Ok, Rus a demisionat… Acum să vorbim despre noi, cei enervaţi de Rus

de Moise Guran

Subiectul zilei de azi nu este demisia lui Rus, este de fapt ipocrizia… Teoretic, ea mai poate fi cunoscută uneori şi sub denumirea de politeţe şi, poate tocmai de aceea, deşi nimeni nu o recunoaşte, la români ipocrizia este cel mai des o virtute. Eroul zilei de azi şi, în acelaşi timp, victima propriei lipse de ipocrizie este într-adevăr ministrul Transporturilor, Ioan Rus.

Aşadar un Ioan Rus, cam grăbit la vorbă pentru un ardelean şi mai ales pentru un om ce nu prea face gesturi largi, ca să nu fie penibil şi, mai ales, ca să nu facă greşeli. Rus era candidatul perfect pentru o eventuală înlocuire a lui Victor Ponta într-un eventual viitor guvern PSD, dar azi, cu un deosebit talent şi multă dibăcie a spart nuci cu tesla, dacă mă înţelegeţi ce vreau să spun… Deci nu mai e.

Rus încerca să explice la Digi 24 cât de important este Masterplanul pentru Transport, căci el ar crea locuri de muncă în România, fapt ce i-ar putea determina pe românii plecaţi în străinătate să se întoarcă acasă.

Acum, eu sunt gata să bag mâna în foc că, după construcţia cu „nevasta curvă şi copiii golani”, n-a mai recepţionat nimeni nimic, s-au întunecat toate privirile şi, poate, o parte a telespectatorilor şi-a aruncat televizorul prin geamuri. Pe Rus nu-l ajută nici exprimarea frustă, de ardelean, şi nici eu n-am de gând să o fac, dar tare aş fi curios să ştiu câţi dintre taţii plecaţi la muncă în străinătate n-au avut măcar o dată un fior prin inimă cum că ochii care nu se văd se uită. Asta înseamnă stres, dublat de dor de casă, adică tot stres, de nesiguranţa zilei de mâine, adică tot stres… E valabilă şi reciproca, să ştiţi, căci de multe ori mama este cea care îşi găseşte mai repede de muncă în străinătate.

Încercând poate să rezoneze cu acei oameni, Ioan Rus le-a băgat furca în suflet, asta nu e scuzabil, de acord… dar eu aş merge mai departe şi aş întreba ce a fost mai grav în declaraţia lui Ioan Rus… partea cu nevasta curvă sau cea cu copiii care se golănesc? Amândouă, normal, o să ziceţi… dar nu-i aşa că mai urât a sunat aia cu nevasta curvă? Dar dacă Rus ar fi zis – copiii celor plecaţi la muncă în străinătate se îmbolnăvesc de dorul părinţilor, apoi îşi ascund sufletul după un scut emoţional care mai târziu se transformă în insensibilitate socială cu riscuri de a deveni infractori nemiloşi sau cine mai ştie ce golani? E că sună altfel?

Nu ştiu dacă exact asta a avut în vedere Ioan Rus şi sunt de acord că trebuia să demisioneze. A fost nepoliticos ce a spus, dar, dincolo de nepoliteţea lui, trebuie să recunoaştem şi noi toţi că revolta noastră maschează perfect interesul atât de mic pe care societatea românească îl are faţă de soarta unor copii care cresc fără părinţi. Şi revolta de azi are aşadar în ea o mare cantitate de ipocrizie.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

111 răspunsuri la Ok, Rus a demisionat… Acum să vorbim despre noi, cei enervaţi de Rus

  • POPA
    Iunie 14, 2015 la ora 09:13

    Parerea mea este ca Dl Rus intentionat a zis ce a zis, ca sa isi poata da demisia imediat cum a si facut. Adevarul de aici este insa Masterplanul, de asta a plecat Rus, nu se va face nimic in Romania, vine alt ministru – zice ca e prost si o ia de la capat si tot asa pana murim. Ala e plan? bataie de joc nu alta, Pt Comarnic-BV studii de fezabilitate de 30000 euro? Pitesti-Sibiu finalizare dupa 2020? De asta suntem „golani si curve”ca ne lasam prostiti de ei…

    Răspunde
     
  • mihai
    Iunie 13, 2015 la ora 23:30

    Tocmai aici e smecheria, ca nimeni nu s-a ofuscat imediat. Afirmatia a fost facuta putin dupa ora 21. Toata lumea treaza. Saritul de cur in sus s-a produs abia a doua zi. E de cercetat de unde a plecat, de fapt, tot scandalul. Cine l-a adus in lumina.

