BIZIDAY: Joi, 7 mai 2015

Publicat la data de de Biziday

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

17 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 7 mai 2015

  • Jilaveanu Mircea
    Mai 11, 2015 la ora 14:49

    Se darama toate cladirile productive iar in locul lor se construiesc moluri, cazinouri,parcuri de distractii,telecabine,hoteluri,piste de ski,ETC.Am senzatia ca acest teritoriu dunarean,va deveni,parcul de distractii si de odihna european si nu numai.Cu zeci de ani in urma am mai auzit eu asemenea intentii de la…….Noi sa fim sanatosi ca belelele curg.MAI CE FRUMOS O SA FIE!

    Răspunde
     
  • Pingback: Școla românească nu dăruiește. Ea doar se auto-justifică | Biziday
  • Mirel
    Mai 9, 2015 la ora 13:43

    Spuneti-ne va rugam putin despre ce se intampla la Institutul Cantacuzio

    Răspunde
     
  • misu
    Mai 8, 2015 la ora 17:02

    Legat de povestea cu interzicerea lui UBER am si eu un comentariu.
    Licentele pentru transport se dau politic. La Valcea operatorul de transport persoane pe cea mai importanta ruta(rm valcea-dragasani) are cerut prin licenta ca la ora 15 cand se termina schimbul 1 sa asigure minim 10 locuri iar pentru ora 23 cand se termina schimbul 2 nu au nicio masina ca nu cere caietul de sarcini. O sa insist putin ca sa intelegeti: pe traseul asta se face legatura intre cele mai mari doua localitati din judet, traseul mai trece prin cea mai importanta zona industriala a judetului(platforma Oltchim care nu inseamana doar Oltchimul ingropat tot de politicieni)si de asemenea traseul trece prin inca un oras(Babeni) si cateva comune. Ei bine, la ora 15 consiliul judetean a crezut ca e nevoie doar de 10 locuri iar la 23 de 0. Pretul pentru 50 Km e 12 lei in conditiile in care un coleg de prin Dambovita imi povestea ca el cand merge la parinti plateste 6 lei pe o distanat echivalenta. Hai sa nu luam de bun ce zice colegul si sa ne intrebam doua lucruri:
    – cum se stabileste corect pretul in situatia in care tu ai licenta pe 7 ani si doar TU?
    – cu ce sa faca cetatenii naveta daca microbuzul nu opreste in toate statiile pentru ca nu e loc fizic in el pentru alta persoana?
    (pentru alte amanunte va poate sta la dispozitie un apropiat al meu care are ca raspuns de la consiliul judetean scris cu stampila si semnatura „sa mearga cu trenul”
    De aia politicienii s-au grabit cu legea. Au interese de aparat.

    Răspunde
     
  • Musat Costel
    Mai 8, 2015 la ora 16:36

    scuze 100000 e luati de la TVA de catre Rusell investment Group care acum nu mai e dar actionarul e la alta societate Anaksun si face iar suveici cu marfuri din comunitate nedeclarate si candute fara nici un document prin magazinele din zona lui

    Răspunde
     
  • Musat Costel
    Mai 8, 2015 la ora 16:32

    buna ziua stimate domn, e interesant ce spui dar ai o problema grava cerand sa nu ti se scrie in termeni nepotriviti dar tu intrebi pe toata lumea daca te-a inteles, oare suntem prosti si nu intelegem ce spui? aceasta introducere am facut-o pentru ca uneori i-ti urmaresc expunerile si ma intreb faci propaganda psd pentru ca real eu nu sunt impotriva celor ce strang biruri dar ma intreb ,, ce fac cu ei” Comarnic Brasoave pe bani publici pe care-i pot fura ca doar ei sunt proprietarii bugetului.e bine ca cineva ne controleaza pe noi astia ce suntem privati definiti de stat ca hoti dar daca ne starpesc pe noi cine le va mai va furniza venituri? doar lanturile de KA care au 75000 de angajati dar care vand doar produse de import
    si care au demolat 500000 de locuri de munca de la buticari, dar oare cine sunt cei mai mari evazionisti? nu cumva aceste cash&carry care in momentul cand ajungi la casa te intreaba cum cumperi pe persoana fizica sau juridica asta nu-i evaziune ? si daca vrei domnule Guran i-ti pot sugera multe solutii pe care sa le ia in calcul ANAF pentru a sista evaziunea. in doi ani le-am transmis periodic cum fura o firma privata TVA-ul am incercat sa discut cu dumneata aceasta problema dar mi-ai inchis linia ca nu spuneam ce vroiai sa auzi dar atentie acea firma de care-ti povesteam a fost sfatiuta de seful ANAF din zona sa intre in insolventa pentru ca deja in doi ani furse TVA 10000 e iar acum respectiva persoana a deschis alta firma care iar e pe pierderi

