BIZIDAY: Joi, 13 noiembrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

37 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 13 noiembrie 2014

  • Dea Iurea
    Noiembrie 16, 2014 la ora 15:12

    Calin Popescu Rataceanu.
    Cum ziceti!? Nu suntem la Agigea? Ba da! Deci, vedeti?! Sunteti prosti, domnilor, eu am mai fost p’aicea, m-am leganat pe aceste hobane de mic copil… Le-am testat inteligenta, daca intelegeti termenii ingineresti de care dau eu dovada. Io, de cand ma stiti, tot cu teste de stress ma ocup. Sa vedeti dupa ce iese ponta, ce teste de stress va dau. Hai, bah, Dragneo, sa ne caram, ca ma enerveaza astia care habar n-au pe ce lume ma aflu. Hai sa mergem la Agigea, sa mai inauguram podu’ ala care ziceai tu dah el si p’orma sa ne dea Mazare ciorba aia cu care se lauda…

    Răspunde
     
  • Florin
    Noiembrie 16, 2014 la ora 12:44

    Eu as fi foarte curios pe cina ar vota domnu Guran.de ce sa ies la vot daca totii sunt corupti javrele dracului.

    Răspunde
     
  • Goldmann Sachs
    Noiembrie 16, 2014 la ora 10:06

    „Noi traim in tara noastra” zice Moise.
    D’aia imi place mie de Moise, ca le zice frate. Spune lucrurilor pe nume. Spune „adevarul”. Iar adevarul trebuie sa se faca auzit.
    Un alt lucru care imi place la el sunt motivatiile pentru care se duce la vot. In turul intai spunea ca „pentru copilul lui ca sa nu’i reproseze acesta ca ia fost lene sa iasa la vot si astfel ar putea pleca din tara”. Cat de stupida este aceasta justificare a mersului la vot provenita de la un asa-numit „intelectual”? La momentul respectiv Moise al nostru si-a comandat un banner cu aceasta zicala si la afisat tocmai in varful blogului sau „bisnit-day”. Intre timp bannerul respectiv s-a demodat si la dat jos pentru a face loc reclamelor. Poate ar fi bine sa’l scoata din dulap si sa-l puna din nou in varful blogului, nu sa se prafuiasca prin depozit.
    In turul doi explicatia lui Moise pentru a merge la vot este, fiti atenti aici ca’i tare: „Pentru ca am asistat la doua dezbateri intre cei doi caci altfel mi s-ar fi parut inadmisibil si nu as fi mers la vot.” Trebuie sa recunosc ca aceasta afirmatie este cu mult mai stupida decat cea din turul intai. Cu toate astea Moise a decis sa nu o afiseze pe protap in varful blogului sau din nu’stiu care motive neaducatoare de bisnit.
    Acestea sunt motivatiile, sa incercam sa le numim „logice” ale votantului Guran. Desi sunt purtatoare ale unei superficialitati crase inteleg de la multi cetateni ca acest domn este unul dintre cei mai respectati jurnalisti din aceasta tara.
    Te astepti de la un asa mare jurnalist sa’si motiveze extrem de logic si complex motivatiile, politice, in cazul asta. Mi se pare absolut penibil ca de la nivelul sau doar atat a produs. Niste simple pareri subiective motivate infantil.
    O fi asta pentru ca in cazul unei analize extrem de atente, singura rezultanta care ar reiesi in decizia alegerii unui candidat sau altul este ca de fapt nu are pe cine si de ce, vota?!
    O fi oare un adevar pe care Moise nu’l poate vedea si accepta pentru ca este prea dur?!
    Nuuuu… el este un jurnalist care intotdeauna spune „adevarul”.
    Ii urez „jurnalistului” Guran spor la vot, caci de ales, el nu are.

    Răspunde
     
  • Funlw65
    Noiembrie 15, 2014 la ora 23:17 Răspunde
     
  • COSTEL HRISCU
    Noiembrie 15, 2014 la ora 20:35

    Eu votez cu marcel buciuman S-au cu soluția imorală. La urma urmei 45 de ani de COMUNISM NU POT FI CONTRACARAȚI DE CAT DE CEL PUȚIN 45 DE ANI DE DEMOCRAȚIE ȘI REPET, CEL PUȚIN 45 DE ANI!- PENTRU CĂ DUPĂ ORICE BOALĂ RĂMÎI CU SECHELE !??!

    Răspunde
     
  • Ovidiu
    Noiembrie 15, 2014 la ora 19:20

    Buna seara domnule Guran
    Am incercat saptamana asta sa intru in direct cu dv. la Europa FM dar era prea ocupata linia 🙂
    Incerc sa va spun acuma, poate cititi asta, cam ce doream sa va spun in direct, si o sa incerc sa fiu succint, fara sa dezvolt prea mult (sper 🙂

    1. Nu a explicat nimeni omului de rand stiutor de putine, ca cel mai bine ar fi pentru el sa iasa Iohannis. Pentru ca timp de 2 ani viitori, Ponta ar fi aruncat zi de zi cu cu bani spre cetatean, pregatind alegerile din 2016. Pentru ca Ponta asta stie, sa scoata ochii cu faramituri.

