BIZIDAY: Miercuri, 25 februarie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 25 februarie 2015

  • Maria
    Martie 2, 2015 la ora 11:11

    CASS SI CAS PENTRU ORICE VENIT INCLUSIV VENITURILE DIN DIVIDENDE,CHIRII ?

    Răspunde
     
  • marian
    Februarie 27, 2015 la ora 14:52

    Adevarul e ca astia d la PNL sunt penibili,sa le fie rusine.

    Răspunde
     
  • marian
    Februarie 27, 2015 la ora 14:19

    Eu din Italia va urmaresc de pe telefon ,ca pe calculator merge mai greu,ciudat.

    Răspunde
     
  • Un Roman
    Februarie 27, 2015 la ora 10:54

    Mai fratilor, am mare respect pentru dl. Guran dar cu noul cod fiscal eu nu cred ca se va schimba ceva! Poate in mai rau.

    1. Scaderea TVA-ului. Pentru romanii de rand nu va exista (decat poate la taxe si impozite). Dar sa crezi ca vom simti o scadere de preturi la produse si servicii … trebuie sa fi putin „visator”. Nimic la raft nu va costa mai putin din cauza TVA-ului. Asta estea cea mai mare minciuna. Abia astepata magazinele si furnizorii sa le creasca profiturile cu 4 procente.

    2. Microintreprinderile fara angajati vor plati si o taxa de peste 500 lei (ca imi scapa acum suma exacta) pe LUNA! Bai analistilor, pai micro-urile astea sunt 80% infiintate de tineri, ce vor sa testeze piata si capacitatea lor de a face un nou business. Era foarte usor, platesti doar 3% din Venit, daca nu ai asa ceva nu platesti nimic. Acum sa le dam in cap! Ma doare neuronul cu legea asta…. lasati fratilor tinerii sa incerece, sa vada cum sta treaba !!!! Inloc sa-i ajuti sa creasca tu le ceri bani mai multi !!! Ajuta-ma sa ma dezvolt si apoi ceremi taxe peste taxe…..

    3. Daca Romanii cred ca se scade un cost fara sa se ridice un altul, atunci traiti degeaba si spor la manipulare.

    PS: Sa nu aud pe cineva ca prin taxa de peste 500 lei/luna la micro se stimuleaza angajarea!!! Caci daca eu ma chinui sa platesc 500 lei, de unde mama naibi am sa platesc 2.600 de lei (la un salariu de 1.500 lei Net) ????????

    Răspunde
     
    1. Un Roman
      Februarie 27, 2015 la ora 10:57

      Imi cer scuze de greselile gramaticale, dar nu exista „edit” si prin touchscreen e mai complicat…. Salve!

      Răspunde
       
    2. Cris
      Februarie 27, 2015 la ora 12:30

      Exact asta spun si eu. Cat de tembel sa fii sa crezi ca va creste numarul locurilor de munca nou infiintate cat timp cresc taxele la micile sereleuri si PFA-uri. Pai aia se duc direct la Registrul Comertului si le inchid, ca mai cresc si taxele locale. Valcov nu gandeste nici cat un copil. Inchidrerea sereleurilor si PFA-urilor inseamna o noua restrangere a consumului.. ca aia, ca entitati economice, consuma si ei. Niste tembeli. Astept cu mare nerabdare sa scapam de impostorul de Ponta.

      Răspunde
       
  • Cris
    Februarie 27, 2015 la ora 08:01

    Moise, tata, NU E VORBA DE SCADEREA TAXELOR, trezeste-te !!!

    Liberalii au dreptate (oricat de demagogi ar parea)… Ponta si Valcov sunt doi tembeli care de fapt cocoseaza micile afaceri, care se vor curatza in ritm accelerat din 2016.

    E foarte corect acest articol din Capital:
    http://www.biziday.ro/2015/02/25/biziday-miercuri-25-februarie-2015/

    Iar faptul ca Ponta nu va mai fi la Palatul Victoria cand vor intra in vigoare noile taxe si acestea vor trebui anulate de alg guvern, in modul penibil cunoscut, prin Ordonante de urgenta este iarasi cat se poate de plauzibil.

    Răspunde
     
  • Cris
    Februarie 27, 2015 la ora 07:53

    Incet-incet descoperim cu totii gaura de la macaroana si anume ca escroci politici, gen Traian Basescu si altii, isi finanteaza campaniile electorale din bani furati de la stat, iar iobagii cu drept de stampila nu au practic niciun rol… se duc la vot doar pentru a simula democratia.

