Urma scapă turma!

de Moise Guran

Multora li se pare că Victor Ponta a repurtat o victorie în Parlament, dar eu vă spun că acest tânăr politician nu mai are mult timp la Palatul Victoria. O să încerc să vă explic de ce etapa imunităţii lui Ponta are un cu totul alt sens decât protejarea acestuia în faţa Justiţiei… Ponta joacă de fapt rolul urmei, care poartă grija turmei. Și o va scăpa.

ponta blog

N-am sesizat din prima, dar azi mi-e clar – bătălia are o miză mult mai mare decât soarta premierului Victor Ponta şi, până la acest moment, gaşca acestuia din urmă a jucat impecabil. Ieri îl comparam pe Ponta cu un rege prins în şah de către DNA. Am greşit, Ponta este de fapt regina. Se mişcă repede pe tablă şi în final va fi sacrificat pentru un scop superior. La fel ca într-un joc de şah, poziţionarea pieselor pe centrul tablei era gata deja la începutul lunii iunie. Atunci când DNA-ul a declanşat procedura de începere a urmăririi penale împotriva premierului, în Parlament fuseseră introduse 20 de iniţiative de modificare a Codului Penal, un număr impresionant de senatori şi deputaţi dorindu-şi din suflet să rupă dinţii DNA-ului. Totuşi, introducerea iniţiativelor nu a reprezentat atacul propriu-zis. Acela abia urmează.

Vinera trecută, în momentul în care DNA a declanşat începerea urmăririi împotriva lui Ponta, acesta a mimat foarte inteligent surpriza, a strâns din dinţi şi a rezistat primelor cereri de demisie, ceea ce i-a permis, în acelaşi timp, să evalueze consistenţa atacului… De fapt, ceea ce a vrut Ponta să afle a fost reacţia societăţii civile la acuzaţiile pe care i le aducea DNA-ul, opinia publică fiind singura de care Ponta se teme de fapt. Iar reacţia a fost una slabă, la fel ca la imunitatea lui Șova. (Au trăncănit câţiva jurnalişti, în stradă au ieşit susţinătorii unui partid mic şi vreo câţiva hipsteri numa’ buni să protesteze, după caz, şi la respingerea Codului Silvic, dar şi la aprobarea lui, fix în aceeaşi formă.)

Buuun! a zis premieru’… Constatând o stare generală cam de derută, dar şi replica anemică a românilor, Ponta s-a repliat rapid, a preluat iniţiativa, (pe care doar lăsase impresia că o pierduse, căci, aşa cum am spus, surpriza la iniţiativa DNA-ului a fost de fapt una mimată) iar acum, victimizându-se, poate declanşa liniştit masacrarea Codului Penal, cu larg tupeu şi entuziasm din partea parlamentarilor, folosindu-se şi de cazul Rarinca, dar şi de propriul său caz de conflict de interese. Iată! şi omul de rând, dar şi premierul, suferă solidari în faţa abuzurilor Justiţiei!

Urmăriţi ştirile despre audierile din Parlament a preşedinţilor Curţii Supreme şi Consiliului Superior al Magistraturii… E o nebunie ce se întâmplă acolo, o nebunie bine mascată mediatic de povestea cu imunitatea lui Ponta… dar haosul este doar aparent, totul este bine organizat… Regina face piruete pe tabla de şah, fiind gata chiar pentru sacrificiu, căci în final matul îl vor da alte piese, mai mărunte.

La finalul acestei luni, DNA-ul va lucra pe un Cod Penal mult îmblânzit, unul care să-i limiteze semnificativ activitatea. Și dacă opinia publică totuşi se trezeşte, sunt convins că premierul este gata să şi demisioneze. Asta ar oferi o distragere suficientă a atenţiei de la modificarea Codului Penal. De altfel, devine din ce în ce mai probabil ca DNA să îl pună pe fostul avocat Ponta sub control judiciar, situaţie în care premierului Ponta îi va fi imposibil să-şi mai desfăşoare activitatea. Demisia sa este inevitabilă, într-un număr de zile sau săptămâni.

