BIZIDAY: Miercuri, 10 decembrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

20 răspunsuri la BIZIDAY: Miercuri, 10 decembrie 2014

  • Eddie
    Decembrie 11, 2014 la ora 21:07

    26 ani, Ilfov, permis din ianuarie 2007, fara accident in ultimi 5 ani, masina 1.5 benzina 109 cai, ultima asigurare asigurare 950 lei pe 6 LUNI (facuta in august 2014 la astra). In concluzie la anu vand masina ma duc in germania iau o masina de 2200-2500cc diesel imi fac rezidenta pe bulgaria (400 euro/5 ani) si imi inscriu masina acolo.

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Decembrie 11, 2014 la ora 19:22

    TREBUIE sa fac o precizare ca nu se poate sa inghit asemenea minciuni… Orice om cu ochii deschisi poate vedea ca in jurul lui nu se intampla foarte multe accidente… La acea suma uriasa platita ar fi trebuit sa avem in jur doar masini cu tabla indoita si faruri sparte! Probabil sunt sumele umflate ca sa aibe motiv sa ceara mai mult…

    Răspunde
     
  • Kristina
    Decembrie 11, 2014 la ora 16:55

    Pentru o harta ca asta BULGARII erau in strada ,(v_am zis ca ii simpatizez ,chestiuni genetice,la mijloc)
    In Romania,”Baronii locali”cum ii numiti dv.au aparut din vremea lui ILIESCU,
    nu de ieri ,de azi.
    Problema e de ce atata amar de vreme nu au fost „ravasiti”de nimeni.
    Si daca o data cu condamnarea li se confisca averea dobandita prin furt !

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Decembrie 11, 2014 la ora 18:01

      Daca vrei sa stii, de pe vremea lui Ceasca primii secretari din judet taiau si spanzurau! Ei erau „tatucii” atunci, acum sunt „baroni”!

      Răspunde
       
      1. Kristina
        Decembrie 11, 2014 la ora 21:52

        stiu Cosmin,
        am radacinile adanci in tara asta.
        bunici,unchi..,frati
        cu mult peste aia de atunci,
        si care inca stau in picioare in fata celor de acum. Adica au avut si au coloana vertebrala.
        poate si de aia ma cenzureaza azi ,cine o face ,cu atata abnegatie.
        Vezi tu,
        cine nu poate intelege istoria nu poate privi spre viitor.
        prezentul ne apartine,inca ne apartine !
        asta trebuie sa bage bine unii la cap.
        Apele trec,pietrele raman.

        Răspunde
         
  • Jilaveanu Mircea
    Decembrie 11, 2014 la ora 16:02

    Astazi 11 12 2014,era intervievata la TV antrena 3 doamna ministru de finante.Ca nu cunoaste problemele,ca e tinerica,e scuzabil,dar un demnitar(o doamna demnitar) vine cu parul strans,ca n-a venit la discoteca.Am auzit ca in occident se fac cursuri de comportament cu viitorii demnitari.Sunt de acord sa se promoveze tineretul dar treptat,trecand prin toate functiile ministerului de la secretar de cabinet in sus,ca altfel sa nu ne mai miram de ce se intampla.Ca si cu domnul Corlateanu.Eu am fost intotdeauna pentru promovarea tineretului,dar in mod logic si stiintific,ca altfel distrugi tot.Ca un tanar a terminat o scoala superioara,este necesar,dar nu suficient.TEORIA CA TEORIA <DAR PRACTICA TE OMOARA<

    Răspunde
     
  • gabi
    Decembrie 11, 2014 la ora 11:26

    Bonus Malus este calculat din 2010 pana in prezent, pe an iti dau 2 puncte BM la asigurare, si 1 punct BM pe o jumatate de an, dar este calculata in functie de anul de cand ai masina, un exemplu daca ai masina de la sfarsitu anului 2011 si acum iti faci din nou RCA-ul o sa ai un BM de 8, iar acelasi proprietar cu o masina din anul 2010 va avea 11 puncte BM la RCA (bineinteles cu conditia sa nu fi facut nici un accident), restul de reduceri ai in functie de varsta, de cand ai permisul, daca esti pensionar unele firme dau o reducere de pana la 40%, dar nu intra in Bonus Malus toate astea.

