BIZIDAY: Ce este Bitcoinul?

Publicat la data de de Biziday

Categoria: Diverse
Etichete: ,

Comentarii prin facebook

26 răspunsuri la BIZIDAY: Ce este Bitcoinul?

  • alexa
    Martie 18, 2015 la ora 12:57

    Ce s-ar intampla dragi bitcoinofili daca, maine spre exemplu, o suma destul de importanta de bitcoin ar fi sustrasa de pe calculatorul sau smartphone-ul unuia dintre gemenii Winklevoss(unul laudandu-se ca poate tine 1.000.000 usd in bitcoin pe telefon). Nu stiu cam la ce suma totala de bitcoin s-a ajuns dar sa zicem ca un sfert din ea ar ajunge in mainile altcuiva decat a proprietarului de drept! Ce se va intampla cu valoarea acestei monede virtuale? Eu cred ca ar intra in picaj… Si ce ar opri aparitia altor tipuri de Virtual Currency: NetCoin, LoLcoin etc. Inteleg dorinta celor care au exchange-uri de a promova aceste servicii financiare…Si sa va spun sincer nici eu nu sunt multumita de inflatia care imi afecteaza valoarea puterii de cumparare a venitului sau de multitudinea de taxe pe care le percepe statul sau valoarea comisioanelor percepute pentru tranzactii financiare si mi-as dori o alternativa la cash sau la cartile de credit, dar in acest moment avand in vedere ca nimeni nu stie macar sa-mi spuna cine a fost initiatorul sau inventatorul bitcoin iar ca back-eri sunt niste persoane care mai mult speculeaza o bula de sapun nu as cumpara bitcoin.
    P.S. As fi interesata de parerile celor care au inteles mai bine sistemul sa comenteze despre masurile de securitate care ar putea fi implementate.

    Răspunde
     
  • johan
    Martie 16, 2015 la ora 09:51

    Sunt instalator si primesc plata in bitcoin.
    Piramidala este lipsa de informatie.

    Răspunde
     
  • Jones
    Martie 13, 2015 la ora 13:59

    Buna ziua,
    Fac acest comentariu cu parere de rau dar nu ma pot abtine…
    Atata ignoranta si atatea ineptii pe minut nu am mai vazut de multa vreme. Aveam respect pentru realizatorul emisiunii dar de data asta a fost pe langa total, ceea ce ma face sa am indoieli cu privire la restul emisiunilor. Nu cred ca voi mai aloca timpul necesar urmaririi lor daca sunt la fel de documentate ca si aceasta despre care vorbim. Am vazut inca o ipostaza a romanului care „se pricepe” la toate. M-am gandit instant la Coriolan Nepriceputeanu… Realizatorul a fost de data aceasta un adevarat „roman priceput”.
    Mult succes in continuare.

    Răspunde
     
    1. xman
      Martie 13, 2015 la ora 15:26

      Nobel Laureate Robert Shiller said that bitcoin „exhibited many of the characteristics of a speculative bubble”…

      Răspunde
       
  • Jimmy
    Martie 13, 2015 la ora 02:55

    Cu tot respectul:
    Lipsa de documentare este evidenta, lucru la care nu ma asteptam. Cum poti sa vorbesti despre scheme piramidale si NSA(???) in loc sa incerci cu adevarat sa sa intelegi ce inseamna de fapt Bitcoin, Blockchain, descentralizare, consens, p2p, cryptografie, algoritmi, minerit-POW. Contacteaza comunitatea (care nu e mica in Romania) si cu siguranta vei gasi cel putin cativa oameni dispusi sa te ajute sa intelegi fenomenul si mai apoi sa-l poti prezenta la TV. Partea buna a lucrurilor este ca Bitcoinul nu va pleca nicaieri (dupa ce vei intelege mai bine, iti vei da seama ca deja e imposibil :D) si vrand nevrand va trebui sa reiei subiectul in viitor. De-abia astept

    Răspunde
     
  • gogu
    Martie 12, 2015 la ora 23:06

    Vai de capul vostru, comentatorilor care investiti in Bitcoin. E clar ca sunteti prinsi de vraja bitcoin… Cică investiti deja… Bravo! Daca ati face un împrumut pe 100 de ani in orice valuta, ati iesi mult mai mult in avantaj…. V-ati prins?

