Pff… Metrorex nu crede că România e condusă de idioți

Publicat la data de de Moise

Am primit un mail plin de spume de la conducerea Metrorex, ofensată, se pare, de faptul că eu consider că țara noastră este condusă de idioți. Îl public integral, doar pentru că eu cred în bune practici jurnalistice, iar apoi fac și niște precizări. Zice așa:

Stimate domnule Moise Guran,

Referitor la afirmaţiile cu caracter tendenţios din articolul dvs. publicat pe biziday.ro, vă comunicăm următoarele:

Toate afirmaţiile sunt false şi nu aţi putut dovedi şi susţine niciuna dintre ele. Afirmaţiile denotă o necunoaştere sau, cel puţin, lipsa de documentare cu privire la legislaţia în vigoare din domeniul achiziţiilor publice. Conţinutul şi caracterul superficial al subiectului privind achiziţia trenurilor de metrou, precum şi afirmaţiile jignitoare cu conţinut calomnios, ne determină să considerăm că suntem îndreptăţiţi să vă solicităm scuze publice, iar, în caz contrar, să vă acţionăm în judecată.

Vă asigurăm că, atât în legătură cu subiectul privind achiziţia trenurilor, cât şi cu alte subiecte ce privesc activitatea Metrorex şi a managamentului acesteia, oricând vă putem pune la dispoziţie informaţii publice, astfel încât emsiuni de acest gen să aibă un caracter profesionist şi util scopului de informare corectă a publicului.

 Aurel RADU, director general Metrorex

Și acum răspunsul meu:

Stimate domnule director general, Aurel Radu,

Articolul respectiv este unul de opinie, informațiile referitoare la licitații fiind preluate (de aia punem linkuri) de pe hotnews.ro. Opinia exprimată de mine, în legătură cu evenimentele relatate, este că țara noastră este condusă de idioți. Cu riscul de a vă ofensa, trebuie să vă mărturisesc că vă supraestimați – nu la dvs se referea articolul, ci la idioții care ajung miniștri și nu știu de ce au ajuns acolo. Acest lucru reiese clar din conținutul articolului. Ba, chiar, încă din titlu, vă puteți da seama că nu contest regulile europene și nu îndemn la trucarea licitațiilor publice pentru a ieși câștigătoare firmele care dau de lucru în România. Cred, însă, că licitații de achiziții de asemenea anvergură ar trebui corelate cu pregătirea din timp a firmelor care lucrează în România, astfel încât acestea să aibă totuși o șansă. Lucrurile stau exact pe dos și în zilele următoare vom reveni cu ciudățenii din caietele de sarcini (nu numai de la Metrorex) din care doar bun simț îți trebuie ca să dovedești că au fost făcute special pentru a descalifica firmele românești.

Nu mă aștept să înțelegeți de ce este important ca acești bani plătiți în final de români să contribuie la dezvoltarea României, căci sunteți un director de companie, iar nu un ministru, deși astfel de lucruri cred că le pricep toți românii. Dar, de acord, nu este în sfera competențelor dvs.

Dacă vă veți simți totuși în continuare în solidar ofensat de termenul idiot pe care l-am folosit cu trimitere directă și explicită la miniștrii economiei și transporturilor, o voi lua ca pe o provocare profesională să demonstrez și în fața instanței acest lucru (adică idioțenia lor, în caz că nu s-a înțeles). Moise Guran

PS N-am mai avut niciodată un proces, dar sunt încrezător în șansa începătorului.

PPS În cazul în care nu ați înțeles semnificația pozei cu metroul care zboară, ea sugerează plecarea unor sute de milioane de euro din România.

PPPS Publicarea acestui drept la replică NU echivalează cu scuze publice. Consider că nu am de ce să le cer, ba, sincer să vă spun, mă abțin cu greu să nu mai zic și altele. 