    Răspunde
     
  • m
    Iunie 13, 2015 la ora 12:09

    Moise, iti povestesc tie acum, am un vecin, la 20 de ani, tatal a plecat la munca in strainatate, erau oameni saraci, de-abia aveau ce pune pe masa, oameni faini, corecti, dar saraci. Parintii apoi au divortat, baiatul a ramas in tara cu mama. Care mama, in disperare a plecat si ea in strainatate sa ingrijeasca batrani. Si NU E CURVA. Rar mai gasesti oameni care au trecut prin atatea greutati si sa-si pastreze decenta si bunul simt.Baiatul a crescut cu rudele. Mama lui s-a intors dupa cativa ani, baiatul a crescut, e pe picioarele lui, se pregateste sa-si intemeieze o familie, munceste si in plus are bun simt mult peste cei care tot comenteaza aici. Ce e in sufletul lui nu stiu sa-ti spun, dar mai am pe strada un coleg de partid de-l lui Rus si ar trebui sa-l vezi pe baiatul acestuia…Cazul e real, Moise, adresa de mail pe care o pun mereu la comentarii e reala, daca vrei sa vii sa vezi cu adevarat cum sta treaba, te invit cu mare drag. Am un nod in gat cand scriu asta, si nu pentru povestea lor, ci pentru ca am ajuns la o stare de anormalitate, in care generalizam si categorisim pentru ca asa e mai usor sa ne vedem de viata noastra. Drama lor nu o traim noi, si poate si tu, Moise, ar trebui sa te gandesti la ei inainte de a deschide rani doar pentru a fi mai destept si pentru a avea dezbateri mai intense, trafic mai mare, ca sa te lauzi apoi ca tu platesti TVR nu TVR pe tine. Pentru ca, vezi tu, Moise, se asterne praful peste articolele tale, bune dealtfel …

    Răspunde
     
    1. m
      Iunie 13, 2015 la ora 12:15

      … si oamenii aia sunt nevoiti sa-si reinchida ranile cumva si sa-si duca drama mai departe. Lejeritatea cu care deschizi controverse care se sting fara solutii, deschide rani ce poate pareau cicatrizate. Si nu aduci solutii, nu pui bandaje, pui degetul pe rana si-l rasucesti cu mandrie… La oameni simpli, drepti, cinstiti. Saraci. Si fara aparare. La care apelam cand ne serveste, pe care-i abandonam apoi cu dexteritatea lui Ponta. Sau Rus. Sau cine vrei tu…

      Răspunde
       
  • loluta
    Iunie 13, 2015 la ora 09:55

    E foarte adevarat ce a zis ministrul Rus.Multi stim acest adevar,il vedem la copiii care au ramas singuri,familiile lor cum se comporta in societate,dar suntem foarte ofticati cand auzim adevarul.Exact asa este.Parinti care lucreaza amandoi in strainatate si copiii acasa stau prin baruri,sali de jocuri,neglijeaza scoala.Sotiii pline de bani de la sotii lor care muncesc si le trimit bani acasa .Merg si plang bunicii pe la scoala ca multi elevi sa fie trecuti clasa ca nu mai pot batraniii sa le aiba grija.Foarte edevarat ,dar adevarul ne suopara pe noi romanii.Ne ascundem sub pres gunoiul si realitatea ne sperie!Super adevarat ce a zis.Moldova plina de copiii ramasi singuri pe drumuri si fara ajutor.La fel si Oltenia,Dobrogea ,Ardealul si Tara Romaneasca.Asa ca sa nu ne mai suparam,toti stim adevarul ,dar refuzam sa-l afirmam.

