(P) Economiseşti sau investeşti?

Publicat la data de de Moise

(Tradeville)

Cursuri Biziday

Pe cât de greu e să pui bani deoparte, pe atât de uşor este să îi faci uitaţi într-un cont de economisire. Decizia de a alege sau de a schimba banca este luată în mai puţin de o oră, iar constituirea depozitului reprezintă o muncă de câteva click-uri. Pare destul de simplu, efort minim, însă şi randamentele sunt pe măsura efortului.

Dacă ţinta ta este obţinerea unui randament mai mare, va trebui să dedici timp şi să fii dispus să îţi asumi şi riscul de a pierde bani. Ai nevoie de timp pentru a-ţi obţine informaţia necesară şi să fii disponibil să te ocupi şi de o parte administrativă.

Dar, haideţi să le luăm pe rând…

Partea birocratică a procesului de investiţie la bursă este uşor de îndeplinit. Contractul de intermediere se semnează repede, iar operaţiunile efective de cumpărare-vânzare se pot efectua online. Deci, la fel de simplu ca şi la constituirea unui depozit prin internet banking.

Resursa de timp este însă mai importantă în cazul investiţiilor. Va trebui să te dedici pentru a lua decizii corecte, dar şi pentru a monitoriza evoluţia acţiunilor cumpărate. Era internetului te ajută, cu atât mai mult dacă lucrezi cu o societate de brokeraj, care îţi pune la dispoziţie aplicaţii de tranzacţionare chiar şi pentru telefonul mobil.

Mai rămâne decizia, care, în final e a ta, căci şi banii sunt tot ai tăi. Cum faci rost de informaţia necesară în luarea deciziei? Răspunsul este mai simplu decât pare la prima vedere. Informaţia utilă în mediul bursier se găseşte, în primul rând, în activitatea ta curentă, care ţi-a generat disponibilul pentru investiţie. Ești medic? Sigur ai în mintea ta un clasament al companiilor producătoare de medicamente şi furnizori de servicii medicale. Dacă le recomanzi produsele, ştii şi dacă ar merita să le cumperi acţiunile! Ești responsabil de resurse umane? Atunci ştii şi care sunt sectoarele de activitate care angajează mai mult, ştii şi cine sunt aceia care disponibilizează. Ești inginer? Atunci ştii cine face treabă excelentă şi cine nu. Lucrezi în multinaţională şi zona ta de expertiză este compusă doar din multinaţionale? În era internetului nu există nicio diferenţă din punct de vedere al procesului administrativ de a cumpăra o acţiune listată la New York sau una de la Bucureşti.

Iar vestea cu adevărat excelentă vine la final. Spre deosebire de antreprenoriat sau de investiţiile în imobiliare, în tranzacţii bursiere îţi este mult mai ușor să reduci riscul de a pierde bani. Spre deosebire de cele două domenii mai sus menţionate, în bursă poţi să te diversifici, să nu rişti totul pe o singură variantă pentru că, dacă decizia iniţială este greşită, la bursă poţi recupera mult mai mult din investiţia iniţială. În plus, ai la îndemână şi variante cu risc aproape minim, precum obligaţiuni sau investiţia în monopoluri de stat. Nu mai vorbim despre consumul comparativ de timp: timpul necesar efectuării unei tranzacţii este mult mai mic.

Pentru orice detalii referitoare la construirea unui portofoliu, te invităm să urmăreşti calendarul cursurilor Tradeville, unde vei afla răspunsuri clare despre tipologia ta de investitor, despre cum să îţi alegi o acţiune, cum să profiţi de oportunităţile curente din piaţă şi cum să îţi obţii informaţiile de care ai nevoie în procesul investiţional.

Dacă reprezinţi o companie şi vrei să venim să susţinem cursuri la sediul tău, ne poţi trimite un e-mail pe parteneriate@tradeville.eu.

În toate cazurile poţi folosi codul promoţional #BIZIDAY pentru înscrierea gratuită la seminarii şi webinarii Tradeville!

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la (P) Economiseşti sau investeşti?

  • Vera
    Aprilie 20, 2015 la ora 13:45

    Am o intrbeare:
    Am citit si am auzit si la TV, in cadrul mai multor emisiuni economice, despre legea (proiectul de lege) „Business angels”. Am o firma nou infiintata, merge binisor, dar as avea nevoie de o investitie. Am si gasit persoana care ar fi dispusa sa investeasca. Am fost la Registrul Comertului si cei de acolo nu stiu nimic despre aceasta lege. Ma puteti ajuta cu niste indicatii (concrete) cui sa ma adresez si cum sa fac? Am inteles ca exista deja cateva firme care au reusit sa beneficieze de o investitie de genul „business angels”
    Multumesc anticipat pentru eventualul ajutor

    Răspunde
     
    1. Stan Lucian
      Aprilie 20, 2015 la ora 15:21

      Momentan, Business Angels este doar un proiect.