Categoria: Diverse
Etichete: , ,

Comentarii prin facebook

76 răspunsuri la Pff… Metrorex nu crede că România e condusă de idioți

  • Geo
    Decembrie 15, 2015 la ora 20:06

    Dle Guran, recunosc ca nu sant un fan al dvs si cel mai probabil nu voi fi insa acest articol a picat fix la inima mea…..cand veti face si un articol despre cele 4 tronsoane de cale ferata ( de la ARAD la Simeria ) scoase la licitatie in Iulie 2015 si la care nici pana in prezent nu s-a hotarat cum sa se imparta „felia”. O monitorizare atenta din partea dvs cred ca va va conduce exact pe firul incompetentei care troneaza in Ministerul Transporurilor dar si in CN”CFR” SA! Deoarece nu reusesc „sa cada la pace” pe impartirea sferei de influenta se hotaraste cel mai probabil anularea prezentelor oferte si reluarea procedurii, asta dupa ce procedura de achizitie publica a mai fost anulata odata!! Cred ca ar fi interesant de investigat acest aspect.

    Răspunde
     
  • robert
    Martie 16, 2015 la ora 22:39

    poate il intreaba cineva, pe domnul director Aurel Radu, cum este cu imprimantele de 5000 de lei bucata si calculatoarele de 8000 de lei bucata, care se cam amesteca cu dosarul microsoft. dar probabil ca astea sunt nimicuri pentru domniile lor. ca sa nu mai vorbim de modernizarile care s-au facut la instalatiile metrou si cum s-au facut, si muuuulte altele.
    si dupa ce am citit „articolul ofensator” chiar mi-am intarit un lucru pe care il stiam deja «« suntem condusi de niste idioti »»

    Răspunde
     
  • cristi
    Martie 16, 2015 la ora 19:50

    Din pacate se contrazic singuri.
    Incercati http://www.metrorex.ro si vi se va returna:
    404 – page not found
    Adica metrorex nu prea exista pe net.
    Cred ca asta spune tot

    Răspunde
     
  • sorin
    Martie 15, 2015 la ora 22:38

    Baiatul asta aurel radu e ala care pe site ul metrorex publica doar sesisarile in care ii este glorificata activitateatea. Nu domnule Radu. Scuzele ar trebui sa vina din partea dvs pt nesimtire tupue si incompetenta.

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Martie 15, 2015 la ora 22:26

    Nu conteaza ca presedintele Metrorex nu crede in idioti, important e ca noi credem.
    E ca si cu Mos Craciun, important e ce crezi tu nu ce cred altii :))
    Pana atunci poate presedintele companiei ( ii tot uit numele ) isi ia o rigla cand merge in statia de metrou si masoara mai bine distantele sa fie sigur ca incap vagoanele.

    Răspunde
     
    1. Rigla
      Martie 16, 2015 la ora 11:27

      Nu iau partea nimanui (n-am nici o legatura cu Metrorex, ba chiar sunt calator absolut ocazional), insa vad ca ne-am tabloitizat cu totii si orice se face prin tara, e foarte prost.

      Un set de cerinte nu se face neaparat cu ruleta in mana. Exista proiecte, se iau in considerare niste tolerante. Poate la definirea ceintelor unele zone speciale trebuiau intr-adevar masurate. Insa mai important poate era ca orice lucrare efectuata sa duca si la o actualizare a proiectelor. De ex, daca s-a schimbat pardoseala, nu e suficient sa vezi ca e bine pusa si nu e sparta, ci si ce modificari au fost cauzate (gen centimetri in inaltime si iesire in afara peronului).

      Hai sa invatam din greseli insa nici sa nu mai sarim in sus strigand ca totul e prost si gresit.

      La subiect: da, Moise are partial dreptate. Economia ne invata ca asa pierdem bani din tara. Insa tot ea ne invata ca pe piata libera, supravietuieste cel mai competitiv; daca un producator european face treaba mai buna si mai ieftina, ia contractul. (Am ceva rezerve ca „pica piesele din CAF-uri”; poate a fost un caz-doua cu ceva probleme de calitate, se poate analiza obiectiv problema si implementa un mai bun plan de control. Suntem noi idioti ca nu am profitat de perioada de pre-aderare sa ne putem pregati corespunzator industia/agricultura/… Acum suportam efectele.

      Răspunde
       
  • Cris
    Martie 15, 2015 la ora 21:05

    Desi Darius Valcov a ajuns acolo unde ii este locul – adica dupa gratii – Noul Cod Fiscal rezista… e aparat chiar de marele carmaci Victor Viorel Ponta cu pieptul dezgolit.