    Răspunde
     
  • Cage
    Martie 12, 2015 la ora 21:56

    Din pacate, Moise de data asta a dat-o pe langa 🙂 Sa zici ca bitcoin e bazat pe o schema piramidala , cand el este bazat pe o retea full-mesh , e total pe langa – deja de la ideea asta nu am mai vizionat emisiunea ca e clar ca nu a inteles nimic despre bitcoin.

    Răspunde
     
  • Aris Sima
    Martie 12, 2015 la ora 18:28

    De remarcat faptul ca desi recunoaste ca nu intelege ce este bitcoinul, tot el se chinuie sa ni-l explice. Pana aici totul haios.
    Dar cand incheie zicand ca bitcoin este o schema piramidala asta este o totala prostie.
    Cred ca Moise nu stie de fapt ce este o schema piramidala si care ii sunt caracteristicile, caci bitcoinul nu are nici macar o singura caracteristica a unei scheme piramidale.

    Răspunde
     
  • Cosma
    Martie 12, 2015 la ora 16:39

    Radu Georgescu a investit in aceasta moneda virtuala.

    Răspunde
     
    1. Rom
      Martie 15, 2015 la ora 19:53

      Sa ne intelegem, bitcoin nu este pentru investitii!!! Fluctueaza foarte rapid functie de ce este pe piata. Daca investesti, poti pierde sau cistiga intr-o secunda. Daca asta-i ce se doreste, fie. Dar instrumentul este introdus pentru a proteja/izola pe unii de ceilalti, necazul unuia nu se molipseste – sa traiasca, sa se descurce cu greselile lui. Ceia ce nu impiedica pe nimeni sa participe pe piata universala. Cei care au economiile darapanate, nu-l doresc pentru ca nu au posibilitatea de a se reface pe seama altora.

      Răspunde
       
      1. Rom
        Martie 15, 2015 la ora 20:12

        Am spus: „Daca investesti, poti pierde sau cistiga intr-o secunda. Daca asta-i ce se doreste, fie”, si probabil ca nu-i departe de adevar. Dar bitcoin trebuie privit si inteles ca o „marfa” care echilibreaza piata in mod nepartinitor, uneori chiar crud. Si totusi trebuie avut in vedere ca comercializarea acestei monede virtuale este controlata de niste banci (nodurile retelei), se respecta un procedeu de autentificare si de autorizare a tranzactiei – deci iti procuri bitcoin pentru a cumpara ceva, atunci cind ai nevoie. Daca lasi acesta moneda in „portofel” prea mult timp, este foarte posibil ca programul sa ti-i haleasca – ca un fel de sanctiune pentru cei care intentioneaza sa-l folosesca la altceva decit numai la tranzactionare. Intri pe piata, unde se gasesc cei care ofera ce va de vindut, cumperi si pleci. Din cite am citit despre bitcoin, am inteles ca nu a fost creeat ca o forma de investitie, deci nu va fi in interesul speculatorilor de bursa sa-l folosesca. Este riscant. Nu-i nici macar o moneda de schimb, nu-i o valuta. Este un intermedier onest la un troc. Deci nu este un BAN!!!

        Răspunde
         
  • ASO
    Martie 12, 2015 la ora 16:13

    eu propun sa trecem de la leu direct la bit coin nu la euro

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Martie 15, 2015 la ora 18:48

      Ideea nu este rea. In aceeasi logica, cred ca le puteti propune celor care au credite in franci elvetieni sa le converteasca in bitcoin.

