Pregătiţi-vă de contraatacul lui Victor Ponta

Publicat la data de de Moise

image-2015-02-9-19335252-70-darius-valcov-victor-ponta

de Moise Guran

Văd că mulţi privesc cu satisfacţie descinderile procurorilor la firmele apropiaţilor şi a familiei premierul Victor Ponta (trebuie să mărturisesc că nici eu nu sunt tocmai trist :D, dar sunt ceva mai realist). Nu cred că este acesta sfârşitul tânărului nostru primministru, iar cei care îi cântă deja prohodul politic se cam grăbesc. Ponta va contraataca foarte curând.

După episodul cu Victor Ponta ofiţer acoperit, m-am convins de faptul că primul-ministru are un stomac foarte tare, că este capabil să suporte orice şi că nimic, sau aproape nimic, nu-l poate devia de pe drumul său.

Nici măcar faptul că a obţinut cel mai prost scor la preşedinţie, din istoria propriul său partid, nu l-a clintit, ba, dacă te uiţi cu atenţie la ce s-a întâmplat în PSD după  alegerile din toamnă, îţi dai seama că Ponta a reuşit să-i facă pe ceilalţi vinovaţi pentru scorul său. Nu e uşor, să ştiţi!

Desigur, atunci când afacerile familiei tale cresc de cinci ori, în doi ani în care tu ai fost premier, iar ei, apropiaţii tăi, au făcut afaceri frauduloase cu statul român, parc-ar trebui să ai măcar o tresărire de conştiinţă, indiferent că ai ştiut sau nu, indiferent c-ai profitat sau nu, direct, de banii respectivi.

Dar aşa cum spuneam, Victor Ponta are stomacul tare, el s-a mărginit la a declara că nu face nicio declaraţie, pentru că asta ar influenţa Justiţia. Eu nu de ăia voiam să ştiu, voiam să ştiu de tine, premier al ţării noastre.

Dar staţi că, abia urmează… În zilele şi în orele următoare, politicianul Victor Ponta va redeveni emergent pe scena politică, printr-un atac de mare fineţe, dar şi de larg efect pe frontul economic, adică exact acolo unde conjunctura l-a tot ajutat, dar vrednicia mai puţin.

Noul Cod fiscal, la care se lucrează intens, de jumătate de an, va fi prezentat publicului, iar publicul chiar va avea parte de multe surprize. Cele mai multe dintre ele vor fi plăcute, căci vor aduce scăderi de taxe. Altele vor fi mai puţin plăcute, dar se vor pierde în zgomotul general.

Paradoxul situaţiei stă în faptul că scăderile de taxe vor fi posibile din cauza slabei performanţe administrative a guvernului Ponta, incapabil să facă investiţii, de exemplu. Dar premierul va beneficia de pe urma propriilor contraperformanţe.

Pronosticul meu este că Ponta va reuşi să îşi tranşeze în favoarea sa, atât meciurile din PSD, cât şi pe cele din Parlament, iar guvernul său va rămâne, probabil, la Victoria până în 2016. Mai vorbim mâine, pe chestii concrete.

Categoria: Diverse
Etichete: , , , , , ,

Comentarii prin facebook

53 răspunsuri la Pregătiţi-vă de contraatacul lui Victor Ponta

  • Ercuta Ion
    Februarie 26, 2015 la ora 07:52

    „Bugetul consolidat” al Romaniei se bazeaza pe amenzi. Este de fapt bugetul hotilor si pupincuristilor. „Got mit uns!” incepe sa devina o lozinca nationala.

    Răspunde
     
  • nelu neagu
    Februarie 22, 2015 la ora 22:59

    de cine scri mai sorin de la giurgiu,cine te-a hranit la siloz la giurgiu?parca bogdan gruia nu?

