O săptămână în care n-am ratat nimic

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

tv la gunoi

Am lipsit o săptămână. Plecat prin țară după subiecte, filmări, chestii pe care o să le vedeți în curând la TV, n-am prea avut timp să mă uit la știri, ba chiar nici pe net n-am mai citit despre ce s-a întâmplat în România, decât aseară o jumătate de oră, în aerogară la Cluj, atât cât să-mi dau seama că voi zbura cu un Boeing pe o cursă internă, doar pentru că vomitase lumea pe Ponta într-un ATR, cu o zi înainte.

De la taximetristul care m-a adus acasă de la aeroport am înțeles că e mare circ pe toate televiziunile, mai ales pe cele de știri, dar nu pentru că era să cadă premierul cu un avion al unei companii de stat, ci legat de o înmormântare. Azi citesc și aud comentarii ipocrite despre cât de rău e faptul că televiziunile fac, de dragul audienței, un circ dintr-o înmormântare. Haida, na! De parcă, comentând doct circul altora, n-ai face circ la rândul tău, neîndurându-te să tratezi cu ignore un subiect atât de jos și, totuși, atât de generos în audiențe…

De asemenea, mai toată presa are cel puțin un editorial despre un soi de cafteală fără mănuși între Traian Băsescu și trupa de la Realitatea.

Deci ce-am ratat? O aterizare ratată, un președinte care ține neapărat să își rateze un rol decent în istorie și, în fine, o înmormântare ratată.

M-am uitat pe audiențele din aceste zile și am observat unele polarizări. Nu dau nume ca să nu fac reclamă nimănui, deși ar merita. Fără a arunca o anatemă însă asupra populației mai vârstnice (aproximativ un sfert dintre telespectatorii Biziday au peste 65 de ani), aș remarca faptul că apetitul ăsta pentru ratări televizate este, totuși, în apus. Cred că și în media se încheie o epocă, aceea a spectacolului grobian menit a spăla creierele pentru a le face mai ușor manipulabile, o epocă a nevoii de scandal pentru a justifica scandalagismele celor care nu știu altfel să ne conducă, o epocă a tabloidului jegos, fără limite, fără reguli, pentru că acest tip de jurnalism se adresează unei societăți derutate, incapabile să discearnă și să respingă, să pedeapscă pur și simplu prin acel ignore voma televizată.

Sigur, astfel de schimbări nu se produc peste noapte. Televiziunea de presiune politică, mascată în televiziune de știri, va muri treptat, o dată cu publicul ei îmbătrânit, dar puțin înaintea lui, din cauza faptului că publicitatea o ocolește din ce în ce mai mult, în ciuda audiențelor încă mari. Cum să plătești pentru un astfel de public? Dar cum să plătești pentru că reclama ta intră în pauzele de difuzare ale unor astfel de mizerii? Banii n-or avea miros, dar GRP-ul (Gross Rating Point) are. Deja se simte… bate vântul prin pauzele publicitare, sunt mai mult promo-uri și cred că cel puțin trei televiziuni de știri trăiesc din contracte de sponsorizare gen Vanghelie sau din subvenții de la patroni cu interese politice. Nimeni nu e însă atât de bogat încât să piardă 10-15 milioane de euro pe an, doar pentru a manipula opinia câtorva sute de mii de oameni în vârstă, care poate nici nu vor mai apuca următoarele alegeri.

Am lipsit o săptămână, m-am rupt complet de oglinda strâmbă a mediei centrale, pentru a interacționa cu oameni reali, cu probleme adevărate, iar acum încerc să vă dau o veste bună – poate mă înșel eu, dar acutizarea noroiului televizat din ultima săptămână reprezintă ultimele spasme ale unei lumi care moare.

PS Nu-mi spuneți că internetul e mai curat! Vă rog, nu vă mai lăudați cu faptul că nu vă uitați la TV. Merge bine și prosperă o adevărată industrie de produs idioțenii pentru oameni dependenți de internet și de porcăriile pe care le găsești și acolo. Acest articol este unul despre o schimbare de generații.

