BIZIDAY: Luni, 9 februarie 2015

Publicat la data de de Moise

Categoria: ÎNREGISTRĂRI
Etichete: , ,

Comentarii prin facebook

17 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 9 februarie 2015

  • Num
    Februarie 15, 2015 la ora 13:55

    Daca acum NU se tranzactioneaza la noi in tara LIRA STERLINA, In momentul acordarii creditului se tranzactiona?
    Adica banca a dat lei si incaseaza lei.
    De unde provoine aceasta pierdere a bancii?
    Cumva din banii scosi deja din banca ca si profit pe anii trecuti?

    Răspunde
     
  • Cristian T
    Februarie 11, 2015 la ora 03:52

    Apropo de gestul degetului la nas… mi se pare ca e din filmul The Sting (Cacealmaua), 1973

    http://www.imdb.com/title/tt0070735/

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Februarie 11, 2015 la ora 02:18

    Gestul Elenei Udrea cu degetul la nas cred ca vrea sa spuna ca a inceput sa traga pe nas.:)
    Cred ca ar trebui sa nu ne lasam impresionati de un gest la care oricum nu îi vom afla sensul in schimb din probele prezentate pana acum un lucru e clar Elena Udrea este intr-o oarecare masura vinovata si pentru asta trebuie sa platesca.
    Moise daca tot esti impresionat de Elena Udrea de ce nu faci si tu o comparatie intre realizarile Elenei Udrea ca Ministru al Dezvoltarii si omoloaga ei din Polonia, tot blonda ca au activat cam in aceeasi perioada si rezultatelor pe care cele le-au obtinut si atunci o sa intelegi mai bine de ce noi cam batem pasul pe loc si vecinii nostrii progreseza, de ce noi nu avem firme romanesti care sa investeasca in Polonia dar polonezii au bani de investit in Romania.

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Februarie 11, 2015 la ora 02:10

    Foarte interesant comentariul lui Saba chiar daca el vine ca un raspuns la comentariul lui Paul care stie ceva teorie dar in rest cam bate campii. In primul rand acolo unde sunt salarii mai mari sunt si preturi mai mari si asta cam la toate, cazare, mancare, servicii, … si exista si o concurenta mai mare pe piata fortei de munca asa ca s-ar putea sa te muti la „Cluj” cu familia si ca sa iti ie o casa sa te indatorezi pe viata iar la prima criza care vine sa ramai pe dinafara mai exact sa iti pierzi locul de muncasi dupa aia sa devii restantier la banca cu ratele pentru casa. Cunosc pe cineva in SUA care cu toate ca are o agentie imobiliara nu isi investeste banii in imobile pentru ca i se par o investitie prea riscanta.

    Răspunde
     
  • Stelian
    Februarie 10, 2015 la ora 21:06

    Sa nu-mi spui ca ai un smartphone :). S5?
    La cat ma „certai” mai acum 2 ani, ma asteptam sa nu te vad niciodata cu un smartphone 🙂

    Răspunde
     
  • Constantin
    Februarie 10, 2015 la ora 18:21

    Expertii Comisiei Europene au cerut gasirea unei solutii pentru liberalizarea pretului la energie/gaze. A fost o delegatie comuna FMI-CE. Daca este o piata europeana comuna, este si pentru Romania, cu aceleasi reguli, inclusiv in domeniul energetic. Accept ca unele capitole ale acordului de aderare au fost negociate mai bine, iar altele mai putin bine. Sunt de acord in privinta rentabilizarii Complexului Energetic Hunedoara, iar asupra faptului ca este mai bine sa fie privatizat, in loc sa fie exploatat politic precum CE Oltenia de T Grebla, Ciurel s.a., suntem de asemenea de acord. Cine a spus ca „pe doi lei”?!

    Răspunde
     
  • Sorin Aradean
    Februarie 10, 2015 la ora 14:04

    Inteleg ca CFR Marfa a ajuns pe profit. Daca vom reusi sa aducem cit mai multe firme de stat pe profit, intreaga Romanie va avea de cistigat. Se va mai atenua acea marota paguboasa potrivit careia „Statul e cel mai prost administrator”. Chiar asa ? In spatele „Statului” vor fi de fapt oameni de o calitate mai crescuta, care vor intelege ca orice privatizare (a ceea ce a mai ramas de privatizat) este o lovitura ptr interesele economice pe termen lung ale Romaniei. Orice firma de stat in plus, ajunsa si ramasa pe profit este un indicator al trezirii noastre, ca natiune vorbind.
    Moise, tu te-ai exprimat aseara cam neacademic vorbind despre FMI ca fiind niste golani, dar esenta este ca FMI intr-adevar nu ajuta la cresterea economiilor tarilor in care se implica, dimpotriva se ajunge la secatuirea acestora si la privatizarea domeniilor neperformante dar cu potential de business sanatos, finalul fiind acela ca noul proprietar privat inchide unitatea si vinde activele, caci nu-i asa, piata regionala / globala si capacitatile ei de absorbtie au totusi niste limite… Trebuie tot timpul sa ne amintim ca unele privatizari au fost facute cu companii de stat din tarile respective. Asadar Statul nu e un prost administrator al avutiei. Totul este sa nu incetam sa gasim acei indivizi ptr care avutia statului e la fel de pretuita precum avutia lor personala. Iar daca un colegiu director undeva intr-o firma de stat va da acest exemplu, automat intreaga ierarhie pina la baza piramidei va construi oameni preocupati de avutia nationala. E un concept de care trebuie sa ne tinem cu dintii.