    Observati ca nu am folosit termenul de pomeni.

    Nota: un subiect sensibil si delicat pe care nu l-am vazut tratat nicaieri (ma rog, nici n-am cautat mult) este salariul minim la bugetarii din administratie.
    Ultima grila salariala aplicata (nu cea din legea salarizarii unitare) dateaza din vara lui 2008 cand salariul minim pe economie era 500 lei. Acum acesta este de 900 lei; ei bine asta a dus la o egalizare a veniturilor celor necalificati (de ex, femeia de serviciu) cu a multora dintre cei angajati pentru ca cei aflati mai sus in grila au ramas tot acolo. Ei bine, cunosc oameni care au plecat din administratie pentru ca i-au ajuns din urma la venit femeia de serviciu. Nu ca venitul acesteia era decent, dimpotriva, dar sa ai studii superioare si sa fii platit ca o femeie de serviciu dar injurat pentru ca „esti functionar public deci esti platit din banii nostrii” – asta este o „invitatie” pentru servici publice de calitate, nu ? 🙂
    Inca o nota: cei care isi dau cu parerea pe la TV, unii avand emisiuni proprii, isi iau datele de la INS, citesc ei acolo sintagma „administratie publica, ordine si siguranta nationala” si ZBANNGGGG iti spun ei cat e castigul salarial mediu !!! din administratie! FALS. de 3x fals nenicule ! Nu prea are nimic in comun venitul din ordine si siguranta nationala cu cel din administratie.

    2. Referitor la Iohannis, parerea mea a fost ca nu vrea sa castige. Nici el, nici ACL. Pentru ca:

    a) nu poti ajunge presedinte DOAR pentru ca existi. Trebuie sa spui omului DE CE si CUM, trebuie sa vorbesti. Toata campania asta a fost a presei anti-Ponta, nu a lui Iohannis.

    b) sunt convins ca printre votantii dreptei sunt mai multi de alta orientare decat „crestin-ortodoxa”. De ex, eu sunt ateu. In momentul in care si-au denumit alianta CRESTIN liberala, pe mine m-au pierdut. Oare votantii musulmani din Dobrogea cu cine se vor identifica ? Sa fim fortati sa votam Iohannis, alianta CRESTIN liberala, doar ca nu votam Ponta ?!

    Asta in masura in care Ponta culege fiecare vot, de oriune apuca ? Spun asta pentru a ilustra ce informatii superficiale primim de la „oamenii de presa”. Aveti habar care a fost obiectivul IMEDIAT al mentinerii in discutia publica prin CONDAMNAREA acesteia de catre opozitie a legii amnistiei si gratierii ? Pai oamenii PSD-ului si-au batut joc de „inteligentele” opozitiei si de deontologi 🙂
    Domnilor, ia vedeti care e populatia penitenciara cu drept de vot (cca 20.000) plus familiile acestora, plus cei condamnati cu suspendare, toti asteptand aceasta lege. De aici s-au luat 100-120.000 de voturi.

    c) era imposibil sa nu stie legislatie aplicata administratiei publice centrale dupa experienta din Primarie. mai degraba a tacut decat sa intre in lupta cu Ponta.

    3. Stiu ca i-ati inchis emisia unuia din TM care a avut o atitudine critica la adresa oltenilor. dar nu v-am auzit nici pis cand colega dv. de regiune Olguta Vasilescu l-a facut pe Iohannis nemtalau. nici nu v-am auzit facand vre-o referire la zicerile altui „muica suntem neam de piatra”, Tudor Gheorghe.

    De asta ma voi duce maine la vot si voi vota Iohannis. As vrea sa fi putut sa votez pentru un Ardeal independent, multietnic si democrat, asa cum le-am promis noi romanii etnicilor conlocuitori la Alba Iulia, in 1918. As fi vrut ca la 1918 sa fi castigat partida Traian Vuia, nu Iuliu Maniu. dar asta e. Ma multumesc sa votez un protestant neamt, ardelean, decat un crestin ortodox tanar, viu si cu educatie de coate ascutite.

    Si apropos ! Saptamana asta ati luat un telefon in direct de la un tanar din Cluj. Cum de nu v-ati dat seama cand ati auzit ca el ii iubeste pe moldoveni si olteni in aceeasi masura, cum de nu v-ati dat seama ca e un membru de pardid PSD. Ati fost f bulversat cand a spus ca va vota Ponta. Ati crezut ca nu ati auzit bine, l-ati intrebat din nou „dv de la Cluj si totusi veti vota Ponta ?” Sa stiti, cu regret va spun, SINCER, dar e prima data cand aud la cei 45 ani ai mei pe cineva din Ardeal spunand asta, cu exceptia cantaretilor prin spectacole

    Nota: Dupa primul tur ati facut fel de fel de studii comparative prin care incercati sa explicati de ce era harta Ardealului vopsita in albastru. Ati uitat sa va uitati la TOLERANTA ETNICA de aici relativa la nemti si unguri, mult mai consistenta decat cea de pe taramul bardului cu bilet de tratament la Spitalul 9.

    Am scris prea mult, ma opresc. O seara buna domnule Guran si va asigur de respectul meu, Severinul e totusi la o aruncatura de piatra de Banat.