      Răspunde
       
      1. Rom
        Martie 15, 2015 la ora 19:30

        Bitcoin este un sistem de plata “on-line”, P2P, fara intermediar. La nivel international, nodurile retelei sunt bancile nationale care au rolul de a asigura circulatia monedei electronice (le vinde sau le cumpara) si in acest fel garanteaza ca valoarea tranzactionata intre cei doi este autentica, reala, fara inflatie (network nodes can validate transactions, exchanges have since implemented measures to provide proof of reserves in an effort to convey transparency to users) – mai exact, daca am vindut ceva, cu acesti bani pot cumpara oricind un alt produs de aceiasi valoare, oriunde in cadrul retelei. Nu este de loc o piramida, n-are virf, este o descentralizare – nimeni nu este sef, nimeni nu coordoneaza, este un “mediu de schimb”. “Officials in countries such as the United States also recognized that bitcoin can provide legitimate financial services to customers.” Sumele rulate intre tranzactii sunt verificate in program astfel ca nici o suma sa nu poata fi folosita de doua ori, neautorizat. Subdiviziunea cea mai mica este “satoshi” = 1/1,000,000 BTC. Fiecare membru la retea trebuie sa fie inregistrat cu o semnatura digitala, fara care tranzactia nu este autentificata. Daca piersi aceasta “cheie” practic ai pierdut tot ce aveai incarcat pe ea, reteaua nu-ti mai recunoaste nimic – nu exista spalare de bani. O tranzactie trebuie sa aiba cel putin o incasare pentru a fi valida si poate avea mai multe plati simultan. “Paying a transaction fee (1%) is optional, but may speed up confirmation of the transaction .. . Bitcoin users are not identified by name, but transactions can be linked to individuals and companies.” Daca nu ai acoperire pentru sumele vehiculate, sistemul te penalizeaza pierzind tot. Baza de monede este in San Francisco si in Europa are noduri in 18 tari. Baza de monede trebuie sa afiseze in permanenta pretul BTC.
        “The head of the Estonian central bank, Mihkel Nommela, stated, “virtual currency schemes are an innovation that deserves some caution, given the lack of … evidence that this isn’t just a Ponzi scheme.” – adica sa dovedesc eu ca mu sunt ceia ce el nu poate dovsdi ca sunt..
        “A 2014 report by Federal Council (Switzerland) states, “the question is repeatedly raised whether bitcoin can be deemed an impermissible pyramid scheme… since in the case of bitcoin the typical promises of profits are lacking, it cannot be assumed that bitcoin is a pyramid scheme.”

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Martie 15, 2015 la ora 21:43

          Aha, acum inteleg! Carevasazica, este vorba despre un mediu de schimb, nu despre o moneda. Si eu care voiam sa intreb care este dobanda la creditele in aceasta valuta. In acest caz, dobanda poate fi si puternic negatriva. Horticultorii columbieni cu gradinutele lor de Eritroxylon ar putea accepta si o plata de 50c la 1$, indiferent pe ce cale vin banutii, numai sa nu-i intrebe nimeni. Despre discretia ISIS si ALQAIDA pot depune marturie oficialii CIA, care abia acum recunosc, dupa articolul din NYTimes, ca au platit 5 milioane de USD teroristilor in schimbul unui diplomat luat ostatic. Daca plata s-ar fi facut prin bitcoin, nenorocitii aia de ziaristi bagaciosi n-ar fi aflat niciodata.

          Răspunde
           
      2. Rom
        Martie 15, 2015 la ora 19:34

        Adica ai folosesti numai cind operezi plati/incasari. In rest banii pot fi pastrati la libera alegere – valoarea lor cind intra in circuit va fi reglementata de sistemul/programul bitcoin astfel incit nimeni sa nu-si poata varsa necazul pe altul. Mare avantaj, ca devalorizarea unuia sa nu afecteze pe altul. Nu-i asa?

        Răspunde
         
  • ion
    Martie 12, 2015 la ora 15:55

    Eu nu inteleg un lucru. Un sistem piramidal, dupa putinele mele cunostinte, pica in momentul in care o mare parte din jucatori vor sa iasa, iar fondurile sint insuficiente.

    La bitcoin cum s-ar putea intampla crash-ul? Cine ar vrea sa retraga ce? Cum ar putea aparea panica, si care ar fi consecintele?

    Răspunde
     
  • Regis
    Martie 12, 2015 la ora 14:33

    Sistemul piramidal este inca fragil. Si se bazeaza ca in vremea Caritasului pe aducerea de clienti noi. Exista bani in spate. Reali. Dar adusi de clientii noi sau de cei care vor sa isi creasca expunerea. Daca isteria se va generaliza investitia nu e proasta, dimpotriva. Dar daca suprematia petrodolarului va fi amenintata…. vai de voi !!!

