BIZIDAY: Luni, 16 martie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 16 martie 2015

  • Dorel.
    Martie 18, 2015 la ora 00:19

    In ceae ce priveste singurul ministru de finante de luat in serios, Dnul. Tanasescu nu de mult mai exact saptamanile trecute cand se facea lumina in cazul comisionului platit in cazul licentelor Microsoft cativa reporteri au incercat sa dea de Dnul. Tanasescu care fusese ministru de finante in perioada respectiva si nu au resusit nicicum sa dea de el adica s-a dat la fund ori cand cineva e curat are tot interesul sa raspunda la tel. si sa se apere.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Martie 17, 2015 la ora 23:06

    In ceea ce priveste majorarea chiriilor la apartamente si spatii de inchiriat eu unul zic ca aceasta are la baza odata faptul ca am iesit din iarna iar chiriasul nu mai trebuie sa plateasca caldura asa ca majorandui-se chiria el va plati aceeasi suma iar apoi scaderea dobanziilor a dus la cresterea pretului activelor inclusiv apartamente si cladiri de birouri (orice economist stie ca finantare mai ieftina inseamna si preturi mai mari la active) si al treilea factor este optimismul de inceput de an. Eu unul sunt mai circumspect si as vrea sa vad m-ai intâi rezultatele economice la 6 luni si apoi sa ma astept ca 2014 sa fie un an mai bun decat 2015.
    Nu e prima data cand cifrele avansate in ce priveste cresterea economica de la inceput de an nu s-au confirmat la sfarsit de an cand au fost substantial mai mici.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Martie 17, 2015 la ora 22:13

    Referitor la ex-ministrul de finante Darius Valcov si ex-presedintele Traian Basescu am asa o banuiala ca nu toti banii incasati de Darius Valcov sau dus in buzunarul lui Valcov ci o parte au mers in buzunarul PDL-ului si au finantat campaniile electorale inclusiv pe cea a ex-presedintelui Traian Basescu la fel cum s-a intamplat si cu primarul Vanghelie care a finantat campania electorala a ex-candidatului la presedintie Mircea Geoana si nu cred ca a finantat-o din banii lui proveniti din salar.
    Ideea este ca daca nu aveau acoperirea sefului lor de partid toti acestia si altii ca ei nu cred ca se avantau asa la spagi dar acum e bine ca sa faca curatenie ca era si cazul dupa 25 de ani ca altfel sa alegea praful de tara asta si ne trezeama ca in Romania nu mai ramaneau decat spagarii neputinciosi, chiulangii si pensionarii ca ei saracii unde sa mai plece la varsta lor.

    Răspunde
     
  • Goldmund
    Martie 17, 2015 la ora 20:13

    In primul rand, frigiderele americane sunt aprox. dublu de mari precum frigiderele „europene”. Si eu un frigider „dublu”, cu doua usi si inteleg ca e o prostie sa deschizi mereu usile ca sa poti vedea daca iti lipseste ceva din inauntru, iar liste de cumparaturi ne facem in fiecare saptamana.
    Domnule Guran,
    nu e chiar aiurea inventia cu frigiderul inteligent, cum nici „caruta cu motor „nu a fost o inventie de prisos – s-a aratat dupa aceea…

    PS
    Si cum era cu singurul ministru de finante de luat in serios…?!? Al domnului premier puscarias A. Nastase care inventase din nou spaga?

    Răspunde
     
  • Ana Grigoras
    Martie 17, 2015 la ora 13:19

    Referitor la ghișeul.ro

    Folosesc aceasta modalitate comoda de plata de mai multi ani. Toate bune pana nu apare o înregistrare de plata aiurea – în cazul meu, o executare silita pentru nu se știe ce. Drumuri la Taxe și Impozite Locale S2, emailuri nebăgate în seama… Cei de la Taxe Impozite își fac treaba de mântuială și ne dau bătăi de cap. Sau o fac intenționat? Oricum e rău – cineva trebuie sa dea socoteala și sa se termine odată cu toate aberațiile. Suntem sătuli de hoție și incompetenta!
    Aspecte/situații de acest gen trebuie semnalate, discutate, poate cineva aude – dacă se vrea normalitate.
    Succes, domnule Guran!
    O zi buna.

