9000 de câştigători … cam mult! 100 de lei premiul … prea puţin!

Publicat la data de de Moise

de Moise Guran

11159097_10200659050394591_1888083031_o

N-a crescut nici Făt Frumos într-o săptămână, cât a crescut numărul cetăţenilor care au notificat statul că sunt câştigători la Loteria Bonurilor. Acum, eu v-am mai spus, cel mai greu lucru de gestionat este succesul, şi când atâtea mii de români au avut succes, e clar că altcineva a băgat-o rău pe mânecă!

Din ce ştiu eu, cei de la Ministerul de Finanţe chiar şi-au dorit premii ceva mai mici la Loteria Bonului Fiscal, tocmai pentru că un premiu mare ar fi sporit riscul de fraudă. La 9000 de câştigători şi puţin peste 100 de lei premiul pentru fiecare, probabil tentaţia cuiva de a frauda este destul de mică, dar, haideţi să o luăm şi altfel… premiile nu prea pot fi verificate…

Că-s prea multe, clar!11171920_10200659102315889_1267901210_o

Şi, totuşi, regulamentul aşa prevede… Dar cei de la Finanţe chiar nu ştiu acum ce să facă cu 9000 de bonuri fiscale ce ar trebui validate prin confruntarea memoriei ficale a fiecăreia dintre, probabil, tot cam atâtea case de marcat ce au eliberat în data de 7 februarie un bon în valoare de 6 lei. În altă ordine de idei, şi dacă se va face o verificare prin sondaj, mai mult de câteva sute de controale Fiscul nu va putea face într-o singură lună, ceea ce înseamnă că riscul de a fi prins, în cazul în care falsifici un bon, scade spre 10%.

Păi să mă iertaţi, dar dacă scade atât de mult riscul de a fi prins, şi dacă e banal să falsifici un bon fără corespondent într-o casă reală de marcat, apăi asta înseamnă că riscul de fraudă creşte invers proporţional cu riscul de a fi prins… Mă mai urmăriţi?

11167598_10200659102355890_2111623428_oÎncerc să vă spun că dacă e banal să falsifici 100 de bonuri, în valoare totală deci de 10 mii de lei, iar riscul de depistare a unuia este de, să zicem 10%, atunci riscul de depistare a tuturor este mai mic de 1% şi devine rentabil să fraudezi loteria chiar şi la câştiguri de 100 de lei per bon câştigător.

Cei de la Finanţe au probabil o decizie grea de luat, mai ales că, la această oră, nu este clar nici care a fost eficienţa acestei loterii. Să ne amintim faptul că 1) în primele două luni colectarea TVA-ului a crescut cu 19% dar, 2) firmele mici depun declaraţiile trimestrial (deci pe 25 aprilie pentru primele trei luni) şi exact de acolo ar fi trebuit să vină reducerea evaziunii fiscale şi, 3) singurul indicator, mai mult sau mai puţin relevant de eficienţa, este dublarea vânzărilor de role pentru case de marcat.

O mai luăm şi altfel… Presupunând că se va păstra doar creşterea de 20%, plusul la bugetul de stat pe primele trei luni va fi de 2,5 miliarde de lei, o sumă uriaşă, comparând-o cu amărâtul de milion pus la bătaie drept premiu la Loteria asta de Paşte. De fapt, din 2,5 miliarde, statul ar putea să premieze cu 100 de lei toată populaţia ţării noastre, şi tot i-ar mai rămâne 600 de mii de lei.

V-aţi prins unde bat, nu-i aşa? La ce naibii mai facem loterii? N-ar fi mai eficient să le daţi oamenilor care cer bon fiscal, şi numai lor, înapoi o parte din valoarea bonului?

Comentarii prin facebook

25 răspunsuri la 9000 de câştigători … cam mult! 100 de lei premiul … prea puţin!

  • N!ck
    Aprilie 22, 2015 la ora 11:36

    @Moise: „N-ar fi mai eficient să le daţi oamenilor care cer bon fiscal, şi numai lor, înapoi o parte din valoarea bonului?”