    Desi e clar pentru toata lumea ca avem de-a face cu o tzeapa fiscala de proportii pentru iobagii de rand, micile firme si PFA-uri… Ponta se incapataneaza sa ramana, alaturi de Basescu, Boc si alti destoinici la lada de gunoi a istoriei, ca lideri sinistri care au pus tara pe chituci.

    Succesuri!

    Răspunde
     
  • Rom
    Martie 15, 2015 la ora 19:21

    Pentru ca vorbim de acelasi furnizor preferat si de romani si de indieni pentru vagoanele de metrou: Bombardier, companie canadiana cu sediul in Germania. Vorbeam de ce anume fac 70 % dintre marile companii canadiene – cu paradisele fiscale prejudiciaza cu 15 % bugetul Canadei. Si intru pe balanta 2014 a lui Bombardier: de la inceputul anului si pina la sfirsit a avut o crestere a vinzarilor de 137%, a profitului de numai 109%. Am vrut sa vad de ce asta si cheltuielile (au crescut exact in … ultimul sfert cu exact 1,354 milioane care se apropie (si explica) venitul negativ. Asa ca astazi se plinge de un profit negativ de -6.20%, saracul. „On Thursday, Bombardier also announced that it will be asking capital markets to raise up to US$1.5 billion in debt and US$600 million in equity”- cersetorie la nivel inalt sau si … contribuabilii sunt partasi la paradisul fiscal de la anul viitor pe vremea asta? Numiti-o spalare de bani sau evaziune fiscala, eu o consider sistem stricat, pe verticala si pe orizontala: totul se stie si nimeni nu zice nici „pis”. Ma rog, citiva jurnalisti amariti.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Martie 15, 2015 la ora 19:19

    Domnule Guran,va rog frumos sa cititi ce am sa va spun. Avem primari corupti, avem presedinti de consilii judetene corupti,deputati si senatori corupti si ne vaitam toti de clasa politica actuala.Eu cred ca singura solutie este un nou „punct 8” ca cel de la Timisoara in care se cerea ca la urmatoarele alegeri(cele din 90) sa nu participe niciun activist de partid sau securist. Un nou „punct 8” propus de presedinte prin referendum prin care sa se ceara ca la urmatoarele alegeri din 2016 sa nu participe nicio persoana care a facut parte din partidele politice actuale si din toate structurile aferente, eu alta solutie nu cred ca mai are Romania. Va multumesc!

    Răspunde
     
    1. Rom
      Martie 15, 2015 la ora 19:26

      Sunt curios cam cit timp va lua sa se renunte la … partide.

      Răspunde
       
  • Rom
    Martie 15, 2015 la ora 17:23

    Si-a pus cineva intrebarea daca Romania are sau a avut (de la 1989 incoace) conducatori nepatati sau pasibili/doritori sa se pateze? Faptul ca urca unii noi sustinuti de cei vechi este un fel de „pleaca ai nostri, vin ai nostri”, deci criza de conducatori? Vad doar doua solutii: ori poporul se va conduce singur ori isi cauta un dictator al … poporului. In orice caz, mahalaua trebuie sa se termine pentru ca altfel se alege praful. Poporul trebuie sa gaseasca o forma constitutionala prin care sa controleze efectiv actiunile alesilor sai. Demiterea, demisia nu sunt solutii realistice atunci cind nu ai inlocuitori – trebuie sa-l fortezi pe ales sa-si faca treaba, pentru asta cred ca este nevoie de o majoritate de opinie populara de minimum 75%, pentru fiecare aspect decizional. Au romanii o asemenea majoritate? Daca nu, atunci asta-i adevarata problema, nu ce face Basescu sau Ponta sau Johannis sau mai stiu eu care. Vinonati nu sunt ei ci noi – luind parte cind unuia cind altuia, de fapt aruncam pisica la ei. Aceasta atitudine populara ii va determina pe straini sa ne dicteze in propria noastra tara, poate chiar sa si o desfiinteze. Este pacat…

    Răspunde
     
  • Cris
    Martie 15, 2015 la ora 12:25

    Nu numai ca e condusa de idioti. E condusa de spagari si mafioti. Vezi cazul Valcov, artizanului Noii tzepe fiscale – varianta 2016.