Vă daţi seama că, ocupaţi cu negocieri pentru formarea unui nou guvern, dar şi satisfăcuţi de un astfel de sacrificiu, noi toţi vom fi mult mai puţin interesaţi de o eventuală modificare a Codului Penal. Dar Victor Ponta nu mai este o miză. Refuzând ridicarea imunităţii, el oricum nu mai are autoritate, nici ca politician şi, cu atât mai puţin, ca premier. Nici Iohannis, nici Opoziţia nu pot opri acest joc. N-au instrumentele necesare şi oricum sunt în capcană. Singura care contează acum este opinia publică… dar mă tem că aceasta este deja cu gândul la vacanţă. În toamnă, când opinia publică se va întoarce din vacanţă, probabil ţara noastră va arăta altfel.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

56 răspunsuri la Urma scapă turma!

  • vasea
    Iunie 10, 2015 la ora 18:43

    Interesanta ipoteza,eu spun un sigur lucru legat de evenimentele din ultimele zile:”sistemul contraataca”

    Răspunde
     
  • Pepe
    Iunie 10, 2015 la ora 18:13

    De cand faci politica d-le Guran ? Credeam ca spui ceva despre efectele crizei politice declansata de presedinte in stil basist , in plan economic . Ponta si psd-ul in primul rand nu lupta sa-si apere pielea ci pentru romanul obisnuit care a fost alungat din tara de atata saracie . De ce nu faci o comparatie intre perioada Boc si perioada Ponta in plan economic . Pentru ca inainte de a da in cap sistemului corupt pe care nu l-a inventat Ponta si care a crescut in perioada basista cineva trebuie sa se gandeasca si la oamenii de rand .Cand Romania este pe primul loc in Europa la crestere economica d-ta ai inceput sa faci politica . Cu cat te-au cumparat cei de la OMV si altii care prin legile promovate de Ponta isi vad profiturile micsorate in favoarea statului ? Asta asteptam de la tine monser .! .

    Răspunde
     
  • George
    Iunie 10, 2015 la ora 16:34

    Sunt in aceiasi faza cu biziday, cum eram cu cativa ani in urma cu gandul.info: ma mai uit in zilele cu scandal mare sa vad ce mai spuneti. Adica credibilitatea dumneavoastra tinde din punctul de meu de vedere inspre <5%. In curand nu voi mai intra nici pe site, cum nu ma mai uit nici la emisiune de cand a ajuns sa fie difuzata zilnic. Oare cat incasati pe un asemenea contract cu statul, cu ora de audienta maxima, zilnic ? Banuiesc ca destul, cat sa va ajunga pe viata.
    Acum incep sa va si inteleg: nu va intereseaza cine o sa va mai creada peste ceva vreme. O sa aveti destul ca sa nu mai conteze.
    Dar un lucru ramane clar: n-o sa va mai asculte nimeni, chiar daca o veti da la intors cum a facut CTP zilele trecute.

    Răspunde
     
  • Nu_conteaza
    Iunie 10, 2015 la ora 14:39

    Tacerea este spatiul in care omul se trezeste…

    Răspunde
     
  • vot nul
    Iunie 10, 2015 la ora 12:34

    Nu stiu cum se face, dar PSD a fost decimat de DNA indiferent ca e la putere sau in opozitie.Mai mult, lupta anticoruptie anti-PSD s-a intensificat in mandatul lui Ponta. Puteti spune acelasi lucru despre PDL sau PNL? Au lideri cu niste probleme mari care nu par sa fie luate in vizor de DNA. Se vede de pe Luna ca justitia e selectiva si face jocuri politice. E periculos ca puterea sa apartina unui grup restrans de persoane care nu au fost alese de electorat, ci numite. Nu-l vreau pe Ponta, dar alternativa PNL-PDL ma ingrozeste.

    http://sociollogica.blogspot.ro/2015/05/fals-interviu-cu-victor-ponta.html

    Răspunde
     
    1. django unchained
      Iunie 10, 2015 la ora 14:02

      daca era dupa lozinca voastra, astia cu „aceeasi mizerie”, acum ponta, de care nu va place era presedinte.
      ramane cum am stabilit, don’t tell me what to do, mr puie monta!
      …pana n-o mai ramanea nimic din PSD, dupa care curatam si PNDL, pana FSN ilici RIP

      Răspunde
       
      1. vot nul
        Iunie 10, 2015 la ora 22:14

        @django unchained: si cu asta gata cu „justitia independenta”.
        De ce, ma rog, nu se poate face anticoruptie simultan in ambele tabere? Un organism nu se vindeca cu adevarat daca nu se lupta impotriva tuturor tumorilor.
        Si da, toti sunt „aceeasi mizerie”. Nu e niciunul mai curat, provin toti din aceleasi structuri securistice si mafiote.

