BIZIDAY: Joi, 12 martie 2015

Publicat la data de de Biziday

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 12 martie 2015

  • Jilaveanu Mircea
    Martie 22, 2015 la ora 12:20

    Am pe suflet 3 probleme:
    1.As fi tare fericit,daca cei care-si spun parerea despre problemele ridicate de dumneavoastra(la fileu)ar avea pregatire in aceste probleme.
    2.Desi stiam,m-am uitat inca odata in DEX sa vad ce inseamna MODERATOR.Oare moderatorii de la ANTENA3,REALITATEA,TVRomania n-au DEX sau nu se uita?
    3.Vazand ce se intampla in ROMANIA acum,miam adus aminte de ce spunea un mare filozof:
    a.Democratia are in ea germenele dictaturi.
    b.Exceptand politicul,cu majoritatea banilor se face ceva pentru oameni si tara.
    c.Toti vorbesc,isi dau cu parerea,baietii destepti fura, iar pentru tara,NU SE FACE NIMIC.Oare avea dreptate filozoful?
    Poetul OMAR KHAYYAM spunea:maine vei deveni tarana,din care se vor face caramizi ,cu care se vor construi palate ,in care altii vor trai.

    N-ar fi bine ca in scoli sa se predea ISTORIA RELIGIILOR? O ZI BUNA PENTRU TOATA LUMEA!

    .

    Răspunde
     
  • Agavriloaei Gheorghe
    Martie 14, 2015 la ora 20:58

    PENSIONARII NU PLATESC COMISION ? POTI RETRAGE BANI LA ALT BANCOMAT DE DOUA ORI PE LUNA PLATIND COMISIONUL DOAR AL BANCII TALE ?

    Răspunde
     
  • CATALINA
    Martie 14, 2015 la ora 08:33

    CAUTIUNE – acest cuvant trebuie introdus si in sistemul judiciar din Romania.Functioneaza de minune in America.
    De ce nu si la noi?!
    Cu ce ne ajuta sa intretinem persoane ,care nu prezinta un real pericol public ,in inchisori?
    Nici macar nu stim daca o sa fie condamnati definitiv.Dar sunt sigura ca ar plati bani grei sa iasa de acolo .Cu acesti bani refacem inchisorile, nu cu altii,scosi tot din buzunarul nostru .
    Am vazut ca emisiunea dumneavoastra este bine-vazuta de cine trebuie si daca faceti un subiect pe aceasta tema, intr-o emisiune,poate aude cine are urechi de auzit.
    Ar fi un element nou ,dar sigur binevenit si util in zilele noastre.
    Multumesc!

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Martie 14, 2015 la ora 11:25

      Codul de Procedura Penala se refera in sectiunea a IV-a la Controlul judiciar pe cautiune.

      Răspunde
       
  • Cris
    Martie 13, 2015 la ora 17:50

    La Primaria sectorului 3, unde baron este melteanul de Robert Negoita se petrec, la fel ca in cazul Vanghelie, escrocherii de amploare, de zeci si zeci de milioane de EURO.

    Si vad ca DNA doarme.. n-are nicio treaba… Pe Robert nimeni nu-l deranjeaza cu nimic. Nici macar nu-l intreaba daca merge treaba, desi el transpira din greu sa mearga.

    O fi din cauza ca e protejatul impostorului de Ponta?

    Răspunde
     
  • Vasile
    Martie 13, 2015 la ora 17:40

    Catalin (CTL), mai plimba ursu prin tara. Am fostde mai multe ori la Oradea, ultima data acum 2 sapt. E santier tot orasul.
    Stim ca noi restul tarii suntem departe de Oradea dar iti fac un test mic.

    Stii unde viteza legala in municipiu e 60/h , unde ai sanse sa nu stai deloc la semafor in oras mai mare decat Oradea? Stii oras unde primaria s-a apucat singura fara ajutor de la stat sa construiasca aeroport? Stii unde nu e plin de gropi? Unde se face centura si dubla centura a orasului? Unde e curat ca afara ? Unde e plin de flori? Unde se fac competitii intrnationale? Unde traim civilizat de 10 ani in timp ce la voi orasul e santier?
    Sau poate stii unde zona metropolitana e intinsa pan la 30 de km de oras incluzand multe mici orase tocmai pentru a atrage fonduri europene mai usor.

