Victore, salvează-te o singură dată din impostură!

de Moise Guran

Las-o pe aia cu plagiatul! Ea nu va fi niciodată uitată, dar las-o acum… Lasă şi faptul că te-ai căţărat mult prea repede pe funcţii, inclusiv în Parchet, posibil pe un drum deschis de o calitate secretă şi incompatibilă cu cea de magistrat.

Hai să uităm pentru moment şi de faptul că erai atât de nepregătit să devii prim-ministru (abia aflaseși ce este ăla PIB), în fond nu erai primul demnitar specializat la locul de muncă… şi nici nu te-ai descurcat mult mai rău decât alţii. Doar ai reuşit să reduci CAS-ul şi TVA-ul la alimente şi ai şansa (indiferent că vei ajunge sau nu la puşcărie) să ne amintim şi asta despre tine.

Ca un coleg de generaţie îţi spun că impostura ta ne afectează pe toţi cei de 40-45 de ani, dar las-o deocamdată şi pe asta… Treci chiar şi peste faptul că ai păpuşărit din umbră blocarea Justiţiei, deşi te-ai revendicat tot timpul ca fost magistrat, dar uită-le pe toate…

DAR! Victore, fă cel puţin un gest care să-ţi redea demnitatea de bărbat. În primul rând în faţa ta, a familiei tale, şi a noastră a tuturor, arată că nu eşti nici Băsescu şi nici Crin, salvează-ţi reputaţia, atâta cât mai poţi, şi NU TE RĂZGÂNDI!

Respectă această promisiune pe care ai făcut-o de mai multe ori şi pentru oricine te-a întrebat!

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

31 răspunsuri la Victore, salvează-te o singură dată din impostură!

  • anca
    Iunie 9, 2015 la ora 01:11

    Ce reputatie are acest nemernic, cand el da pe SEST licenta pentru exploatarea zacamintelor de aur de la Rovina,la 20 km de Rosia Montana pentru o perioada de 20 de ani?,si mai are tupeu sa spuna ca poporul e multumit de el,ca el este ales de popor.Pe cine vrei sa prostesti-de fapt ai o gramada de zombi de partea ta-ai uitat asa de repede ce mult te-a iubit poporul in noiembrie 2014?

    Răspunde
     
  • Cezar
    Iunie 8, 2015 la ora 11:22

    Moise, las-o moarta! Ponta nu va demisiona. El este precum ceilalti politruci cangrenati de coruptia endemica si imbatati de putere!

    Răspunde
     
  • Goldmund
    Iunie 7, 2015 la ora 19:11

    Tot incercati sa-l comparati pe V.Ponta cu Basescu. Doar si pentru 10 ani de presidentie si nu ati avea dreptul(de jurnalist)sa comparati mere cu pere, mai ales cu unul care in afara de plagiat – da. e o crima ca un astfel de om sa fie premierul tarii – mai are multe de ascuns, iar acum incep sa iasa la suprafata toate lucrurile urate ca uleiul intr-o caldare cu apa. Dar ce ne facem cu peste 60% dintre romani pe care nu-i inteereseaza cine ii conduce si cat de criminal e acea persoana? Ce spuneati odata despre Educatie si cat de importanta este? Nu este important doar pentru economie acei oameni educati…

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 7, 2015 la ora 19:43

      Asa este, dar este necesar ca articolul sa aiba un aspect echilibrat. Biziday se difuzeaza pe postul public de televiziune, unde presedinte-director este dl Tanase. Desigur, comparatia este improprie, iar enumerarea temeiurilor care arata acest lucru ar ocupa inutil timp si spatiu; sa spunem doar ca sunt putini termeni de comparatie comuni. Dar, mentionarea frecventa (chiar si cu o conotatie negativa) a numelui unei persoane fara nicio functie publica, precum domnia sa, il tine „in carti” pe dl Basescu, ii face un servicu de marketing [politic] absolut gratuit. In absenta unei opozitii puternice si efective, dl Basescu capata, prin interventiile domniei sale directe si prin comentariile atrase, o notorietate care ii poate fi deosebit de utila la viitoarele alegeri. Desi nu va candida, poate fi o locomotiva pentru partidul domniei sale, PMP, de altfel, singurul care a protestat in piata publica impotriva d-lui Ponta si care a reusit sa atraga atentia asupra sa prin incidentele create.

