BIZIDAY: Luni, 12 ianuarie 2015

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 12 ianuarie 2015

  • saba
    Ianuarie 16, 2015 la ora 02:47

    Am inteles mesajul. Nu vreti sa faceti nimic altceva decit … ceia ce stiti. Si nu-i rau … pentru dvs. Imi retrag propunerea, dar sa nu mi-o cereti mai tirziu.

    Ianuarie 13, 2015 la ora 10:33
    Domnu Guran, o lume noua, un an nou, o emisiune de tip nou. Articole si informatii trebuie sa le fie impuse celor de la televiziune. Bine ca ne intoxica cu un doctor ptr dvs, avocatul dvs, investiti in Romania, 5 minute de istorie, si tot felul de aiureli. In Canada este un canal numai cu ce se intimpla in Parlament, Alt canal numai despre legislatie, Sunt vreo 4 canale numai stiri. Sportul este separat. Timpul probabil, separat. Adica sunt canale specifice de informare. Foarte bine. Ce le lipseste este posibilitatea publicului de a comunica direct cu guvernul. Ii urmaresc ce gargarisesc acolo in camera, se aplauda intre ei si se cred ca sunt grozavi. Cind s-a intilnit Merkel cu Cameron s-a vazut ca nu se inteleg. Acuma urmeaza ca fiecare sa-si mai revizuiasca pozitia, pina se va ajunge la o solutie reala. Acelasi lucru trebuie sa se petreaca si intre popor si guvern.
    Ati spus ca ati fost cindva reporter. Ce va impiedica, dupa ce discutam pe blog, ca si pina acuma, sa retineti – de comun acord cu noi – niste idei, opinii, sugestii si sa le aduceti presedintelui si premierului la conferintele lor cu presa. Sub forma de intrebari. Aduceti raspunsurile pe blog, sa-i macelarim si le duceti tocatura inapoi. Credeti ca nu vor incepe sa comunice cu noi?
    Foarte serios. Ati inceput anul cu aceiasi lalaiala fara nici un rost. Nu o luati ca ofensa pentru ca nu este. Dar ceva facut cu migala si care nu duce la nimic, asta este. Vreti sa faceti ceva pentru Romania, asta este ceea ce trebuie sa faceti. Si puteti face asta. Va rog, nu mai pierdeti timpul. Sunt sute de mii de oameni care nici macar nu stiu ca dvs existati. Stiti de ce? pentru ca nu au bani sa-si cumpere televizor. Nu au bani pentru un castron cu supa. Iarna asta unii au murit si altii vor mai muri. Care este dreptatea de care se face atita caz? Daca ati luat foc, este foarte bine. Astept explozia.

    Adrian N
    Ianuarie 13, 2015 la ora 12:01
    La multi ani domnule Guran!
    Eu subscriu la ceea ce a comentat “saba” , luni la ora 10.33, adica la faptul ca emisiunea dumneavoastra ne informeaza si nimic mai mult. Nu are nicio urmare palpabila. Si daca stiu, atunci ce? Nu e o intrebare ostentativa ci pur si simplu, nu stiu ce pot face cu informatiile pe care ni le dati. Ar fi bine daca ati deschide o cale directa de dialog intre populatie si alesi. Poate, zic poate, vor tine cont de parerile oamenilor.Eu va doresc multa sanatate si succes in tot ceea ce veti face.

    saba
    Ianuarie 15, 2015 la ora 03:35 (Adrian N)
    Suntgem doi si imi pare bine. Multumesc!!!!!

    Răspunde
     
  • Kurt Beutel
    Ianuarie 13, 2015 la ora 21:28

    D-le Guran,

    nu stiu cat de bun este sistemul de invata-
    mant german, dar cu cateva aspecte ale a-
    cestuia, am fost de acord. (avand doi copii
    scoliti atit in Romania cat si in Germania)

    -din clasa a cincea se introduce prima lim-
    ba straina, cu „cinci” ore pe saptamana, de
    obicei engleza.
    -din clasa a saptea se introduce a doua
    limba straina, tot cu „cinci” ore saptama-
    nal.
    -in acest timp limbii germane ii erau afec-
    tate numai „trei” ore saptamanal, fiind
    limba materna, deci cunoscuta.
    -acest surplus de ore afectat limbilor straine,este facut in detrimentul orelor
    de mate.,fizica si chimie.(acestea din
    urma vor capata un spor de ore de prin cla-
    sa a saptea) Explicatia ar fi: copiii sunt
    in primii ani mai receptivi limbilor straine, decat stiintelor exacte.

    E adevarat ca in ultimul timp au fost
    facuta unele modificri in acest plan de
    invatamant, de exemplu ore de englez dín
    clasa intaia.