        Răspunde
         
    2. Georgia
      Iunie 10, 2015 la ora 16:41

      Din toate comentariile voastre rezulta un singur lucru: MAI MULT CA ORICAND TREBUIE SA IESIM IN STRADA. NE-A FOST LUAT ABSOLUT TOTUL IN ULTIMII 26 DE ANI. DACA VOM FI SI IMPARTITI IN REGIUNI PUTEM ZICE ADIO POPORULUI ROMAN. PANA CAND PUTEM RABDA?! CREDETI CA E MAI BINE PRINTRE STRAINI?! NIMENI DACA NU NOI; NU NE VREA BINELE. NE-A FOST FURAT TOTUL SI REACTIA NOASTRA A FOST SA FURAM SI NOI CU EI DE TEAMA CA NU NE MAI RAMANE NIMIC. ATI VAZUT VOI VREODATA HOTI BIGATI? HAI SA PUNEM UMARUL LA SCHIMBAREA NOASTRA RADICALA! HAIDETI SA IESIM IN STRADA! NU-I PUTEM LASA NUMAI PE CEI DIN ARDEAL SA IASA .l NU VADETI CA RUSII NE SUNT LA USA, NU VEDETI CA AMERICANII SUNT IN TARA? SI UNII SI ALTII NE LASA IN PARJOL DACA NU SUNTEM VIGILENTI SI NU NEGCIEM CU SIMTUL RASPUNDERII! SA FIM SI NOI ODATA SERIOSI! SA AVEM SITUL RASPUNDERII PENTRU TARA ASTA PE CARE IN PRIMUL RAND NOI AM LASAT-O DE IZBELISTE! NUMAI DIN BIEN SI DIN FAPTA CEA DREAPTA VA IESI CEVA BUN. DIN RAU NU POATE IESI NIMIC BUN!

      Răspunde
       
  • cir
    Iunie 10, 2015 la ora 12:30

    Chemarea cetatenilor in strada de catre presedinte, pentru a pune presiune pe parlamentari sa demisioneze se poate numi lovitura de stat ? Ca mi se pare singura solutie sa nu ne intoarcem 20 de ani in urma.

    Răspunde
     
    1. de_ce_nu?
      Iunie 10, 2015 la ora 14:14

      Poate altcineva, nu presedintele. Nu prea e credibil sa critice imunitatea altora cat timp el are imunitate completa. Cam balcanic neamtul nostru!

      Răspunde
       
  • mishu
    Iunie 10, 2015 la ora 11:34

    Moise…. Moise…. Ramai sa comentezi ceea ce pricepi. Codul Penal NU este perfect. Trebuie modificat. Evident ca cei care tipa sunt procurorii care vor trebuii sa si munceasca un pic. Avocatii insa sunt de alta parere.
    In Romania sunt sa zicem 500 de procurori. Orice partid poate organiza depunerea de 500 de plangeri penale, chiar si inchipuite, impotriva unui prim-ministru. Daca UNA singura este verificata guvernul trebuie schimbat. Daca TU, Moise Guran, vrei sa traiesti intr-o asemena tara atunci eu nu vreau!

    Răspunde
     
    1. Ioana Nastase
      Iunie 10, 2015 la ora 11:39

      Pe romani nu ii intereseaza prostiile. Traiesc mai bine ca pe vremea PDL-PNL, la firma treburile merg mai bine, au ales presedinte unul cu dosarul in instanta (Basescu) si unul care nu a demisionat cand a fost acuzat de conflict de interese. A stat primar si s-a dus in instanta. Acum ascuns dupa imunitatea maxima de presedinte da lectii de moralitate. Rusine.

