Clubul celor care muncesc în România, episodul 16

Publicat la data de de Moise

Comentarii prin facebook

18 răspunsuri la Clubul celor care muncesc în România, episodul 16

  • Cris
    Martie 5, 2015 la ora 21:04

    Azi am reusit si eu sa vad, cu imagine si sunet, pe TVR, acest videoclip pueril…

    In Romania, serviciul banal Ghiseul.ro este prezentat precum lansarea unei rachete pe Marte, desi e vorba de un serviciu de plati online absolut primitiv, aflat la baza lantului trofic al societatii informationale, in care ar fi trebuit sa ne integram de mult.

    Faptul ca ne uitam la un astfel de serviciu primitiv ca la crucea pe care a fost rastignit Iisus, arata cat de inapoiati suntem.

    Răspunde
     
  • Laura
    Martie 5, 2015 la ora 15:34

    Eu am platit acum trei zile la sectorul 2 si a mers.

    Răspunde
     
  • basferatu
    Martie 5, 2015 la ora 13:55

    Hmmm, ce coincidenta. Fix azi am incercat sa-mi platesc impozitele la Sectorul 1 prin minunatul site. Si stiti ce? Tocmai mi-am reamintit unul din motivele pentru care, de 4 ani, am parasit gradina Carpatilor. Inteleg (:P) nevoia de securitate tip Nasa, prin care nu ti se dau datele de autentificare daca nu te deplasezi la ei (chestie pe care momentan nu am cum sa o fac de la ‘fro 7000 km de unde sunt). Dar surpriza… institutia ma roaga sa revin deoarece a blocat platile fara autentificare.
    Din ciclul „Firea-ti ai dracului cu internetu’ vostru!”, auzit de la o doamna de la un ghiseu de la finante, cu toata coada pe post de galerie.
    Amintirile ma chinuiesc… dar nici prezentul nu-i departe 🙁

    Răspunde
     
  • Rom
    Martie 4, 2015 la ora 23:32

    Martie 4, 2015 la ora 03:57 (Cris)
    Nu este ce spuneti, se aude perfect. M-ati facut sa ascult vele 4 minute. Squash este asa zisul joc de relaxare al executivilor dintr-o mare companie care-si permite sa aibe amenajate asemenea facilitati. In Canada sunt si centre sportive de cartier care au asemenea incaperi. Tin minte ca primul amic avut la venire aici, m-a introdus in acest jod si de la prima intilnire mi-am luxat glezna. Este mai simplu decit tenistul der de citeva ori mai solicitant fizic. De la o anumita virsta, canadienii prefera golful pe care eu nu-l sufar ca-i plictisitor. Moise, nu te cred. Te-ai facut ca nu intelegi ca sa-i dai tinarului prilejul sa explice ceva la mintea cocosului. De citeva decade, de fapt de cind am parasit Romania, toate platile se fac prin banca – acasa primesti doar factura, iar banca, dupa ce ai semnat cu ea un acord, plateste automat din contul in care locul de munca vireaza salariul. Cind am ajuns in Canada, a fost la fel dar curind s-a creat sistemul de plata on-line. Este mult mai bine pentru ca poate nu-ti convine ceva si atunci nu platesti. Poti daca vrei sa faci preautorizare de plata, si totul merge automat – recomandabil numai unde ai treaba cu statul (taxe si asigurari), furnizorii de alte aiureli sunt sarlatani (majoreaza preturile, te incarca la plata cu tot felul de programe de plata – uneori bune dar alteori catastrofale). La preautorizate ti se face o reducere, la fel si daca renunti sa mai primesti factura pe hirtie – insa aici, atentie sa te asiguri ca poti avea oricind acces la istoricul platilor. De fapt cind iti deschizi contul la banca, primesti si programul bancii pe care ti-l instaleaza ei direct, iar tu ti-l activazi (ori la banca ori acasa). Dupa asta nu mai ai treaba cu banca, poti sa-ti deschizi singur cont cu fiecare utilitate sau orice creditor. Daca ti s-a prabusit computerul, nici o problema – cumperi altul si tot sistemul este protejat de banca – este raspunderea lor. Daca te muti si pastrezi banca (alta sucursala), sucursalele sa descurca intre ele pentru noua adresa si telefon la domiciliu. Nu as baga pe mobil asa ceva si cred ca nici banca nu ar fi incintata.
    Am uitat, ai pe loc confirmarea bancii ca tranzactia a fost efectuata si creditorul iti confirma electronic in 2-3 zile.

    Răspunde
     
  • ion
    Martie 4, 2015 la ora 12:53

    Ghiseul.ro nu poate fi utilizata din Bistrita Nasaud.Am fost la taxe si mi-au zis ca nu e functionala…..Cred ca cineva de aici si de la Buc ar trebui demis pt incompetenta…..