    Răspunde
     
    1. m
      Iunie 13, 2015 la ora 11:34

      Stiti asta de la cei din jurul Dvs sau ati citit pe undeva? Ca pare ca toate regiunile sunt pline de asa ceva. Probabil calatoriti des prin tara…
      Ca sunt multi copii cu parinti plecati, da, ca sunt crescuti de rude sau bunici, iarasi da, ca au probleme serioase de adaptare, unii da, dar nu-i faceti pe toti golani si curve, va rog frumos, doar pentru ca asa ati vazut la televizor sau pe internet. Drama lor nu o traiti Dvs si nici nu o rezolvati bagandu-i pe toti in aceeasi oala, precum dl Rus…

      Răspunde
       
    2. Stelian F
      Iunie 13, 2015 la ora 11:34

      A afirma un adevar este un lucru, a veni cu solutii la problema acelui adevar este cu totul altceva.
      Dar sa luam mai intai adevarul despre care vorbiti, sa vedem daca intradevar este adevar.
      Rus a vorbit despre valentele sociale ale proiectelor de infrastructura. El spunand ca-l intereseaza sa grabeasca aceste proiecte. Ma indoiesc ca asta este adevarul pentru ca nu se vede nici o graba a ministerului de a construi vreo autostrada.
      Pe urma Rus a spus ca vreun milion de romnani, din cei trei milioane plecati sa munceasca afara, lucreaza in constructii si ca castigul or este de aproximativ 1500 euro, bani pe care el presupune ca i-ar trimite pe toti acasa in Romania ceea ce este imposibil. El mai spune ca de banii astia copii celor aproximativ un milion de romani care lucreaza in constructii afara devin golani si sotiile lor curve. Chiar credeti ca asa stau lucrurile in cazul tuturor celor plecati la munca in constructii? Chiar credeti ca toti copii lor ajung golani si ca toate sotiile lor ajung curve? Pai daca intr-un singur caz nu este asa, deja Rus aici a spus o minciuna. Nu spun ca nu exista copii golani si sotii curve in Romania, ca si oriunde altundeva pe planeta asta, exact asa cum exista si barbati curvari, dar este o minciuna sa spui ca o intreaga categorie sociala este asa. Cateva adevaruri spuse intr-o fraza alaturi de o minciuna, nu face fraza adevarata ci face ca fraza sa fie mincinoasa. Generalizarea la fel.
      Deci care este adevarul spus de Rus?

      Răspunde
       
    3. Stelian F
      Iunie 13, 2015 la ora 11:39

      Nu suntem ofticati deloc cand auzim adevarul. Suntem oripilati cand auzim minciuni.

      Răspunde
       
    4. Stelian F
      Iunie 13, 2015 la ora 11:45

      E ca si cum eu as spune ca cei care ajung in functia de ministru, sunt corupti, au luat spaga , au facut afaceri dubioase cu statul si au sute de tablouri pretioase ascunse la prieteni. Chiar daca stim ca aceste lucruri sunt adevarate in cazul unor fosti ministrii, faptul ca am generalizat a facut ca toata fraza mea sa devina mincinoasa.

      Răspunde
       
  • popescu
    Iunie 13, 2015 la ora 08:50

    Ce exemple vrei,HOMER? Cumpara ziarele din Romania si vezi mii de exemple: familii destramate,mama… tatal alcoolic. Elevi de liceu drogati,fumatori inraiti de etnobotanice,soferi cu bmw alcoolici,ce statistica vreti cand viata este redata in ziar fara smecherii,doar fapte. Dar voi din diaspora nu aveti cum sa stiti pana nu cititi ziar sau o patiti pe propia piele.
    Viata cotidiana este in presa scrisa si tv,unde avetii mii de exemple, dar nu doriti sa vedeti realitate. Este mai bine si frumos sa va vanda vise Iliescu-Ponta.
    Intre propisiuni,vise si realitate este diferenta uriasa. Fara suparare.

    Răspunde
     
  • lucian,miu
    Iunie 12, 2015 la ora 23:25

    DIN 1990 INCOACE ,TOTI GUVERNANTII DIN ROMANIA SINT NISTE IMBECILI ,NISTE NENOROCITI DE HOTI CARE FURA TARA IN VAZUL TUTUROR

    Răspunde
     
  • Daniel
    Iunie 12, 2015 la ora 21:19

    E adevarata si partea cu nepasarea. Dar in egala masura revolta poate fi generata si de constientizarea problemei de catre oameni, chiar daca in mod concret nu prea vezi initiative din partea societatii pentru rezolvarea problemei, insa aceste remarci vin din partea unui politician, si acest fenomen este in totalitate generat de politicieni prin jaful si coruptia institutionalizate in ultimii 25 de ani, si in consecinta prin saracia pe care au generat-o pentru populatie.