      Răspunde
       
  • AndreiM
    Iunie 10, 2015 la ora 11:04

    „Nu vom avea toată puterea până nu avem justiţia”. Deocamdata au obtinut tot ce si-au dorit. La Cotroceni este un om de la PNL, legislativul este al lor,presa nu mai vorbesc, mai ramane a patra putere. Opozitia este demonizata si redusa la tacere (sa nu afirmati ca PNL este opozitie), va fi foarte greu de acum incolo sa se credibilizeze sau sa se reinventeze, chiar cu oameni onesti. Basescu a deschis o cutie a Pandorei, dar fara o societate civila puternica, nu poate produce efecte sau efectul este catastrofal in sens invers asa cum se intampla acum. Dormiti linisti…

    Răspunde
     
  • Nu_conteaza
    Iunie 10, 2015 la ora 10:29

    Ce conteaza ce va face Ponta, sau cei din PSD? Sa ii lasam sa face ce vor. Doar „ei” vor crede ca au ceva de castigat sau de pierdut. In realitate nimeni nu are de castigat sau pierdut ceva. Sunt doar Iluzii, la fel ca si fricile, ca si limitele, la fel ca si trecutul prezentul si viitorul, timpul si spatiul. Pamantul e aici de „doar” 1 miliard de ani, noi suntem aici de 100.000 de ani…Oare Pamantului ii pasa de ce vrea Victor sa faca?…

    Răspunde
     
    1. Nu_conteaza
      Iunie 10, 2015 la ora 10:33

      RESPECT Moise Guran!!!

      Răspunde
       
  • Ignat Iulian
    Iunie 10, 2015 la ora 10:07

    Domnule Guran, va adresez o intrebare si, daca aveti timp, va rog sa imi rspundeti, intrucat nu gasesc o sursa reala pentru aceasta.
    Eu am votat pentru un deputat si un senator, pe care i-am trimis in Parlamentul Romaniei sa imi reprezinte interesele. Va rog sa im ispuneti daca exista o metoda legala prin care sa fiu consultat inaintea votarilor din camerele aferente si, dupa aceea, daca pot trage la raspundere pe reprezentantul meu daca nu imi reprezinta interesele.

    Multumesc frumos.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Iunie 10, 2015 la ora 11:21

      Dvs puteti merge la cabinetul senatorului/deputatului sa stati de vorba cu ei, dar atat timp cat asta e tot ce puteti face, fara sa-i si puteti sanctiona, este egal cu 0. E ca si cum legea spune ca imi este interzis sa depasesc viteza de 130km/h pe autostrada, dar nu sunt pedepsit daca o fac. Sistemul de astazi nu face ca prin votul dvs un parlamentar sa va reprezinte interesele, ci exact invers, un parlamentar are nwvoie de votul dvs pentru a-si urmari interesele lui si ale grupului care l-a pus pe lista electorala pentru a ajunge in parlament. Nu va mai lasati mintiti ca pe parlamentari ii votati ca sa va reprezinte interesele. Votul astazi inseamna numai o aprobare in alb pe care o dati unui om sau unui grup de oameni ca ei sa faca exact ce vor timp de 4 ani. Atat. Nimic mai mult.

      Răspunde
       
      1. de_ce_nu?
        Iunie 10, 2015 la ora 14:16

        Am vorbit eu cu Gorghiu! Am intrebat-o ce dracu face langa PDL cand eu am votat-o sa indeplineasca alt program, fara inchideri de spitale, fara cresteri de TVA, etc. Raspunsul? „Asta e politica!”

        Răspunde
         
  • Adrian
    Iunie 10, 2015 la ora 09:34

    Moise, sti bine ca nu se iese asa usor in strada… E nevoie de un lider sa scoata lumea in strada, sa mobilizeze masele, iar noi nu avem… In plus sunt riscuri pe care romanii nu vor sa si le mai asume (ex: sa vina iar minerii peste noi) pentru ca istoria a dovedit ca totul a fost in zadar.
    Toti ne uitam la ce se intampla si realizam ca suntem doar pionii de pe tabla ta imaginara de sah. Iar pionii sunt tot timpul primii si foarte usor sacrificati. 🙁
    A fost clar ca domnul Iohannis nu este un lider, dar am sperat ca votand-ul, clasa politica va simti o presiune suplimentara din partea UE si a Germaniei… M-am inselat… Euforia n-a durat nici macar 3 zile ca in povesti…

    Răspunde
     
    1. DIASPORA
      Iunie 10, 2015 la ora 12:48

      Asteptam cu viu interes SUSPENDAREA drujbistului IOHANNIS!!!