      Răspunde
       
  • ioan
    Martie 27, 2015 la ora 12:42

    Cine isi permite sa investeasca pe piata bursiera romaneaseca…probabil <5% din populatie.
    Aici in RO, daca stam si cugetam in liniste si ne imaginam piramida lui Maslov, suntem la picioarele piramidei, unde safisfacere nevoilor primare : hrana, imbracaminte, acoperis de-asupra capului sunt primordiale. Abia ulterior cand aceste sunt satisfacute si nu isi mai face populatia griji pt ziua de maine, se gandeste la nevoi superioare gen educatie, cultura etc.
    Cand vrei sa investesti pe termen lung, tre sa ai ceva bani pusi de-o parte cu care poti intra pe bursa, cu o strategie simpla, bazata pe nivelul de risc al fiecaruia si sa tii de strategie cu dintii, nelasandu-te influentat de spiritul de turma. Emotiile joaca un rol foarte important si aici trebuie un cap rece. Individul tinde oricum sa-si supraevaloauze capabilitatile : Raspunde sincer daca ai 5000€ si esti pregatit sa intri pe bursa, cata pierdere accepti – 5%, 10%, 25%. Esti pregatit sa mergi o perioada mai lunga pe pierdere pana recuperezi pierderea si mai faci si un castig ? sau iti vinzi pachetul de actiuni/fond in pierdere si iti bagi picioarele in ea bursa si iti pierzi increderea in ea.
    Este adevarat in momentul de fata cu dobanzi atat de reduse la conturile de economii, nu poti trece pa langa actiuni daca vrei sa iti cresti cat de cat averea….insa tine minte si urmaotarele chestii : orice miscare de cumparare/vanzare produce costuri pe care le incaseaza brokerul/banca/statul….asa ca daca tot investesti baga bani intr-un ETF cu o acoperire mondiala, cu costuri scazute si lasa-l sa faca pui. Inchde TV-ul nu citi presa financiara si verifica cam intervale regulate de timp cum evolueaza. Daca creste, rebalanseaza-l la sf de an sau bagad in nou bani economisiti in el/ele.
    Asa poti dormi linistit.

    Răspunde
     
    1. ionut
      Martie 30, 2015 la ora 16:47

      scuze ioan da ce inseamna ETF? pt ca eu nu stiu

      Răspunde
       
      1. ioan
        Martie 31, 2015 la ora 14:31

        ETF = Exchange Traded Fund, la urma urmei este und fond de investitii care replica 1:1 evolutia unui indice bursier gen DAX, BET, NASDAQ, S&P etc. In decursul timpului emitentii au introdus tot felul de etf-uri care replica fie regiuni (America de Nord, Europa, Asia ex japonia, tari emergente) sau branse specifice: utilitati, biochimie, technologie etc. Sky is the limit in emiterea de ETF-uri. Avantajul este in COSTUL SCAZUT al acestora si se tranzactioneaza pe bursa ca si actiuni normale ale oricarei societati listate.
        Un alt avantaj este managementul PASIV al acestor fonduri, adica urca indicele german DAX urca si ETF-ul, scade indicele, scade si ETF-ul. S-a demomstrat in numeroase studii ca fondurile cu management activ nu reusesc sa bata piata/indicele ani la randul. Asta are mai mult de-a face cu noroc chior decat cu cunostinte in materie. Faptul ca un manager de protofoliu este activ si in decursul anului face tranzactii de vanzare/cumparare in speranta de a fi mai mult decat piata, provoaca pe de alta parte costuri care mananca la urma urmei ultima farama de castig.

        Răspunde
         
  • Mihai
    Martie 27, 2015 la ora 01:48

    Citeam articolul aparut acum cateva zile in care ii lauda pe cei de la AEGON, cum ca ar fi „acacaparat” piata, rezultate „bune”,bla,bla, bla. Cu tot respectul pentru dl.Moise Guran, tot ce scrie acolo e publicitate(P). Se omite un lucru, sediul central nu se afla in Cluj ci in comuna Floresti(pana la Cluj mai e cale lunga).
    O colega a renuntat dupa 5 ani la contractul pe care il avea ,neseriosi pana la culme, a recuperat mai putin de 30% din bani.

    Răspunde
     
  • Alt Andrei
    Martie 26, 2015 la ora 21:36

    Moise, am vrut si eu sa cumpar actiuni la listarea Romgaz pt a le vinde imediat dupa, deci speculatie dar mi s-a parut complicat sa merg la BCR si sa fac contract cu ei cu o mie de conditii. De ce nu putem cumpara direct de pe bursa, de ce e nevoie sa ai un contract de brokeraj si sa faca altu tranzactii in locul tau daca tot tu esti ala care decide si risca?

    Astept raspunsul tau si daca poti da detalii despre cum poti gestiona un portofoliu de la distanta pe BVB sau alte burse daca nu esti rezident in Romania cum nu sunt eu, taxe cui platesti? Tarii unde ai banii in bursa sau in tara de rezidenta. Dupa cate stiu eu, a doua variante.

    Răspunde
     
    1. daniel
      Martie 27, 2015 la ora 13:52

      Iti raspund eu, in calitate de investitor la BVB.
      Ai nevoie de un contract cu un SSIF care sa intermedieze cumpararea/vanzarea de actiuni pentru ca ei participa direct in piata. E ca si la piata agroalimentara: locurile vanzatorilor sint date, daca vrei sa vinzi marfa vii la cei care au deja o taraba.
      Poti cumpara/vinde direct din piata prin intermediul platformei de tranzactionare online pusa la dispozitia ta, in baza contractului, de catre SSIF. In cazul acesta tu esti cel care pui ordine in piata nu un broker.
      Despre impozitare daca nu esti rezident nu stiu sa-ti raspund.
      SUCCES!

      Răspunde
       
  • Stoenovici
    Martie 26, 2015 la ora 19:25

    Cred ca trebuie sa corelam acest articol cu cel din ZF in care se anunta ca brokerii au pierdut bani si au fost diminuati ca numar intr-o piata mult prea mica pentru citi erau, de la 1511 la 744. Si atunci pun intrebarea daca nu cumva este publicitate mascata, Moise ? investitia pe bursa este mult mai complicata si mai riscanta decit este prezentata in orice curs Tradeville. In orice caz avem nevoie de oameni care sa si piarda la BVB, promoveaza-i !!

    Răspunde
     
    1. Andrei
      Martie 26, 2015 la ora 21:24

      Nu e reclama mascata, domnule Stoenovici; e reclama cu acte in regula. Toate articolele de pe acest blog care sunt sponsorizate au un (P) in fata.

      Răspunde