    Dupa ce a umflat botul cu aproape 1 milion de euro spaga la contractele publice acordate unor firme apropiate, pe cand era primar la Primaria Slatina, Valcov, vrea sa se asigure, ca pentru 2016, ca primariile au fonduri suficiente pentru acleasi mecansim de spaga, prin majorarea taxelor si impozitelor locale la iobagi (chestii prevazute clar in Codul Fiscal 2016).

    Culmea tampeniei – analistii economici a lui Peste, care bantuie pe la TV vad doar partea buna a Codului Fiscal, fara sa se uite nici macar un pic la chestiile putrede, strigatoare la cer – cum ar fi umflarea unor taxe pentru IMM si PFA si chiar re-introducerea unui forfetar de pe vremea lui Pogea.

    Răspunde
     
  • Dan
    Martie 15, 2015 la ora 11:51

    Domnii de la Metrorex sa publice bazele afirmatiilor dumnealor din comunicatul de presa, afirmatie care suna cam asa: „din cauza nemultumirilor exprimate de calatori, abonamentele cu 62 de calatorii vor fi retrase”.
    Eu personal nu cunosc pe nimeni care sa fie nemultumit de acest abonament.

    Răspunde
     
  • kkciosuldelahamangia
    Martie 15, 2015 la ora 11:27

    nu sunt idioti, sunt hoti!
    Astra Vagoane ar putea construi orice tip de vagon de care ar avea nevoie industria din Romania, iar aici pot fi incluse si ramele de metrou pt. ca si primele rame au fost produse la Astra, rame pe care le vedeam aproape zilnic pt. ca linia de proba era in capatul strazii pe care copilarisem. stiu ca in anii ’80 se construise si o hala in care urma sa se faca cercetare si teste pt. vagoanele produse la Astra Arad.
    ceea ce pare o licitatie reala, de fapt este un alt simulacru de legalitate prin care este pur si simplu sabotata industria si scosi bani din tara. hotul striga hotii.
    ajunge.

    Răspunde
     
  • Rom
    Martie 15, 2015 la ora 05:04

    Moise, ambele scrisori sunt corecte. Ei a facut licitatia conform legii si legea este proasta, asa cum demonstrzi. Un singur lucru de mentionat: libertatea presei, care are rolul de a informa, nu include opinia jurnalistului. Si inca ceva, epitetele ofensatoare pot fi pot duce la condamnari in tribunal. Intre persoane particulare este altceva. Este drept, condamnarea poate fi una simbolica, dar pentru un jurnalist nu este o nota buna. De exemplu, daca ai fi fost printre protestatari si te-ar auzi politia ar putea sa te aresteze, si tu stii asta.

    Răspunde
     
  • Procuroru
    Martie 15, 2015 la ora 03:07

    Touarashu’ derector impreuna cu conducerea metrorex nu va mai ajunge sa te dea in judecata asa ca Moise…nu o sa ai bucuria sa castigi primul tau proces cu ei…sunt la rand sa se duca la tubulatura pentru shpaga si furaciuni grave.
    Tov derector, atentie mare la sapun vorba maestrului Dinica