    Ana Grigoras

    Răspunde
     
    1. Dana
      Martie 17, 2015 la ora 17:27

      ref ghiseul.ro
      Buna ziua,
      incerc si eu sa platesc on-line impozitul pt a scuti drumul pana la Institutie…
      Accesez plata fara autentificare si aflu ca „Institutia a blocat momentan platile fara autentificare. Va rugam reveniti. Va multumim pentru intelegere.”
      Zic „hai sa-mi pun parola” si accesez plata cu autentificare, insa aflu ca pt credentiale (alocare user si parola) tb sa tiparesc o cerere pe care sa o completez si sa o depun personal la sediul Institutiei! Adica timp pe net si imprimanta+coala pt tiparire si completare, deplasare oricum la un sediu de taxe si impozite pt obtinere drept accesare sistem (oare pe loc sau in cat timp?) si intoarcere pe net pt incercare si speranta plata cu cardul…
      Adica drum oricum pana la cozi, nu, nemaivorbind de timp si nervi?

      Răspunde
       
      1. MariuS
        Martie 18, 2015 la ora 04:53

        Aveti dreptate doamna Dana. Asa am patit si eu, dar am zis sa fac toate demersurile anul asta si macar de la anul sa fiu civilizat, insa nu am reusit. In orasul meu, cererea nu se depune la orice ghiseu unde se plateste, asa ca in momentul in care am ajuns la rand si am aflat ca trebuie sa ma duc cu cererea in celalalt capat al orasului, am platit pe loc (cu cardul, bine ca s-a putut acar asa) si a ramas sa ma duc cu cererea, in cursul anului, la ghiseul specializat in primire de astfel de cereri si sa mai aflu ce alte surprize ma mai asteapta.

        Răspunde
         
  • xman
    Martie 17, 2015 la ora 12:43

    1.Nu e deloc normal sa fii demis doar pentru simplu fapt ca cineva te denunta… E ca si cum eu ma duc acum la politie si spun ca ti-am dat mita, iar tu trebuie sa-ti dai demisia din TVR?!

    Telejustitia asta ne face foarte mult rau! Inteleg catusele cand esti prins in flagrant, ori cand refuzi sa te prezinti, dar in nici un caz nu e normal ce se intampla acum…

    Important e ca acest cod sa ajunga in parlament si sa fie supus dezbaterii. Pana cand Valcov nu este declarat vinovat de judecator, omul e cat se poate de nevinovat.

    2. Problema mare, la importuri, e ca vin foarte multe la negru, domnul Musca a prezentat cat se poate de clar fenomenul, saptamana asta, intr-un reportaj de la Viata Satului.

    Răspunde
     
    1. Gheorghe
      Martie 17, 2015 la ora 15:14

      Xman… In primul rand eu am inteles ca ministrul si-a depus demisia (el insusi). Tot in primul rand, poti fii linistit caci un simplu denunt nu are nici un efect politic si cu atat mai putin d.p.d.v. juridic daca nu este sustinut de alte elemente de proba. Vorbind despre justitie, este absurd sa le porti tu grija infractorilor in era libertatilor si drepturilor personale practic absolute in care, justitia, chiar functionala nu va putea putea dovedi niciodata nici macar 10 procente dintre actele infractionale din sfera de competenta, in special la nivel de mare coruptie unde se uzeaza de armate de avocati si de toate caile si mijloacele de aparare si contestare a deciziilor magistratilor.

      Răspunde
       
  • Lae
    Martie 17, 2015 la ora 01:39

    Pentru ministrul de finante ma gandeam, la un momentdat, la Bogdan Dragoi, care a mai fost ministru si consilier prezidential. Sincer, m-a impresionat cu subscriptia de obligatiuni la Londra. Care-i faza cu el, in ce ape se scalda?

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 16, 2015 la ora 23:30

    In contextul prezentat, cresterea economica prognozata este improbabila. Nu este suficient sa fie retinuti cativa politicieni. (De abia dupa condamnarea definitiva putem vorbi despre oarece curatenie.) Trebuie, asa cum am spus in repetate randuri, sa se ajunga la cei care se afla in spatele lor. Serviciile NU sunt straine de kleptocratie, iar nimeni nu are curaj sa le atinga. Abia odata cu inlaturarea kleptocratiei, reforma fiscala, respectarea cadrului legislativ si cresterea nivelului de incredere al investitorilor putem anticipa o crestere economica sustinuta.

    Răspunde