      Răspunde
       
  • RazvanM
    Iunie 10, 2015 la ora 09:18

    Necazul este ca suntem viteji pe forumuri, dar avem alte treburi mai importante de facut decat sa iesim in strada. Suntem patrioti, dar nu prea avem timp 🙂

    Răspunde
     
  • Barbu
    Iunie 10, 2015 la ora 05:31

    Eu nu văd nicio regină, decât dacă ne referim la alt registru. Eu văd un mânz împins de la spate de vulpi bătrâne: Dragnea, Iliescu, Oprea, Trăiniceanu, Zgonea. Acum mânzul este prins în smârcuri. Culmea este că alţi bătrâni: Băsescu, Geoană, Iohannis i-au dat sfaturi mai bune. Dar aşa sunt mânjii, se avântă. Au un orizont mai limitat. Văd doar o parte. În acest caz partea a fost partidul şi mai ales partida. Întregul este mult mai mare şi a asistat la spectacol. E timpul să nu ne mai dăm în spectacol.

    Răspunde
     
  • lapusneanu
    Iunie 9, 2015 la ora 23:45

    E prosti, e prosti, dar e multi! 🙂

    Răspunde
     
  • Kristina
    Iunie 9, 2015 la ora 22:46

    mai sa fie…cata agitatie in jurul unor ciurucuri ?
    azi antifrauda era iar la treaba si „face lucrul bine facu
    t „ca de asa ii place mai nou romanului sa se laude 🙁
    Unui coleg (culmea tanar si puternic )i-a stat inima si a fost adunat de echipajul de la 112 de pe podeau magazinului,
    care fie vorba intre noi nu era tocmai supermarket sau butic de lux!
    Ma întreb sau va intreb:ASTIA DE AU FURAT MILIARDE SI AU VILE SI MERTANE ,nu le mai sta inima in piept?!
    Sau merg asa intr-o veselie pe la DNA sa fie curățati de păcatul furtului ?
    După care mai dau si interviuri ?fac sedinte foto pe scările dna-ului?

    Nu-mi e frica nici cu pnl sau pdl (tot aia e)
    Au inchis mii de firme cu forfetarul absurd impus de Boc (nu am uitat nici 24 la tva impus peste noapte, nici…toate mizeriile înghițită de 25 de ani!)
    Corect!
    Jos cu teroarea pontista!
    Si sus cu cine ma rog?

    NU EXISTA CUVINTE CARE SA CALIFICE MIZERIA LOR !
    A TUTUROR !

    Răspunde
     
  • varu Stefan
    Iunie 9, 2015 la ora 22:29

    da, se prea poate … desi nu cred ca se va ajunge acolo, stau CIA, SUA si UIE la pinda … prin organizatiile prodemo si de alte cele … Personal, vreau 20 de baze americane in Romania. Am avut 25 de ani de independenta… pendul intre CIA si KGB. La ce ne-au folosit …?

    Răspunde
     
  • cristi
    Iunie 9, 2015 la ora 22:18

    Daca tot suntem la capitolul conspiratii…sa ne gandim ca Valcov a picat imediat ce a pomenit ca nu mai avem nevoie de imprumuturi externe si scadem TVA ul. Ponta a inceput sa aiba probleme cand a confirmat ideile lui Valcov si chiar a implementat masurile necesare.
    Nu contest ca aveau schelete in dulap dar am o suspiciune rezonabila. Ei trebuie sa raspunda pt acuzatiile aduse si procurori sa dovedeasca vinovatia. Si da trebuie sa-si dea demisia Ponta pentru rezolvarea problemelor. Dar suntem siguri ca vedem ce trebuie?

    Răspunde
     
  • m
    Iunie 9, 2015 la ora 21:56

    Bre Moise, turma suntem noi. Ei sunt lupii. Dar tot uitam treaba asta si ne visam lupi, pana incep sa mai sfasie din noi. Si ne punem pe behait…

    Răspunde
     
  • Faceroll
    Iunie 9, 2015 la ora 21:44

    Ezakt.

