BIZIDAY: Nunta, prima afacere în familie

Publicat la data de de Moise

Categoria: Diverse
Etichete: , , ,

Comentarii prin facebook

30 răspunsuri la BIZIDAY: Nunta, prima afacere în familie

  • georges dinu
    Mai 10, 2015 la ora 21:18

    AS AVEA O INTREBARE:FRATILOR,CATI NEURONI AVETI? SAU TRAITI CUMVA INTR-UN UNIVERS PARALEL?

    Răspunde
     
    1. Popa Tatu
      Mai 10, 2015 la ora 22:58

      Dete, bre, mai incolo, ca aicea se dezbate cestii serioase! Paralelelule!

      Răspunde
       
  • Mihai Voicu
    Mai 10, 2015 la ora 15:05

    Cred că Moise vroia să încurajeze tinerii să își întemeieze o familie, chiar dacă nu au bani acumulați 🙂

    Nunta a fost folosită tradițional exact pentru asta, pentru a aduna o sumă cu care noua familie să poată începe. Pe atunci însă nunta se făcea cu ce avea omul prin curte (porc, pui, etc) și chiar aducea bani cu care puteai să îți iei o casă modestă.

    În ziua de astăzi este un credit cu cost de administrare foarte mare, majoritatea banilor se duc la restaurant și alte costuri cu organizarea. Apoi tradiția zice că trebuie să contribui și tu la rândul tău pentru familiile celor care vin la nunta ta. Cred că pe termen lung ieși mai ieftin cu un împrumut la bancă 😉

    Nunta poate fi și o primă lecție de administrare a unei afaceri. Există costuri fixe și costuri per participant. De la un număr de participanți în sus (gen 100) ieși pe profit.

    Mie îmi pare că nunta a devenit o adevărată afacere mai ales pentru restaurante și organizatorii de nunți. Acolo se duce cea mai mare parte din banii care vin de la familiile mirilor, bani care ar fi meniți în mod tradițional să ajute noua familie.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Mai 10, 2015 la ora 11:55

    Nu inteleg: daca tot nu ai bani pentru nunta de ce mai faci tot circul ? Faci doar cununie civila la primarie, o cununie la biserica daca esti credincios si asta este. Nu trebuie sa iti faci nunta pe banii altora. Altfel daca invitatii dau banii ar trebuii sa ii lasi pe ei sa decida unde sa iti faci tu nunta. In fond sunt banii lor, nu ?
    Traditia de care vorbesti de ajutorare a mirilor la nunta exista si afara insa nu cu bani. Inainte pe vremuri se aduceau la nunta diverse lucruri utile in gospodarie, vase, mobila, covoare etc. chestia cu banii este o interpretare moderna oarecum balcanica romaneasca

    Răspunde
     
  • Alex
    Mai 9, 2015 la ora 17:25

    Nu prea inteleg ideea articolului.. Ce e rau in faptul ca nunta reprezinta sau nu o prima afacere in viata unui cuplu? A strange donatii se cheama afacere acum?
    Stiu ce inseamna sa fii tanar si sa iti doresti sa te desprinzi de casa si sa nu ai efectiv cum sa strangi cateva mii de euro pt un avans la o banca pt o prima casa.De asemenea stiu si ce inseamna sa astepti sa te realizezi inainte de a te casatori,sau hotara sa faci un copil, sa te realizezi si sa vezi dupa 30 de ani ca ai de toate si numai nu mai poti avea un copil, sa incerci tratamente si sa cheltui banii pe incertitudini. Iar timpul trece, si nu in favoarea noastra..

    Răspunde
     
  • Călin Constantin Anton Popescu-
    Mai 9, 2015 la ora 13:29

    De acord ca nunta poate fi prima afacere in familie. Problema e ca nu toata lumea reuseste sa faca afaceri profitabile. Mai ales din prima.
    De unde si continuarea logica. In afaceri nu trebuie sa dezarmezi. Nu ti-a iesit profit, divort rapid si alta la rind.
    Chiar daca vei fi profitabil doar la a 4-5 incercare, pina atunci cistiga restaurantele, florariile, lautarii, fotografii, etc.
    Pui umarul la cresterea PIB-ului, cum ar veni. Nu e putin lucru.
    (Daca esti profitabil de la prima, inseamna ca esti bun! Continua!)

    Răspunde
     
  • Andrei
    Mai 9, 2015 la ora 02:43

    Ma ocup cu productia foto-video in folosul mirilor de cativa ani si as vrea sa-mi dau si eu cu parerea pe aici daca se poate. Moise are dreptate, este o afacere si oricat de romantica ar fi ideea de nunta fara dar, este doar un moft idealist. OK, unii isi vor permite sa plateasca in avans preotul, starostele,sala,mancarea,bautura,formatia,chelnerii,artificiile,foto-video…etc, dar pentru restul de 99% din miri toate acestea se platesc dupa dar!(in afara de preot care-ti cere banii fix dupa slujba, negresit) E frumos si cu idealismul, dar cu realitatea nu negociezi.