    Răspunde
     
    1. Kristina
      Noiembrie 16, 2014 la ora 13:04

      @Ovidiu ,eu incerc de mai bine de o luna sa intru in direct la emisiune.
      Anul trecut pe vremea asta imi dadea dreptul la replica la doua saptamani.

      Acum nu stiu cu ce l_am suparat atat de tare ca nu sunt nici de dreapta,nici de stanga (cu toate ca am ambele maini,vorba lui Ponta:”sa ne ajutam de ele”?! Nu:)
      Nu domnule premier,
      PUTEREA MINTII ESTE SI VA RAMENE SUPREMA ARMA!
      Pacat ca nu toti au puerea de a o detine!
      Invingator _POATE EL…
      NOI INVINSI NU SE PREA MAI POATE,
      si domnule Guran:aveti numerele noastre,
      VA RUGAM SA NE CEDETI CAND SI CAND MICROFONUL RADIO,
      macar asa cand si cand…

      Răspunde
       
  • saba
    Noiembrie 14, 2014 la ora 22:29

    Recesiune tehnica si adevaruri statistice. Domnu Guran, bun graficul cu evolutia pe trimestre, adica in succesiune fireasca si compararea unui trimestru cu omologul sau din alt an se justifica cu activitatea pe sezon, adica conditii similare care nu se leaga direct de factorii economici. Deci este in ordine. Daca, acuma in trimestrul 3 se duce si mai in jos (tendinta pe care o sugerati, va fi logic ce spuneti cu lipsa de masuri la timp), dar daca nu s-au schimbat prea mult treburile productive, ma astept sa vedem o crestere similara cu cea din 2013. Deci sa vedem.
    Impozit pe profit sau pe vinzari? Vinzarea este mai greu de mascat si in plus in timpul acestei faze, ata afacerii il imbie pe investitor sa mai puie ceva la bataie (cind se vede cu profitul in caruta i se domoleste apetitul). Deci este mai bine pe vinzare. Taxarea diferentiata este mai logica si mai populara. Sa nu uitam ca o reducere drastica in colectare (si nu vorbesc despre evaziune) afecteazaq fondul de pensii, printre altele.
    Petrom si cresterea investitiilor sale. Spuneati, ce vi s-a spus ca-i vorba de tehnologie. Este si nu prea este: trebuie sa ne gindim la conditiile de zacamint, zacamintele adinci au volume mai mici, dar procesul exploatarii este mai usor. Deci bilciul este cu multitudinea de strate subtiri, iar extractia are un coeficient ridicat.
    Potentialul terii. Domnu Guran, foarte bine prins: potentialul este „ce jos esti su unde ai fi putut sa fii”, si in contextul UE – ce putem folosi de la tine. In emisiune se pomeneste de niste experti, nu stiu aqi cui sunt acestia dar nici nu-mi este greu sa-mi imaginez: Romania trebuie sa-si dezvolte agricultura, infrastructura si telecomunicatiile. Deci sa avem o economie subordonata necesitaqtilor altora, fereasca Dumnezeu sa avem o economie independenta. Aceste planuri experte pentru Romania – cea mai bogata si mai frumoasa tara europeana – imi fac greata. Investitori straini in agricultura romaneasca cu „tehnologia” lor producatoare de alimente canceroase, plus politica de pret – vom auzi in curind ca taranul roman habar n-are ce-i aia cartof, oaie sau tuica. Autostrazi si expresuri pentru marfurile lor, din industria avansata (ca romanul este prost si nu stie) la preturile lor incit sa dam alimentele pe gratis. Despre telecomunicatii, cu tot respectul pentru informaticeni, IT-ul este si se va dezvolta in doua directii majore: reclama si comert on-line si controlul populatiei – se preconizeaza deja sa ni se implanteze chipsuri (nu numai pentru a ne localiza – cu GPS nu au avut succesul scontat, nu s-a inghesuit multa lume, nici la sistemele de alert medical – ci si pentru a ne … teleghida). In aceste directii ne este canalizat optimismul potentialului romanesc pentru urmatorii 20 de ani, dar despre problemele sociale si economice din toate tarile UE (si nu numai), despre protestele oprimate cu morti si arestari din Belgia, Franta, Italia, Grecia, despre asta nimic? Crede cineva ca lucrurile vor merge bine aici cit timp acolo vor merge altfel? Ei acuma nu au solutii pentru problemele de la ei. Nici macar … permutarea populatiilor nu este o solutie! Adica o rocada intre populatii linistite si supuse la ei si populatia lor sa se linisteasca in zonele noastre. Manipularea dementiala a oligarhilor financiari nu are limita – le este teama ca altfel tot ce spun ar veni in 24 de ore, ei sunt pregatiti de mult.

    Răspunde
     
    1. ION
      Noiembrie 15, 2014 la ora 11:28

      Cu tot respectul impozitarea pe cifra de afaceri o fi bună dar va avea 4 efecte clare, sigure și logice
      1 transferul impozitului în costul mărfii,serviciu etc. Creșterea prețurilor
      2 canalizarea profitului (dacă există) în orice direcție nemaiexistând îngrădiri(poate provoca scăderea consumului)
      3 Dacă impozitul nu poate fi trecut în costul mărfii serviciului etc atunci trebuie să ajustezi cheltuieli(una poate fi reducerea personalului)
      4 Evaziune fiscală se face mai ușor.
      Este o noua formă de a pune presiune pe mediul privat
      Nu pot fi în acord cu teoria d-voastră este puerilă .