    Răspunde
     
  • sorin Vladu de la giurgiu
    Februarie 22, 2015 la ora 16:48

    Pentru cine a vizionat in data de 20 feb emisiunea se la antena 3.vedeti ce a facut acest HOT de BOGDAN GRUIA si nevasta lui in sectorul 3.Liviu negoita,adriean videanu,florina bostina(actual gruia),

    Răspunde
     
  • cai verzi pe, pereti.
    Februarie 21, 2015 la ora 08:18

    fratilor , e foamea pe noi cat Caraimanul

    Răspunde
     
  • SAM
    Februarie 19, 2015 la ora 19:17

    Asa , asa … e bine sa mai fi si echilibrat in taxe , ca nu mai stiu ce sa faca cu banii nostri ia adus si pe ei la concluzia ca au tras cam mult din buzunarele contribuabililor.Iar cu bancile e un inceput f. bun daca s-ar putea la nivel mondial sa se echilibreze lupta intre creditat si creditor. Adica sumele alea enorme acumulate ar trebui reutilizate din cand in cand pentru formarea de noi locuri de munca. Aici este gauna din sistemul asta economic capitalist.Si nu ma refer aici la ideea ca nu s-ar face deloc , ci la cea in care sa zicem „un guvern mondial” s-ar implica in mod decisiv in controlul acumularii aberante de sume fabuloase ( tari cu imense datorii /PIB) Dar sa incepem cu noi mai intai.Ideile bune trebbuiesc raspandite.

    Răspunde
     
    1. SAM
      Februarie 19, 2015 la ora 19:19

      Scuze era pentru alta editie comentariul . Il voi posta acolo.Inca o data scuze.

      Răspunde
       
  • bogdan gruia
    Februarie 18, 2015 la ora 18:59

    bitoana asta mi-a furat un milion de euro si a plecat,sa taca dracu din gura

    Răspunde
     
  • sorin ionel bitoana
    Februarie 18, 2015 la ora 18:57

    guraaaa,fraierilor,fur cat pot

    Răspunde
     
  • Pingback: Vâlcov face cinste! Run, Darius! Run! | Biziday
  • aneriti
    Februarie 18, 2015 la ora 16:18

    Cred ca ar trebui sa le mai transmitem conducatorilor si mesaje pozitive, de sustinere, de incredere, ca poate asa isi vor da si ei silinta sa ne reprezinte. Intr-o vesnica nemultumire nimeni nu poate fi motivat sa performeze.

    Răspunde
     
    1. sorin bitoana
      Februarie 18, 2015 la ora 18:48

      aneriti,o duci bine,ai de toate ,cum dracu sa ii lasam pe astia in pace cand noi nu avem ce manca,nu avem cum sa ne platim ratele,nu avem locuri de munca?esti din barca lor.pupincuristule

      Răspunde
       
  • sorin b
    Februarie 18, 2015 la ora 14:32

    ce aveti ma cu ab construct?

    Răspunde
     
  • Catalin C
    Februarie 18, 2015 la ora 14:23

    Frântură logica in articol: din moment ce se lucrează de mai bine de jumătate de an la toate modificările astea, e greu de spus ca e un contraatac, vezi Doamne acum ca i-a fost atacată familia.
    Nu putem sa vedem niste masuri bune ca fiind niste măsuri bune? Mai contează cine le ia?