 

Categoria: MOISE
Etichete: , ,

Comentarii prin facebook

16 răspunsuri la O săptămână în care n-am ratat nimic

  • Anghel George
    Aprilie 21, 2015 la ora 10:37

    Te salut dragul meu Severinean ! Mereu ne intrebam ce va fi,ce se va intampla….peste ???…. Uitam oare ca in mana noastra sta ziua de maine ? Uitam ca noi santem sustinatoriiactiunii, de la cea mentala pana la cea financiara a actualei clase foarte prost vazyta acasa dar si afara ? Uitam ca si anul trecut am facut iaaar o greseala impardonabila ? Nu ma refer aici la decizia diasporei de a schimba personajul JARATEC de la Cotroceni,ci la toate greselile ,abuzurile,ordonantele guv. odata cu incercarea de a scoate castanele din foc cu mainile poporului.

    Răspunde
     
  • alin
    Aprilie 21, 2015 la ora 09:53

    Moise,te urmam!

    Răspunde
     
  • Christina
    Aprilie 20, 2015 la ora 20:31

    Apropo de batrani si pensionari:
    ce ati facut cu @saba „postacul acela divergent”,pe care asteptam sa il citesc zilnic,aici pe blog ? 😀
    e o vorba tare inteleapta :
    „cine nu are batrani sa si_i cumpere…”
    ¬si cat priveste” noroiul din presa ..”stati fara grija ca nu se curata asa cu una cu doua.
    ¬mizeria place multora,prinde acolo unde nu exista educatie in mod special.

    Răspunde
     
    1. Sergiu
      Aprilie 21, 2015 la ora 11:38

      Probabil a fost banat – nu se incadra.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Aprilie 20, 2015 la ora 18:29

    Domnule Moise, dupa cum am spus ca entuziasmul generat de alegerea d-lui Iohannis este nejustificat de mare, zic astazi ca optimismul cu care sunt priviti mugurii schimbarii este exagerat. Schimbarea la care va ganditi este conditionata de educatie. Statele care au cunoscut astfel de procese, care au condus la progres, concept extrem de actual in stiintele sociale, au inceput prin a investi in educatie. Din nefericire, nivelul de educatie in patria noastra este in scadere, iar pentru guvernanti fenomenul nu creeaza ingrijorare. Manipularea poate continua, salarizarea proasta poate continua, la fel si polarizarea sociala, coeficientul Gini fiind in crestere. Parlamentarii, in trend, se concentreaza asupra pensiilor speciale. Iata, pe asta ati ratat-o.

    Răspunde
     
  • mioara
    Aprilie 20, 2015 la ora 15:59

    Normal, orice zbor guvernamental,prezidential,sau parlamentar,trebuie insotit de OZN-uri!

    Răspunde
     
  • Hitch
    Aprilie 20, 2015 la ora 15:34

    Romania e praf, iar acest guvern freaca duda la rece. Cum a intervenit DNA-ul cum s-a blocat putina economie care mai functiona in Romania. Va spun, daca Dacia isi muta productia in Maroc, trec sub zero toti indicatorii lu’ Ponta, cu care ne tot duce de nas de cativa ani.

    Răspunde
     
  • dorel ala cu tirnacopu
    Aprilie 20, 2015 la ora 15:12

    basescu traian e de vina pt toate… e singurul vinovat vizibil de pe himalaya… intr-o tara de romani mindri si ortodoxi(95%)poti sa-ti lasi banii pe banca, ii gasesti a doua zi, chiar sta un politist comunitar linga ei, pina vii si-i recuperezi, unde onor politicienii si guvernul se gindesc cum sa mai dea niste banuti bietilor pensionari, iar acum cu apropiata scadere a tva-ului, economia o sa duduie mai ceva ca locmotiva cu aburi… autostrazile se construiesc in ritm alert, mai ales de cind cei 7 euro centi si taxa de stilp au fost introduse in bugetul statului, pt ca romanii nu se mai dau jos din masini, nici cind se duc dupa tigari la buticu din colt unde iau si bon fiscal ca sa cistige milionu lu vilcov a lu sandru, care nu stia de tablourile sotului cum nu stia nici udrea din ce bani isi cumpara genti vuitton… acum ca basescu nu mai e dictator, iar la cotroceni avem un ficus inalt ca plopu, guvernu poate sa se preocupe de problemele romanilor, adevaratilor romani… nastase, voiculescu, becali, copos, andronescu, tata socru, ghita, sova, mazare, constantinescu, mitrea, vanghelie, voicu, severin, duicu si alti mindri si distinsi reprezentanti ai poporului, care trebuie spalati si parfumati, ca de trebuie sa revina in politica, doar n-0 sa stea ponta si ficusul pina ies la pensie…