    Anul trecut, inainte de Prezidentiale abundau pe toate televiziunile, niste reclame inutile platite din fonduri UE pentru promovarea programului REGIO daca nu ma insel (reclama cu actorul Victor Rebengiuc care tot calatorea prin tara sa vada cum a inflorit aceasta din fonduri europene). Reclama era cu totul falsa, din REGIO nu s-au finantat afaceri private (fabrici si uzine) ci doar investitii ale administratiilor publice locale (ori reclama le amesteca pe toate la un loc).

    Acest tip de reclama pare special conceputa pentru a pompa bani in televizuni inainte de campanie. Bani aruncati pe apa sambetei.

    In privinta escrocului de Basescu e clar ca acesta este subiect penal. Nu inteleg totusi ce are Justitia de spus in privinta faptului ca interlopa de Udrea s-a intalnit la domiciliul ei, in timpul arestului preventiv, cu un alt interlop implicat in afacere – Traian Basescu.

    O sa se descopere in curand ca si banii bagati in mosia NANA provin tot din infractiuni.. lucru pe care lumea il intuieste deja.

    Ce e de facut la aceasta stare de lucruri decat o GREVA FISCALA MAJORA respectiv sa nu le mai platim la astia absolut nicio taxa ???

    Răspunde
     
    1. marinel
      Februarie 27, 2015 la ora 21:37

      Cu parere de rau ptr dvs dar Basescu nu a fost dovedit escroc, iar in privinta mosiei de la Nana chiar Rodica Stanoiu a spus: „Daca sapati prea adinc dati tot de primarii PSD care au facut retrocedari ilegale”.

      Răspunde
       
  • supika
    Februarie 26, 2015 la ora 19:42

    Copilul meu de 5 ani imi zicea „iar tanti aia blonda la televizor”. Sper sa „dispara” pentru multi ani de la televizor, ea si toti hotii.

    Răspunde
     
  • unu'
    Februarie 26, 2015 la ora 13:26

    Netu’ în „Canadia” nu-i ca netu’ din Românica…
    „Enervator”, nu-i asa?

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 26, 2015 la ora 12:39 Răspunde
     
  • nicu
    Februarie 26, 2015 la ora 11:02

    Gogule fa un Speedtest si incearca cu un alt browser.

    Răspunde
     
  • George
    Februarie 26, 2015 la ora 10:36

    Liberalii sunt atat de idioti ca nici nu au mers la consultari in comisiile parlamentare legate de noul cod fiscal. Adica aia ii invita, ei au (spun ei) o deosebita experienta cu scaderea TVA si in loc sa mearga acolo sa discute, sa le arate la aia ce buni sunt (si poate sa-si impuna variantele) ei prefera sa nu mearga si sa se laude cu asta ??? WTF ???? Sunt astia liberali cum sunt eu chinez.

    Răspunde
     
  • lucian
    Februarie 26, 2015 la ora 10:29

    Buna ziua!
    vad ca de o perioada de vreme tot o arzi cu PSD-ul , mergi in Rusia si traieste acolo, ai uitat ca Iliescu ne-a tinut inchisi in tara asta ca nu a semnat Tratatul de cooperare cu CE , ca sa dea drumul la libera circulatia si sa stim si noi in ce lume traim (mergeam la ambasade dupa viza ca niste milogi)…asta ca fapt divers, petrol dat pe doi bani, investitii zero tot timpul cat au fost astea la guvernare mai copile
    Noul cod fiscal e un fiasco pt ca:
    – nu da voie la dreptul de optiune pentru societate cu impozit pe venit sau profit
    – limitare suma la achizitiile intracomunitare
    – penalizari si dobanzi dublate in noul cod fiscal
    – nu stipuleaza clar drepturile societatilor comerciale
    Ia si fa emisiuni echidistante, bye
    – posibilitati de finantare bancare zero

    Răspunde
     
  • nicu
    Februarie 26, 2015 la ora 09:58

    astia doi din pnl ar trebui sa taca. au fost in guverne ….

    Răspunde
     
  • alex16
    Februarie 26, 2015 la ora 09:54

    Desi nu mai aveti incredere in bursa gazduiti pe blog articole ale unor oameni de la Tradeville 🙂 Pai si daca la banca nu, ca-s dobanzi mici, pe bursa nu (ca-i riscul mare, ma gandesc) atunci unde…?

    Răspunde
     
  • gogu
    Februarie 26, 2015 la ora 02:00

    imaginile merg ca fotografiile, adica nashpa;-)

    Răspunde
     
  • gogu
    Februarie 26, 2015 la ora 01:57

    Fuck it man! baaaah, merge nasol inregistrarea, la fiecare 9 secunde se intrerupe la sunet, e enervator rau de tot. Am incercatsi cu alt computer, la un vecin, si e la fel. Problema pleaca de la voi pentruca alte clipuri pe youtube, etc. merg bine numai asta de la Busiday is fuckedup, enervator. Aici Canada;-)

    Răspunde