    Răspunde
     
    1. Nume Obligatoriu
      Mai 9, 2015 la ora 12:07

      Nea Musat Costel, limba romana te paraseste, ai abandonat de prea mult timp conventiile scrierii corecte. Ia si matale un abecedar, mai vezi despre semnele alea de punctuatie, vezi poate mai reimprospatezi materia din clasa a 8-a, cu cratima, cu inceput si sfarsit de propozitie, cu astea… ca nu „i-ti” poate urmari nimeni textul matale daca matale numai prost si revoltat scrii. Si apoi, macar atunci cand ai scris complet gresit cuvantul, mai citeste si tu o data si corecteaza, ca daca scrii pe-aicea scrii ca sa citeasca si altii; e doar corectitudine sa citesti matale textul de 2 ori si dupa aia sa-l vomiti aici, nu? 🙂

      Răspunde
       
    2. Constantin
      Mai 9, 2015 la ora 17:43

      Sunt un convins aparator al proprietatii private, dar cineva trebuie sa plateasca serviciile publice. Daca eu imi platesc darile luna de luna, in mod corect, mi-as dori ca si ceilalti sa faca la fel. Pe langa aspectul legal, este cel civic si imi doresc ca in patria mea sa functioneze decent educatia, sanatatea, justitia samd. Faptul ca unii fura NU reprezinta o justificare pentru a fura si eu. Apropos, in textul „domnule Guran i-ti pot sugera multe solutii” „îţi” este pronume personal, persoana a doua, numarul singular, cazul dativ, forma neaccentuata, proclitic si se scrie fara cratima, avand forma non-conjuncta. O exprimare neuzuala, arhaica, in care se utilizeaza forma conjuncta, enclitica, ar fi „potu-ti sugera…”, dar este mai simplu „iti pot sugera”.

      Răspunde
       
  • ion
    Mai 8, 2015 la ora 11:05

    Na Moise ….. îți mai vine să mai plătești când ști că ”ceva este putred în Danemarca”

    Răspunde
     
  • Marius
    Mai 8, 2015 la ora 10:08

    Urmaresc de obicei reluarea emisiuni de la ora 10 pentru ca jobul pe care il am permite acest lucru. Problema e ca azi am ramas profund dezamagit ca in locul emisiuni biziday au facut o editie speciala. Ok dar pe celelate posturi Tvr2, tvr3, tvrhd nu s-a putut da biziday? Cred ca pentru cei din tvr ratingul nu conteaza.

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Mai 9, 2015 la ora 12:49

      Domnule Marius, noi nu avem emisiune vinerea.

      Răspunde
       
  • anca
    Mai 8, 2015 la ora 00:51

    Cu mizerii ca acestea(marire de salariu)il imbrobodeste pe roman si uite asa se va duce romanul cu elan sa-l voteze pe ponta si de fapt pe toti.
    ALAS,cum i-a scapat UE-din vedere „Centrala BICAZ”si nu a cerut sa fie demolata?

    Răspunde
     
  • Alin Chican
    Mai 7, 2015 la ora 23:09

    Apreciez enorm promptitudinea cu care urcati inregistrarile emisiunilor.

    Ma inclin!

    Răspunde
     
    1. Mihai
      Mai 7, 2015 la ora 23:58

      Repede incluzând mizeriile de reclame adiționale. De apreciat, într-adevăr 🙂

      Răspunde
       
      1. Alin
        Mai 8, 2015 la ora 01:21

        Si din ce-ai vrea mai Mihai sa plateasca cheltuielile? Zau ca uneori imi vine sa zic cite una…Ori poate esti naiv sa crezi ca inteleapta conducere a TVR il tine pe Moise in puf?!

        Răspunde
         
        1. Stelian
          Mai 9, 2015 la ora 13:45

          Sa vina fiecare din echipa Biziday cu bani de acasa zic 🙂

          Răspunde
           
    2. dpnh
      Mai 8, 2015 la ora 09:19

      Ma inclin, de asemenea.
      Multumim pentru toate inregistrarile online pe care din pacate le urmaresc numai in reluare a doua zi la birou.
      Chiar daca contin si cateva secunde de publicitate, inteleg ca acestea sustin calitatea materialelor si nu am nimic impotriva daca inununeaza munca depusa. Sunt constient de munca si tot efortul depus si mai ales, apreciez faptul ca sondati mai multe surse pana la difiuzarea materialelor in cadrul emisiunii.
      Va doresc mult succes si mai departe si mai adaug numai un sincer multumesc.

      Răspunde