    Răspunde
     
  • saba
    Februarie 18, 2015 la ora 12:58

    Si acuma la Budapesta.
    Intilnirea Putin – Orban, in contextul crizei grecesti, este foarte semnificativa. UE a respins Greciei o reducere cu 30% din datorie (sa spune ca de fapt 85% din datorie este o facatura bancara, ce stiu este ca Grecia este inarmata pina-n dinti si cu mare capacitate de lupta moderna). Si totusi se pare ca s-a ajuns la o intelegere de care toata lumea arata foarte multumita. problema ramine cum sa fie prezentata publicului. Este stiut ca initial Grecia nu mai voia sa plateasca nimic si avea suportul popular al Europei: ” Greece we are with you, with or witout EU”. Ulterior s-a pus problema, ca indiferent daca continua sa plateasca (reesalonat, teoretic vorbind) sau nu, Grecia are nevoie de suport financiar ca sa se poata urni – optiile vehiculate erau Rusia, China sau America (in ultima instanta). Pina la urma se pare ca este vorba de Rusia (presupunere personala). In prezent, Grecia nu mai respinge posibilitatea de a continua sa plateasca datoria (nu se mentioneaza care si sub ce forma), dar cere un ragaz pentru a fi capabila sa se refaca si sa o poata plati. Interesanta sau curioasa evolutia acestor negocieri?
    Germania a renuntat la energia nucleara si la cea pe baza de carbune – are un aranjament cu gazele rusesti. Se pare ca este si distribuitor european. Cu o zi inainte de Putin, a fost Merkel la Orban – probabil ca stia ca si Ungaria va deveni un asemenea distribuitor si atunci s-or fi pus deacord la preturi si teritorii.
    Si uite ca Putin tocmai asta ii ofera, o noua teava de gaze, si in plus cooperare pe 2 reactoare nucleare – cam ca la iranieni, indieni si turci. Despre South Stream, Putin spune ca nu a refuzat sa-l mai faca, dar ca are nevoie sa fie sprijinit de o resolutie UN (altfel spus, brinza-i pe bani). Ca teava ungureasca va trece prin Ucraina, este cel mai posibil (ar putea sa treaca si pe la belorusi, polonezi si slovaci, dar cam improbabil) si asta sugereaza ca deja are o anume siguranta privind pacea de la Minsk. De fapt a si declarat la Budapesta, in conferinta de presa: nu conteaza cite arme vor aproviziona americanii in Ucraina, daca poporul ucrainean decide sa termine cu varsarea de singe, rezultatul va fi acelasi. Ati retinut ca o parte din mobilizabili (din cei peste 100,000) au ajuns si in Ungaria, si in Slovacia.Deasemenea, peste 800,000 de refugiati (rusi si ucraineni) au ajuns in Rusia, condamnindul de tot necazul, pe Poroshenko. Multi raniti au fost spitalizati la Moscova. Rusia s-a angajat sa participe la refacerea Ucrainei (deci nu numai la republicile autonome).
    Altceva ce merita de urmarit, daca South Stream nu se face, este posibila o alta teava – prin Turcia, Macedonia, Serbia si Ungaria. Adica despre care Macedonie este vorba, greceasca sau Jugoslava? Asta ca apropo de o eventuala intelegere cu Grecia.
    Imi aduc aminte ca Putin ii oferise lui Basescu ca Romania sa fie distribuitorul Europei, dar pe vremea aceia era mai importanta ciorovaiala dintre presedinte si premier. In orice caz, in viitor, foarte multe lucruri in ragiune vor fi legate de Ungaria, prin aceasta vizita de o zi. Si sunt atit de multe chestii care doar se banuiesc.

    Răspunde
     
  • ZIZU
    Februarie 18, 2015 la ora 12:55

    Fa ti tu firma si baga totul pe acte dupa care fa balanta si ai sa vezi ca trebuie sa aduci bani de acasa .Asta se intampla pt ca contloalele sa se incheie cu amenzi si astfel ne laudam cu incasari la buget.

    Răspunde
     
  • Crisoyi
    Februarie 18, 2015 la ora 12:04

    Scaderea TVA-ului la mancare de la 24% la 5% ar fi putut fi primul semn de seriozitate din partea lui Victor Ponta dupa ani buni de guvernare in minciuna, incompetenta si ipocrizie.

    Nu numai ca acest lucru nu s-a intamplat, dar in timpul guvernarii Ponta- PSD Romania s-a adancit in iobagie, taxele devenind din ce in ce mai mari iar nivelul de trai tot mai precar. Asa am ajuns, cu Victor Ponta la carma, cea mai amarata tara din UE..

    Răspunde
     
  • un sarac
    Februarie 18, 2015 la ora 11:53

    nu se mai satura astia ,milioane ,milioane prin conturi in strainatate.gruia asta are datorii la tot bucurestiul,un excroc care isi bate joc de toti in jurul lui

    Răspunde
     
  • suciu
    Februarie 18, 2015 la ora 10:28

    gruia asta e pionul primarilor,asa scrie de el prin presa

    Răspunde
     
    1. nelu
      Februarie 18, 2015 la ora 11:35

      liviu negoita si bogdan gruia ,niste hoti

      Răspunde
       
      1. Crisoyi
        Februarie 18, 2015 la ora 12:05

        Niste borfasi! La fel Robert Negoita – mandria Sectorului 3. Nu inteleg cine le asigura astora spatele de nu-i cheama DNA la audieri…

        Răspunde
         
  • mihai george
    Februarie 18, 2015 la ora 09:44

    dom nelu,vezi si dumneata ce s-s facut in sectorul 3 in 2008,2009,2010,2011 de catre firma ab construct din buzau cand primar era finul lui videanu

    Răspunde
     
  • nelu
    Februarie 18, 2015 la ora 09:10

    pt mihai george,daca sti ceva de ei de ce nu spui ,ai ceva date?

