristian Tudorache
    Septembrie 9, 2015 la ora 22:23

    Lucrez cu tatal meu in domeniul depanarii electrocasnicelor. Din experienta va spun ca produsele Arctic (frigidere si masini de spalat) sunt cele mai „proaste”, majoritatea defectandu-se in 3-5 ani de la achizitie (in comparatie cu cele whirlpool cu o durata medie de viata >7 ani). Defectele sunt foarte greu de remediat (pentru ca nu exista deloc documentatie tehnica iar componentele sunt „exclusiviste”).

    Deci trebuie sa tinem cont si de acest lucru cand vine vorba despre decizia oamenilor de a-si achizitiona o masina de spalat. Romanii vor cumpara produse fabricate in Romania atunci cand acestea vor fi de CALITATE!

    Răspunde
     
    1. Laurentiu
      Septembrie 9, 2015 la ora 23:15

      @Cristian Tudorache
      tin sa te contrazic,am un frigider Arctic de 10 ani,nu am avut nici o problema cu el.Masina de spalat Whirpool nu m-a tinut decat 3 ani inainte de prima reparatie(placa de baza).In primul caz imi poti spune ca sunt norocos si in al doilea GHINIONIST?Mai ales ca la masina de spalat nu am avut decat un an garantie pe cand la frigider 3…..

      Răspunde
       
      1. In urSS
        Septembrie 10, 2015 la ora 00:44

        In URSS conform Standardelor un frigider trebuia sa aiba o durata medie de viata de minim 25 de ani, asta in 1955

        Răspunde
         
      2. marinel
        Septembrie 15, 2015 la ora 22:17

        Te contrazic si eu.
        Vezi comentariul de mai sus. Un arctic m-a tinut 4 ani iar o whirpool merge si acum din 96. E vorba de o AWM cu programator electromecanic.

        Răspunde
         
    2. CornelT
      Septembrie 9, 2015 la ora 23:42

      Ooooo… ma simt obligat sa-ti raspund. De Artic nu pot sa spun nimic ca nu am, dar Whirlpool (masina de spalat), am si eu si parintii mei. A lor s-a defectat la 2 ani de la achizitie, a mea la 3 ani. Defectul ? Ca si comentatorul de mai sus: placa de baza, si la mine si la ai mei.

      Cand au venit mesterii de la service-ul la care am sunat, au intrat pe usa, au dat buna ziua si m-au intrebat scurt unde este masina… le-am indicat baia.

      Au intrat in baie, in niciun minut au demonat direct panoul de comanda au luat acea placa din spatele panoului si mi-au comunicat ca pot veni sa il monteze peste 2 zile. Eu zic: Ma scuzati da nu ati masurat nimic nu ati testat nimic, sigur e panoul ? Nu va zic eu cum sa va faceti meseria… intreb si eu.

      Mi-au spus ca, cunosc tip asta de masini, au nu stiu ce siguranta subdimensionata si aproape toate cedeaza in 2-3 ani.

      Asadar cam asta e calitatea Whirlpool. Ma mir ca cineva care lucreaza in domeniul asta nu au cunostiinta de treaba asta.

      P.S. Dupa 2 zile au venit mesterii, au montat panoul si de atunci masina functioneaza.

      Răspunde