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Noiembrie 15, 2014 la ora 17:24

        Se poate pune impozit si pe data nasterii, dar nu le-a venit inca ideea. Dupa impozitul pe stalp/mijloace fixe, impozitul pe cifra de afaceri este un impozit pe investitie. Asa cum spunea cineva pe-aici, Ruse si Varna vor deveni mari centre de afaceri est-europene in anii urmatori. Domnule, prostia este unul dintre putinele lucruri care nu se taxeaza in Romania.

        Răspunde
         
        1. saba
          Noiembrie 15, 2014 la ora 19:05

          Hotelierii vor fi taxati in functie de stele (in loc de vinzari sau profit). De fapt ce inseamna impozitarea profitului excesiv in perioada de criza? O dirijare a economiei sau doar „adu la buget de unde poti”? Angajatii bancilor britanice cu prime peste 25,000 lire sunt taxati cu 50%, de exemplu.
          Taxarea sectorului privat, poate fi diferentiata intre patroni corecti si de ailalti? De ce intreb? Pentru ca o reforma cu directia spre marii patroni (in general, investitori straini care isi fileaza/repatriaza profiturile in mod legal, sau corupt – aici DNA nu se baga), ajunge sa loveasca in micii patroni (de regula autohtoni) destabilizind o economie. Treaba asta apare in final ca o „favorizare a beietilor destepti”. Si pentru ca tot am pomenit de DNA, stie pentru ce are DNA ajutoare ca procurori americani (de fapt platiti din ce fond?)alaturi de cei autohtoni? Poate pentru a musamaliza itele ce duc la partenerii onesti americani, pre-cum MS sau .. constructorul de autostrazi sau .. investitorii de la Magurele (aia cu radiatiile si apele termale din .. Bucuresti)? Dar sa-i lasam pe americani ca au si ei greutatile lor acuma – de fapt pietricica mica rastoarna carul mare la momentul potrivit (oricum de „carul” asta romanii nu au pre avut ce profita).
          Este usor de vorbit de taxarea „datei de nastere” si a „prostiei”, mai greu este ceva mult mai simplu: preluarea marilor industrii (sau crearea acestora) in controlul centralizat al statului, lasind libera marea masa a micilor producatori din sectorul privat. Dar asta nu se potriveste cu interesul vest-europenilor. Apropo, credeti ca este comod de taxat ceva neproductiv, precum „data nasterii” sau ‘prostia”? Sa mai amintesc ca marii investitori straini (inclusiv fondurileUE), dupa care li se scurg unora ochii, cer si pe mama si pe tata ca sa vina si nici o lege nu se ia de ei cind isi fac valiza (lasind cu nu stiu ce in balta) cind nu le convine ceva? Pe astia vor unii sa bazeze o economie nationala stabila? Asta este cu adevarat prostie, pe care nici n-as taxa-o, ca nu merita.