    Răspunde
     
  • Alin
    Mai 9, 2015 la ora 00:48

    Sa nu fie cu banat Moise. Noi, astia din generatia Y cum ne spun unii, noi ne facem nunta pe criterii nefinanciare. Fratii tatei sint mineri, fratii mamei sint…nici nu stiu ce sint. Le-as da bani numai sa nu vina la nunta mea si unora si altora – faptul ca sint in Marea Britanie rezolva oricum problema. Nu de alta, dar mancarea ar fi cam subtire – adica prostii, nu tu sarmale, nu tu mici, 80s hits si soft jazz nu cred ca vor gusta nici cei ai tatei, nici cei ai mamei. Asa ca nu stiu zau ce sa zic de materialul asta…eu cel putin sint preocupat sa-mi fac un rost inainte sa ma insor si nu vad nunta ca pe o afacere. Cel mai important aspect la o nunta dupa parerea mea este…mireasa. Ma scuzati, dar doar de asta imi pasa. De mireasa…sa fie un loz cistigator. Am zis-o. 🙂

    Răspunde
     
  • Dan Petrisor
    Mai 9, 2015 la ora 00:16

    Tradițiile nu sunt neapărat legale, ,,polliticaly correct” sau știintifice, nici măcar logice (multe dintre ele) dar asta nu inseamnă ca trebuie noi să le desfiintam, contabilizându-le și fiscalizându-le. Desființând tradiția (sătească, orășenească) ne desființăm ca entitate românească, spre groaza europenilo care deja au pățit-o și spre deliciul bancherilor sau contabililor care nu știu că lucrurile astea li se vor întoarce împotrivă, după cum e și firesc! Domnule Moise, cum a decurs Botezul domniei tale? Sau ai fost ”scos din apă” după tradiția faraonică?! Vezi ce vrusăi să zic?!

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Mai 9, 2015 la ora 13:43

      E buna traditia cand e ceva frumos si util. Botezul ca traditie pentru ce se face? Ne face romani acest botez de bebelus? Daca copilul meu n-a fost botezat asta inseamna ca nu e roman, ca nu e sanatos, ca nu e frumos? Ca nu e ce?

      Răspunde
       
      1. Popa Tatu
        Mai 9, 2015 la ora 15:34

        Ca nu e crestin, (ortodox, catolic, sau orice alt rit care boteaza). Cum nu esti nici tu, chiar daca te-au botezat parintii.
        Nu traditia te face ceva anume (crestin, macaragiu, fotbalist), ci practica plus un minimum de teorie.

        Răspunde
         
        1. Stelian
          Mai 9, 2015 la ora 16:10

          Pai va contraziceti. Spuneti ca copilul nu e crestin pentru ca nu e botezat, dar pe urma spuneti ca eu nu sunt crestin chiar daca am fost botezat cand eram bebelus. Pai ne hotaram?

          Răspunde
           
          1. Popa Tatu
            Mai 9, 2015 la ora 19:20

            Botezul e o conditie necesara dar nu suficienta.
            Parintii boteaza copilul, pot sa-l inscrie la ora de religie si chiar sa-l duca la liturghie. Ca va fi crestin, budist sau liber cugetator ramine optiunea „copilului” la un moment dat in viata.
            Asemenea, parintii nu-si boteaza copilul, nu-l duc la biserica, il invata materialism dialectic sau ghicit in cafea. La un moment dat, fostul copil, sa zicem ca se numeste Nicolae Steinhardt si are 48 de ani, se boteaza si crestineaza.
            Simpla traditie nu te face nici macar dulgher, chiar daca toti strabunii tai au fost dulgheri. Cel mult stii ceva dulgherie, daca ai crescut vazind cum se face. Poate la 20 de ani te duci sa inveti olaritul si nu mai pleci de acolo.
            Ca orice devi iti platesti taxele, nu traversezi pe rosu, sau scuipi pe strada si esti sanatos si frumos, asta ma bucura. Desi explicatia ma depaseste.

             
          2. Stelian
            Mai 9, 2015 la ora 20:28

            Deci botezul bebelusului nu-l face de fapt nimic. Asta spusesem si eu in primul mesaj.

             
          3. Stelian
            Mai 9, 2015 la ora 20:42

            Aveti dreptate, botezul este numai o conditie. Mantuitorul a pus doua conditii pentru mantuire. Iar botezul nici macar nu este conditia principala.

             
          4. Popa Tatu
            Mai 9, 2015 la ora 21:55

            Am inteles, Stelian. Sinteti penticostal, charismatic, adventist, ceva din zona asta. Sa va fie de bine si succes la pescuit!
            Pe mine ma intereseaza strict dimensiunea sociala. Daca credinta va face un (mai) bun locuitor al cetatii, puteti sa credeti si in Alba ca Zapada. A fratilor Grimm, nu aia a Sebastian Lazaroiului.