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Iunie 12, 2015 la ora 20:36

    Cum Moise lipsa de ipocrizie???
    Pai el se „sinucidea” politic in direct, dupa cum spui, deci printre altele isi lua ramas bun de la ministerul transporturilor, spunand ca, ce de locuri de munca vor fi la autostrazile pe care le va face si asta nu e ipocrizie? ? ?

    Răspunde
     
  • un turist
    Iunie 12, 2015 la ora 19:41

    Precum sint de dureroase cuvintele lui Rus in multe cazuri sint adevarate.Alergam mult cu soarele in spate adica fugim dupa umbra noastra.Multi duc dorul de tata si isi fac de cap. Ce ajuta cadouri scumpe BMW & Co daca in viitor nu sint sanse de dezvoltare a Romaniei. Poate totusi Rus are undeva simtul patriotic si vede ca Romania este in declin. Va fi poate unul din putinii cinstiti ca restul parlamentarilor?????????????????
    -In cea ce priveste scumpirea alimentelor este normal doar sintem toti in EU si Romania nu va face exceptii!!!!!

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Iunie 12, 2015 la ora 20:27

      Simtul practic al lui Rus mai bine se vedea intr-o autostrada, ca sa nu zic in mai multe.

      Răspunde
       
  • Giuc
    Iunie 12, 2015 la ora 18:43

    I R pute sa aleaga alte forme de exprimare si sa fi spus acelas lucru.Sigur nu ar fi deranjat atar.Si domnul M nu mai turna apa pe foc .Acest foc nu se stige cu demisia.Asta pt ca nu toti cei plecati sunt neatenti la vorbe,mai sunt si se gandesc cum ca toata clasa politica are cam aceiasi parere despre cei plecati.Au uitat ca au plecat din cauza lor.In fiecare zi la TV se vorbeste despre X -Y ca s-a cuplat cu Z dar astfel ca sa nu doara.Daca maine politicienii ar ramane cu ce au pe ei si ar trebui sa plece ca sa poata trai,tot asa ar vorbi despre sotiile lor sau copii?E usor sa te c….i cand ai c….l plin din hotii!

    Răspunde
     
  • anamaria
    Iunie 12, 2015 la ora 15:49

    Povestea cu ”limbajul frust” vesus ”ipocrizie” mi se pare cam contorsionată – ca să nu zic mai rău. Păi în lumea aia a oamenilor simpli (cu care Ioan Rus încearcă să rezoneze?) dom’ Ministru și-ar fi luat urgent una după cap, și anume de la tac-su. ”Cum vorbești tu, loază, despre copiii și nevestele altor bărbați?”. Am trăit printre fel și fel de oameni săraci, needucați, defavorizați, și pot să vă spun că majoritatea ar vrea să semene, măcar în aparență, cu ”domnii”. Iată de ce bunele maniere ale domnilor contează.
    Altfel, dacă vroiați să spuneți ceva în apărarea acestui ministru, n-aveați decât să ne expuneți pe larg meritele sale, ca să ne pară rău de ce-am pierdut. Că oricum n-am pierdut pe mâna noastră, a boborului. Până să zicem ”hait!”, Ioan Rus era deja demis.

    Răspunde
     
  • redboy
    Iunie 12, 2015 la ora 13:21

    Inadmisibil limbaj pentru un ministru.
    Demisia se cerea cu apasare si este bine ca pana la urma s-a intamplat.Cat despre continut…inco odata ministru este in eroare…copiii sunt golani si nevestele curve pe banii lor si nu este treaba ministrului ce fac ei cu banii.
    Inca odata se vede ca politicieni nu sunt doar hoti…sunt si idioti.

