BIZIDAY: Miercuri, 4 martie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

30 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 4 martie 2015

  • Bogdan E.
    Iunie 17, 2015 la ora 02:48

    Primariile sunt cele niste paduchi care finanteaza bani publici pentru echipele din fotbalul nostru. Ceea ce fac consilierii tine de penal!!!! Ii mananca puscaria!

    Răspunde
     
  • rodina
    Martie 7, 2015 la ora 21:05

    Nu conteaza doar dobanda anuala la credit. Conteaza suma totala a ratelor anuale plus toate comisioanele platite. Se poate ca o banca care are dobanda mica sa aiba multe comisioane ascune si pe un an de zile sa platesti mai mult la baca cu dobanda cea m mica fata de o banca care are dobnda anuala mai mare dar nu are comisioane ascunse

    Răspunde
     
  • Hadrian
    Martie 7, 2015 la ora 10:42

    Bravo….Poate cea mai buna emisiune de pana acum…cel putin in ceea ce priveste interesul democratic national.

    Felicitari Moise. Iti doresc sa continui in directia asta si sa evoluezi o data cu cei care te vizioneaza. Ma bucur ca mai sunt si jurnalisti care nu sunt gunoaie in acest domeniu si care cred si inteleg mai bine meritocratia.

    Răspunde
     
  • AnaMaria
    Martie 5, 2015 la ora 22:24

    Moise, nu degeaba spune tatal meu (moldovean si profesor de matematica) despre tine „Baiat destept Moise asta, pacat ca predica in pustiu”.

    Răspunde
     
    1. Diogene Cinicul
      Martie 6, 2015 la ora 13:31

      Ana, cred ca tatal tau vorbea de fapt de Moisil 🙂

      Răspunde
       
  • Dorel.
    Martie 5, 2015 la ora 22:05

    Moise legat de previziunile tale vizavi de valute si in special cele legate de dolar, eu am discutat cu multi valutisti ce au case de schimb valutar si toti mi-au spus ca dolarul e cel mai imprevizibil din punct de vedere al cursului dintre valutele cu cautare. Azi toamna am vrut sa cumpar niste dolari pentru ca stiam ca acum in primvara o sa am nevoie de dolari si m-am luat dupa tine care spuneai ca evolutia dolarului este de scurta durata si ca nu recomanzi achizitia de dolari si atunci dolarul era undeva la 3,65 lei si acum a ajuns la 4 deci un 10% diferenta si daca vor americanii poate sa ajunga si la 4,1 si la 4,2, … sau chiar sa egaleze Euro pentru atunci cand a aparut euro paritatea a fost la un moment dat si 1 dolar = 1.25 Euro ca in criza prin 2008-2009 sa ajunga la 1,6 dolari= 1 Euro si cea de acum se stie. Mare atentie cu previziunile valutare ca iti afecteaza imaginea de jurnalist pe teme economice.

    Răspunde
     
    1. stoenovici
      Martie 5, 2015 la ora 22:13

      nu afecteaza credibilitatea lui Moise pentru ca el da o parere si nu indicatii, iar daca vrei sa stii ca euro va fi egal cu dolarul ar trebui sa te informezi singur…daca ai ratat momentul speculatiei nu e tirziu si apucate de cumparat euro pina cind se va schimba din nou paritatea pentru ca ziua aia va veni doar rabdare sa ai !

      Răspunde
       
      1. Dorel.
        Martie 5, 2015 la ora 23:33

        Se vede ca esti junior pentru ca nu ai citit atent postarea mea, eu nu am spus nimic de speculatie pentru ca nu era vorba despre asa ceva. Cat despre Moise el este un bun analist economic si orice prognoza gresita îi afecteaza imaginea de bun analist economic.