             
          5. Stelian
            Mai 9, 2015 la ora 23:00

            Ma bucur ca va preocupa partea sociala si ca va doriti o lume cu oameni buni. Dar totusi cum ramane cu botezul? Il face pe copil ce? 🙂

             
          6. Popa Tatu
            Mai 10, 2015 la ora 12:08

            Il face un copil mai bun, mai linistit, mai „sta acolo unde-l pui”. Doarme mai bine, suge tita mai pofticios, se deoache mai greu. Orice baba stie asta.

             
          7. Stelian
            Mai 10, 2015 la ora 15:22

            :)))))))
            Super tare! De mult n-am mai ras asa.

             
          8. Stelian
            Mai 10, 2015 la ora 15:28

            Haideti sa va povestesc cum e cu „deochiul” asta.
            Sotia mea suferea des de asa ceva. Ce credeti ca facea? O suna pe mama ei sa-i descante de deochi. Se pare ca o lasa durerea de cap in scurt timp. Dar stiti ce? De 5 ani de cand nu mai crede in asa ceva nu s-a mai „deochiat” niciodata. Se pare ca totul este numai in mintea noastra. Cu cat credem mai multe tampenii cu atat ne afecteaza mai mult.

             
          9. Stelian
            Mai 10, 2015 la ora 18:25

            Baietelul nostru are 3 ani si nu s-a „deochiat” niciodata.
            De fapt celelalte popoare care nu boteaza copii de bebelusi ce mai fac? Credeti ca toti sufera de cele enumerate de dvs mai sus? Va spun eu ca nu. Au copii ssnatosi si cuminti si mancaciosi si traiesc toata viata lor fara deochi si fara descantece.

             
          10. Popa Tatu
            Mai 10, 2015 la ora 22:55

            Corect, Stelian! Totul e doar in mintea noastra. Timpeniile in care nu credem nu ne pot afecta. Ati explicat minunat de ce iluzia mintuirii ii afecteaza doar pe unii. Apropo, de cind a incetat sa creada in mintuire sotia? Odata cu deochiul, sau mai timpuriu?

             
          11. Stelian
            Mai 10, 2015 la ora 23:16

            N-am intrebat-o.
            Dar vad ca sunteti mai curios decat mine despre ce gandeste sotia mea. Pai e frumos?
            UNde si cand am facut eu presupuneri asa cum ati facut dvs despre mine? Unde si cand v-am intrebat eu despre membrii familiei dvs?
            Credeam ca avem un dialog civilizat.

             
          12. Popa Tatu
            Mai 10, 2015 la ora 23:33

            Stelian, fara un oarecare grad de personalizare, care poate fi numit intimitate, dialogurile nu sint civilizate, ci doar fara obiect. Confundati civilizatia cu sterilitatea.
            Revenind la intimitate, nu-mi amintesc sa va fi pomenit nimic despre sotia si copiii mei. Simtiti-va liber sa faceti presupuneri.
            Am retinut ca sotia crede in mintuire. Foarte bine, daca asta o ajuta sa fie o sotie si mama mai buna. Nu-i spuneti ca e o iluzie, va rog!

             
          13. Stelian
            Mai 10, 2015 la ora 23:46

            Nu ati inteles. Ati presupus.

             
  • misu
    Mai 8, 2015 la ora 23:57

    Nunta din punct de vedere financiar este un imprumut pe care nuntasii il acorda mirilor pentru ca acestia sa isi permita un eveniment unic in viata lor, si bineinteles scump. Este o afacere pentru ca implica bani, dar pe ansamblu ea nu este o afacere profitabila. In timp toti banii pe care ii primesti ii vei da inapoi, tu si familia ta, bieninteles actualizati la rata inflatiei 🙂

    Răspunde
     
  • Cristi
    Mai 8, 2015 la ora 23:49

    O fi treaba asta cu stransul banilor la nunta o traditie, dar e scarboasa. Nu toate traditiile trebuie pastrate, unele sunt de prost gust si dispar pentru ca populatia mai tanara nu le agreeaza.

    Răspunde
     
  • Iulian
    Mai 8, 2015 la ora 23:12

    Sigur ca asa este Moise. Bravo pentru articol. Cum altfel ar pleca puiul din cuib? Nunta este exact ce are nevoie . In plus e o intrunire cu toti cei dragi si lucrul asta nu reusesti sa il mai faci decat la inmormantare. Traditii au rostul lor,fara ele am fi ca o barca in deriva.

    Răspunde
     
  • Emil
    Mai 8, 2015 la ora 23:08

    eu am mers pe varianta cu pachet de la restaurant care a costat 50 de euro de persoana, o formație pe care am plătit-o cu 1000 de euro, rochie de mireasa la comanda, tot 1000 de euro si la 180 de invitati profitul a fost 9 mii de euro desi nunta a avut loc intr-un mic oras din Bucovina….

    Răspunde
     
  • Stelian
    Mai 8, 2015 la ora 22:05

    M-ati omorat cu „da nu-ntelegeti ca nu asta este traditia noastra”? Sper ca ai spus-o in gluma, caci altfel trebuie sa pui si bani in buzunarul mortilor, ca de, asa este traditia. Si alte cateva mii de lucruri inutile.

    Răspunde