    Răspunde
     
  • kikiryky
    Iunie 9, 2015 la ora 21:13

    cand romanii vor deveni cetateni ? cand vor intelege ca au drepturi dar si obligatii ? cand vor iesi in strada sa isi apere drepturile ? drepturile se castiga si se pastreaza greu si uneori cu sacrificii! cand vom fi dispusi sa ne achitam de obligatii si sa luptam pentru drepturi atunci vom trece la o alta etapa istorica !
    Dar trebuie sa incepem de undeva si nu sa asteptam sa se trezeasca toata lumea, cei putini trag lumea inainte ceilalti ii urmeaza….

    Răspunde
     
  • hybris
    Iunie 9, 2015 la ora 21:07

    Domnule Guran,

    Suntem mulţi, suntem tineri, să nu ne pună la încercare. Dacă maică-mea cu taică-miu nu ies asta nu înseamnă ca noi nu suntem aici. Suntem aici!

    Mulţumim anticipat,
    Cei care vor ieşi cu zecile de mii în stradă când o să fie groasă!

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Iunie 9, 2015 la ora 21:37

      Pai Moise tocmai ce a spus ca deja v-a pus la incercare.

      Răspunde
       
      1. hybris
        Iunie 10, 2015 la ora 10:05

        Când o să fie groasă, cum a fost pe 16.
        Momentan lăsăm 40-ciştii să culeagă ce au sădit.

        Răspunde
         
  • andrei
    Iunie 9, 2015 la ora 21:04

    Din pacate domnule Guran in ultima vreme te indepartezi de stirile care ne intereseaza, adica cele economice. Iti urmaresc emisiunea de multi ani,iar schimbarea canalului nu e o optiune. Aminteste-ti te rog ca publicul tau tinta sunt micii intreprinzatori,micii oameni de afaceri..coloana vertebrala a economiei tarii. Te rog mai multa economie si mai putina politica…sau mai multe despre impactul economic realizat de bataliile politice. Moise…suntem oameni simplii si muncitori…fii de partea oamenilor si nu a can-can-urilor politice. Multumim anticipat.

    Răspunde
     
    1. dorian65
      Iunie 9, 2015 la ora 21:19

      Din pacate.in Romania zileleor noastre, politicul este legat ca un cordon ombilical de economic.
      Legi ambigui ,Codul Fiscal care semodifica dupa cum vrea muschii guvernului etc..

      Răspunde
       
    2. varu Stefan
      Iunie 9, 2015 la ora 22:26

      Ce vrei, sa repete emisiunile ca si la Discouvery, ca sa le vazi tu de vreo 3 pori, pina te plictisesti …?

      Răspunde
       
    3. cristi
      Iunie 10, 2015 la ora 07:17

      O observatie corecta! E o inflatie de comentatori politici si nu mai e nevoie de inca unul. Dl. Moise in momentul de fata nu isi face datoria si inclusiv la tv nu ofera cea ce este platit sa faca. Vad si aici pe site ca e plin de sponsori cu interese pe teme „economice”. O sa urle apoi ca din cauza lui Ponta o sa il paraseasca..

      Răspunde
       
    4. Sergiu
      Iunie 10, 2015 la ora 11:24

      Subscriu, d-le Andrei. D-le Guran, faceti-va ca munciti. Inserati pe langa articolul politic si cateva comentarii gen „datorita situatiei politice instabile, nu vin investitori aici si tara pierde x beneficii”. Ati reveni macar declarativ la matca. Poate chiar m-as intoarce sa va urmaresc (recunosc, in prezent intru pe aici sa vad ce spun comentatorii dumneavoastra, e un barometru situational. A scazut numarul celor care au ceva de zis). In plus, vorbiti de d-l Ponta si d-l Johannis de parca ar avea substanta. De ce nu discutati de partida Washinton, partida Germania si partida Tel Aviv, fiecare cu candidatul sau si care nu se mai inteleg la capitolul cat ia fiecare? Si apoi discutati despre modificari de Cod Penal si de parlamentari. Si despre modul in care curg – si unde – banii publici. Ca nu coruptii nostri culeg caimacul. Cand voi auzi despre aceste lucruri, domnule Guran, voi sti ca am ce asculta la dumneavoastra. Va urez coloana vertebrala.