    Răspunde
     
    1. Robert Alexandru
      Iunie 12, 2015 la ora 19:10

      Dl. Rus spune foarte direct: eu îți pot da doar 700, dar ai fi în țară, mult mai aproape de ai tăi, banii nu i-ai trimite unor copii și unei neveste, care nu te văd cu anii, ci i-ai duce tu, așa că banii nu ar fi „niște bani, care vin”, ci ar fi banii tăi, munciți de tine. Copiluln-ar crede că banii pică din cer, doar să-i facă lui poftele, soția nu s-ar duce la prietene să-i bea de urâtul singurătății, până n-ar găsi mai util să-și ia haine frumoase, ca să placă cuiva…
      Mesajul lui Ioan Rus este mesajul unui om inteligent, care cunoaște lumea și problemele șantieriștilor…
      Replicile contra d-lui Rus sunt lipsite de orice valoare, în primul rând sunt rău-intenționate, în al foile rând demonstrează o obtuză și -probabil- voită neînțelegere a contextului, în al treilea rând sunt un amestec într-un dialog (între Dl.Rus și constructori) din care nu fac parte.
      Dacă Dl.Rus le spune CONSTRUCTORILOR DE DRUMURI, „veniți în țară, pe 700, că ăia 1400 sunt mai mulți, dar din cauza depărtării, vă pierdeți copiii și nevestele, care cu banii voștri numai bine că devin golani și curve”, un CONSTRUCTOR ar putea replica, dar alții sunt ca musca picată în lapte, dacă n-or fi cumva musca aruncată în lapte.
      Aceleași cuvinte le-ar fi putut spune liniștit un popă: ” veniți acasă, nu vă luați după ochiul Dracului, banii, că acești bani vă țin departe de casă, iar fiul fără tată o ia pe căi rătăcite și chiar banul trimis de voi îl învață la ușurătate, iar soția fără soț este pradă ușoară și ușor..

      Răspunde
       
      1. m
        Iunie 13, 2015 la ora 08:33

        Nu stiu cum sa explic sa fie simplu, Dl Rus a terminat Stefan Gheorghiu, a fost mare UTC-ist, apoi la doar cativa ani dupa revolutie a devenit prefect, presedinte de consiliu judetean,apoi ministru in 3 Guverne, vicepremier. Niste realizari ne puteti spune, aia ca e inteligent observam si noi :). In afara de planuri, harti si Masterplanuri concret nu retin nimic. Insa in tot acest timp domnia sa a acumulat averi insemnate. Aia ca e inteligent observam si noi, repet:). Dl Rus a fost partas la exodul romanilor, n-a aterizat acum in politica cu idei inovatoare,a contribuit cum a putut el mai bine la degradarea nivelului de trai in tara, asadar sa-i caracterizeze in orice fel pe cei plecati la munca afara (si) din cauza lui, mi se pare in cel mai bun caz o golanie. Revin, gaseste cineva niste realizari de-ale domniei sale sa ne spuna si noua ca sa punem ochii in pamant de rusine sau vorbim discutii despre cat de integru e, ce bun politician e, unul din putinii care au facut…treaba:). Eu retin doar ca si-a dat demisia de 2 ori, si a lasat in aer ideile inovatoare si masterplanurile perfecte. Daca astea-s mari realizari, suntem pe drumul cel bun…

        Răspunde
         
        1. m
          Iunie 13, 2015 la ora 09:13

          am uitat un mic amanunt esential Dl Rus nu a castigat niciodata alegerile la care a participat, in toate functiile a fost numit. Cand a participat a iesit pe locul 2 :). Bine, nu stiu cum a stat treaba in UTC, poate acolo a avut mai mult succes… Deci avem un politician care a ratat toate alegerile la care a participat in calitate de candidat(din partea principalului partid din Romania!!!), dar nu a ratat nicio functie in care a fost numit :). Intr-adevar pare unul din putinii politicieni valabili din tara asta, tocmai am suferit toti o grava si dureroasa pierdere…

          Răspunde
           
      2. Stelian F
        Iunie 13, 2015 la ora 10:56

        Robert Alexandru aveti acelasi nume cu baiatul meu cel mare, dar nu cunoasteti deloc cum se lucreaza la o autostrada. Foarte putini muncitori la o autostrada pot face naveta zilnic la locul de munca, cred ca cei mai multi locuiesc in rulote pe santier, sau in locatii inchiriate cat mai aproape de locul unde muncesc. Lucrul este non stop. Un sot si tata, chiar daca ar lucra la o autostrada in Romania, tot nu-si vede prea des familia. Sotia ii duce dorul sotului si in acest caz, iar copii tot lipsiti de educatia tatalui sunt. Asa ca Rus a spus de fapt nimic. N-a adus o solutie la problema lipsei unui sot/tata de acasa, ci a spus acest lucru ca pe o poezie ca sa poata pleca din minister.

        Răspunde
         
  • andriescuus
    Iunie 12, 2015 la ora 11:55

    1 prost mai putin / 1 hot mai putin
    = cu toti o v-om duce mai bine

    Răspunde