BIZIDAY: Marţi, 28 aprilie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

17 răspunsuri la BIZIDAY: Marţi, 28 aprilie 2015

  • adrian
    Aprilie 30, 2015 la ora 16:51

    mai jos aveti mesajul care l-am transmis pe Facebook la Ioana Petrescu (fosata ministra- pe vremea aia era inca)

    Ca masura de combatere a evaziunii fiscale de ce nu dati o reducere la TVA pt platile cu cardul?
    Ar stimula si cumparatorul sa faca achizitii cu cardul si ar obliga (ca urmare a preferintei cumparatorului sa faca plata cu cardul) comerciantul fie sa isi monteze POS (cu care nu poate face evaziune) fie sa piarda clienti si deci sa moara.
    Pe mine ca si cumparator (ca si pe toti ceilalti – persoane fizice) nu ma intereseaza bonul fiscal atata timp cat banii sunt ai mei, ma intereseaza ca in orce economie capitalista pretul cel mai scazut pt un produs identic sau comparabil.
    Treaba cu loteria mi se pare greoaie si nestimulativa, pentru mine ca si utilizator de card (ca si pt multi altii) prefer plata cu cardul fiind mult mai lejera si nu mai trebuie sa am bani cash

    Răspunde
     
  • neacsu adrian
    Aprilie 29, 2015 la ora 18:57

    Va urmaream emisiunile intr-o vreme , insa dupa ceva timp am renuntat.Sunteti cam peste tot.Si ceea ce ma surprinde , este ca nu prea spunet : „Eu cred…Parerea mea este ca .. „.Daca dumneavoastra ati detine adevarul in cele ce spuneti si ati avea solutii viabile indeosebi in mediul economic , de ce stati pe margine ? Sunt buni cronicarii (crticii , analistii , in cazul dumneavoastra )… Intrati in joc, si dupa aceea mai vedem .
    Ati facut intr-o emisiune comparatii intre economia romaneasca dinainte de 1989 si economia din ROMANIA prezenta . Pentru mine , ca unul care am locuit intr-un oras din care fructele plecau spre occident , in care rabinii din ISRAEL veneau sa-si faca vinul ,care , cu toate privatiunile impuse de necesitatea de a ne plati datoriile facute ca tara ,nu facute de un om , pulsa de tinerete .Si era plin de tineri .
    Mi-a displacut total cand ati numit niste oameni care au fost nascuti IN NISTE ANI CA FIIND „DECRETEI”.Eu nu gasesc nicio vina sistemului in ceea ce priveste politica demografica de atunci .O gasesc celor care , desi stiau la ce riscuri se expun , puneau mai presus placerea trupeasca .Desi si atunci , se gaseau nanalele prezervative.
    In ceea ce ma priveste , ma bucur ca in timp, am vazut ca si dumneavoastra ati inceput sa nu va mai” incapeti in piele ” . Multumesc ca exista telecomanda .
    Cu stima ,
    neacsu Adrian

    Răspunde
     
  • Cristian
    Aprilie 29, 2015 la ora 11:18

    Salut,

    In general analiza legata de cursul valutar mi se pare pertinenta insa legat de ce ai prezentat ieri am un comentariu. S-ar putea ca influenta sa fie datorita altor influente, nu un atac speculativ.
    Azi incepe tranzactionarea FB la Londra ca GDR si pentru a le avea si pune in vanzare, o banca trebuie sa cumpere actiunile de pe bursa din Bucuresti. La cum s-a cumportat FB in ultima luna, cred ca s-a tot cumparat insa nu destul iar timpul trece. Asa ca s-ar putea ca cineva sa aiba nevoie de lei rapid si de aici problema de pe piata valutara.
    Oricum, pietele sunt legate, mai ales cand piata valutara nu este chiar asa adanca, cum este piata valutara pe leu.

    Cristian.

    Răspunde
     
    1. Cristian
      Aprilie 29, 2015 la ora 11:20

      FP de la Fondul Proprietatea nu FB, scuze.

      Răspunde
       
    2. Radulianus
      Aprilie 29, 2015 la ora 15:57

      Eu la sectiunea de curs valutar schimb postul… E analiza tehnica pe blana ursului din padure.

      Răspunde
       
    3. Dorel.
      Mai 2, 2015 la ora 12:44

      Eu as zice ca evolutia cursului este legata mai degraba de aparitia rezultatelor pe primul trimestru si anume cresterea substantiala a incasarilor la buget pe primul trimestru din 2015 comparativ cu primul trimestru din 2014 si aceasta va duce la scaderea deficitului bugetar si implicit la intarirea leului. Sa ne aducem aminte anul 2011 cand guvernul a scazut salariile bugetarilor si a scazut si deficitul bugetar iar Euro a coborat pana la 4,1 Ron.

      Răspunde
       
  • George
    Aprilie 29, 2015 la ora 10:32

    Ma bucur mult Moise ca ai amintit de faptul ca a fost excelenta scaderea CAS de anul trecut, in realitate suma incasata (dupa doar 6 luni !) este mai mare fata de anul trecut. Sper ca cei care urlau ca ce masoara proasta ia Ponta cu CAS-ul, ca e electorala etc sa-si ceara scuze . Da domnu’ ala de la Consiliul Fiscal, si la d-voastra ma refer.