    Si poate mai vrei sa aflii de oras unde somajul este 2%, unde cladirile din centru au fost complet renovate, oras fosta capitala culturala a europei.

    Vezi tu primarul vostru nu e atipic, de fapt e atat de ciudat sa mai fie oameni gospodari incat ne miram cand ii vedem. Iar primarul vostru atipic a venit la 1o ani dupa al nostru atipic, adica normal.

    Ca sa nu mai zic ca la noi ( in Bv) s-au construit cetati de la ruine ( Rupea, Rasnov) .

    Iar in Alba s-a refacut orasul TOTAL astfel incat acum arata genial, curat si european.

    Si ce nu stii e ca cel putin in Brasov statul este cel care pune bete in roate de cele mai multe ori dezvoltarii ( gara bv , aeroportul) si in nici un caz nu ajuta cu nimic (autostrada) .

    Răspunde
     
    1. Rom
      Martie 15, 2015 la ora 17:53

      Pe vremuri, doar piinea de Hunedoara era mai buna decit cea de Brasov.

      Răspunde
       
  • Catalin ( CTL )
    Martie 13, 2015 la ora 08:46

    In sfarsit am urmarit emisiunea la tv, de obicei ma uit dimineata pe site.
    Probabil, cei care fregveneaza blogul de mai mult timp stiu ca sunt din Oradea. Bolojan e chiar apreciat de oradeni pentru ce face pentru si in acest oras. Stiu, soferii au unele motive de nemultumire datorita taxelor destul de grasute pe care le platesc pentru un loc de parcare in centru, dar daca vrem sa fim precum un oras modern european, va trebui sa … fim 🙂 precum un oras modern european. Peste tot in oras s-au creat mii de spatii de parcare. Acum sunt, intr-adevar, unele probleme de trafic datorita N-urilor de santiere deschise in oras pentru innoirea retelei de apa. Un astfel de minisantier e chiar in fata geamului meu. Dar sunt lucruri care trebuiesc facute si oamenii inteleg.
    Desi impozitele pe imobile nu sunt mari, cetatenilor din comuna Sinmartin le e frica ca vor fi nevoiti sa plateasca impozite ma mari fara a simti beneficiile.
    Cu oradenii e simplu, cu ei, insa, e munca de convingere.
    Pacat ca nu pot atasa o poza sa vedeti ce santier au deschis in centru langa primarie unde vor sa faca piata loc de promendada.
    Oradea e un alt oras fata de acum 8 ani, nu stiu cate orase din Romania au trecut prin astfel de schimbari. Cred ca toate ar fi putut, sau pot, dar conteaza cine le conduce. Daca vrem doarmititei si lemne de foc la alea ramanem.
    Bolojan e un politician atipic, daca stie ca unn lucru este bun il face indiferent de critici, lucru rar intalnit la un politician nu doar la noi.
    IN ce priveste nivelul de salarizare e mic, intr-adevar. Aici a prevalat industria usoare. Sper ca lucrurile sa se schimbe, nu de alta dar dau credite oamenilor si nu prea am cat sa le dau la un nivel redus al salariilor.

    Răspunde
     
    1. Rom
      Martie 15, 2015 la ora 17:48

      Frumoasa prezentare. Ce vreau sa accentuez este ca nu Ilie Bolojan a facut toate acestea, ci el si cu toti oamenii care l-au inteles ca au fost intelesi si au dovedit flexibilitate la santiere, la salarii mici, la industria usoara – exact cum spuneti. Deci, pe cind toti romanii ca oredenii?

      Răspunde
       
  • Radu
    Martie 13, 2015 la ora 08:14

    Buna ziua,
    As vrea sa propun sa se scoata amenda contraventionala; daca ar fi dupa mine daca nu ai platit intr-un an de zile amenda contraventionala sa se transforme in amenda penala; asa as obliga pe toata lumea sa respecte mai mult legea. Eu personal cunosc multi oameni care incalca legea si nu ii intereseaza de amenda, tocmai pentru ca nu au serviciu si nu este nici o metoda de ai face sa plateasca. La un moment dat stiu ca s-a pus problema de ai opri amenda din salariu, dar nu mi se pare corect tocmai pentru ca tot cei ce muncesc si sunt cinstiti trebuie sa plateasca.
    Multumesc frumos.

    Răspunde