      Răspunde
       
    5. de_ce_nu?
      Iunie 10, 2015 la ora 14:18

      Respect @Andrei. Din pacate se pare ca cine e conectat la o sursa sigura de bani (in acest caz abonamentul la TVR) nu mai e interesat de prostimea care il plateste!

      Răspunde
       
  • bogdan
    Iunie 9, 2015 la ora 20:53

    si oare cine este „papusarul” din umbra? Sebi Ghita cel cu vreo 20 de dosare penale deschise si cu conexiuni in servicii?
    si apropo dle Guran, de ce va exprimati mereu „Sebi Ghita” in sus si in jos? Si nu Sebastian Ghita ?

    Răspunde
     
  • matem noian
    Iunie 9, 2015 la ora 20:30

    De ce, rrerr cenzura in favoarea lui Iohanis?????

    Răspunde
     
  • matem noian
    Iunie 9, 2015 la ora 20:29

    Da.Ponta a băgat tara in criza.iar Iohanis vrea s o dea barbierita de păduri.Romania cu chelie.ca doar este basista de 10 ani.bine ca exista.Mos Crăciun.aveti o scuza si voi.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 9, 2015 la ora 20:04

    O privire realista asupra situatiei politice din patria noastra. Privesc textul ca pe o sinteza a catorva dintre comentariile proprii, prin urmare, il sustin in intregime. Indraznesc sa fac doar cateva observatii. Dl Iohannis nu citeste nici Biziday.ro si se pare ca nici consilierii domniei sale nu o fac. (Nu-i cunosc personal, dar am exprimat cu alte prilejuri unele opinii cu privire la activitatea domniilor lor.) Domnul Presedinte considera inca actiunea parlamentului ca fiind in scopul salvarii carierei unei singure persoane. Nu a inteles nimic. Carevasazica, nu a inteles nici faptul ca alaturi de dl Ponta si domnia sa iese in pierdere din povestea aceasta. A doua observatie este cu privire la necesitatea construirii unei alternative credibile la actuala Putere, pentru ca opozitia actuala este ridicola. Adica, este necesar a se incepe coagularea fortelor de dreapta urgent. A treia observatie se refera la situatia financiara. Criza politica din Romania creeaza o presiune crescanda pe leu. A patra observatie este ca ar fi un fapt fara precedent ca ambasadorii unor state straine sa convinga un prim-ministru sa demisioneze, indiferent care ar fi motivele. Astept cu interes dezbaterile pe motiunea de cenzura si rezultatul votului.

    Răspunde
     
    1. Sergiu
      Iunie 11, 2015 la ora 10:54

      D-le Constantin. nu puteti face dumneavoastra emisiunea Biziday? Nu de alta, dar ati sintetizat in cateva propozitii informatii de interes, mult in contrast cu intreg articolul de la care a pornit discutia.

      Răspunde
       
  • dan
    Iunie 9, 2015 la ora 19:55

    Sincer eu vad neputina unora de a schimba guvernul , daca tot vor sa schimbe guvernul ar fi bine sa taie braza nu sa o zgarie.
    Apa asta de ploaie este menita sa ne distraga atentia de la lucrurile importante.

    Răspunde
     
  • Marian Androne
    Iunie 9, 2015 la ora 19:39

    Este un scenariu care ar fi funcționat pana acum 2 ani. Din ecuație lipsește regina adversa care nu e Johannis, nici Kovesi, e ditamai Unchiu’ Sam! Iar ideile unchiului sunt puține și fixe: „România ne este un aliat mai capabil dacă este un stat de drept și o democrație puternica” Joe Biden, interviu Mediafax

    Răspunde
     
    1. Sergiu
      Iunie 11, 2015 la ora 10:56

      In traducere: va luam resursele si va dam dreptul sa ne pupati buca obrazului, dar asa, mai in scarba.