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Aprilie 29, 2015 la ora 14:49

      Domnu’ George, mai lasati-o jos ca macane! Scaderea CAS-ului a fost compensata cu varf si indesat de cresterea salariului minim, crestere ce tot in carca microintreprinderilor a fost aruncata! Au beneficiat doar multinationalele care si-au marit profitul din scaderea CAS-ului! Cu cat va plateste Tonta sa postati ineptii pe aici?

      Răspunde
       
  • George
    Aprilie 29, 2015 la ora 10:29

    Pai, nu inteleg, e rau ca sunt bani in plus la buget fata de anul trecut ??? E un semn ca economia merge pe o directie buna…
    Cand batea vantul in buget pe vrema lui Boc (si erau scaderi uluitoare) era rau, acum ca sunt bani e rau… Tare carcotasi mai sunt concetatenii astia ai nostri…

    Răspunde
     
    1. adi
      Aprilie 29, 2015 la ora 13:22

      Pai nu e rau ca sunt bani, rau este ca acesti bani nu sunt pusi la munca sa produca bunastare.
      Nu este nimeni carcotas daca intelegi fenomenele economice.
      O tara trebuie sa fie flexibila si sa che. atat cat are.
      Cand are surplus cheltuie tot „surplusul” pe investitii care sa ii aduca bani in viitor.
      Cand are putini bani apeleaza la investitiile facute (pe timpul cand avea multi) pentru a o scoate din criza.
      Banii in sine (bucatiile alea de plastic) nu iti aduc prosperitate daca ii ti intr-o camera numit seif.
      Asta nu rezulta decat incapacitatea unora de a face proiecte fara spaga (ca este DNA-ul pe ei) ca daca este cu spaga sigur suntem experti.
      Viata unei natiuni nu este linear.
      Pe timp de inflrire (fati iarna caruta) trebuie sa sti sa iti gestionezi succesul pentru a te bucura de el pe timp de criza (si vara sanie).
      P.S.
      de cand te uiti la emisiunea asta de nu sti cum stau treburile astea ?

      Răspunde
       
      1. Cosmin Moise
        Aprilie 29, 2015 la ora 14:51

        Pai daca se tot uita in gura lui P0nta, de unde sa-si dea seama! Asta-i nivelul ‘telectual al sustinatorilor guvernului!

        Răspunde
         
  • Radu
    Aprilie 29, 2015 la ora 00:25

    Datele care au venit de la statistica sunt absolut halucinante. Peste tot in jur, pe strazi e plin de lume care freaca duda si nu are nicio perspectiva de loc de munca, prin magazine bate vantul (mergeti in mall-uri sa vedeti cum se tin vanzatorii ca niste catzelusi dupa voi printre rafturi)… consumul de carburanti e la pamant, dar… MINUNE, au crescut spectaculos incasarile din TVA cu cifre care pana si pe Ceausescu l-ar pune pe niste ganduri.

    De unde, bai nene, atata banet la buget dintr-o economie care e PRAF ???

    Răspunde
     
  • Ciprian
    Aprilie 29, 2015 la ora 00:02

    Treaba asta cu Romania si internetul rapid e si nu e. In tarile UE in jur de 80% din populatie sa aiba acces la internet e ceva uzual. In Romania nici 50% din populatie (raport UE, 2012) nu are acces. Intr-adevar, viteze de 1Gbps cum ofera RDS nu exista aici in Olanda (cred ca pe la 3-400 Mbps e cel mai mare abonament). Iar in legatura cu internetul mobil, faptul ca operatorii majori taxeaza suplimentar pentru accesul la reteaua 4G care are din nou acoperire doar in marile orase (si in ceva orase mai mici in cel mai bun caz) din nou e atipic fata de tarile UE. Oarecum nerelevat pentru subiectul internet dar merita mentionat dpdv tehnologic, e 2015 si majoritatea covirsitoare a televiziunilor din Romania nu emit in high definition. Calatoresc in Romania in fiecare an si tot timpul ma lovesc de problema accesului la internet mobil rapid, e drept lucrurile sunt tot mai bune de la an la an dar inca tara noastra inca mai are de recuperat pana sa ajunga la serviciile oferite de aceeasi operatori (ironic) in alte tari UE.

    Răspunde
     
  • Mihai Pascu
    Aprilie 28, 2015 la ora 23:51

    Asa mi-am zis si eu, ce bine ca va tineti de treaba. Mai ales pentru cei ca mine care nu detin un TV si asteapta in fiecare saptamana uploadul emisiunii pe sit.
    Bravo, felicitari pentru toata echipa!

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 29, 2015 la ora 00:14

      Se pare ca suntem din ce in ce mai multi fara televizoare.

      Răspunde
       
  • daniel
    Aprilie 28, 2015 la ora 22:56

    Au maica!
    Dar voi chiar sinteti in pas cu tehnologia.
    Abia s-a terminat emisiunea pe TVR1 si o pot urmari in reluare pe net.
    Felicitari echipei lui Moise.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 29, 2015 la ora 00:13

      Si-au facut un obicei din asta. Doar ieri tot urmarind site-ul biziday Dupa inregistrarea care nu mai aparea, am crezut ca Moise n-a avut emisiune. Astfel am gasit inregistrarea pe site-ul televiziunii romane si la ceva timp a aparut si aici.

      Răspunde