    Corect asa ar fi dar o astfel de solutie ar imparti cumparatorii in mai multe categorii dupa interesul pe care-l dau bonurilor cu valori mici.
    Iar in timp comerciantii vor fi in stare sa-i „citesca” pe cei care strang bonurile cu valori mici.
    Cu alte cuvinte scopul ca toti cumparatorii sa ceara bonuri va fi atins doar in parte.
    In concluzie daca cumparaturile le fac saptamanal din supermarket de 200~300 lei iar ocazional la magazinul din colt cumpar in medie de 20~30 lei prefer sa tin bonurile de la supermarket pentru ca bonurile de la magazinul din colt nu valoareaza mare lucru.

    De aceea propun schimbarea regulilor astfel incat fiecare bon sa merite a fi cerut.
    – premiul este de 3 milioane de lei
    – extragerile se desfasoara trimestrial in a patra duminica din urmatorul trimestru;
    – sa extrage luna (LL);
    – sa extrage ziua (ZZ);
    – se extrag cele 3 cifre care compun valoarea bonului;
    – se considera urmatoarele categorii de premii:
    (se considera S pt cifra sutelor, Z pt cifra zecilor si U pt cifra unitatilor)
    cat I – 30% din total premii pt bonuri care au valoarea S,ZU lei emise in data de ZZ a lunii LL;
    cat II – 30% din total premii pentru bonuri care au valoare cuprinsa intre SZ,U0 si SZ,U9 emise in data de ZZ a lunii LL;
    cat III – 40% din totalul premii pentru bonuri care au valoarea cuprinse intre SZU,00 si SZU,99 emise in data de ZZ a lunii LL;

    Răspunde
     
  • Nicolae
    Aprilie 21, 2015 la ora 20:11

    Draga Moise,
    „Succesul”, este, ceea cum era de asteptat, un bluf, pentru caci marea evaziune este la „varf”. Dar, trebuie privita si partea buna. adica statistica, de unde provin majoritatea bonurilor, si pentru ce, pentru caci aici este „spilul”. Eu unul optand pentru aprovizionarea saptamanala, un bon sub 30 de lei, imi este imposibil, iar un pachet de tigari (asta cand cumpar doar unul) este peste 13 lei, iar pentru un covrig, si daca imi dau bonul…, Dar interesant este de unde provin bonurile, care sunt magazinele.
    Iar prin 1998 am propus ministrului finantelor, de atunci sistemul de deducere a impozitelor, pe baza cheltuielilor facute de fiecare cetatean. Raspunsul a fost ca este greu de facut asa ceva, dar substratul este caci o astfel de deducere este cu dublu tais. Daca ai castigat 1000 de lei intr-un an, si ai cheltuit 1200, este clar caci daca in anul anterior nu ai economisit, nu ai declarat toate veniturile, iar daca ai obtinut venituri de 100.000 euro, si ai cheltuit 3.000.000 euro…, pai de unde!? Pai „cointeresarea” (pesches, ciubuc, mita) care a ajuns la 50%, este strigator la cer. Cat mai costa acum o pozitie pe lista candidatilor la parlamemnt?, ultima pozitie in 2008 era 500.000 euro, iar prima pozizitie 2.000.000 euro. Parca era mai bine in 1998, cand „cointeresarea” era de doar 10% fara acte, si 15% cu acte in regula, de la firme reale, si nu de la firme fantoma.

    Răspunde
     
  • Eneas
    Aprilie 21, 2015 la ora 19:48

    Am avut dreptate ca vor fi 10-12.000 de bonuri pana la final, poate chiar si peste?
    Nu va agitati, luna viitoare va merge mai bine, va fi o valoare mai serioasa la bon, si o data mai normala, si bonul isi va face efectul in continuare.