    In clasele superioare sunt proiecte indi-
    vidule sau colective cu teme ce cuprind
    mai multe materii (germana,istorie,psiho-
    logie ; chimie,biologie ; fizica,chimie ;
    lirica,muzica ; etc.) Proiectele sunt
    prezentate clasei sau scolii. Se insearca
    a se creia copiiilor independenta in gandi-
    re, personalitate,capacitate de argumenta-
    re,usurinta de exprimare in public.

    Si duapa cum spunea dl.Jilaveanu, cnteaza
    calitatea nu cantitatea.

    Liceul (Gimnasium) era de 13 ani si se pare
    ca va reveni.

    Răspunde
     
  • Adrian
    Ianuarie 13, 2015 la ora 20:01

    De ce supermarketurile sunt mai putin predispuse spre evaziune ?
    Pentru ca dau bon de casa?

    Chiar la dvs in emisiune ne-ati aratat cazul LUK OIL si ce facea cu miliardele profit transformate in pierderi si profitul exportat in mama rusie…

    De ce ati crede ca supermarketurile care cumpara 90% din marfa din fabricile lor din strainatate nu cumpara produsele la un pret la care sa le permita sa-si exporte tot profitul acolo… si pe romani ii lasa cu bonu de casa si buzele umflate…

    Răspunde
     
  • Adrian
    Ianuarie 13, 2015 la ora 19:45

    D-nule Moise,
    tot timpul dati exemplu statistica iar cand faceti comentarii uitati de ea. Cum sa angajeze supermarketurile mai multe persoane decat buticurile ?

    In supermarket CA/cap de angajat = 800 000 lei/an. 8 Miliarde.

    La un butic, CA/angajat = 80 000 lei/an

    Deci, dintr-un simplu calcul rezulta ca buticurile angajeaza de 10 ori mai multi angajati !!!!!!!!

    In al 2-lea rand, cum adica buticurile fac evaziunea ?

    Hai sa luam un exemplu. Vinde Coca Cola fara sa dea bon de casa, evaziune ? NU! distribuitoriul oficial coca cola oricum au uneori preturi mai mari decat in supermarket. Daca buticul ar disparea, si tot coca-cola-ul ar fi vandut de supermarket, +valoarea facuta de buticar oricum n-ar exista si deci n-ar exista nici TVA-ul respectiv pe care dumneavoastra il deplangeti aici.

    AJUTATI BUTICARII !! e singura speranta pt ca tara asta sa nu fie colonializata… AJUTATI-I !!!

    Răspunde
     
  • Jilaveanu Mircea
    Ianuarie 13, 2015 la ora 17:25

    Este o vorba romaneasca:TARA ARDE SI BABA SE PIAPTANA.Am inteles ca, zilele acestea,un asa zis parlamentar a propus sa se faca un REFERENDUM prin care poporul sa spuna ce forma de guvernamant vrem-republica sau regat-.Eu sunt de acord sa se faca zilnic cate un referendum dar nu pe banii nostri ci pe banii celui care-l propune sau daca fostul rege vrea,pe banii casei regale.DOAMNE IN CE HAL AM AJUNS.Cred ca nu ne mai putem reveni.

    Răspunde
     
  • Adrian N
    Ianuarie 13, 2015 la ora 12:01

    La multi ani domnule Guran!
    Eu subscriu la ceea ce a comentat „saba” , luni la ora 10.33, adica la faptul ca emisiunea dumneavoastra ne informeaza si nimic mai mult. Nu are nicio urmare palpabila. Si daca stiu, atunci ce? Nu e o intrebare ostentativa ci pur si simplu, nu stiu ce pot face cu informatiile pe care ni le dati. Ar fi bine daca ati deschide o cale directa de dialog intre populatie si alesi. Poate, zic poate, vor tine cont de parerile oamenilor.Eu va doresc multa sanatate si succes in tot ceea ce veti face.

    Răspunde
     
  • nicolae
    Ianuarie 13, 2015 la ora 11:14

    Nu este asa de usor sa fi informatician. Este foarte mult de invatat. Trebuie mereu sa citesti, mereu sa inveti.

    Răspunde
     
  • MariuS
    Ianuarie 13, 2015 la ora 03:38

    Draga Moise, chiar credeam ca in saptamana de pauza de la inceputul anului o sa faceti alte filmari la banci si ca in 2015, cand vine vorba de banci si credite, nu o sa vad acelasi domn cu barba si aceeasi mana care pune bancnote in aparatul de numarat si aceeasi blonda in zona de relatii clienti…

    Răspunde
     
    1. MariusM