    Răspunde
     
  • nelu
    Februarie 18, 2015 la ora 08:50

    ce sa auzim mihai george de cei enumerati de tine?

    Răspunde
     
  • mihai george
    Februarie 18, 2015 la ora 08:31

    a auzit cineva de bogdan gruia,liviu negoita,adriean videanu,mariean videanu,sectorul 3 ,ab construct?

    Răspunde
     
  • mihai george
    Februarie 18, 2015 la ora 08:28

    udrea e acasa?

    Răspunde
     
  • Crisoyi
    Februarie 18, 2015 la ora 08:27

    Cu tot respectul… acest articol pare slugarnic la adresa lui Victor Ponta si a Guvernului condus de acesta.

    Iar argumentatia este subtire… „o sa faca Ponta si o sa dreaga…”, dupa ce ani de zile a dormit pe el la Guvern…sau a luat tot felul de masuri dubioase pentru economie.

    Sa fim seriosi! Cel mai util lucru pe care il mai poate face Ponta pentru tara este sa isi dea demisia.

    Răspunde
     
  • Kristina
    Februarie 18, 2015 la ora 08:04

    Nu privim decat cu SCARBA tot ce transmit televiziunile la ora actuala.
    Un nou scandal menit sa distraga atentia de la coruptii dreptei la coruptii stangii.
    MIZERIA asta ma tem ca ne va murdari pe toti(„nu doar pantofii ci si papucii pe care ii purtam in propria casa”)
    spunea jurnalistul Guran la un moment dat,sa incercam sa_i aducem pe romani acasa..,
    ACASA in tara cui ?
    E mafie totala in Romania,
    Si razboiul prea aproape de granita 🙁

    Răspunde
     
  • mic intreprinzator
    Februarie 18, 2015 la ora 01:45

    Pai la cat rahat a mancat, are stomacul scoarta de copac.

    Răspunde
     
  • mic inreprinzator
    Februarie 18, 2015 la ora 01:44

    pai la cat cacat a mancat, are stomacul scoarta de copac.

    Răspunde
     
  • Dragos C.
    Februarie 17, 2015 la ora 23:58

    Mai fratilor, draga Moise, puteti sa-mi spuneti si mie un singur Prim-ministru care v-a placut???? De 25 de ani, a fost cineva care v-a placut???
    Chiar as fi foarte interesat de raspuns! Cine v-a placut? Ponta, Boc, Tariceanu, Nastase, Ciorbea, Radu Vasile, Vacaroiu, Stolojan sau Petre Roman?
    Isarescu si MRU nu conteaza, au stat doar cateva saptamani in post.
    Din cei 10 (ZECE) PREMIERI v-a placut cineva?
    Daca da, cine? Si veniti cu argumente! Sa nu-mi spuneti ca nu v-au placut ochii lui Ciorbea… Argumente economice si politice.
    Romania a traversat 25 de ani mizerabili, a trecut de la o economie infioratoare si centralizata, la una libera si care concureaza direct cu celelalte din UE.
    Draga Moise, cu argumente de-ale tale, ECONOMICE! De misto-uri m-am saturat, la asta suntem campioni mondiali! Asa si eu pot sa-ti spun ca nu-mi plac ochelarii tai si ca te misti in studio de parca ti-e frica sa nu te impuste cameramanii…
    Deci: concret! Lasa politica, la asta ne pricepem toti!.. Tie nu-ti place Ponta, altuia nu-i place Basescu. Lasa asta, ca e ca la fotbal… Aici e economie si treaba serioasa!

