BIZIDAY: Miercuri, 11 februarie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

15 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 11 februarie 2015

  • Andrei
    Februarie 12, 2015 la ora 21:42

    Va rog sa prezentati în emisiunea BIZIDAY si numele Basarabenilori șmecheri care au conturi in bancile Elvețiene. Alt fel nu mai ajunge această informație în Republica Moldova.

    Răspunde
     
  • Atentul
    Februarie 12, 2015 la ora 21:18

    Camplit cum o emisiune de stiri economice s-a transformat intr-o emisiune politica. Si asta nu ar fi numic daca nu s-a transformat intr-o antena „publica”.
    Domnule Guran, Romania, in plina criza UE s-a descurcat mult mai bine decat Grecia, Islanda(nu e in UE)Spania, Portugalia, Italia? Da, sau nu!

    Dvs. stiti ca aceste tari au fost salvate de UE cu credite uriase. E asa, Da, sau nu! Ce fel de mare econom sunteti daca nu stiti aceste lucruri? Romania s-a descurcat bine, chiar f. bine in comparatie cu aceste tari din UE si zona Euro, indiferent daca cei de la PDL primeau 10% comision sau nu(ce legatura are asta cu saracia dvs? Chiar ca nu va cred ca ati ajuns si saracul natiunii)Romania a fost salvata atunci, indiferent ce credeti dvs! UE, rapoartele de atunci laudau guvernul de atunci, indiferent ce ati inteles dvs.

    Domnule Guran, eu nu va mai urmaresc(am programele mele din Franta si Germania si acolo nu se face politica!)dar reveniti la economia Romaniei. Puteti sa faceti si o emisiune politica, dar la alta ora!

    Răspunde
     
  • radu ioan
    Februarie 12, 2015 la ora 15:56

    D-le Guran,de mult vreau sa va scriu,dar o voi face acum.Dvs.ati devenit cunoscut datorita emisiunilor si comentariilor economice f.pertinente in general,dar de la o vreme la radio faceti comentarii politice impreuna cu ascultatorii, mie personal imi pare o frectie la piciorul de lemn si cred ca va place f.mult sa manipulati.Personal consider ca ati fi mai cistigat cu emisiunile economice ptr. viitorul dvs.Unele comentarii politice ale dvs. le consider tendentioase si manipulatoare,la radio mai ales.Cu bine si mult noroc.

    Răspunde
     
  • kolo
    Februarie 12, 2015 la ora 14:51

    Aia cu China e cam urechist facuta. Zici ca e un articol din Libertatea.

    Răspunde
     
  • alex
    Februarie 12, 2015 la ora 14:13

    Si pe mine m-a dezamagit Udrea. Cel mai mult m-a enervat insa ca desi zicea de Ponta pe la tv, aflam chiar din gurita ei frumooasa ca se vedea cu el in apartamentul lui. Pai una zici si alta faci?Sau asta e regula de aur a policitii romanesti?

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Februarie 12, 2015 la ora 10:45

    Am iesit din criza??? Care mai e bursa spagilor in Guvernul Ponta? Sau pe astia-i uitam, ca de’, sunt la putere?

    Răspunde
     
  • Crisoyi
    Februarie 12, 2015 la ora 08:50

    Faptul ca spalarea de bani si coruptia MAFIEI, la nivelul statelor, a fost imensa, enorma, in criza o arata cantitatea uriasa de bani negri depozitata in Elvetia sau paradisurile fiscale si care se reintoarce in economia speculativa (mall-uri, imobiliare) prin fondurile de investitii. Acestia sunt banii MAFIEI… Ei nu au cum sa rezulte intr-o economie normala (oficiala) aflata in criza cand toata lumea o taraie din punct de vedere financiar.

    Toata aceasta spalare de bani masiva nu ar fi fost posibila fara complicitatea serviciiilor secrete, care par mai degraba implicate in afaceri mafiote decat in apararea securitatii nationale.

    De aceea va spun: o greva fiscala pe termen nelimitat este singura solutie care ar putea taia sursele de finantare ale caracatitei.

    Răspunde
     
  • Matei
    Februarie 12, 2015 la ora 04:18

    Va stimez domnule Moise Guran, aveti aprecierea a inca unui tanar din diaspora, cu facultate si viata acolo. Pana nu intra toata clasa politica corupta (90% din ei probabil) la puscarie multi ani si nu li se iau inapoi banii furati de la stat, nu ma intorc decat in vacanta acasa.

    Va rog frumos faceti ceva cu vimeo asta ca merge f prost, se tot intrerupe. De ce nu puneti si pe youtube ca e mai fiabil?

    Răspunde
     
  • Paul
    Februarie 12, 2015 la ora 02:57

    Domnule Guran,

    Daca aveti nevoie de corespondenta in USA or Canada, va rog scrieti-mi privat. Voi incerca sa-mi conving copii sa va ajute.