    Răspunde
     
  • ANA
    Decembrie 11, 2014 la ora 10:20

    BRAVO ,SUPER EMISIUNE , FELICITARI,
    CU STIMA ,
    DOMNULE GURAN

    Răspunde
     
  • alex
    Decembrie 11, 2014 la ora 06:55

    Domnule Guran va rog sa nu prezentati doar situatia voastra(a celor care nu mai sunteti „tineri”) si sa mai sustineti ca aveti prea mult de platit pentru rca…
    Cu stima,
    „un tanar”

    Răspunde
     
    1. Baltateanu Ioan
      Decembrie 11, 2014 la ora 11:24

      Poate ar trebui sa fim mai atenti la materialul transmis si chiar la limbaj! http://www.biziday.ro/2014/12/10/biziday-miercuri-10-decembrie-2014/

      Răspunde
       
  • Paul
    Decembrie 11, 2014 la ora 04:15

    Tanar, 24 de ani, posesor Fiat Albea 1.2 2005. Platesc 970 de lei pe 6 luni ! 🙂 n-am facut niciun accident vreodata ! Si am permis din 2011. Dar hei, ce conteaza ? 🙂 noi tinerii n-avem ce cauta pe aici.

    Răspunde
     
  • Laurentiu
    Decembrie 11, 2014 la ora 02:34

    Matematica asta… Bine ca ai facut ASE-ul…

    De fapt valorile reale la RCA fara reducere ar fi urmatoarele:

    507 lei pentru cea mai ieftina
    1150 lei pentru cea mai scumpa

    daca ai reducere 41% rezulta ca vei plati 299 lei (cea ieftina) respectiv 678 lei (cea scumpa). Desigur poti incerca valoriile de mai sus.

    Cam mari diferentele intre valoriile reale si cele prezentate de tine in emisiune: 507 vs 421 si 1150 vs 956.
    Toti tinerii ar cumpara de la tine asigurari RCA la un asa pret :)))

    PS: Aceeasi estimare dezastroasa apare si la estimare TVA-ului din pretul unui produs. Cu toti stim ca TVA-ul este de 24% iar pentru un calcul mai simplu il estimam la 25%.
    Acum pretul TVA-ului dintr-un produs este aproximativ 1/5 pretul intreg (cu TVA) si nu 1/4. Cu alte cuvinte aproximativ 20%. Fara aproximare 19,35%.

    Răspunde
     
    1. Alex
      Decembrie 11, 2014 la ora 09:34

      Din pretul final, da, este 20% pentru ca pretul final este pretul standard plus 24% din el. Asta inseamna un total de 124% din pretul standard. Si daca extragi 24% din 124% (ma gandesc ca asa ai facut), iti da in jur de 20%.

      Răspunde
       
    2. Vali
      Decembrie 11, 2014 la ora 15:47

      Domnu Laurentiu intr-adevar greu cu matematica asta. Cei din echipa au socotit pe calculator 299 + 41% si a dat 421 aproximativ. Adunand de fapt 41% din 299 si nu 41% din valoarea reala a politei.
      Intrebare : cum facem sa aflam valoarea reala a politei fara sa bajbaim cu calculatoru dupa raspuns?(ca dupa cum ai dat raspunsul pare ca ai bajbait dupa el)
      Raspuns : stim ca 299 reprezinta 59% din polita. Asadar impartim 299 la 59 iar rezultatul il inmultim cu 100 si gata polita. Pe viitor isi vor invata lectia sunt sigur. :))

      Răspunde
       
  • ouch
    Decembrie 11, 2014 la ora 00:21

    Moise, mai verifica-ti info legate de drumuri. Straco nu a lucrat pe lotul inaugurat de Ponta inainte de alegeri. Acolo lucreaza italienii.

    Si ca fapt divers, nu avem in Romania drumuri expres (am vazut de mai multe ori ca aduci informatia asta). Am tot vazut ca dai ca exemple Turda-Cluj si ceva pe langa Sibiu. Un drum cu patru benzi pe sens nu e automat un drum expres. E doar un drum national cu patru benzi.

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Decembrie 11, 2014 la ora 00:55

      Avem noi in Romania drum cu 4 benzi pe sens?

      Răspunde
       
      1. ouch
        Decembrie 11, 2014 la ora 01:41

        Doua benzi pe sens, patru in total vroiam sa zic. Cred ca ai prins ideea.

        Răspunde
         
        1. Stelian
          Decembrie 11, 2014 la ora 01:51

          Da, m-am prins. Aveti dreptate, pe net gasesc numai infosrmatia ca nu avem drumuri express in Romania.

          Răspunde
           
  • Dorin
    Decembrie 11, 2014 la ora 00:00

    Ai de ***! Cea mai scumpa a ta ii mai ieftina ca cea mai ieftina a mea. Eu fiind B9 clasa bonus/malus 🙁

    Fara daune, doar tanar…

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Decembrie 11, 2014 la ora 18:05

      Fara daune, inca! Dar mult mai predispus sa le produci!

      Răspunde