        Răspunde
         
      2. maria
        Martie 10, 2015 la ora 14:39

        ma…daca Moise iti spune sa-i plantezi pe LEI in gradina ca vor creste dolari…tu o faci??? ;))

        Răspunde
         
    2. Cris
      Martie 6, 2015 la ora 08:53

      Din toata emisiunea lui Moise, asa-zisele previziuni valutare sunt cele mai praf si nu pot fi luate in niciun caz ca recomadari de plasament sau investitie. De fapt Moise a si spus acest lucru si e normal sa fie asa.

      Răspunde
       
  • Dorel.
    Martie 5, 2015 la ora 21:23

    Bravo Moise mi-a placut comentariul tau legat de Dan Diaconescu si cred ca era si cazul ca cineva sa spuna lucrurilor pe nume atat despre Dan Diaconescu cat si despre fenomenul OTV.
    Eu unul daca adun momentele cand am urmarit OTV-ul lui Dan Diaconescu puse cap la cap nu cred ca adun o ora si asta doar in trecere cand schimbam canalele sa vad ce pot sa gasesc mai interesant.

    Răspunde
     
  • Cris
    Martie 5, 2015 la ora 21:08

    Azi am reusit si eu sa vad, cu imagine si sunet, pe TVR, videoclipul pueril cu Ghiseul.ro

    In Romania, serviciul banal Ghiseul.ro este prezentat precum lansarea unei rachete pe Marte, desi e vorba de un serviciu de plati online absolut primitiv, aflat la baza lantului trofic al societatii informationale, in care ar fi trebuit sa ne integram de mult.

    Faptul ca ne uitam la un astfel de serviciu primitiv ca la crucea pe care a fost rastignit Iisus, arata cat de inapoiati suntem.

    Cine vrea sa vada cum arata Romania reala la capitolul impozite si taxe sa faca un drum pana la ANAF de sector sau la Trezorerie la o ora de maxima imbulzeala.

    Serviciile alea, la fel de banale, nu le-a pus nimeni pe niciun Ghiseul.ro

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Martie 5, 2015 la ora 21:06

    Moise olteanul asta pentru ca este un oltean, bun de gura intradevar si foarte, foarte, tupeist si ciar si istet a avut un succes neasteptat pentru mine si asta doar datorita naivitaii celor mai multi dintre romani o naivitate sora geamana cu prostia din pacate pentru ei si pentru noi ceilalti romani care nu am fost adepti ai lui Dan Diaconescu. Asta este starea natiei romane din pacat pentru ca cei care sunt formatori de opinie si de carctere nu i-au invata pe romani ca nu stand ca prostii in fata televizorului sau cu mana intinsa dupa ajutoare isi vor creste nivelul de bunastare.

    Răspunde
     
  • Anonim
    Martie 5, 2015 la ora 17:01

    Moise orasul Ungheni are aproximativ 39.000 locuitori , sunt 35 de intreprinderi (nu are doar o fabrica de ceramica 🙂 dintre care 2 intreprinderi cu aproximativ 2 mii de angajati fiecare) . In % este al treilea oras ca forta economica din RM 🙂 , 80% pleaca la exporturi … Merci pentru emisiune
    http://www.freezone-ungheni.md/

    Răspunde
     
  • jo
    Martie 5, 2015 la ora 12:00

    vAloni Moise :)) volonii sunt vecini cu klingonienii!!

    Răspunde
     
  • Alex
    Martie 5, 2015 la ora 10:09

    Stimate domnule Guran,

    Va urmaresc emisiunea de ceva vreme, desi locuiesc in Olanda de destul de multi ani.

    Aici, in Olanda, copiii sunt educati de mici in legatura cu probleme istorice si/sau politice. De exemplu, au desene animate in care personajul negativ este o cioara inspirata de Hitler (http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_J._Kwak).

    Programul meu preferat este Jurnalul tineretului (http://en.wikipedia.org/wiki/Jeugdjournaal), o emisiune de stiri zilnica pentru copii sub 12 ani. Dureaza doar 10 minute pe zi si este o reteta de succes: se pare ca adolescentii de 15-16 ani inca se uita la Jeugdjournaal.