    Răspunde
     
  • Dan
    Aprilie 21, 2015 la ora 17:35

    Orice bon este valabil si fara stampila, atata timp cat are codul pe el.
    Si codul fiscal si codul de la finante, ala de jos de tot de pe bon.
    Bonul de la supermarket are stampila? NU.

    exemplu:
    Sunt firma de taxi cu 300 de masini si conform legii 3 soferi pe masina, asta inseamna 900 de stampile si eventuali 900 suspecti pentru frauda cu stampila firmei.
    Este o prostie stampila si un motiv a celor de la anaf sau finanate.
    Daca romanul nu cunoaste legea normal ca anaf da cu batul in el.
    Cand le ceri celor de anaf si garda fiscala, sa semneze in registrul de control, ala alb sa le vedeti reactia si scurtarea controlului.

    Răspunde
     
  • Dan
    Aprilie 21, 2015 la ora 17:28

    Dar cand te-ai gandit, tu MOISE, si desteptii de la anaf, sa faceti loteria cea mare, nu v-a trecut prin cap si frauda si faptul ca trebuie sa verificati bonul in casa de marcat.
    Dar dupa ce ati facut atat valva cu bonu, acuma va da-ti ranimiti, ca nu se pot face controale, ca nu se poate verifica fiecare casa de marcat, ca e prea mic premiu, ca sunt prea multi castigatori, etc
    Adica un mare fas, acum este inca un vis al romanilor spulberat.
    Idei puse in practica fara cap si gandire prealabila pe termen scurt, mediu si lung.
    Dar bugetarii cu loteria si-au incasat salariu cu toate ca este un fas.
    Eu buticarul vreau banii inapoi pe care ANAF ii cheltuie cu aceasta loterie(hotie) ordinara.

    Răspunde
     
  • george
    Aprilie 21, 2015 la ora 17:10

    Pai si daca ar mai pune un zero(10 milioane lei) si suma extrasa ar fi de 980 de lei cati castigatori ar fi?

    Răspunde
     
  • vladutz
    Aprilie 21, 2015 la ora 15:32

    Salut Moise,

    De data aceasta nu inteleg ce vrei sa spui cu articolul acesta.
    Pana la urma e bine sau nu e bine?!

    Ai zis datile trecute ca nici nu stim noi ce aur curat inseamna bonul fiscal si eu stiu bine ce zici.
    Dar acum? Zici si tu ca tot poporul „ia uite ba, pai loterie ne trebuia noua?! Sa dea banii la spitale domn’e si in pensii, nu pe loterii!”

    Cum sa spui ca 100 lei e putin?!? Pentru tine poate. Dar pentru cel ce are pensie 300 lei?!?
    Hai sa nu facem si noi ca politicienii astia si sa jucam in alt film.
    Faptul ca 9000 de oameni au castigat 100 lei ca au cerut bon fiscal aduce in PR impresionant pentru bonul fiscal.

    Eu zic tot inainte! 18 000 de oameni cu 50 lei castig!
    Sau 100 000 oameni cu 100 lei castig.
    Stim cu totii ca nu doar TVA-ul incasat este castigul, banii la alb se inmultesc in sistemul fiscal si aduc beneficii in lant.

    Merci

    Răspunde
     
    1. Radu
      Aprilie 21, 2015 la ora 15:47

      Dupa tine, e bine ca poporul este indemnat sa se bucure la niste firmituri?

      Răspunde
       
      1. vladutz
        Aprilie 26, 2015 la ora 17:40

        un premiu care inseamna 30% din veniturile lunare inseamna firimituri?

        Asa e cand te uiti la tine in portofel si zici ca eh, peanuts!
        Dar un alt portofel care vede 300-400 lei pe luna? crezi ca sunt putine in situatia asta in Romania?

        Răspunde
         
  • Radu
    Aprilie 21, 2015 la ora 15:07

    Cum era de asteptat, romanii au castigat de la stat (ANAF), la loteria bonruilor fiscale fix o bashina. Si inca nu au incasat-o… O sa li se lungeasca urechile pana cand se va intampla, daca nu cumva se vor trezi si cu o impunere la fondul de sanatate pe aceste sume.