    Răspunde
     
  • Popescu
    Martie 15, 2015 la ora 00:02

    Ce chestie ! Vrea scuze, jigodia. Nici el si nici banditii de deasupra lui, nu lasa impresia sa fi remarcat periplul de la DNA, care in curand se transforma in coada la intrarea in pravalie.
    Pentru ca, probabil, individul e asa cum zise Moise, adica idiot, i-o fi greu sa evalueze sansele de incheiere a unui proces de calomnie in Romanica, versus timpul pe care-l mai are el pana la intrarea in parnaie.
    In completarea ziselor dinainte, as face un comentariu la un post, altminteri bine argumentat, dar excesiv de pesimist pentru gustul meu si care parca indeamna la emigrarea intr-o alta galaxie. Asa este, avem o mafie pe post de clasa politica, avem un dezastru generalizat in jurul nostru si totul pare iremediabil pierdut. Dar daca n-o fi chiar asa ?
    Cum ar fi daca obiectul dezamagirii si scepticismului domnului Constantin, de mai devreme, exact domnul Iohannis, chiar o fi stiut el ceva atunci cand a rostit mult prea rar, enervandu-ne din nou pe toti regatenii, frumoasele cuvinte ajunse si promo la emisiunea cuiva, STOP SI DE LA CAPAT ! E ?! Daca imbranceala asta cu DNA-ul, care chiar nu are nimic de a face cu o tara civilizata, de parca Romania ar fi o tara civilizata, daca imbranceala zic, mai continua vre-un an sau doi exact asta o sa rezulte : … de la capat.
    Sigur ca foarte multi or sa scape pentru ca va fi imposibil sa inchizi cateva zeci de mii de nemernici, asa cum ar trebui, dar daca „baietii” reusesc sa ascunda la mititica cateva sute de mahari poate se depaseste o masa critica a fricii si asta ar fi un bun inceput.
    Asa sa ne ajute toti dracii, care de altfel ar trebui sa-i preia pe inainte pomenitii, ca Al de sus n-a lasat impresia vre-unei implicari pana acum.
    Si ca veni vorba, pe cand niste „sfinti parinti” la DNA ? Daca ma gandesc mai bine, la ce trafic, evaziune si coruptie invart alde exagerat de fericitii, ar fi mai bun DIICOT-ul.

    Hai, un pic de speranta, ce naiba !

    Răspunde
     
    1. cornelius
      Martie 15, 2015 la ora 12:32

      Excelent comentariu, felicitari.
      As adauga ceva; totusi nu mai avem nici o speranta, pentru ca:
      – dupa cum selecteaza DNA-ul pe hoti, e chiar evident ca cei care sunt anchetati (si arestati preventiv sau definitiv) sunt doar partea de sus a aisbergului, iar cei ce nu trebuie deranjati raman, desi au si tupeul de a ne rade in fata;
      – estimez ca 85% din cei de la putere sunt justitiabili si puscariabili, daca merg toti la „mititica”, cine mai conduce tara?!;
      – admitand ca sunt destui oameni capabili sa conduca tara, cine o sa-i aleaga pe acesti ilustri necunoscuti?;
      – daca vor fi alesi de cei care conduc acum, vor fi pe acelas calapod;
      – cine sa schimbe la alegeri clasa politica de azi cand, ca simplu exemplu, oltenii, chiar unii cu scoala, sustin ca ei nu cred in plagiatul primului ministru, chiar daca vad probe concrete, sau o tzatza zuza de la PSD striga la forumul femeilor din psd ca; „sa vina aia din diaspora sa stea someri in tara si sa moara de foame cu noi, ceilalti”, ca si cum cei plecati afara ar fi plecat de prea mult bine (chiar multi au plecat in ultimii trei ani, de cand sunt ei la putere).
      – tinerii sau oamenii cu capul pe umeri, poate un pic mai putin corupti, nu vor indrazni sa se implice in conducere, tocmai pentru ca risca sa li se scoata tot soiul de bube-n-cap, mai mult sau mai putin adevarate si ajungem de unde am plecat;
      – aceiasi din cei pomeniti mai sus, practic sunt complici cu cei corupti acceptand o situatie perpetuata, care convine tuturor;
      In aceste conditii, spuneti si dvs, cum poti sa mai ai sperante ca ne revenim? Eu nu cred.
      E cum spune inscriptia virtuala de la intrarea in Iad: “lasciate ogni speranza voi ch’entrate” (lasati orice speranta vor cei care intrati aici).

      Răspunde
       
  • un turist
    Martie 14, 2015 la ora 21:53

    Mi-am luat timp si am urmarit stiri pe TVRomanesc si m-a speriat citi sint dusi la DNA.
    -Moise,Cum poate spune cineva ca cei care conduc Romania nu sint idioti? Se stie ca EU nu permite tot ce vrem,de aceea cum nu au putut sa se gindeasca ca odata vor fi prins si inchis??? De aici reiese ca sint idioti plus ca se arunca unul pe altul in gunoi ca la gradinita????? Cum mai vrei sa spui Romanilor sa se intoarca in tara daca s-a pierdut toata increderea in politicienii Romani. Odata se va termina lista parlamentarilor–-toti pleaca la audieri si retinere de X zile–si atunci cine sa mai conduca Romania?????

    Răspunde