          Răspunde
           
      2. saba
        Noiembrie 15, 2014 la ora 18:08

        Sigur, in afaceri cam totata lumea are dreptate iar treburile trebuiesc … mulate. Si totusi ceva trebuie taxat. Apropo de „pueril”, imi dati ocazia sa descriu/detaliez o situatie actuala in USA.
        Stiti ca recent republicanii au pus stapinire pe Congres. Probabil ca stiti despre conducta canadiana spre America, ca solutie pentru consumul curent american, dar citeva rinduri in plus: ” During tar sands oil production alone, levels of carbon dioxide emissions are three to four times higher than those of conventional oil, due to more energy-intensive extraction and refining processes. The Keystone XL pipeline would carry 830,000 barrels of dirty tar sands oil into the United States daily, and result in climate-damaging emissions equal to adding more than 5.6 million new cars to U.S. roads”. Exploatarea gazelor de sist au facut ravagii in America (Texas si California, freaticul Californiei a fost compromis), si cu subtitlul „high cost for cheap” terenuri si case au devenit disponibile. Rusia si China au o intelegere pe termen lung in privinta hidrocarburilor. La intilnirea G20 din Australia, Obama il ataca pe Putin cu Ucraina, pentru ca rusii nu sprijina pe americani contra ISIS (sper sa faceti distinctie intre fapte si interpretarile mele, pe care le dau pentru a „lega” intelegerea). China a furnizat ISIS cu antiaeriana. Acum doua zile generalul Martin Dempsey a plecat in Iraq: se preconizeaza interventia trupelor americane alaturi de o alianta intre kurzi si shia (iraqiana si iraniana), Iranul si Siria fiind in intelegere, presupun ca ar veni un fel de asociere intre americani si sirieni contra ISIS (putin probabil) si deci contra Turciei (care se pare ca nu prea mai merge cu Qatar si il are ca adversar nedeclarat pe kurzi). Rusii in treaba asta ar fi undeva alaturi de turci contra cecenilor din ISIS pe care totusi nu sunt dispusi sa-i atace, ajutindu-i pe americani sa ia controlul petrolului din Kurdistan. Succint si, cred ca complet.
        Mai departe. Pretul petrolului a scazut si continua, dat fiind ca rzervoarele strategice americane sunt arhipline (cererea a scazut si America este cel mai mare consumator), iar consumul pare a fi acoperit de Canada. Obama stie ca-si poate permite sa riste intreruperea proiectului Keystone XL, si ameninta Congresul (lumea de afaceri) sub emblema protectiei de mediu. Aici este locul sa mentionez lupta “tooth and nail” cu care Congresul amenininta pe Presedinte (nu de mult descriiam pe blog, ca intre aceste doua institutii americane cistiga cine este mai tare – adica nu este legiferat nimic). De fapt despre ce este vorba? Obama se opune Congresului care vrea sa aduca o reforma la legea imigrantiei, adica nu permite deportarea – si imigrantii continua sa aibe acces la educatie si sanatate. Congresul ameninta ca-l da in judecata pe Presedinte pe reforma sanatatii (care nu prea i-a reusit lui Obama). Toata tevatura sta pe faptul ca Obama isi protejeaza negrii si nu permite trupele americane sa se mai desfasoare (aducind victime printre negri, cam 80%) in lume aducind „democratii” si petrol aproape gratis, plus control pe comertul altor tari. Ca o scurta dar semnificativa paranteze: in Ferguson, Missouri, populatia (90.5% negri) ameninta cu boicotarea „black Friday”, ca inceput in blocarea afacerilor, daca juriul (majoritar albi) nu-l va condamna pe politistul ucigas (de aproape o luna juriul nu se mai decide si „technology changes the stories”, „The formula changes all the time.”, „Because of social media, the police don’t have control of this story,” – asa este, povestea a iesit dintre granitele americane ba chiar ameninta sa declanseze tavagii in Chicago, ca in 2011 cu puzderie de morti pe strazi), ceia ce nu convine „sistemului” care vrea sa asigure imunitate politiei militarizate (90% albi) care mentine ordinea si „respectarea” legii.
        Si in final, ca aici de fapt vroiam sa ajung, marea batalie este pe marginea legii taxarii bogatilor (ca saracimea nu mai are de unde, 46.2 milioane din americani sunt saraci, asta ar fi 14.3% din populatia USA din 2014) si nu prea merge pe profit (dispare mereu prin insule), deci pe ce sa mearga taxarea? Ca bugetul are nevoie si pentru sanatate si multe altele, iar bogatii au strins pungile daca America nu mai imprastie „democratie” militara.
        PUERIL, nu-i asa?

        Răspunde
         
        1. Constantin
          Noiembrie 15, 2014 la ora 18:43

          „…republicanii au pus stapinire pe Congres” _ Serios? Eu stiam ca au doar majoritatea. In cazul acesta, valul politic declansat de GOP va ajunge in Romania inainte de zece ani, cum am prevazut eu, iar valul de liberalism economic ar putea sa faca ne-necesara cresterea taxelor. Vedeti, exista si vesi bune.

          Răspunde
           
          1. saba
            Noiembrie 15, 2014 la ora 19:13

            Apropo de „stapinire”, cunoasteti semnificatia „majoritatii”? Cit despre americani, democratii nu mai apar nicaieri, si asa nu-i prea aveam la suflet – liberalii au fost intotdeauna mai putin razboinici.
            „val politic”, liberalism economic” – avint verbal! De ce? Pentru ca trebuie sa mai cititi odata ce am scris sau alte documentatii mai explicite: cu „cresterea taxelor” ati gresit-o – republicanii vor taxare mica, Obama le vrea mari.