    Subiectele sunt tratate simplu, cu explicatii in plus fata de jurnalul pentru adulti. De exemplu, criza din Ucraina a fost prilej pentru a arata unde e Ucraina, unde sunt rusii, ce fac separatistii si cum incearca armata ucraineana sa-i opreasca.

    Ma gandeam, in calitate de om de televiziune care lucreaza la televiziunea publica, este vreo sansa sa avem vreodata un program atat de bine facut ca Jeugdjournaaal? Probabil ar educa generatii intregi de copii alaturi de parintii lor, care ar trebui sa le dea explicatii in legatura cu ce vad la televizor. In plus, un astfel de program ar trezi apetitul tinerilor pentru politica mare si mica, ceea ce ar fi un castig pentru intreaga tara.

    Va urez o zi buna si va astept urmatoarea emisiune.

    Răspunde
     
    1. maria
      Martie 10, 2015 la ora 14:46

      SUPER idee, Alex. Avem nevoie de informatii pertinente. Nu cred ca exista atita dezinformare si manipulare pe undeva in lumea asta ca la noi…

      Răspunde
       
  • Radu Marian
    Martie 5, 2015 la ora 08:49

    Nu prea aveai cum sa spui tot Bancul cu belgienii dar il spun eu: o învățătoare dintr-o școala din Belgia, exasperata de cearta interminabilă dintre copii, din motive de etnie, le spune: „gata copii, de-ajuns, cei care sunt valoni ocupa bancile din stânga iar flamanzii pe cele din dreapta”. Din spatele clasei se aude: „hauzi, da’ belgienii unde sa sta?”. Nu l-am spus cu vre-o conotatie, așa este bancul.

    Răspunde
     
  • xman
    Martie 5, 2015 la ora 08:12

    9% doar pentru producator, la re-vanzare 24% asemeni constructiilor de apartamente.

    Răspunde
     
  • xman
    Martie 5, 2015 la ora 08:01

    Si totusi beneficiile, cu tva-ul scazut la legume/fructe, nu-mi sunt foarte clare.
    Ideea ar fi sa ne protejam productia locala, sunt de acord ca scaderea tva la 9 % e un pas bun, dar daca si importurile vin tot la 9%(poate mi-a scapat ceva), singurii care au de castigat, din punctul meu de vedere, sunt supermarket-urile. (producatorii de cartofi lucrau cu mana…, cum o sa reziste aia in competitie cu productiile mecanizate din vest?!, de exemplu la rosii se vorbeste de 400 de T la hectar/an, pe cand cei de afara produc si 4-5000 T la hectar/an cu ultimele tehnologii).

    Toti micii producatori, care au certificate de producatori, nu apar nicunde in studii (multi din oamenii aceeia lipsa, de care vorbeati, sunt aici)… Ce facem cu ei?! Singurul lor avantaj era ca puteau vinde la o diferenta de pret substantiala si doar catre cumparatorii persoane fizice. Eu unul cred ca fostele piete locale or sa dispara si vor ramane doar laturile de supermarketuri, ei vor dicta pretul de achizitie.

    Sunt foarte curios de ce, cei din industria laptelui, au refuzat TVA-ul de 9%?!

    In concluzie TVA 9% e un lucru bun, dar ar trebui sa fie doar pentru producatorii locali!

    Răspunde
     
  • dan
    Martie 5, 2015 la ora 02:42

    Preturile la benzina in US sunt in US GALLONS adica daca platesti @2,6/Galon ar fi in USD 0.7/l. Cursul USD/CAD e pe la 1.24 deci benzina in US daca e sa o platesti in CAD ar fi 0.875. Eu azi am platit pe litru in Toronto 1.069CAD, daca coboram la sud luam pe la 0.875/l

    Răspunde
     
    1. stoenovici
      Martie 5, 2015 la ora 03:01

      @Rom
      Preturile sint diferite in SUA, calculele se fac la galon= 3.78 litri deci 2.69 USD / 3.78 litri si ai pretul in usd/litru
      In canada preturile sint direct in cad/litru. Nu merita sa faci conversia pentru ca diferenta e constanta prin taxe care duc pretul in canada mai mare cu 32% in usd, nu conteaza cursul dintre usd/cad.
      Deci benzina e mai scumpa in canada in functie de provincie dar masinile si consumul e la fel ca in sua iar salariile sint putin mai mici exprimate in usd.