    Răspunde
     
    1. Geo
      Februarie 18, 2015 la ora 02:28

      Dragos, si eu sint de acord cu tine. Vorbim de ultimii de 10 ani de ceva vreme, dar de ceilalti 15, din cei 25, de ce nu discutam? Cred, ca acei 15 ani sint la fel de importanti in aceasta ecuatie. Poate mai „grei’ in analiza celor 25 de ani de la revolutie. Tara avea o economie, stiu Moise ca nu esti de acord, chiar daca pietele de desfacere erau din CAER si lumea a 3-a tari in curs de dezvoltare. In loc sa o reorganizeze/restructureze ca Polonia sau Austria( care nu si-a vindut fabricile cu totul, ci a pastrat controlul lor in anii ’80) au trimis-o la fier vechi, ca asa zis Petre Roman, care se pricea si se price la toate, chiar daca nu a condus o intreprindere la viata lui. Acum, tara, economic fiind zero, politic esti zero in afara granitelor. Sa ne pregatim de contraactacul lui Victor Ponta? Ca sa ce? Moise tu ai citit titlul? Este irelevant. Ce legatura are cu Biziday? Imi pare rau. Mi-am facut timp sa scriu citeva rinduri, fiind departe de casa, ca am vazut ca ai luat-o prin triaj la Videle. Toti clovni de prim-ministrii de la revolutie incoace, au nenorocit tara, ca era spre binele Romaniei. Economie cu doua companii, Dacia si Ford, consideri
      tu este suficient? Si daca cele doua inchid portile ce mai ramine? Nimic la borcan. Uita-te la Hunedoara, Baia Mare, Iasi, Calarasi, si lista ar continua, dar ma opresc aici, ca este destul sa le mentionezi pe acestea, si sa te intreb cu ce atragi forta de munca in aceste orase, ca zau Detroit scrie pe ele. Hunedoara, cu turismul nu se poate intretine prea mult, Calarasi cu nimic, nici atit. Chiar ai impresia ca ce ofera partea de vest este suficient? Sau Sebes, Alba cu Mercedes? Daca vrem sa aducem romani inapoi in tara trebuie sa atragem cu ceva. Cu ce? Care oportunitati le vezi la orizont? Nu pentru 4 milioane sau 1 milion, dar pentru 200,000 de oameni. Atita timp cit tara este condusa de nulitati, care ar fi trebuit inchisi pentru subminare economiei si coruptiei, ce discutam? Am inchis fabrici, spitale, scoli si nimeni nu a raspuns pentru aceste crime. Nu am construit nimic serios dupa revolutie, doar mall-uri si vile. Tot ce s-a distrus dupa revolutie nu se mai intoarce inapoi. Parca spuneai ca: un roman in putere care munceste suporta 4 pensionari. „Viitorul suna bine”. Si sa nu uit, lasa-l pe Mugur Isarescu, nu-i mai cinta in strune, ca habar nu are ce inseamna o banca nationala, oh, si chiar una comerciala, ca nu a condusa niciuna. Tara noastra este in maro-ul acesta si datorita lui. Rata dobânzii de referinţă a BNR este mare si a fost mare, astfel cum sa fie atractiva(vezi cea a Angliei: Current Bank Rate: 0.5 %). Moise, mie imi place emisiunea ta, dar ramai apolitic si fii mai agresiv sau radical cind vine vorba de toti cei implicati in distrugerea Romaniei. Si, inca ceva, cind era la tine in studio Basescu, de ce nu l-ai intrebat unde sint banii romanilor, luati cu taxa Basescu? Vezi cum uitam. Cind te-ai intrebat ultima data acest lucru? Ai facut vreo investigatie de jurnalist sa vezi unde au ajuns?

      Răspunde
       
      1. Cosmin Moise
        Februarie 18, 2015 la ora 20:55

        Pai tocmai, a cazut ditamai Detroit-ul, cu industrie de secol 21 si tu plangi dupa Calarasi si Hunedoara, cu industrie de secol 19? Ti=ai raspuns singur la intrebare. De aia s-au dus! Din cauza de China, de Coreea de sud, de trecere de la tevaraia de fier, otel sau te miri ce aliaje la material plastic! Amintiti-va de celebrele geamuri de cornier la balcoane! Tevile ruginite din retea de apa si gaze etc. Pana si Sidex-ul gafaie. Amintiti-va de pretul gazelor si al petrolului, al energiei eletrice din acele vremuri! Toate astea stimulau productia industriala. Asta-i economia globalizata si nu bartere CAER!