      Răspunde
       
  • cristis
    Iunie 9, 2015 la ora 19:25

    Nu vad pe nimeni in coalititia lor care sa orchestreze si sa duca la bun sfarsit o planificare asta. Nu zic ca nu o sa le reuseasca, insa, nu cred ca un mastermind dirijeaza din umbra ce se intampla. Doar ca raspund atacurilor, de data asta lasand la o parte orice retinere sau bun simt. Se simt incoltiti si reactioneaza cu tot ce au. Sunt doar niste hoti ordinari nu niste „gulere albe”, in sensul negativ al expresiei. Dar repet, au mari sanse sa ,castige lupta asta atacand direct, dacat pe ocolite ca pana acum. Si discursul de ieri a lui ponta exact asta a vrut sa transmita si alor lui si celorlalti si noua.

    Răspunde
     
  • Da
    Iunie 9, 2015 la ora 18:57

    Iohannis a zis ca o sa le intoarca si apoi conteste la CCR. Iohannis probabil sa ne apere somnul, daca nu e decredbilizat de jurnalisti care sunt in sevraj dupa Basescu.

    Pe jurnalistii romanii i-as pune si eu la amenintare nationala.

    Răspunde
     
  • Sorin
    Iunie 9, 2015 la ora 18:45

    1. Sper foarte mult sa te inseli, scenariul descris de tine Moise este horror.
    2. Daca totusi ai dreptate, sper ca judecatorii din toata tara sa nu accepte asa ceva… sa mearga eventual pana la o greva generala, ceva care sa atraga atentia in exterior.

    Răspunde
     
    1. razvan
      Iunie 9, 2015 la ora 18:51

      Așa Sorine… să meargă ei la grevă că pe noi ne doare undeva… asta da atitudine…

      Răspunde
       
      1. Sorin
        Iunie 9, 2015 la ora 19:05

        Evident, am sugerat asta ca o ultima solutie in cazul in care protestele nu sunt de anvengura (si dupa cum se vede nu sunt). Nu m-ar mira sa adopte toate prevederile la 12 noaptea inainte de vacanta parlamentara.

        Răspunde
         
  • Stefan
    Iunie 9, 2015 la ora 18:35

    Stiu ca nu este neaparat legat de articol, dar as vrea sa atrag atentia asupra limbajului atat de pe facebook cat si din sectiunea de comentarii biziday.

    Tu, cel ce calomniezi online pe presedinte si pe orice reprezentant al guvernului, fie si ascuns in spatele unei tastaturi, fie si ascuns in spatele unei identitati false, fie ascuns in spatele la 7 proxy-uri, esti direct raspunzator pentru postarile tale. Dreptul la opinie nu e dreptul la calomniere, si poti fi tras la raspundere pentru fiecare cuvant aruncat pe internet.

    Razboinici cu tastatura li se spune in state, celor care sunt bravi in spatele ecranului si in fata nu ar spune nimic persoanei vizate.

    In alt punct de vedere, as ruga pe toti cititorii-imi pare rau ca este in engleza articolul-sa citeasca lista erorilor logice.
    Astea sunt armele ‘postacilor’. Invatati si atrageti atentia cand cineva le foloseste, fie cu buna stiinta sau nu.

    Va multumesc.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Iunie 9, 2015 la ora 18:59

      Stefan multumesc, dar sa stiti ca ne straduim si noi sa identificam spamerii si sa-i scoatem. Desigur, succesul poate fi doar relativ.

      Răspunde
       
      1. Cosmin Moise
        Iunie 9, 2015 la ora 20:29

        @Moise Stefan nu cred ca se referea la spameri! Cred ca este mai degraba o amenintare mai mult sau mai putin voalata „poti fi tras la raspundere pentru fiecare cuvant aruncat pe internet. ” Serios??? Si daca e un pamflet se pune? Atunci pot sa-l fac pe onor guvernul cum imi vine la gura? Sau daca ma cheama Badea si Mircea? Merge?

        Răspunde
         
    2. Maracine Dumitru
      Iunie 9, 2015 la ora 20:14

      Stefan -permiteti ce te face s-a crezi ca, comunicarea un pic mai colorata nu este un mod eficient de a exprima o idee un concept ,altfel se spune ca,daca mergi cu un schiop trebuie s-a inveti s-a schiopatezi la randul tau -am s-a pun un comentariu de perspectiva asa s-a invetii si tu cate ceva pe (articol),poi amenitarile tale uite aici nr telefon sunama si povestim nimeni nu-i perfect .3887389654 .

      Răspunde