BIZIDAY: Luni, 27 aprilie 2015

Publicat la data de de Biziday

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

23 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 27 aprilie 2015

  • FIDIAS
    Mai 3, 2015 la ora 00:39

    Referitor tot la IMM-uri si la 1,3,5 %. Nu mai vorbesc de discriminare. Ce are nr de salariati cu activitatea unei Societati Comerciale ? Din cate cunosc in legea IMM-urilor nu zice nimic de obligativitatea angajarii de personal. Persoana Juridica este o entitate si Persoana Fizica alta entitate. Iar intre ele poate fi un contract de munca si atat. Nicio parte nu poate fi obligata sa incheie un contrat daca nu doreste. E scris in Constitutie !!!!

    Răspunde
     
  • FIDIAS
    Mai 3, 2015 la ora 00:20

    Stiati ca impozitul pentru IMM incalca articolul 135 din Constitutie ? Calculati de ex, la un adaos de 5%, cat inseamna 5% pe venit (adoptat recent de Senat), fata de 16% pe profit. Va spun eu: IMPOZITUL E MAI MARE DECAT PROFITUL. Sunt convins ca se vor gasi idioti care vor spune ca … sa puna adaos de 30% ! Da, dar pretul este stabilit de piata si nu de muschii vanzatorului. Iar piata este dictata de cei cu 16% pe profit.

    Răspunde
     
    1. FIDIAS
      Mai 3, 2015 la ora 00:28

      Ma mir ca dupa aproape trei ani, nu a sesizat nimeni …

      Răspunde
       
      1. FIDIAS
        Mai 3, 2015 la ora 00:36

        Nu mai vorbesc de discriminare. Ce are nr de salariati cu activitatea unei Societati Comerciale ? Din cate cunosc in legea IMM-urilor nu zice nimic de obligativitatea angajarii de personal, in afara de Administrator. Persoana Juridica este o entitate si Persoana Fizica alta entitate. Iar intre ele poate fi un contract de munca si atat. Nicio parte nu poate fi obligata sa incheie un contrat daca nu doreste. E scris in Constitutie !!!!

        Răspunde
         
    2. Stelian
      Mai 3, 2015 la ora 10:42

      5% impozit pe venit este urias. Si 3% mi se parea foarte mult acum cativa ani.

      Răspunde
       
  • Radu
    Aprilie 28, 2015 la ora 18:34

    Impozitarea microintreprinderilor cu 5% la venituri aduce la buget aceiasi bani pe care patronul i-ar plati daca ar fi impozitat cu 16% la o marja de profit de 31% (neverosimila pentru criza si foamea in care ne aflam cu totii).

    Practic micile afaceri merg cu marje de 10-15%, in niciun caz cu 31% ceea ce inseamna ca impozitul micro de 5% la cifra de afaceri e o TZEAPA DE PROPORTII !!!

    Răspunde
     
  • Stefan
    Aprilie 28, 2015 la ora 15:27

    Va rog terminati cu antitehnologia asta. Asa s-a zis si de televizor, si uite ce bine adaptati sunt generatia care creste copiii de azi.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 28, 2015 la ora 17:23

      Sa cititi ce mpotriva au fost multi atunci cand a aparut cartea. 🙂

      Răspunde
       
  • Radulian
    Aprilie 28, 2015 la ora 15:18

    Putem spune clar: „Tzeparu de Victor Ponta loveste din nou!” De data asta prin intermediul politrucilor PSD care fac majoritatea in Senat:

    Senatul a votat impozitarea cu 5% a microîntreprinderilor fără salariaţi

    Nu e neaparat o masura rea, e inlocuind de fapt una si mai tembela – introducerea unui forfetar la firmele fara salariati.

    Din ciclul „Ai, n-ai, dai!” sau chiar daca nu ti-e sete, bei Grigore aghiazma!

    Niste escroci!

    Iesiti in strada !!!

    Răspunde
     
  • Radu
    Aprilie 28, 2015 la ora 14:47

    Tzeaparul de Ponta si-a dat arama pe fatza. Nici cei mai prosti dintre sustinatorii lui si ai Noului Cod Fiscal nu mai cred cele promise.

    DEMISIA !!!

    Răspunde
     
  • alex
    Aprilie 28, 2015 la ora 12:24

    Moise ai reusit sa ma enervezi cu emisiunea ta aratand mijmasurile pe care le face Pontalaul iar. Eu prost il crezusem acum cateva luni cand vorbea de scaderile de taxe…A fost insa pt ultima data. Gata. Acest prim ministru incompetent iarasi ne-a dat teapa ca doar atata stie sa faca…Sper sa scapam de el cat mai curand.

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mirceag
    Aprilie 28, 2015 la ora 11:56

    La noi si dreptatea este relativa!
    Guvernul Ponta a zis ca indreapta reducerile facute de Basescu.A reintregit salariile,a acordat compensatii la pensiile(cum zicea Basescu la pensiile nesimtite)ETC,ETC si gata.A uitat insa sa anuleze impozitul pus de Basescu pe pensii.De ce?Bani retinuti pentru pensie erau impozitati.Acum se impoziteaza a doua oara.Doamna Rovana Plumb se face ca nu stie.