    Răspunde
     
  • un roman
    Martie 12, 2015 la ora 13:24

    Biziday nu este o emisiune dedicata gramaticii. Lasati l pe Moise in pace cu astfel de observatii. Argumente pro/contra celor afirmate de el ar fi suficiente in commetariile voastre. Respect !

    Răspunde
     
  • maria
    Martie 12, 2015 la ora 12:46

    Stimate domn. Doresc sa ma refer la ajutoarele oferite familiilor nevoiase. Am auzit ca alimentele primite se vand ,nu am putut crede dar mi-a fost recomandata o familie cu 6 copii minori. Am contactat-o si doar dupa o jumatate de ora mi-au adus acasa 20kg faina alba si 20kg faina de malai,cu promisiunea ca peste doua saptamani imi vor aduce si alte produse
    De asemenea am langa mine o tanara cu o fetita,care primeste lunar ajutor financiar 280 lei/roni. Mi s-a plans de suma ff mica,care nu-i ajunge nici o jumatate de luna pt tigari.

    Răspunde
     
  • RMC Info
    Martie 12, 2015 la ora 12:21

    Salut Moise.

    Devin foarte deranjante greselile de limba romana pe care le face comentatorul din off al emisiunii tale.

    E de-a dreptul un festival!

    Pentru el nu există feminin la pluralul numeralelor.
    Doisprezece mii, doisprezece zile, doisprezece ore etc.

    Mersi!

    Răspunde
     
  • Andrei
    Martie 12, 2015 la ora 11:34

    Salut Moise,

    Mersi ca ai decis in cele din urma, la rugamintile noastre, sa prezinti aceasta moneda virtuala.

    Cu toate ca reportajul a fost destul de echilibrat astfel incat sa explice ce este, cum functioneaza si se foloseste bitcoin, comentariul tale sunt cam puerile si bazate pe supozitii invechite, neverificate: scheme piramidale mai mari ca USD ai vazut?
    Dar despre rundele de funding ale tehnologiilor bazate pe blockchain, de aprox 500 mil $ in ultimii 2 ani ai aflat?
    Despre faptul ca o banca din Germania lucreaza sa integreze servicii de plati prin bitcoin in colaborare cu exchange-ul Kraken ai auzit?
    De faptul ca PayPal doreste o integrare a monezilor virtuale ai auzit??
    As putea continua la nesfarsit cu stirile BUNE, insa te las pe tine sa o faci daca doresti!

    Ai demonstrat ca ai vazut ceea ce a vazut 90% din popoulatia generala la TV-ul romanesc: bitcoin = crime la comanda, droguri si multe alte ilegalitati, cand de fapt majoritatea din ele se platesc in cash, untraceable..

    Lasam totusi timpul sa decida locul monezilor virtuale in economie.

    Poate niste proiecte mai interesante, desi la fel de greu de inteles pentru majoritatea sunt Ethereum si MaidSafe. Unul dintre fondatorii Ethereum este Mihai Alisie, roman, ar prinde la publicul general din tara…

    Răspunde
     
  • Emil
    Martie 12, 2015 la ora 10:11

    Salut Moise,

    O rugaminte, nu mai folosi „ani de zile” cand e vorba de timp. Singura posibila confuzie care ce implica anii ar fi confuzia cu ani lumina, dar pentru spectatorii tai eu zic ca nu e cazul :). Pe scurt, eu as prefera sa aud „ani. Oamenii vor intelege si cred ca e mai elegant 🙂 „Ani de zile” e folosit de canterete foarte mult, cred ca se poate observa. Fa o favoare celor care te urmaresc si abordeaza o „strategie de diferentiere” :D.

    Răspunde
     
  • Marius
    Martie 12, 2015 la ora 09:20

    Multe inexactitati in articolul dvs. Banii fiat ce au in spatele lor?

    Răspunde
     
    1. Rom
      Martie 12, 2015 la ora 10:56

      Asa este.

      Răspunde
       
    2. lulu