    Răspunde
     
  • EU
    Februarie 12, 2015 la ora 00:31

    de minsk nimic , chiar asa 0_O

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 12, 2015 la ora 11:40

      La Minsk s-a anuntat (de catre dl. Putin) pace, desi este putin credibil. Daca domnul acesta spune ca Rusia nu este direct implicata, nu putem avea incredere intr-o promisiune fara un acord scris. Apoi, toata lumea stie ca este o dilema, care ingreuneaza negocierile. Dl. Putin repara unele prostii facute de Stalin, care a creat un stat artificial, Ukraina, alipindu-i teritorii rusesti, romanesti, ori poloneze. Partenerii occidentali se inspaimanta de exhibarea fortei rusilor si de faptul ca frontierele se pot modifica in Europa sec. al XXI-lea prin forta. In acest context, romanii NU sunt capabili sa reactioneze in nici un fel la abuzurile comise acum, ca si intotdeauna, impotriva fratilor din nordul Bucovinei si sudul Basabiei, teritorii apartinand astazi Ukrainei. Nimeni dintre oficiali, presa, parerologi TV etc. NU indrazneste sa propuna acordarea de ajutoare familiilor romanilor recrutati si omorati pe frontul de Est, pentru apararea Ukrainei, o tara care nu este a lor. Nimeni nu se gandeste sa ceara autoritatilor romane solicitarea respectarii drepturilor fundamentale si libertatilor cetatenilor ukraineni de etnie romana. Daca ati calatorit la Cernauti, spre exemplu, stiti ca romanilor le este frica sa vorbeasca in public romaneste, ca nu au scoli in limba romana pentru copiii lor, ca nu li se permite sa se asocieze si sa-si pastreze traditiile culturale. Suntem, insa, foarte atenti la protejarea intereselor Ukrainei, la fel cum am fost cu interesele URSS. Ne comportam mai las decat recomanda protocoalele si interesele Uniunii Europene in chestiunea ucraineana. Daca nu suntem batuti in cap, suntem cel putin nesintiti ignorand in contextul amintit pe romanii de dincolo de frontiera cu Ukraina. Nu cunosc o alta natie care sa se comporte astfel cu cetatenii de aceeasi etinie aflati in vecinatate.

      Răspunde
       
      1. un turist
        Februarie 12, 2015 la ora 14:07

        Constantin: Sa nu credem ca in sec.XXV granitele vor fi cele actuale.Istoria arata altceva.
        -Privind cetatenii de origine Romana fie si RRoma di Ucraina este adevarat ca sint desconsiderati sau spus dicriminati
        -Cind UdSSR a vrut sa amplaseze niste rachete dubioase in Cuba ce circ au facut USA????desi erau tot numai defensive. Toata EU este impinzita cu rachete dubioase „defensive” si Rusia trebuie sa taca ca nu este USA politie mondiala.
        -Daca populatia civila Rusa si Ucraineana din estul Ucrainei care nu are nici o legatura cu acel ticalos macel este bombardata de propria armata***pierderi colaterale**** atunci????????Unde este democratia care se probaga ca acei oameni tot nu au dreptul sa decida asupra vietii lor. Deci vreo citiva pe care nici in fund nu-i doare cit de prapadit este cel „normal”.
        Am dat 500milioane imprumut Ucrainienilor pentru ce?Pentru armament ca poporul sigur nu a primit nici un Cent!!!Poroschenko &Co sint si ei purted de bogati si ce credeti de unde???Se vede si in Romania!!!
        -Daca ati citit exemplul cu regele Solomon cind au venit doua femei cu un copil sustinind ca copilul este al fiecareia. Ce a spus regele? Sa fie taiat in doua si impartit la care una a strigat ca este mai bine sa fie dat celeilalte dar sa traiasca si aceasta a fost adevarata mama.
        -In toate tarile Post comuniste nu se mai poate elimina aceasta dorinta de putere si finante fara precedent,inselaciune spaga si mai si…..!!
        -Nu are nimeni nevoie de un regim Rusesc dar al nostru este oare mai bun? dupa cum vad Romanul de rind o duce mai rau decit Rusul de rind Intreberi peste intrebari.
        -Bine spune Moise sa vina Romanii acasa caci cu experienta acumulata pot face ceva pentru Romania dar nu pentru HOTII ei!!

        Răspunde
         
  • SEPTIMIA DOBRESCU
    Februarie 12, 2015 la ora 00:06

    Sunteti singurul post (inregistrari)pe care, de ceva timp, trebuie sa am foarte multa determinare sa le urmaresc; se intrerupE din minu in minut. Poate faceti mai multa lume fericita rezolvand aceasta problema tehnica pe care am mai vazuta in alt comentariu, dar raspunsul venea tot de la comentator. Apreciez mult emisiunilu si mi-ar parea rau sa le pierd.

    Răspunde
     
  • Mihnea Crasnic
    Februarie 12, 2015 la ora 00:03

    Felicitari lui Moise Guran pentru o emisiune decenta , informata si extrem de interesanta. Sint plecat din Romania de approx 15 ani (Canada) si sincer imi face placere sa urmaresc emisiunea BiziDay. Se pare ca putem sa prezentam realitatiile economice interne si internationale fara sa strigam unii la altii sau sa ne certam ca la usa cortului. Good luck!

    Răspunde
     
  • ElvisM
    Februarie 11, 2015 la ora 23:58

    Multumesc frumos pentru toata munca depusa domnule Guran!

    Va rog sa prezentati si situatia ce ne asteapta cu privinta cu inarmarea Rusiei si a razboiului despre care se spune ca este iminent. Dupa mine un razboi cred ca are un impact foarte mare asupra economiei unei tari si mi-ar face placere sa postati exact ce ar presupune aceasta din perspectiva dumneavoastra. Multumesc!

    Răspunde