             
      3. saba
        Noiembrie 15, 2014 la ora 23:04

        Domnul ION, probabil ca acel „pueril” m-a vexat nitel si v-am trimis pe alte tarimuri care par mai putin „economice”, dar acuma m-am linistit si o iau punct cu punct , economiceste (cit ma pricep si eu). De jos in sus.
        4. Si pina acuma, evaziunea fiscala se facea mai greu? N-as pune mina in foc.
        3. Reducerea personalului, ca „ajustare” este valabila in orice schema. Iarasi, nu va ajuta contra impozarii pe vinzare.
        2. Profit vs consum. Interesant. probabil ca ati avut in vedere plata anticipata in contul impozitului pe profit, cind v-ati referit la ingradirea „canalizarii” profitului (consider canalizarea ca o „folosire” si nu ca o „repatriere” – pentru a va avantaja). Dar, cum am spus, subiectul este interesant si am dezvoltat nitel orizontul.
        Consumul este determinat de necesitate, promovat de reclama, si influentat de puterea de cumparare. Neoliberalii (astia cu „valul” lor economic de astazi) sustin ca un grad mai mare al libertatii politice si al liberului schimb este de natura sa ridice bunastarea si nivelul de trai. Toate statisticile UN privind structura consumului, par a fi compromise prin aparitia corporatiilor orientate spre globalizare (vedeti articolul cu Telekomul din 16 nov.). Globalizarea creeaza „costuri ascunse” si diferentieri intre consumatori, pina la cei saraci care nu-si pot permite nimic. Deasemenea, globalizarea converteste luxul in necesitate (prin reclame, dar mai ales prin servicii conditionate – ceia ce spun mereu ca nu-mi place cind un program sau un OS inceteaza sa mai fie suportat/servit pentru a forta un loc pentru un nou produs, ce nu aduce imbunatatiri – uneori chiar inrautatiri – dar in schimb trebuie cumparat) pentru a mari profitul. Privind relatia consum – profit prin optica globalizarii, putem face legatura cu consumul inutil de resurse (materii prime, financiare si umane) si adincirea saraciei (numai cine poate – cei care participa la distributia profitului – isi cumpara nou, iar cine nu, pierde si ce a avut – ce-i vechi nu mai poate fi folosit, chiar daca inca mai functioneaza). In contextul globalizarii, piata libera aduce USA de pe locul 19 (2010) pe locul 15 (2014), in timp ce UK de pe locul 17 ajunge pe locul 6, de exemplu. Olanda de pe 10 a ajuns pe 3. Danemarca a luat-o invers, de pe 3 ajunge pe 17. Germania, Elvetia si Suedia sunt mai stabile. Canada (si ea ca si Danemarca) a mai slabit-o cu globalizarea permitind o piata libera mai deschisa – a trecut de pe locul 8 pe 14. Sa mai mentionez ca globalizarea este un proces de integrare a natiunilor? Si cine profita din asta? Consumul nu este „canalizat” (expresia dvs) spre necesitate ci spre profit.
        1. Impozitul indiferent la ce se aplica, tot in pret ajunge. Iarasi nu va ajuta contra impozitarii pe vinzare.
        Deci cam asa cu „pueril” sau cu „prostia”.

        Răspunde
         
  • saba
    Noiembrie 14, 2014 la ora 22:28

    Tariceanu. Mai intii am fost surprins ca Presedintele Senatului viziteaza un pod. Daca este o vizita electorale, de ce cu Dragnea? Ma rog, am invatat si eu (cu ocazia asta) ca podul vechi are un pilon si cel nou (pentru trafic greu de pe autostrada Soarelui) are doi piloni. Deci unul suspendat si altul semisuspendat. Vorbeste de rezistenta la incovoiere si de rezistenta la torsiune (torsiunea implica rezistenta si rigiditate) si se opreste … ca sa nu intre in detalii – pai in locul lui, aici m-as fi dat mare specialist. Asta a fost a doua surpriza. Ce pregatire are? A terminat Institutul de Inginerie civila (Universitatea Tehnica de Constructii), adica Institutul de Constructii unde faceai 5 ani si ieseai inginer, adica ca pe vremuri, inginer plin, cu Master (asa se echivaleaza). Din biografia lui vad ca are Master in Matematica si Informatica (?) Si unde-i ala de Cai Ferate, Drumuri si Poduri (ca vad ca este cu podurile)? Vai! A facut Hidroconstructii unde astazi se spune 4 ani + Master, dar pe vremuri, daca nu voiai „inginerie” intrai de la inceput pe „sub-inginer” (pe vremuri era clar, nu te jucai) care era 2.5 ani + lucrarea finala. Deci asta-i ce a absolvit in 1976. Prin 1970 a fost si … manechin (eee, a avut timp, studii mai lejere sau intre liceu si sub-inginerie a mai facut un banut – descurcaret grecul, in perioada comunista mai prin 1980 se mai aranjau unii cu „pile” si la societeti mixte, strainesti). Deci este pe un pod care a costat 121 milioane lei. Personal, mie nu-mi plac podurile suspendate (cabluri, tiranti – nu-mi inspira incredere). Intre BC si Washington s-a rasucit unul de au dat americanii vina pe canadieni, ca a venit un camion prea cis si a aruncat in apa vreo 6 masini americane. In California, iar a fost o catastrofa (bine dar acolo au si vinturi). La Portile de Fier II vad ca este primul suspendat romanesc. Dar asta de la Agigea (ala vechi, semisuspendat este mai sigur) are probleme cu Crivatul (100-125 km/h), iarna si Vintul Negru (tot Crivat, dar de vara), care bate de la N la S (taman perpendicular pe suspendat – cum nu se poate mai rau sau mai riscant). Eh, cu bani putini, poduri mai ieftine si nici nu-ti permiti sa bati niste piloane in mijlocul canalului. Asta este.
    Acuma, ce exparienta profesionala are? Un an la Ape si doi ani la Industriale (ma rog, tamblalgii de la serviciile tehnice si tot greul pe terenisti) si gata. Deci dupa 3 ani si fara doctorat (nici in devenire) ajunge … asistent universitar (in anii comunismului! imposibil, decit daca…). In acelasi timp (1981) isi face si Masterul in alta profesie (ca sa nu se lege de lipsa de pregatire dar se leaga cu ..” dar nu spui” ca-i de rau). Si din 1991 scapa de latura tehnica si o ia pe „business” ca sa-si ia omul 3 Citroene din 6 masini. Si in paralel cu banii, de ce nu si politica. Vad ca din partea PNL a fost delegatul la invatamint, stiinta, tinerete si sport (cum naiba toti educatii nimeresc la … educatie?). Si totusi in perioada asta (2004-2008) a fost si premier!! Ponta, nu ti-l lua pe asta premier ca se taie cauciucurile in cioburile de la borcane sparte in strada. De 6 ani lucrurile nu au mers in bine, de loc.