    Răspunde
     
  • Cris
    Martie 4, 2015 la ora 09:18

    Faptul ca inca vorbim de Ghiseul.ro ca despre o racheta trimisa pe Marte, arata cat de primitivi si inapoiati suntem in era digitala.

    Aceasta aplicatie de plata, profund banala si saracacioasa a fost lansata acu 6 ani, si vreo 3 ani nu a functionat deloc sau a functionat cu numai 3-5 primarii inregistrate in sistem.

    In privinta cozilor la ghisee, ele nu vor disparea ca acolo se aseaza grosul pensionarilor care socializeaza la coada si care n-au treaba cu netul…

    Dar pentru tineri, aceasta aplicatie chiar este folositoare. Eu o folosesc de 2 ani dar, repet, e profund banala si se vorbeste totusi despre ea ca „a doua venire a lui Iisus pe Pamant”…

    Treziti-va, frate! Sunt tari din UE in care TOTUL se rezolva pe internet iar faptul ca noi, Romania, suntem inca o tara iobaga, vai de mamaliga ei.. se datoreaza in primul rand alora care ne conduc… care nu au avut niste tinte foarte clare de simplificare a sistemului.

    Răspunde
     
    1. Rom
      Martie 4, 2015 la ora 23:38

      Imi cer scuze ca am reafisat o postare. Vad acuma cit a fost de inutila. Stiiati, Moise m-a derutat cu intrebarile sale.

      Răspunde
       
  • Cris
    Martie 4, 2015 la ora 08:24

    La mine nu merge sunetul pe acest filmuletz. Pe toate celelalte merge.

    Răspunde
     
  • Cornel
    Martie 4, 2015 la ora 07:58

    Se pare că ghiseul.ro nu merge pe Chrome, nici măcar cu AdBlock oprit.
    Pare să meargă pe Firefox sau IE

    Răspunde
     
    1. Cris
      Martie 4, 2015 la ora 08:23

      Merge, probat, garantat… vezi ca ai setari aiurea in Chrome, daca nu merge.

      Răspunde
       
  • Paul
    Martie 4, 2015 la ora 02:33

    Sunt mai multe metode care ar putea sa mearga:
    1. Primaria trimite factura (pe adreasa destinatarului) intru-un plic. Plicul ar trebui s-a includa un alt plic cu fereastra. Factura are doua doua parti: una pentru platitor, celealta pentru incasator. Partea pentru incasator impreuna cu un cec in aceasi valoare se pune in plicul primit-partea de factura cu adresa in geam.
    1′. Varianta – in loc de check, completezi date de cont sau card – poti activa plati recurente. Daca deja ai facut-o factura este informativa (poate fi electronica).
    2. Telefonic, suni robotul te inregistrezi, dai date de card, platesti- dovada platii pe email.
    3. Folosesti optiuni in programul de banca. Inregistrezi primaria ca orice altceva (telefon, internet) si faci plata.
    4. Metoda explicata ca mai sus, posibil cu plati recurente – dovada platii pe email.

    In aceasta privinta nu trebuie sa fii inventiv, doar copii roata care a fost deja facuta.

    Răspunde
     
  • ALEX
    Martie 3, 2015 la ora 21:50

    Dragilor siteul nu functioneaza.Am incercat sa vad cu ce se mananca dar e jenant sa il vezi nefunctional, data fiind importanta lui…inca neinteleasa.
    In provincie daca te duci sa ceri sa platesti online iti spune sa vii peste o luna ca ei nu cunosc…..

    Răspunde
     
  • catalin
    Martie 3, 2015 la ora 17:03

    Municipiul Iasi, al 2-lea cel mai mare oras din tara ca numar de locuitori nu vrea sa se inregistreze la ghiseul.ro pentru ca…na..ei au sistemul lor

    Răspunde
     
    1. diana
      Martie 9, 2015 la ora 15:03

      Catalin, uite ce raspuns am primit eu:Buna ziua.
      Va informam ca in cel mai scurt timp, platforma online http://www.ghiseul.ro va fi accesibila si pentru cetatenii municipiului Iasi.
      Cu stima,
      Serviciul Cabinet Primar.

      Răspunde
       
  • emanuel
    Martie 3, 2015 la ora 16:35

    Materialul ARE sunet. Problema tehnica e la tine.

    Răspunde
     
    1. Cris
      Martie 3, 2015 la ora 20:32

      Are o sulla…! Repet, acest material nu are sunet. Toate celelalte se aud OK.

      Răspunde
       
      1. emanuel
        Martie 4, 2015 la ora 15:04

        Daca eu si multi altii ii dam play si e cu sunet la fel ca toate celelalte iar tu o tii pe a ta inseamna ca la tine e mai mult decat o problema tehnica. Reinstaleaza soft-ul daca nu ii dai de cap cu nicio setare.

        Răspunde
         
  • Cris
    Martie 3, 2015 la ora 15:01

    Acest filmuletz NU are sunet !!!

    Răspunde