BIZIDAY: Joi, 18 iunie 2015

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 18 iunie 2015

  • Lyn
    Iulie 14, 2015 la ora 10:59

    Excelenta , va urez sanatate si purtee de munca .Felicitari pentru intreaga dumneavoastra activitate . Societatea romaneasca are nevoie , mai mult ca niciodata , de devotamentul , energia si sustinerea morala a unei adevarate elite .O ELITA PUSA IN SLUJBA NATIUNII . O Elita care stie sa conduca masele catre un viitor mai practic , mai bun , mai luminos . Cu respect .Daniel

    Răspunde
     
  • Razvan
    Iunie 22, 2015 la ora 16:28

    Salut Moise. In emisiunea ta se poate prezenta un caz de dacie ruginita, achizitionata in noiembrie 2013? Cei de la Dacia se fac ca ploua cand e vorba sa acorde garantie la tabla si alte elemente. De 22 de zile se tot analizeaza cazul si fara masuri concrete. Am depus si reclamatie la ANPC Arges, efectiv bataie de joc cu garantia dacia.

    Răspunde
     
  • un grec
    Iunie 22, 2015 la ora 13:35

    vesti proaste domnule guran… bancile grecesti nu au oprit platile astazi, tocmai am luat 5000 euro de la o sucursala de cartier alpha bank, cash , nu este nici o coada la atm. viata merge inainte in ciuda papagalilor media de la FMI si BEC. Tipras ARE toate tiglele pe cap, FMI ul greu va gasi un tradator sa semneze pretentiile lor neoliberale experimentate in romania si in alte tari necazite…..

    Răspunde
     
  • Kristina
    Iunie 22, 2015 la ora 12:06

    „A PICAT CEL MAI MINCINOS SI HOT PREMIER din istoria României…”
    asta vreau sa citesc pe blogul echipei TVR1 când va voi vizită la o data viitoare .
    Este imperios necesar demiterea acestui premier!
    Este poate cel mai grav eveniment politic din ultimii 26 de ani !
    Distruge tot:imaginea unei țări, oamenii care încă mai muncesc aici,speranța de revenire a celor plecați in strainatate,micile afaceri,sistemul de sanatate, invatamant…TOT ce încă mai sta in picioare!
    E bolnav?!
    Sa -si vadă de boli , si sa rămână la turci ca aici il vrem cu cătuse ,cât o fi el de premier .

    Răspunde
     
  • Armageddon
    Iunie 20, 2015 la ora 10:13

    Dear Mr Guran,
    We love your program.
    I want to make a comment regarding the Hungarians who are building walls around their country, If they are building walls, it seems to me that they are violating the concept and rules of the European Union, As a result of their hate driven action, they should have been expelled from the European Union.

    Răspunde
     
    1. sandu
      Iunie 22, 2015 la ora 20:54

      Draga, ce nationalitate esti? Daca esti de peste Mediterana, te inteleg, altfel nu.
      Zidurile sunt mult mai civilizate decit glontul. Cel putin pina ce aia de la UE au sa se dezmeticeasca din .. „natiunea europeana”. Fiecare tara este o natiune aparte, este o timpenie sa crezi ca vor fi amestecate vreodata. Teoretic, daca s-ar intimpla asa ceva, s-ar pierde traditii, culturi – in Europa nu este posibil, prea multa istorie pe fiecare bucatica.
      Acuma, invazia africana si arebeasca isi are explicatia cit se poate de logica in invazia (dupa resurse) a auropenilor si americanilor in alte tari – nimeni nu are nici un imbold sa traiasca intre doua focuri cu care nu are nimis de a face. Si fuge. Cind lumea europeana va reveni cu picioarele pe pamint, fiecare se va intoarce in tara sa de bastina. Asa si trebuie.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Iunie 19, 2015 la ora 22:41

    Observ ca, spre ghinionul meu de nesansa, comentariile in care pomenesc nume de politicieni dispar, chiar daca nu sunt adaugate in data de 13. Asadar, voi numi doar functiile lor, sa vedem daca ma urmareste ghinionul.***Recenta vizita a primarului sect.1 la DNA readuce in memoria mea jaful de la Casa Radio. Am participat la ultima parada cu ocazia Zilei Nationale pe bd. Stirbei Voda. O cladire care nu era pe de-a-ntregul gata, fiindu-i cosmetizate fatada si caile de acces pentru festivitate, dar mai avea foarte putin pentru a fi finalizata, fusese gandita sa devina Muzeul de Istorie al Partidului Comunist Roman. Dupa Revolutie i s-a schimbat destinul, devenind unul tragic. Ceea ce trebuia sa fie Casa Radio a fost demolata in proportie de 50%, pentru un proiect grandios in parteneriat public-privat (PPP). Se intampla in vremurile bune ale tandemului prim-ministru cu ferma de ouatoare la Cornu si ministrul Lucrarilor publice, transporturilor si locuintei provenind din mediul sindical. Unii spun ca PPP nu sunt bune; pentru ei or fi fost excelente. Ulterior, primarul liberal nu le-a mai dat autorizatii. Eu credeam ca din convingeri politice, stenogramele spun ca prin birourile din Piata Amzei zburdau altfel de convingeri.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Iunie 19, 2015 la ora 23:48