    Răspunde
     
  • Mihai
    Noiembrie 14, 2014 la ora 15:57

    Sper sa nu se atinga de impozitul programatorilor!

    Răspunde
     
    1. Un programator
      Noiembrie 14, 2014 la ora 18:18

      Iti dai seama ca toti vom pleca, astia care mai suntem aici.

      Răspunde
       
      1. Kristina
        Noiembrie 16, 2014 la ora 12:55

        sau va veti transforma in hackeri .
        glumesc.
        Dar e o solutie,
        mai „neserioasa”ce_i drept.

        Răspunde
         
    2. un turist
      Noiembrie 15, 2014 la ora 13:29

      Mihai: D-le Mihai oare programatorii vor putea exista fara restul economiei de doriti un statut aparte.Va situati mai sus ca RESTUL lumii care este impzitat la maxim??.Daca plecati cu toti vor veni alti poate Chinezi Indieni…..si ce ati rezolvat?cum s-a vazut va stricati familia lasati copii pe drumuri.Cu ce va este inferior un lacatus,sudor,macanic auto sau acel taran considerat prost.Sinteti poate mai mult pregatit intr-o directie dar ginditi-va fiecare este de inlocuit.Si celelalte MESERII sint indispensabile economiei si de aici intrebarea:De ce sa aveti d-voastra privilegii????????

      Răspunde
       
    3. saba
      Noiembrie 16, 2014 la ora 00:06

      Computer Programmer (SW) vs other best jobs, in US: 90,000$ vs 80,000$ Civil Eng sau 70,000$ Data Base sau 60,000$ Web Developer.
      In Canada Computer Programmer 36-71K, Programmer Analyst 42-75K, Software Developer 44-81K, Software Eng 48-87K. Cu bonus 6-8K si profit shares 5-9K mai urca.
      Taxarea in Canada este universal valabila: 15% pina la 65,953 CD, 27% pentru diferenta pina la 87,907 CD, 26% pentru diferenta pina la 136,270 CD si 29% pentru ce trece de 136,270 CD.
      Scutirea de impozit practicata in Romania mi se pare o aberatie (ca sa nu spun o discriminare). Vad ca este aplicata aceasta scutire categoriillor „angajaţii operatorilor economici care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislaţia în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator, precum şi angajaţii persoanelor juridice române de drept public beneficiază de scutirea de impozit pe venit”. Deci programatorii si cu Ponta. Dar totusi, pentru „softisti” gasesc o explicatie (nu justificatie) in faptul ca se refera la „operatorii economici” care inteleg ca sunt investitori straini cu interese straine – in afara de discriminare, asta o numesc si coruptie pe fata (sau pe din dos, putin imi pasa). JALNIC, numai pentru asa ceva as iesi in strada cu furci si cu topoare.
      Dragi softisti, plecati din Romania si lasati-i pe romani sa-si faca dreptatea lor. Decit sa fiti paturica privilegiata si dispretuita in Romania, mai bine la munca cinstit taxata in lumea larga.

      Răspunde
       
  • sebi
    Noiembrie 14, 2014 la ora 15:15

    La ora 14.30 inca lumea il asteapta Ponta sa deschida Autostrada Sibiu-Orastie ( multe injuraturi de la cei care asteapta de dimineata inaugurarea, politie prefectura muncitori)

    Răspunde
     
  • ion
    Noiembrie 14, 2014 la ora 14:58

    Am rămas crăcănat când am văzut faptul că premierul italian acordă sprijin omologului său român pentru candidatura la președenție și nu am reușit să mă agăț de ceva dar uite că emisiunea asta ma făcut să-mi îndrept picioarele.Păi firma care a făcut cei 22 km Cunța-Sibiu este italiană și cum spui, Moise au avut facturi restante de încasat. Cred că trebuie să-i mulțumim domnului M Rentzi .Premierul nostru cu siguranță ia mulțumit dar sunt convins că domnia sa habar nu are pentru ce ia mulțumit defapt…..
    Impozitul acela pe cifra de afaceri este neproductiv va avea clar o influență negativă asupra investițiilor o latură de creștere a prețurilor poate creșterea șomajului și cu siguranță va crește evaziunea.Guvernul vrea mai mulți bani(de la cei care-i fac)mai simplu ,este o lipsă de viziune. Sunt acum suficiente legi,OG, articole smd dar nu este verificată respectarea lor.Toate modificările din codul fiscal o dată la 4 ani ucid zona privată și investițiile , guvernul câștigă pe termen scurt doar până ce se repliază privatul. Cu tot respectul jocul acesta de a șoarecele și pisica este dovada mediocrității iar eu văd acum în Ponta exponentul acestui tip de lucru. Am mai zis bancul asta îmi place și-l mai zic
    Doi fugeau de rupeau pământul un trecător îi oprește da ce fugiți așa fraților ……. păi sunt uni care prind omenii și la cei care au 2 perechi de testicule le taie o pereche. Ăsta nedumerit se scarpină în cap și îi întrebă … da ce voi aveți 2 perechi? ……. Păi nu dar întâi le taie și apoi numără.