    Răspunde
     
  • Crisoy
    Februarie 10, 2015 la ora 09:15

    E clar pentru toata lumea ca infometarea populatiei in toti acesti ani nu a avut niciun temei. Erau bani garla, sa-ti pui si in cap, numai ca ei erau doar pentru unii si au ajuns in Elvetia.

    Infometarea salariatilor si pensionarilor, cresterea TVA la mancare si toate celelalte sunt crime impotriva umanitatii pentru care interlopul de Basescu si toata gasca lui ar trebui sa dea socoteala. Inclusiv piticul de la Cluj…

    Niste criminali si niste teroristi.

    Răspunde
     
  • Crisoy
    Februarie 10, 2015 la ora 09:08

    Gestul Elenei Udrea cu degetul la nas se adreseaza interlopului de Traian Basescu si are semnificatia: „Imi esti dator vandut! Vei ajunge la Puscarie la fel ca mine!”

    Răspunde
     
  • Marinescu
    Februarie 10, 2015 la ora 08:37

    Stimate domnule Moise,

    Referitor la emisiunea de aseara, daca majoritatea creditelor in franci elvetieni s-au acordat la un curs de 2 lei, atunci afirmatia dumneavoastra cum ca acel curs de 2 lei plus 20% ar da un curs de 24 lei nu prea sta in picioare. Cum nu v-ati corectat (nici echipa dumneavoastra nu era atenta), cred ca aseara multi indatorati in franci elvetieni au fost pe punctul de a face infarct.
    In alta ordine de idei, si eu sunt un fost imprumutat in franci elvetieni (pentru 24 de ani cu datorie lunara la banca de 360 franci). Insa mi-am facut-o singur cu mana mea (am semnat) si atunci cand francul a ajuns la 3,7 lei, am vandut un imobil ( e drept nu era acoperisul de deasupra capului meu) si am lichidat creditul. A fost un credit 100% pagubos pentru mine, dar decizia mi-a apartinut mie si numai mie. Nu mi se pare deloc corect sa fie favorizati intr-un fel sau altul o „mana” de cetateni romani in detrimentul celorlalti. Daca cursul ar fi scazut la 1,5 lei sa zicem s-ar fi adunat in fata Parlamentului sau a BNR sa strige ca vor sa plateasca la cursul istoric plus 20%. Si daca ei un procent nesemnificativ (nici 1%) din populatia romaniei nu vor mai putea plati, atunci este treaba bancilor comerciale sa suporte pierderea din comisionul de risc(0,22%) pe care l-a incasat atata amar de luni de la ei.
    Mai tineti minte FNI-ul. Pe atunci aveam o suma economisita (atat cat sa fiu despagubit de stat in caz de faliment al bancii) pe care o aveam intr-un depozit pe 7 zile care se reinnoia automat. Dobanda era de 70% (ce vremurii…..).
    Un coleg de birou detinea aproximativ aceeasi suma pe care insa a investit-o la FNI. Nu trecea zi de la Dumnezeu sa nu-mi „scoata ochii”de lipsit de viziune si inteligenta sunt ca nu-mi investesc banii la FNI.
    Insa prin luna mai 2000 FNI a sucombat. Eu am ramas cu banii la banca in continuare (e drept cu o dobanda in trend descendent) iar colegul meu a ajuns in spital cu probleme cardiace, iar astazi la varsta de 52 de ani este de 3 ani pensionat pe motive medicale.
    Asa ca ce-si face omul cu mana lui, nici statul nu poate desface.

    Răspunde
     
  • Crisoy
    Februarie 10, 2015 la ora 08:17

    Se stie de multa vreme ca din Romania se spala bani masiv catre paradisuri fiscale si Elvetia.. sute de milioane de euro. Toti banii mafiotilor pe care ii vedeti facand poteca la DNA, acolo sunt depozitati. Apoi sunt bagati in unitati de fond la diverse fonduri de investitii straine (banii Mafiei) care construiesc mall-uri prin Romania. E spalarea de bani perfecta.

    Practic in cazul HSBC se descopera, acum, apa calda sau gaura de la macaroana. S-au spalat sume de bani absolut uriase in ultimii ani rezultate din coruptie…

    In privinta creditelor in franci solutia propusa de Darius Valcov si alti politruci e tembela. Practic mai toti posesorii de credite in CHF care au probleme de plata au salarii peste 3000 de lei, altfel nu se incadrau. Sa-i excluzi cu totul de la un mecanism de refinantare este crima la buzunar. Tocmai aia sunt cei mai loviti.. cei cu salarii mari, nu aia cu salarii mici ca aia nu au luat credite in CHF ca nu se incadrau.