      Răspunde
       
  • Daniel
    Iunie 7, 2015 la ora 17:30

    Cu Ponta sau fara Ponta acolo sus, nu castigam nimic.
    Sunt convins ca este ceva in acel dosar, ba mai mult ca este ceva intre Sova si Ponta. Dar la fel de sigur este si ca a fost totul facut sa cada „bine si la momentul potrivit”. Si atunci cum sa ai incredere in „justitie”? 6 case nu a dovedit cum le-a luat, despre contractele lui Gorghiu nu se spune nimic. Dosarul lui Blaga a ramas in sertar, iar acum buldogul vrea „lant uman” in jurul parlamentului la votarea motiunii. Se incearca ceea ce au facut la prezidentiale – acolo au reusit. Oare poporul asta nu mai poate castiga nimic decat daca iese in strada? Numai asa poate buldogul sa recastige functia si sa scape de dosare?
    Ca sa inchei si sa nu fiu inteles gresit, Ponta trebuie sa demisioneze. Categoric demisia inseamna si sfarsitul politic al lui, si asta chiar nevinovat fiind. O sa aiba grija sa dureze 1 – 2 ani pana ii da un verdict definitiv si atunci va fi prea tarziu pentru el. Dar chiar si asa, decat sa se tina de functie…

    Răspunde
     
  • Sorin
    Iunie 7, 2015 la ora 17:23

    prezumtia de nevinovatie mai exista in Romania ? Doar o instanta poate decide, nu procurorii DNA

    Răspunde
     
  • N!ck
    Iunie 7, 2015 la ora 16:27

    Am „decat” 3 intrebari retorice:
    1. A fost Ponta agent sub acoperire sau Basescu a „facut” doar o declaratie politica?
    2. Oare scria „plagiator, evazionist si spalator de bani” in raportul SRI primit de Basescu inaintea numirii lui Ponta ca premier in 2012?
    3. Ce stia Udrea cand a postat pe FB ca „in fapt, avem de-a face cu un plan foarte bine ticluit de binomul Coldea – Kovesi prin care se incearca decapitarea tuturor institutiilor importante din Romania si punerea pe pozitii a unor oameni perfect controlabili”?

    Răspunde
     
  • Marieta GHEORGHIU
    Iunie 7, 2015 la ora 12:46

    Domnule Guran,
    Va urmaresc cu fidelitate emisiunile, si reluarile cand se intampla sa pierd ” directul”.
    Nu intentionez sa comentez ultimele evenimente politice.
    Ce ma intereseaza pe mine ca pensionara este trecerea Romaniei la moneda euro
    Am urmarit ideile dumneavoastra despre aceasta tema importanta dar nu ati amintit, nu sa mai si discutati, despre pensii.
    Poate ca o data veti aborda trecerea la moneda euro si din acesta perspectiva.
    Va multumesc pentru timpul acordat acestei postari si astept o reactie in emisiunea Biziday.
    Marieta GHEORGHIU

    Răspunde
     
    1. Paul
      Iunie 7, 2015 la ora 13:39

      Draga Marieta, discutiile cu privire la pensii sunt irelevante.
      Ce doresc pensionarii?
      Pensii mai mari, mai multe beneficii?

      Nu intelegeti ca nu o sa puteti avea pensii mai mari daca salariile nu sunt mai mari.
      Pensiile ar trebui sa creasca, ca urmare a cresterii salariilor si nu invers.
      Si mi-as dori ca sa nu mai inghita toata lumea cresteri salariale sau de pensii care nu fac decat sa corespunda cu rata inflatiei.
      Nu conteaza cat ai salariu, cel mai important este ce iti permiti sa cumperi cu el.

      Răspunde
       
  • Paul
    Iunie 7, 2015 la ora 11:25

    Domnul Ponta din pacate acuma nu mai prea are scapare.
    Ce am impresia este faptul ca oamenii nu inteleg ca in aceasta afacere este implicat atat PSD-ul dar si PNL-ul.
    Chiar dl Sova a recunoscut public ca dna Gheorghiu facea afaceri ca si el.
    Singura diferenta este faptul ca PSD-ul cu Ponta este la guvernare si in lumina reflectoarelor pe cand PNL-ul incearca sa se ascunda pe cat se poate mai bine.
    Ar trebui multumit adevaratului dusman al celor doua partide care nu este insa justitia, DNA-ul sau SRI-ul si desi avem impresia ca in tara nu este razboi ca si in Orientul Mijlociu si am scapat de a fi un pion pe o tabla de sah ne inselam.

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mircea
    Iunie 7, 2015 la ora 09:54

    NU PREA AM GRESIT CU APRECIERILE.
    Cred ca ar fi corect ,pentru toata lumea ,ca Ponta sa-si dea demisia si in locul lui sa devina premier OPREA.Eu il vad pe domnul presedinte al UNEPERE ca un om echilibrat si serios.Cred ca si presedintele Iohanis ar putea lucra cu dansul.

