BIZIDAY: Miercuri, 8 aprilie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 8 aprilie 2015

  • Marius
    Aprilie 15, 2015 la ora 01:23

    Ar fi doar o prezicare ( probabil că te-ai lămurit între timp, dar… ). Copos a scris despre Tăşnad şi nu Tuşnad. Nu că l-ar scuti precizarea de minunăţia de a citi si scrie atât de mult.

    Răspunde
     
  • adriantm
    Aprilie 11, 2015 la ora 17:18

    Foarte frumoasa ironia la adresa lui Copos. Imi place ca ai atacat relatia dintre bani si timpul de incarcerare.
    Genial.

    Răspunde
     
  • anca
    Aprilie 10, 2015 la ora 02:14

    Se stie ca pe unde trece FMI si iarba se usuca,deci si TVA nostru la mancare ar putea sa dispara,ma refer la TVA9%.
    Deci mai toti condamnatii analfabeti,din puscariile noastre ajung „ACADEMICIENI”,nimic nou sub soare,in Romanica este posibil orice.Dar Justitia ar trebui sa INTERZICA reducerea pedepsei(care si asa este o bataie de joc), pe motiv de „scris”carti!,care de fapt sunt PLAGIATE,la noi e sport national chiar la nivel de guvern ,minister etc.
    Evident ca WH da vina pe rusi(nu sunt o fana a lor),spun orice,fac orice numai razboi sa iasa.Chiar poate cineva sa creada minciunile BANKERILOR?,asta-i o facatura.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 9, 2015 la ora 19:35

    Doamna Bran este in sfarsit in situatia de a avea un pranz linistit si sanatos. Palatul Cotroceni a fost dotat cu o bucatarie performanta, astfel ca pentru consilierii d-lui iohannis nu va mai fi nevoie sa iasa in pauza de masa ca sa-si cumpere gogosi de la chioscul de langa Leu. Desigur, instalarea ei trebuie facuta in graba, pentru ca atunci cand revine cin vacanta dl. Presedinte, acesta sa nu fie deranjat de lucratori, asa cum l-au suparat cei care au uitat sa-i tina pardesiul, sau ziaristii care nu si-au inchis telefoanele in prezenta domniei sale.

    Răspunde
     
    1. Roxana I.
      Aprilie 14, 2015 la ora 16:27

      Foarte de acord cu ce spuneti dvs. Problema cantinei si locului de luat masa pt. angajati fiind rezolvata, daca se mai rezolva si problema ciucurilor si anumitor lucruri vetuste si prafuite care o deranjau pe d-na Bran, probabil aceasta va fi mult mai multumita si eficienta in activitate :)…
      Sa stiti (de fapt stiti) ca sunt foarte importante conditiile de munca pentru angajati si e de apreciat ca presedintele se ocupa de rezolvarea problemelor mai mari sau mai mici ”pas cu pas”, asa cum a spus, nu?

      Răspunde
       
  • xman
    Aprilie 9, 2015 la ora 18:35

    aiurea cu recuperarea prejudiciului din marea evaziune… cifrele alea-s basme, cat zicea ca au recuperat?! 10%?!

    Pacat, incepi sa fii din ce in ce mai departe de obiectivitate. Mult succes pe mai departe, eu unul o sa renunt in a te mai urmari…

    Răspunde
     
  • Crisoy
    Aprilie 9, 2015 la ora 18:31

    Scaderea veniturilor pe familie arata, inca o data, daca mai era necesar, ca „nu i s-a dat, i s-a luat si nu era carutza ci era bicicleta”…

    Mai concret, statistica guvernamentala contrafacuta care ni se tot serveste si in care curge lapte si miere, nu numai ca e falsa, dar e ridicola. Tot romanul stie ca a dat mai mult, in 2014, si pe transport si pe benzina si pe servicii si pe mancare si pe intretinere si, si, si… exemplele pot continua. Fiecare in casa lui stie ca a cotizat in plus pentru aceeasi subzistenta sau pentru mai putin. Deci practic s-a trait mai prost chiar daca veniturile nete au crescut, statistic, in medie, cu 10 lei sau mai stiu eu cu cat.