    Răspunde
     
  • George
    Aprilie 28, 2015 la ora 11:43

    Impozitul pe dividente a scazut de la 16% la 5%. E o scadere importanta. Dar carcotasii de serviciu nu si nu, ca nu e bine. D-l Marinica, cand veti ajunge la putere sa-l scadeti d-voastra la zero (sper insa sa nu va apucati de cresteri cum sunt obisnuiti colegii din fostul PDL…)

    Răspunde
     
  • ro
    Aprilie 28, 2015 la ora 11:42

    A scazut impozitul pe dividende de la 16% la 5% dar nu zice nimeni ca acum se plateste 5.5% CASS la dividende chiar daca esti angajat ceea ce inainte nu era.

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Aprilie 28, 2015 la ora 16:07

      si 10.5 % Pensii Spre stiinta lu’ nenea psd-istu George…

      Răspunde
       
  • Mihai Vasluianu
    Aprilie 28, 2015 la ora 11:35

    Atata timp cat studiile referitoare la „cinstea” romanilor nu sunt prezentate in paralel cu studiile referitoare la „cinstea” germanilor, americanilor, englezilor, francezilor, etc., nu dau nici un ban pe ele si ma consider jignit ca un roman ca domnul Moise Guran propaga „studii” tendentioase inscrise in campania de denigrare a romanilor.

    Răspunde
     
  • Mihai
    Aprilie 28, 2015 la ora 11:18

    Cum statul n-are voie sa controleze preturile, orice reducere de TVA se va duce automat in marja de profit a comerciantilor.
    De ce nu scade gubiernul taxele pe salarii, atat la patroni cat mai les la angajat, astfel incat oamenii sa beneficieze cu adevarat de reducerea TVA ???
    Ar castiga mult capital electoral, ca tot sunt ahtiati dupa mentinerea la putere…..
    Niste ageamii, vorba lu’ Nenea Iancu !

    Răspunde
     
  • Radulian
    Aprilie 28, 2015 la ora 09:58

    A te plange ca Romania exporta grau si importa biscuiti sau alte produse procesate inseamna sa nu cunosti mecanismul amplu de spalare de bani, prin preturile de transfer pe care il practica hipermarketurile din Romania. Ele importa apropae tot la preturi mari si practic adaosuri minuscule astfel incat profitul impozabil realizat in Romania sa fie minim. Grosul profiturilor migreaza spre distribuitori de marfa inregistrati in paradisuri fiscale.

    Toate hipermarketurile de la noi – Auchan, Carrefour, etc. au ca sediu de firma casute postale inregistrate in Luxembourg si sunt controlate direct de MAFIA care conduce si bancile si fondurile de investitii care construieste mall-uri, care corupe guverne de carton, cum e cel din Romania.

    Răspunde
     
  • Radu
    Aprilie 28, 2015 la ora 07:48

    Pubicitate ANAF la tv:

    ROMÂNIA FUNCȚIONEAZĂ CU TAXE LETALE!

    Răspunde
     
  • Stelian
    Aprilie 28, 2015 la ora 00:57

    Nu era nevoie de nici un studiu ca sa spuna ca romanii sunt necinstiti. Acum 2-3 ani am scris intr-un comentariu la tine pe pagina de facebook cum ca la vanzarea unui apartament, o familie n-a cedat insistentelor cumparatorului de a minti la notar pentru ca acel cumparator sa plateasca taxa mai mica, ci au pus ei din buzunar diferenta la taxa doar ca sa nu minta, sa nu insele. Nu a urmat nici un comentariu prin care cineva sa recunoasca corectitudinea lor, ci toti cei ce au comentat i-au facut prosti. Atunci m-am lamurit daca mai aveam indoieli, caci daca si cititorii tai gandesc asa…

    Răspunde
     
  • rednic
    Aprilie 27, 2015 la ora 23:56

    ca sa nu mai zic ca un control de la ANTIFRAUDA dureaza intre 2-7 saptamani, iti blocheaza toata activitatra in firma, stau pe capul tau intre 3 si 5 persoane pe care trebuie sa le hranesti(ei cer), iar la sfarsit iti spun ca totul e in regula, nu au mai gasit asa o firma corecta, dar trebuie ”sa plece cu o amenda” ca altfel nu da bine la sefi.

    Răspunde
     
  • rednic
    Aprilie 27, 2015 la ora 23:42

    domnule MOISE GURAN, cei de la ANTIFRAUDA au ACUM 2800 lei net, cei de la ANAF au ACUM 2300 net iar cei de la ITM au net 1400 pe pozitii similare, respectiv inspectori principali.de asemenea cei de antifrauda isi fac controalele dupa masurile dispuse de cei de la ITM, dispun masuri paralele cu tematica lor de control, avand in vedere ca sunt inspectori veniti de la ghiseele bancilor private(nu stiu nici sa citeasca un pontaj sau un stat de plata). va relateaza o persoana care a lucrat in corpul de control al celor de la itm apoi al celor de la antifrauda, iar acum sunt in privat.deci pe acelasi post, diferente duble de salariu.si credeti ca se doreste eradicarea munii la negru? multumesc

    Răspunde
     
  • Radu
    Aprilie 27, 2015 la ora 23:33

    Moise, dai dovada de penibil daca abia acum te-ai prins de tzeapa cu Codul Fiscal. Imi tot racesc gura pe aici de luni bune sa-ti explic ca e o escrocherie si nici ca vrei sa intelegi. Treaba ta, eu te-am avertizat ca Ponta e un escroc si un impostor care nu e demn de functia pe care o ocupa.

    Răspunde