    Răspunde
     
  • Constantin Moldovean
    Iunie 7, 2015 la ora 08:53

    Eu zic sa vina Macovei Monica daca justitia tot e pe val

    Răspunde
     
  • VictorL
    Iunie 6, 2015 la ora 23:10

    @Moise.Nu mi-am schimbat parerea despre Victor Ponta.Tot ce se intimpla era previzibil demult iar despre Turceni-Rovinari cred ca sunt multi ani de cind am scris.
    Romania traieste un ,,film prost”in care ,,prostul satului”a fost ales primar si acum se mira toti satenii de ce ispravi a facut ala.
    Responsabilitatea numirii lui Ponta ca Premier ramine a lui Basescu si se va duce in groapa cu crucea asta pe umeri toata viata lui.Totusi,cu mintea de acum trebuie sa acceptam faptul ca Basescu nu l-a Ponta s-a gindit atunci ci la Romania.Asta avea in ,,fisa postului”si dupa principiul,,Popa mi-ai dat,Popa ti-am pus”Romania s-a ales cu un specimen pe o functie din cele mai importante.
    Sa astepti vreo demisie de la oameni ca Ponta,Nastase,Iliescu…e naivitate curata si pierdere de timp.
    Cum timpul inseamna bani,pe toata planeta,romanii platesc cu timp din vietile lor si cu banii din buzunare.
    Si totusi Romania nu-i a lor ci a copiilor lor,care inclin sa cred ca au alta parere,cu toate ca nu au drept de vot.

    Răspunde
     
  • ursudan
    Iunie 6, 2015 la ora 22:17

    Viorele nici nu stii cat de mic ai sa devii.

    Răspunde
     
  • floriana
    Iunie 6, 2015 la ora 21:27

    Dle Guran o singura obsevatie poti sa RECISTIGI ceva ce ai avut. Acest individ nu a avut NICIODATA calitati in afara de educatia comunista. Demnitatea mai ales barbateasca nu este o notiune sau un element care nu are nimic comun cu acest impostor.

    Răspunde
     
  • Adrian D!
    Iunie 6, 2015 la ora 18:31

    Din pacate, persoana a IIa singular are ca forma de perfect simplu: aflasHi, iar de mai mult ca perfect aflasesHi. Aflasei este o eroare comuna de lima pe care – cine shtie – normele recente s-ar putea sa o trecut in categoria erorilor tolerabile.

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Iunie 6, 2015 la ora 22:05

      @AdrianD.Corect,domnule istoric,dar tot superi cititorii cu ,,shi”-ul pe care tot nu cred ca ti-l scoate tastatura…
      In alta ordine de idei ma bucur ca inca mai apari pe aici.Spre rusinea mea,eu nu,dar chiar mai am si treaba pe coclaurile astea.
      Ce sa facem…nu toata lumea are parte de ,,linistea” din capul personajului la care articolul lui Moise face referire.Multa bafta!

      Răspunde
       
      1. Adrian D!
        Iunie 6, 2015 la ora 23:52

        Nu, nu mai apar. Un mod oficial, sunt banat.

        Răspunde
         
        1. VictorL
          Iunie 7, 2015 la ora 02:11

          @AdrianD.Oficial ne merge bine…Si eu am fost,nu numai o data,dar daca incerc si merge scriu.Oricum rar mai citesc si rar mai vad emisiunea.In curind voi avea si mai putin timp liber si oricum mai multe posibilitati de a-l petrece,fara,, minunile” de acasa.
          Totusi ,,e strada mea cu-n singur bec…”

          Răspunde
           
  • Alin
    Iunie 6, 2015 la ora 17:20

    Victore, sa stii ca stam cu ochii pe tine si-ti inventariem tampeniile. Ne-ai jignit cu mojicia si cu aroganta ta. Ai grija: e cazul sa iti dai seama ca ai pierdut meciul. Daca nu iti dai seama si vei continua ca si pana acum n-as vrea sa fiu in locul tau cind vine nota de plata.