        Răspunde
         
        1. Geo
          Februarie 19, 2015 la ora 07:17

          Detroit a cazut acum doi ani, totusi a fost mentinut artificial de Michigan State sa nu cada mai demult. China nu are la manufacturing mare technologie de sec 21, ci are mina de lucru extrema de ieftina, vezi filmul facut BBC despre Apple. Si ei nu au inchis fabricile, ci din contra au deschis multe noi. N-am plins eu dupa Calarasi, Hunedoara, Calan, Zlatna, Baia Mare, ci pling oamenii locurilor, ca saracii daca ti-ar citi comentariile te-ar lua de par, daca ai. Judetele in care se afla acele orase nu sint Michigan sa ofere alternativa pentru cei in cautare de un nou loc de munca. Pentru ignoranta ta am sa-ti dezvalui ce s-a intimplat cu Detroit. Multe dintre business-uri s-au mutat in suburbii dupa anii ’80 si in alte state, ca asa e in capitalism, vezi „Roger and me”. Michigan nu o duce rau. Ai fost vreodata pe acolo? Prin Dearborn Heights? Ann Arbor? Lansing? Hmmm? E chiar pitoresc. E si normal sa arate bine cind lumea are de lucru. Multe joburi s-au intors inapoi in USA de 3 ani incoace, asa ca, ei au inteles ceva de la recesiune. In orasul meu natal CPL-ul avea contracte solide si mari, cu IKEA, iar fabrica de piele si incaltaminte cu OTTER, ca exemple, asa ca lasa lozincile lui Moise Guran daca nu stii. Am lucrat la companie in Romania ce nu facea fata la cerere, si nu era numai CAER, dar ce spun eu aici? America de Sud, Egipt au fost in CAER, Cosmin Moise Guran? „Amintiti-va de celebrele geamuri de cornier la balcoane! Tevile ruginite din retea de apa si gaze etc.”, n-am idee ce vrei sa spui acolo. Ca nu intelegi evolutia lucrurilor? Da la vremea acea termopanele nu erau la moda, Sandele? Ca nu s-a investit in economia noastra romaneasca ca era un obstacol in fenomenul de globalizare si a importurilor. S-a vrut distrusa de alti, dar cu mina noastra. Ce-am avut se putea retehnologiza. Dar nimic, cum e in Hunedoara, de exemplu Siderurgica a fost rasa, nu se poate. Nimic nu e intimplator. Aro, Tractorul, Nicolina, Mirsa de ce s-au inchis? Ai citit povestea despre Aro? Sau Tractorul? Anul trecut cind am fost in tara am vazut tot mai multe tractoare verzi John Deere, oare de ce? Vezi SUV-uri pe strazi? Deci segmentul de piata a lui ARO a fost acoperit de concurenta. Totul este logic. Si ca sa inchid, intr-un ton optimist, de ce au plecat 4 milionane de romani daca lucrurile functioneaza acum mult mai bine decit inainte de 1990? Si de ce nu se intorc ei acum la acest bine atit de „atractiv”? Ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun vizioneaza „American Made Movie” si o sa ai sansa sa te luminezi. Si o sa pricepi ce insemna sa ai economia ta sau manufacturing-ul tau. Cind ai ucis Aro si Tractorul ai trmis colateral si alti oameni din Supply Chain in somaj, ca de exemplu la Compa care face arcuri pentru ei si de la Cimpia Turzii sau de la COS Tirgoviste. COS mai traieste?

          Răspunde
           
    2. saba
      Februarie 18, 2015 la ora 08:04

      Foarte bine, degetul pe rana..

      Răspunde
       
    3. Primii-ministri plac FUNCTIE DE REALIZARI, or, dupa cum arata Romania E CEVA DE PLACUT?!
      Februarie 18, 2015 la ora 08:38

      ……..