    Cosul bunurilor de consum, pe care se calculeaza inflatia, in Romania, normal, nu reflecta corect nivelul de trai… adica nivelul de trai si calitatea vietii au luat-o la vale mai abrupt decat statistica oficiala.

    Reducerea TVA e binevenita cu conditia sa se reflecte in preturile de la raft. Optimismul cu „deflatia” e pueril. Mai mult ca sigur, vor exista si produse care nu se vor reduce proportional cu reducerea TVA si pentru care cineva va dori „sa se scoata”. Ele vor umfla inflatia si, in final, va iesi tot de 2-3%… O sa aiba grija preturile la combustibili sa recupereze ce au pierdut in ultima jumatate de an.

    Răspunde
     
  • Crisoy
    Aprilie 9, 2015 la ora 15:37

    Cresterea TVA-ului la mancare a fost o masura ABUZIVA si ABERANTA inca de cand a fost adoptata. Atentand la siguranta almentara a unui popor cu venituri africane, precum Romania, nu poti sa ai vise de dezvoltare si crestere economica. Ceea ce se petrece acum e mai degraba o corectie necesara decat o masura economica propriuzisa.

    Impozitarea aberanta a fost si continua sa ramana o problema in Romania, cea mai amarata tara a UE.

    Răspunde
     
  • George
    Aprilie 9, 2015 la ora 10:20

    Citeam dimineata uluit cum un bloger important spune ca „Scaderea TVA la alimente este o aberatie care nu se mai intalneste nicaieri” WHAT????? WTF ?????
    Cred ca este de datoria unei emisiuni serioase ca a lui Moise sa sustina ideea scaderii TVA la alimente si promovarii beneficiilor pe care le aduce (locuri de munca etc), indiferent daca este promovata de Ponta sau altcineva. Moise, continua cu promovarea acestei idei, o faci foarte bine. Opozitia crancena care se face la o idee buna este pur si simplu ingrijoratoare si trebuie cumva contracarata. Eu sunt si pentru scaderea nivelului general al TVA, o masura care va ajuta economia in ansamblul ei. Am ascultat emisiunea lui Moise de la radio in care o gramada de cetateni mai putin informati sustineau ca daca se reduce TVA atunci nu vor fi bani de investitii (deci ar trebui ales chipurile intre scaderea TVA si investitii). Eu sunt pentru scaderea TVA TOCMAI PENTRU CA PE TERMEN MEDIU / LUNG SA AVEM BANI SA FACEM INVESTITII CU ADEVARAT IMPORTANTE IN INFRASTRUCTURA ETC. TVA mai mic = cresterere economica = bani de investitii.

    Răspunde
     
  • Dan M
    Aprilie 9, 2015 la ora 10:15

    In Letonia tara de origine…

    Răspunde
     
  • Dan M
    Aprilie 9, 2015 la ora 10:07

    …a dl-lui Valdis Dombrovskis TVA este de 21%, TVA redus este de 12% respectiv ZERO % ! ( wikipedia)

    Cand Letonia va creste TVA -ul la toate produsele si serviciile la 24% mai vorbim…

    Pe de alta parte UE, prin vocea dl-lui Vladis isi doreste ca Romania sa ramana un fel de China a Europei, cu forta de munca ieftina si riscuri cat mai mici. Din acest motiv tot bat tobele UE,CE, FMI, … sa reducem taxarea muncii, pt ca investitorii straini sa aiba costuri cat mai mici. Cum va explicati altfel fenomenul de relocare a multor servicii financiare dar si de productie din tari dezvoltate in RO ? De ce sa dai un salar de 2.000 – 3,000 euro in Germania, Franta sau UK cand poti plati un roman cu 500 ???

    Il felicit pe Ponta pentru reducerea TVA si sunt convins ca in paralele cu eforturile ANAF de combatere a evaziunii fiscale si a DNA de reducere a coruptiei in 2016 nivelul de trai va fi mai bun decat acum.

    Dl Ponta a pierdut alegerile prezidentiale pentru ca lumea a votat contra lui si s-a relaxat, dar acum are sansa sa castige parlamentarele din 2016 !

    Răspunde