    Răspunde
     
  • Sorin
    Iunie 6, 2015 la ora 17:11

    Am avut in credere in SMURD, dar am fost dezamagit cand au esuat de 2 ori sa-si salveze colegii.
    Am avut incredere in MOISE GURAN, dar am fost dejamagit profund, cu trecerea la euro(corectata intre timp), creditele in franci(inca asumata) si alocatia pentru copiii(deducere in loc de crestere).
    Am avut incredere in schimbare, ca a venit domn profesor „sase case” dar am fost iar dezamagit.
    Acum am fost profund dezamagit de DNA, care de cel putin 3 ani stie ca inculpatii fura, iar DNA-ul nu se gandeste sa faca ceva. O masura.
    PAi aduceti in discutii lucruri intramplate acum 3-5-8 ani de zile, cand nu se mai poate recupera nici un prejudiciu?
    CUM RECUPEREAZA DNA si ANAF banii contribuabililor?
    Pentru ce au mancat parintii nostri in timpul comunismului la cartela ca tara(Romania) sa creasca, sa se dezvolte, sa fie independenta, suveraza, iar dupa lovitura de stat din 1989, sa cadem in prapastia hotiei, in care se fura si suntem manipulati de la parlamentari, guvernati, fuctionari jurnalisti, ziaristi, mediaticiiii, functionari publici, primari, consilieri, politisti, medici profesori, DOMNILOR ne-am saturat.
    CHIAR NU VA ESTE RUSINE SA FURATI IN CONTINU fara un pic de resentiment fata de compatriotii vostri. Profesori cu sase case, medici cu cabinete de milioane de euro, functionari publici cu salariu minim, dar cu vacante exotice, politisti cu salarii mici, dar cu masini de lux, jurnalisti impartiali, dar cu sponsorizari din bani publici.CHIAR NU VA ESTE RUSINE DE MUNCITORU ROMAN?

    Răspunde
     
    1. Da
      Iunie 6, 2015 la ora 19:59

      Au mancat la cartele datorita tankurilor sovietice si incapatanarii/mandriei lui Ceausescu(frica ca pierde RO suveranitatea), alte tari au avut miliarde de dolari datorii sterse dupa caderea URSS, doar noi am mai cu mot.

      Cat despre casele lui Iohannis, mai lasa prosteala A3, nu are treaba cu profesia, a zis mostenire si cumparat pe credit si apoi le-a inchiriat plus ca sunt si ale sotiei care nu a fost o sarantuaca.

      Răspunde
       
      1. xman
        Iunie 7, 2015 la ora 11:35

        cartelele lui Ceausescu au legatura cu FMI si occident. Daca imi aduc bine aminte, Romania a fost obligata sa-si plateasca imprumutul…

        Răspunde
         
  • Stelian F
    Iunie 6, 2015 la ora 14:29

    Corect Moise. Chiar si respectarea promisiunilor de catre politicieni trebuie sa aibe un inceput in Romania.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Iunie 6, 2015 la ora 14:11

    „Las-o pe aia cu plagiatul! „_Este singurul cetatean european care a convins pe toata lumea ca dupa un plagiat poate fi „lasat” fara a fi sanctionat in niciun fel. PSD strange randurile in sprijinul Premierului. PLR la fel, UNPR la fel, UDMR de asemenea. Cele doua curente din „servicii”, cel conservator si cel reformist s-au infruntat inca o data, iar cei care se afla in slujba kleptocratiei au castigat iarasi. D-le Moise, sunteti la fel de increzator in schimbare?! Mai aveti de asteptat. Eu insumi trebuie sa recunosc esecul in incercarea de schimbare [necesara] a acestui guvern. Dl Iohannis se poate astepta de acum ca cel suspendat sa fie chiar domnia sa. Pierderea suferita de PSD ar fi recuperata inaintea alegerilor din 2016 daca dl Iohannis ar fi inlocuit din functie in urma unui referendum care, dupa parerea mea, are tot mai multe sansse sa treaca.

    Răspunde
     
  • Marian Androne
    Iunie 6, 2015 la ora 11:33

    Multumiti i lui Putin, fara politica lui agresiva americanilor nu le ar fi pasat de Justitia romaneasca. In biroul FBI Ponta a primit vestea debarcarii. El nu i a convins ca este trustful person, priviti harta Europei si retrasarea parcelelor pe linia Varsovia Bucuresti Tel Aviv.

    Răspunde
     
  • alex
    Iunie 6, 2015 la ora 11:29

    Am „decat” o observatie: in loc de oltenescul „abia aflasei ce este ăla PIB „, se scrie
    si spune corect: „abia aflasesi ce este ăla PIB”

    Răspunde
     
    1. Radu
      Iunie 6, 2015 la ora 11:56

      Mai studiaza perfectul simplu daca doresti sa faci observatii 🙂

      Răspunde
       
      1. io
        Iunie 6, 2015 la ora 12:13

        Alex are dreptate: este vorba de mai mult ca perfect: o actiune trecuta petrecuta inaintea unei alte actiuni trecute: Ponza a aflat ce e ala PIB, APOI Ponta a devenit premier.

        Răspunde
         
    2. Moise
      Iunie 6, 2015 la ora 12:26

      multumesc pentru vigilenta!

      Răspunde
       
    3. Odin
      Iunie 6, 2015 la ora 13:27

      Grammar Nazis everywhere …

      Răspunde