      Răspunde
       
    4. ILIESCU
      Februarie 18, 2015 la ora 14:55

      Premierul a fost produs de majoritatea parlamentara si a implementat strategiile mafiote specifice infractorilor majoritari din parlamentul tarii noastre. Atata timp cat electoratul romanesc mai mult sau mai putin manipulat a creat aceste monstruozitati politice, cum am putea fi multumiti de prestatiile vreunui premier?

      Răspunde
       
  • rotar
    Februarie 17, 2015 la ora 23:39

    Toata aceasta ‘agitatie’ politico-economica are o explicatie simpla daca suntem constienti de batalia pt piata dintre firmele straine si romanesti.Se stie ca imigrantii nord-americani utilizeaza ,in colonii, personaje ,pe care le distrug dupa atingerea scopurilor. Asta se intampla acum.Firmele sustinute de SUA au folosit o parte a clasei politice ca sa inlature o anume concurenta,apoi ii inlatura ,prin DNA pe aceste ‘unelte’ folosite. Evident ca vor urma si lucratorii din justitie : Kovesi,Morar,Macovei…..Este ca am dreptate ?

    Răspunde
     
  • Crisoyi
    Februarie 17, 2015 la ora 22:30

    Ponta s-a acoperit integral de penibil nu numai cu autostrazile desenate pe hartie si cu supraaciza la combustibili care numai in autostrazi nu merge (deturnare grava de fonduri) ci si in campania electorala unde a avut sfatuitori prosti. Niciunul nu a fost in stare sa-i spuna sa-si bage picioarele in Antena3 (post de pensionari) si sa pozeze intr-un om de stat serios, care sa poata concura cu imaginea lui Iohannis.

    In privinta imaginii de tradator de tara, Victor Ponta a excelat tot timpul atragand impotriva sa o carutza de voturi de la generatia tanara, depasind pana si previziunile serviciilor secrete care au pus serios umarul la victoria contracandidatului sau in alegerile prezidentiale.

    Răspunde
     
    1. cristi
      Februarie 18, 2015 la ora 01:48

      no ca m-ai enervat cu chestia cu sfatuitorii prosti cu imaginea de ponta sincera si demna sau ceva p-acolo. da de pe ce planeta vii ba mancati-as de zici ca banditu poate concura cu omu corect. cum dracu impaci tu ba ziua cu noaptea ca ma „perturbezi”. sti tu ceva acolo asa-i? doamne ajuta-ne asa-i? ca singuri nu stim ca deh si logic binele trb sa vina de la sine sa vedem si noi candva suntem smecheri sau de treaba si iar avem ideea d-zeu ne testeaza nu ? de un miliard de ori si bla -bla bla bla.. si hop asa si iar asa!

      Răspunde
       
      1. Crisoyi
        Februarie 18, 2015 la ora 07:38

        Vorbeam „ca imagine” in campania electorala. Ca Ponta nu e un tip serios o stie toata lumea, dar putea macar sa pozeze in tipul serios, responsabil, ca sa poata concura cu Iohannis. El a pozat mai degraba in tipul smecher, care le stie pe toate, tip Traian Basescu, asa… Lumea nu a pus botul la asa ceva.

        Răspunde
         
    2. ILIESCU
      Februarie 18, 2015 la ora 15:02

      Ponta este un individ demn de mila. Capacitatea sa de conducator este aproape nula si n-are nici un beneficiu in urma exceptionalelor calitati de fitilist nerusinat, plagiator, minciunos desavarsit, marlan din nastere si nesimtit absolut.

      Răspunde
       
  • Crisoyi
    Februarie 17, 2015 la ora 22:17

    Pronosticul meu este ca penibilul si impostorul de Victor Ponta are zilele numarate si va ajunge, in curand, la aceeasi lada de gunoi a istoriei la care a ajuns si Traian Basescu.

    Ce ramane in urma lui? Amintirea unui personaj dubios, fara coloana vertebrala, fara viziune economica, fara autostrazi, fara perspective.

    Tot in urma lui ramane o turma de sugaci de asa-zisa presa economica care au tot pupat in dos Guvernul si deciziile sale dubioase nefiind in stare sa le inteleaga si sa le evalueze efectele. Ma refer aici in special la labele triste de la Capital.