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Aprilie 20, 2015 la ora 15:03

    Bun si care e urmatoarea etapa in evolutia asta a televiziunii, dar si a internetului. Cum va arata media peste 10-15 ani ?
    Am vazut ca exista campanii intense anti ” ochi in ecran „, sau campanii prin care se incearca readucerea oamenilor in biblioteci, in aer liber, in cercul de prieteni.
    Cu ce inventii va mai veni Apple oare si cum se va adapta media ?

    Răspunde
     
    1. Sergiu
      Aprilie 21, 2015 la ora 11:41

      Fireste ca sunt campanii anti-ochi in ecran. De as subscrie unei astfel de campanii, stiu ca aceste campanii costa bani. Asa ca ajung la concluzia ca informatia circula prea repede pe internet si se fac eforturi sa fie limitata. Traiasca anti-ecranul.

      Răspunde
       
  • Roxana I.
    Aprilie 20, 2015 la ora 13:14

    Și eu sper să ai dreptate (în ceea ce spui în articolul acesta). Personal am folosit intens telecomanda pt. a evita circul de la acea înmormântare, însă l-am ratat și eu cu succes pe ex-președintele (din ce în ce mai jalnic). Mi-a părut rău că l-am ratat (sincer) m-ar fi interesat, așa, de curiozitate și pentru amuzament personal…Aș căuta pe You Tube sau prin alte locuri, dar presupun că nu merită efortul…o să văd diseară dacă e cazul sa rezolv aceasta (semi)restanță…
    Zi frumoasa în continuare și emisiuni (și articole) cât mai interesante.

    Răspunde
     
    1. Roxana I.
      Aprilie 21, 2015 la ora 16:59

      PS 1: Moise, nu cred ca ai numărat bine telefoanele de la ”România în direct” de astăzi. Cred că au fost mai multe opinii ale celor care s-au exprimat în sensul că și-ar dori și ne-am dori ca fostul președinte să ne lase și să se retragă (măcar o perioadă dacă nu vrea mai mult) din politică sau să fie mai rezervat și să apară sau să se exprime mai puțin în spațiul public…Eu personal împărtășesc opinia domnului Pleșu și alte opinii similare ale altor persoane pe tema aceasta… Dar am să reascult emisiunea diseară și pe cuvântul meu că număr telefoanele pro și contra (pe subiectul ăsta) cu maximă atenție :). Scuze pentru precizare, ”îmi stătea pe creier” chestia asta :)…

      Răspunde
       
  • sorin1
    Aprilie 20, 2015 la ora 12:41

    Mie mi-au placut declaratiile cu privire la vanzarea voturilor din provincie ”pe-un mic si-o bere” , și mai era aia in care angajații dacia au fost trimsi la munca-nu la miting pt construirea autostrazilor.
    Concluzia ramâne: ”ultimele spasme ale unei lumi care moare”

    Răspunde
     
  • vladut
    Aprilie 20, 2015 la ora 12:19

    Cred ca gresesti cand dai vina doar pe pensionari; doua articole blameaza oamenii in varsta din diferite motive; eu sunt unul dintre cei in varsta (multi) care nu vorbesc urat, nu se imbata si nu vor sa vada morti la tv. Cred ca esti de acord ca nu petru noi s-au inventat manelele si nu noi am trecut ca gastele prin apa clasa. Am ramas in schimb tot mai batrani, tot mai umiliti si tot mai putini. Dupa noi va fi si mai rau.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Aprilie 20, 2015 la ora 17:52

      Imi pare rau daca formularea mea a fost una ofensatoare. Nu asta mi-am dorit si am incercat in text sa fac o distinctie.

      Răspunde
       
  • Șerban
    Aprilie 20, 2015 la ora 11:06

    Ar fi frumos, dacă ar fi frumos…

    Răspunde