    Simultan, li se pregateste o noua bashina – reducerea TVA la 9% pe apa rece pe care o folosesc pentru spalata sau la toaleta – influenta maxima lunara, la 5mc de apa de 3-4 lei. Nu mai vorbim de faptul ca va fi greu de pus in practica, la bloc, unde vine o singura factura pentru toti. Cine va sta sa calculeze cata apa e cu TVA 9% si cata cu 24%.

    Eu cred ca e timpul ca impostorul de Ponta sa isi dea demisia. Voi ce credeti? Moise ce parere ai?

    Răspunde
     
  • un turist
    Aprilie 21, 2015 la ora 13:42

    Bon fiscal cistig 100Lei nisip in ochii lumii. Se vede iarasi ideea de a cistiga mult in timp scurt fara investitii majore.
    -Pleaca copii de la scoala din cauza ca nu pot suporta cheltuieli de transport-rusine-.Unde ramine educatia promisa.Confiscati averi furate si investiti in educatie si invatamint ca vine ziua de miine si atunci?????????
    -Vrem moneda Europeana si crestere de economie cu 7%?!?! De atitea autostrazi pe hirtie s-au saturat si cei de la Renault si daca nu se construiesc si pleaca Dacia atunci???????fiind una din cele mai mari parti ale economiei Romane!!!Economia are nevoie de calificati si necalificati si tot mai multi pleaca mai ales calificati.Multi nu au pe primul plan situatia financiara ci cea politica care nu se vrea imbunatatita de loc. Adica lipseste speranta de mai bine. Pacat!!!!!!!!!

    Răspunde
     
  • Radu
    Aprilie 21, 2015 la ora 13:22

    Aceasta Loterie este o chestie absolut penibila.
    Daca va mai si dura o vesnicie (specific ANAF) pana vor fi achitate premiile sau daca se va colecta CASS (din burta) la ele cum se aude, esecul acestei loterii va fi garantat. A doua luna n-o sa mai vedeti ingramadeala la ANAF cu bonuri de 6 lei.

    Răspunde
     
  • dodo bibi
    Aprilie 21, 2015 la ora 12:00

    tinand cont ca au fost destui care,asa cum s-a declarat si public,au „cules”bonurile de prin cosurile de gunoi ale hipermarcheturilor,nu cred ca scopul este atins….si daca o sa creasca colectarea,statul nu o sa stie ce sa faca cu banii….un exemplu este ca de cand da DNA-ul in iei gata cu lucrarile,si contractele….va dau un exemplu aproape evident…zilele trecute au fost zilele BRASOVULUI.in afara paradei junilor liniste….cica vremea nefavorabila….de vreo zece ani in nici un an vremea n-a fost complet favorabila,si an de an au fost concerte „fara numar”….si gropile din asfaltul strazilor brasovene parca nu mai sunt „plombate”cu asa zel…sa se apropie timpul pentru sefu’mare si regele asfaltului iubitor de dakar?
    ar fii interesant D.nul Guran de analizat si aspectele astea…oare astia nu stiu sa cheltuiasca banul public fara partea lor de comision?

    Răspunde
     
  • ion
    Aprilie 20, 2015 la ora 23:05

    12 minute pe ceas despre farsa asta cu loteria fiscala… Pe bune? Sunt oare singurul caruia i se pare ca tragerea a fost putin „aranjata” astfel incat sa nu „iasa” un bon mai mare de 10 lei?

    Răspunde
     
  • 1qlee
    Aprilie 20, 2015 la ora 22:51

    Oare nu ar fi mai avantajos sa faciliteze mediului de afaceri un cod fiscal mai prielnic, ca sa poată sa-si plătească toate dările? Si sa nu mai fie tentanta evaziunea, si sa fie mai tentanta trecerea la „oficial”?
    Dar poate nu știți sau nu vreți sa o spuneți: Educația nu se face cu bățul….