      Răspunde
       
      1. Rom
        Martie 5, 2015 la ora 03:46

        Asta-i ce am refuzat sa cred ca la noi benzina este mai scumpa. Ca doar ei importa de la noi.

        Răspunde
         
        1. stoenovici
          Martie 5, 2015 la ora 22:09

          Bineinteles ca benzina e mai scumpa in romania din cauza taxelor si a cursului leu/dolar. Deci cui trebuie sa multumesti ?

          Răspunde
           
  • Rom
    Martie 5, 2015 la ora 01:15

    Privesc cursurile Forex si TradeVille si imi zic, hai sa vad cum exte la canadieni si la americani.
    Cursul de schimb spune 1 CAD = 0.80 USD
    Deci benzina in Canada este 1.069 CAD/ l si ar trebui sa fie in America 0.855 USD/l, dar acolo este 2.159 USD/l si pe o tablita unde spune ca in Romania este 5.500 RON/l, este 0.630 USD/l.
    Aurul in Canada este 47.95 CAD/gr si ar trabui sa fie in America 38.36 USD/gr, dar este 36.60 USD/gr.
    Adica la benzina ei ar trebui sa fie mai iftini iar la aur ar trebui sa fie mai scumpi, dupa acelasi curs, fata de ceia ce au de fapt. Si vorbim de acelasi USD si la aur si la benzina.
    Sa mai crezi in bursa.

    Răspunde
     
  • Alin
    Martie 5, 2015 la ora 00:16

    Nu Moise, n-o sa-ti scada audienta daca spui ca ne-am prostit ca tara si ca sistemul de educatie este falimentar. Acesta este adevarul, de aici trebuie inceput si te-as incuraja sa spui asta cit mai des, doar-doar s-o schimba ceva.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Martie 5, 2015 la ora 07:31

      Este o exprimare metaforica. Nu exista popoare inteligente si popoare lipsite de inteligenta. Dl. Moise s-a referit la lipsa de educatie, odata cu degradarea sistemului de invatamant. Pe de alta parte, OTV reprezinta o forma de divertisment. despre deontologie in presa si cererea de astfel de divertisment s-a discutat in numeroase randuri. In buna masura este adevarat ca cerera se formeaza, dar, in conditiile scaderii nivelului de instruire in patria noastra, trebuie sa recunoastem ca ea exista. Prin urmare, OTV si A3, sau alte instrumente mass-media nu fac altceva decat sa raspunda acestei cereri. Faptul ca CNA, format politic, permite existenta emisiunilor de felul „Acces direct” este de fapt un esec al democratirei in Romania. Este in directa legatura cu nivelul clasei politice si calitatea partidelor politice din patria noastra. Daca in privinta educatiei civice mai avem de asteptat, DNA contribuie (cu sprijinul FBI, printre altele) la reforma clasei politice romanesti.

      Răspunde
       
      1. marian
        Martie 5, 2015 la ora 10:59

        Program guvernamental de „Crestere a nivelului de educatie cetateneasca si participare democratica in societate”. Se poate decupla educatia cetateneasca de educatie in general. Temperamentali vom ramane si daca nivelul general de educatie se va apropia de cel al Suediei. Dar, as putea invata sa imi rescriu neuronii de tipul „o fi furat el, da’ macar a facut ceva si pentru noi” si „stim ca e greu sa umbli cu mierea fara sa te lingi pe degete, da’ fa ceva si pentru noi” neuroni la care acces o masinarie de propaganda veche dar foarte functionala.

        Răspunde
         
        1. neuronul
          Martie 6, 2015 la ora 11:11

          marian, te rog să postezi şi traducerea.

          Răspunde