    Reducerea TVA la mancare, vad ca mai asteapta. Si atunci de unde atatea elogii pentru o sluga a corporatiilor si a FMI-ului?

    Răspunde
     
  • Marian Androne
    Februarie 17, 2015 la ora 21:37

    Optimismul autorului cu relaxarea fiscala se va domoli, de obicei de prin septembrie…
    Grija politrucului fata de interesele Famigliei ocupa majoritatea timpului. Pentru votanti se fac legi pe genunchi…

    Răspunde
     
    1. Crisoyi
      Februarie 17, 2015 la ora 22:18

      Nu va fi niciun fel de relaxare fiscala. Va fi, ca si pana acum, un praf in ochi de mic impact, cativa lei pe undeva pe la deducerile personale la impozit, nimic care sa conteze.

      Răspunde
       
  • c.c.
    Februarie 17, 2015 la ora 21:00

    Nu stiu, Moise, cum sa zic, da’ meciurile astea is fix ca nuca de perete: cand is lucrurile mai interesante si mai arzatoare in tara si trebuiesc musai comentate – atunci trebuie sa se joace cate un meci! ;))

    Răspunde
     
    1. Roxana I.
      Februarie 18, 2015 la ora 11:52

      Da, asa este, aveti dreptate. Si pe mine ma enerveaza fotbalul asta cateodata… Nu comentez prea mult pe fond continutul articolului. Insa in principiu niste reduceri de taxe (si un TVA mai mic fiindca avem unul dintre cele mai mari din Europa) nu pot fi decat benefice pentru economie…Si asta indiferent de culoarea politica a guvernului (in definitiv, pana si unii dintre cei ”din dreapta” care au ne-au ”potcovit” cu TVA-ul asta nasol de 24% – printre altele – sunt de parere ca unele dintre impozite si taxe sunt destul de mari in tara asta). In rest, vorba moderatorului, asteptam datele concrete, opiniile specialistilor, dezbateri publice si tot ce mai urmeaza…

      Răspunde
       
  • IO
    Februarie 17, 2015 la ora 20:54

    Puie Monta!

    Răspunde
     
  • johnescu
    Februarie 17, 2015 la ora 20:19

    Tovarasul prim-ministru e fie bolnav, si ar trebui cumva tratat, de poate minti in halul in care o face, de poate privi adevarul drept in fata si sa-l nege, fie e un ticalos incredibil si e preocupat strict de portofelul lui si al celor de pe langa el, de pozitie, putere, si in atingerea obiectivelor e in stare sa ne sacrifice pe toti. Sper ca DNA-ul sa aiba taria sa mearga pana la capat si cu el.

    Răspunde
     
  • Alex
    Februarie 17, 2015 la ora 19:59

    Ar trebui 0% TVA la legume/fructe sa reduca importurile frauduloase, si atunci agricultura si-ar da drumul si ar castiga 16% din impozitul pe profit !

    Răspunde
     
    1. cosmin
      Februarie 17, 2015 la ora 21:44

      Este foarte greu sa fiscalizezi agricultural la noi

      Răspunde
       
    2. Ciprian
      Februarie 17, 2015 la ora 23:38

      logica e de doi bani, cu ce împedică tva 0 importurile la fructe legume? ba din contra tva 0 va marii și mai mult importurile sau mai bine zis achizițiile intracomunitare ca nu e vorba de import. Mai bine angajat 5 necorupți la fisc + mașina + un agent DNA sub acoperire pe urmele lor sa fim siguri ca nu i iau pe arătura și benzina care în fiecare zi sa controleze cațe o piața prin rotație, și aplicat amenzii serioase la comercianții prinși cu marfa fără acte, și 1 control/luna dacă reușesc pe piața tot e ceva, cu-i o sa-i mai convină sa vândă fructe la negru dacă amenda pe luna va fi câteva sute de milioane vechi…

      Răspunde
       
      1. Amenzile, oricat de mari, nu sperie. Pentru evaziune fiscala, oricat de mica, PUSCARIE, nene!
        Februarie 18, 2015 la ora 13:05

        …..fara eliberare conditionata!!!

        Răspunde