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Aprilie 21, 2015 la ora 01:02

      E nu? Stati asa ca vin tare din urma generatii de copii din vest, cu parinti carora le-a fost interzis prin lege sa-i urecheze din cand in cand. Ii vad pe strada cum le comanda de mici parintilor… Mai vorbim atunci despre educatie.

      Răspunde
       
  • Radu
    Aprilie 20, 2015 la ora 22:31

    Foarte slaba emisiunea dle. Guran, fara suparare. Jumatate din ea ati vorbit de aberatia cu loteria bonurilor fiscale – subiect marunt care nu merita mai mult de 3 minute.

    Nicio referire la faptul ca Romania e praf, ca Victor Ponta freaca duda la Palatul Victoria, ca investitiile importante sunt blocate si ca ministrul de Finante a venit cu o propunere aberanta de reducerea TVA la apa rece (de parca romanii se hranesc cu vorbe si apa rece).

    Cum merge economia, asa arata si emisiunea.

    Răspunde
     
  • ion
    Aprilie 20, 2015 la ora 22:13

    de ce urmatoarea tombola e abia in iulie?nu cumva pentru a se aduna bonurile de pe 3 luni si valoarea cistigurilor sa fie cat mai mica incat sa descurajeze colectarea lor?

    Răspunde
     
    1. Jolinar
      Aprilie 21, 2015 la ora 09:50

      Extragerea din iulie va fi pentru luna anterioară !

      Răspunde
       
  • Radu
    Aprilie 20, 2015 la ora 22:09

    Moise, ai un talent de a vorbi mult despre lucuri banale, in emisune. Tragi de timp sau ce?

    Răspunde
     
  • Ioan
    Aprilie 20, 2015 la ora 21:23

    Sau nu pot verifica, sau au gasit o metoda buna de a face 9000 de controale 🙂 (Luati-o va rog totusi ca o gluma)

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 20, 2015 la ora 21:21

    „o sumă uriaşă…” _ Oficialii BNR spun ca ar trebui ca Romania sa aiba crestere economica de cel putin 5% pe urmatorii 7 ani. CN de Prognoza estimeaza ca la jumatatea perioadei (sfarsitul anului 2018) se va inregistra o crestere reala a PIB cu o rata de cel mult 3,5%. Eu sunt la randul meu sceptic cu privire la relansarea economiei si apropierea PIB real de cel potential, cu toate ca datele statistice pe ultimele 12 luni sunt de natura a justifica un optimism relativ. Cred ca vor exista in continuare rate de crestere sub 3%, in primul rand din cauza neaplicarii masurilor de stimulare economica despre care am vorbit. DNA si ANAF nu pot constitui prin actiunile descrise aici factori de crestere economica. Efectele acestor actiuni, reducerea coruptiei, insa, ar putea fi. Doar ca efectele sunt de scurta durata [si amploare], la fel ca absenta vanzatoarelor de facturi din Colentina, pentru 24 de ore. Dl. Moise sesizeaza, cred, in mod obiectiv insuficienta acestui tip de masuri. Ah, sa nu uit! De ce este necesara o rata de crestere a economiei de cel putin 5% ?! Pentru ca in cel mai devreme in anul 2022 Romania sa poata adera la moneda EURO.

    Răspunde
     
  • Șerban
    Aprilie 20, 2015 la ora 20:55

    Eu aș zice că au timp să verifice toate acele bonuri, mai ales că nu le verifică o singură „sucursală”, ci toate cele regionale. Deci avem timp… 🙂

    Răspunde
     
  • Ps
    Aprilie 20, 2015 la ora 20:30

    Domnule Guran nu cumva vă pripiți cu concluziile? Eu as mai aștepta două, trei tombole.

    Răspunde
     
  • Noi
    Aprilie 20, 2015 la ora 19:34

    Treaba romanească pe principiul/sistemul ajutoarelor sociale.

    Răspunde