    Răspunde
     
  • Paul
    Februarie 10, 2015 la ora 07:14

    Este o linie subtire intre a lucra prea mult pentru o companie si a schimba serviciul prea des. Punctele de vedere sunt impartite.
    Unul din fostii presedinti ai General Electric John F. Welch, Jr. a spus ca trebuie ca toti s-a imbratisam schimbarea.
    In filozofia mea forta de munca este o marfa in sens abstract-adica bani. Profesionistul trebuie s-a se vanda. In primul rand trebuie s-a fii pe piata unde te poti vinde cel mai scump. De examplu daca locuiesti in Vaslui si profesiunea ta poate fi remunerata substantial mai bine in Cluj, te muti acolo.
    Sigur, altfel se pune problema pentru cei ce abia intra pe piata. Ei au nevoie de experienta. In consecinta trebuie sa accepte salarii mici cu durata mare de angajare (as zice cinci ani).
    In general, salariile mari exista in acea zona (Cluj) din cauza nivelului profesional ridicat. Deci trebuie sa fii profesional bine pregatit. De cateva ori trebuie sa joci tare. Altfel nu intri in pozitii mai grele. O data intrat mori la datorie,dar nu te lasi scos afara. Este o experienta neplacuta s-a nu faci fata cerintelor pozitiei.
    Se vehiculeaza idea ca companiile se uita dupa forta de munca ieftina. Refuz sa cred asta, cu exceptia muncilor preponderant fizice. De exemplu California are o mediana foarte ridicata pentru salarii. Dar companiile nu pleaca. Fara profesionisti buni companiile sunt moarte. Ei aici ne spun ca compania suntem noi angajatii. Dar cand compania este in dificultate se uita si dau afara angajatii.

    Dar aceasta este experienta mea – ea nu se poate aplica la toti profesionistii.

    Răspunde
     
  • Dragos
    Februarie 10, 2015 la ora 02:22

    Asta, zic eu, a fost cea mai tare emisiunea Biziday pe care am vazut-o pana acum.
    Partea cu doamna Udrea pare rupta dintr-un film de drama (sau thriller mai degraba). Chiar sper ca la un moment dat un regizor bun sa faca un film despre asta (sau despre toate arestarile astea „bomba” ).
    Ma bucur ca ai vorbit despre problema locurilor de munca (de fapt vorbesti despre ea in fiecare emisiune), dar de data asta a fost altceva. In situata prezentata sunt si eu, CV-uri, interviuri, nimic…chiar nu m-am gandit niciodata ca un raspuns pozitiv la un refuz la un loc de munca poate fi atat de folositor.
    Iar sfarsitul, oh sfarsitul…le-ai dat peste nas (si nu peste al tau 😀 ) in stil frumos.
    Bravo.

    Răspunde
     
  • un turist
    Februarie 10, 2015 la ora 02:02

    Moise: Germanis este din punct de vedere economic avansat fata de Romania dar daca cineva are la ora actuala un loc de munca tine si cu dintii de el.Sint putini care schimba locul de munca si asta mai ales daca se casatoresc sau asemanator si se muta din localitate.Deci daca Romanii vor sa schimbe locul de munca cum spui de 6-7 ori atunci cum ramine cu calitatea muncii care o depui si pe alta parte arata si o nemultumire cu el insusi.

    Răspunde
     
  • Cristi
    Februarie 10, 2015 la ora 01:19

    Intre cei 219 romani cu cont la hsbc, o fi si isarescu printre ei?

    Răspunde
     
    1. Gigi
      Februarie 10, 2015 la ora 10:45

      Asta ai inteles tu? Ca Isarescu, guvernator de 25 ani, mare mason, etc, etc, are nevoie de ajutorul hsbc sa-si ascunda banii in Elvetia? Atat de amator il crezi? Fii serios, aia 219 sunt politicieni pe care i-ai votat, corupti, afaceristi cu statul, etc. Si nici macar dintre cei mai inteligenti, care sa stie de ani de zile ca Elvetia nu mai garanteaza secretul bancar, si ca fiscul american, german, si altii, se uita acolo unde vor si cand vor.

      Răspunde
       
      1. Cristi
        Februarie 11, 2015 la ora 04:08

        N-am votat nimic, pe nimeni, niciodata, aia da greseala :D. N-am nici credit in franci elvetieni, doar ca nu imi place cum o arde el scufita virgina pe la televizor dand sfaturi, cand se observa din fundul ulitei ca face cartile pentru altii, mai ales pentru cei din afara. Sa mai spunem ca e bagat in afaceri cu firme ce au contracte de la rusi, poti spune finantare chiar, care cica ar fi sponsorizat campania lui iohanis. Te astepti pe undeva sa vezi cum rusii vor avea niste facilitati in viitorul apropiat, din partea romaniei bineinteles.

        Răspunde