      Mare smecher Mitrea ala 🙂

      Răspunde
       
  • Razvan
    Iunie 19, 2015 la ora 14:26

    Citesc comentariile si as prefera sa ma amuz, desi uneori nu merge..
    1) Indiferent de politica, carei tari ii merge mai bine, SUA sau Rusia? Cu cine vrei sa te aliezi in caz de nasoleala? Cu aia care pot sa-ti ofere mai mult. Ca interese au toti.
    2) Multi priceptui vorbesc de razboi ca de ceva iminent si fara de care nu se poate decide nimic. Daca ati fi jucat sah, ati fi auzit de sah mat. Castigi competitia doar din miscari si tactica, fara o confruntare propriu-zisa. Multi spun ca NATO a miscat un pion prea mic. Gresit! Rusia testa sa vada daca NATO e in stare sa mute ceva, ca tiganul care iti intra in curte de control, ca poate se mai alege cu ceva si daca-l prinzi, zice pardon, nenea, e din greseala. Deci nu tre sa pui toata armata NATO pe flancul estic ca sa-i sperii pe rusi.
    3) Orice razboi nuclear in era noastra inseamna sfarsitul pentru mai multe natii, nu vor mai fi invingatori si invinsi. Cine are acest interes?!

    Cui i se pare ca Guran e partinitor, macar sa demonstreze el o logica sau o documentare mai buna. Eu sunt partinitor si pot spune ca n-am vazut personaj pana acum sa depunda mai multa munca in lamurirea poporului intru propria intelepciune. Doare, da sa stiti ca trece!

    Răspunde
     
  • andreea
    Iunie 19, 2015 la ora 13:01

    Problema cu imigrantii africani e ca vor face ferentariul mult mai rau famat decat este acum. Cred ca ar trebui sa facem un gard mai mare decat al ungurilor ca valul vine. Au crescut in zone de razboi cu o religie care tolereaza crima si abuzurile asupra celorlalti, mai ales de alte religii.Executa crestini dar noi le facem cea mai mare moschee din Europa.

    Răspunde
     
  • Ciprian
    Iunie 19, 2015 la ora 12:46

    asta cu pensiile e razbunarea senatorilor ca nu mai pot fura

    Răspunde
     
  • Alexandra
    Iunie 19, 2015 la ora 12:38

    Mi se pare incredibil cum Vlasov avea cazier (pentru luare de mita) si a fost numit Presedinte la Camera de Comert.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 19, 2015 la ora 09:00

    In urma programului de relaxare cantitativa prin care BCE cumpara itluri de stat (mai putin cele emise de Grecia, desigur) in valoare de aproximativ 1100 miliarde de euro, preturile au inceput sa creasca in Eurozona. Cu toate acestea, conform Eurostat, cea mai mare inflatie in UE raportata pentru luna mai a acestui an a fost in Romania. Prin urmare, asa cum am spus la aparitia stirii, riscul deflatiei in tara noastra este inexistent in aceasta perioada, iar argumentele de natura economica, dar si politica, au fost prezentate cu acel prilej.

    Răspunde
     
    1. pmk
      Iunie 22, 2015 la ora 01:09

      nu inteleg de unde ideea vehiculata de economisti cum ca relaxarea cantitativa nu duce in final la inflatie. Este o masura menita sa ascunda adevarata situatie economica. Lehman Brothers, dupa ce a creat criza din 2008, sunt acuzati de manipulari pe mai toae pietele incepand cu 2010. Dupa ce au creat o criza si evident in loc sa se schimbe ceva s-a continuat la fel, uite ca acum iar au fost prinsi la furt. De la pretul aurului la ce vrei tu, ei manipulau piata. Cum au facut-o si cu LIBOR. In schimbul recunoasterii vinovatiei ei vor sa nu fie luata nici o masura punitiva la adresa lor. White collar crime does pay. Too big to jail exista. Nu vad unde sunt rusii bagati aici, asa, ca o paranteza. Dar lasa, ca ei e evil

      Răspunde
       
  • AdrianS
    Iunie 19, 2015 la ora 08:36

    Lasa-l pe Orban sa puna garduri. Sa vedem de unde aduce muncitori care sa le monteze.

    Răspunde
     
  • AdrianS
    Iunie 19, 2015 la ora 08:35

    Nu are rost sa discuti coruptia si abuzul (cum e cel cu pensiile speciale) in termeni de informatii (”ei nu stiu ce trebuie sa faca, ei ar trebui sa..”).
    Discutia e relevanta doar in termeni de interese. ”Sistemul ticalosit” e de asa natura, incat cei care ajung la putere nu sunt obligati sa dea socoteala contribuabililor. Poti sa faci ceva incat sa initiezi demiterea Parlamentului de la nivelul alegatorului? Nu cred.

    Răspunde
     
  • Mihai
    Iunie 19, 2015 la ora 02:03

    Estimări eurostat privind populația României, că tot vor pensii mai mari, să se asigure că vor avea fraieri să le plătească http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&plugin=1&language=en&pcode=tps00002

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Iunie 19, 2015 la ora 01:06

    Moise, partidul sunt ei.
    Sa presupunem ca intr-o zi toti coruptii, hotii si [vroiam sa zic mincinosii dar deja desfiintam partidul :)] cei ce savarsesc ilegalitati ar demisiona dintr-un partid. Ce sanse ar mai avea partidul respectiv la alegeri daca cei ce aduc bani acolo n-ar mai fi in acel partid. Partidul cand este in opozitie este precum o tara in criza economica, pai te apuci sa dai afara din tara pe cei mai mari investitori pe timp de criza? Nu! Mai cauti si altii. 🙂

    Răspunde
     
  • Da
    Iunie 18, 2015 la ora 23:21

    Imi place cum folosesti „Poate va mai amintiti”, Poate imi mai amintesti tu cam cu Ponta, si nu ti-a placut ca a iesit Iohannis.

    Răspunde