    Răspunde
     
  • Leni
    Noiembrie 14, 2014 la ora 14:02

    @tica si toti care stati pe ganduri…va dau eu un motiv sa iesiti la vot.

    https://www.facebook.com/video.php?v=561546270615291

    mergeti, si votati cu cine credeti, dar mergeti, fiindca altfel decid ei in locul vostru. Si sunt al naibii de multi.

    Răspunde
     
  • Elly
    Noiembrie 14, 2014 la ora 13:36

    „unei viitoare autostrade” ?? corect este autostrazi (min 3:14). Nu este admisibil ca la un post de televiziune,cu jurnalisti pregatiti sa se faca greseli de nicio natura in limba romana.Altfel cum sa invete corect copiii nostri limba romana daca aud numai baliverne si rastalmaciri ale limbii romane?! Cat despre dl Tariceanu si al sau partid:JALNIC !! PSD demonstreaza inca odata ca prostul nu e prost destul,pana nu e si fudul ! Doamne Fereste !!

    Răspunde
     
  • Marcel Buciuman
    Noiembrie 14, 2014 la ora 12:13

    Oameni buni, nu va resemnati! Stiu ca Johannis nu s-a ridicat la inaltimea exigentelor noastre, dar alternativa este atat de ingrozitoare incat… nu avem alternativa!
    Si pentru ca Johannis se pare ca nu poate sa castige aceste alegeri prin ceea ce este el, trebuie sa-l ajutam noi pe Ponta sa le piarda, pentru ceea ce este si reprezinta acesta!
    Speranta moare ultima, asa ca duminica trebuie sa ne mobilizam, sa ne exprimam votul si sa demonstram ca aceasta tara are demnitate si nu doreste sa cada total in mana unor hoti, mincinosi si impostori!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu ( acel Dumnezeu al oamenilor onesti si sinceri: ortodocsi, catolici, protestanti sau neoprotestanti, si nu cel al politicienilor care n-au nicio jena sa minta cu mana pe Biblie)!

    Răspunde
     
  • un turist
    Noiembrie 14, 2014 la ora 12:04

    O fi uitat omul sistemul lui de navigatie acasa. Cu atitea poduri si autostrazi existente poti sa le si incurci!!!
    Unde dai??????si unde creapa?????

    Răspunde
     
  • oct
    Noiembrie 14, 2014 la ora 11:03

    domnule inginer Tariceanu, podurile hobanate nu se calculeaza si la forfecare?
    cine a facut studiile de fazabilitate la tronsonul de autostrada? s-au tot luat bani multi p astfel de studii… nu s-a gasit varianta ocolitoare, pentru a se evita zona cu risc de alunecare de teren?

    Răspunde
     
    1. ion
      Noiembrie 14, 2014 la ora 15:02

      Apăi ăștia nu-și mai încap în piele.
      Așa este când te autodepășești ,ți se vede curu

      Răspunde
       
  • Mihai Enasel
    Noiembrie 14, 2014 la ora 10:47

    Sa te duci la Ploiesti si sa crezi ca esti la Pitesti. Cam asa s-a intamplat si acum!

    Răspunde
     
  • mihaela
    Noiembrie 14, 2014 la ora 08:39

    Daca poti aminteste bisericii ortodoxe romane despre pildele lui Solomon, sunt foarte actuale si adevarate. Multumesc

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Noiembrie 14, 2014 la ora 23:10

      Ce biserica ortodoxa? Romana?

      Răspunde
       
  • tica
    Noiembrie 14, 2014 la ora 08:16

    Moise, mi se pare mie sau te-ai resemnat? N-am mai fost la vot din 2004 si ai reusit sa ma zgaltai si sa ma trezesti din letargie. Si acum? Sedus si abandonat???

    Răspunde
     
  • Dan
    Noiembrie 14, 2014 la ora 00:32

    Acum ca aceasta campanie electorala se apropie de sfarsit, cred ca toata Romania care mai si munceste s-a lamurit de cateva lucruri:

    1. Psd va creste taxele (chiar din 2015)

    2. Biserica ortodoxa este o organizatie care nu are nimic in comun cu spiritualitatea umana ci mai degraba cu manipularea celor creduli si slabi de inger dupa cum exista interesul potentatilor zilei.

    3. Si , cu regret, trebuie sa constat ca simpatia si unirea cu Rep. Moldova este o trista iluzie si nu are fundament social. Practic se vor adauga la Romania cateva noi judete de tipul Teleroman sau Dolj din care se vor putea extrage voturi contra bani.

    Sunt cinic ? Poate.. Dar uite ca pe mine aici m-a adus toata propaganda asta care se face de cativa ani in presa (audio vizuala) din Romania.

    Răspunde
     
    1. saba
      Noiembrie 14, 2014 la ora 01:10

      Filosofie cinică = doctrină filosofică din Grecia antică, care nu recunoștea normele sociale existente și preconiza o viață simplă și reîntoarcerea la natură.
      Si atunci ce este rau in a fi .. cinic?

      Răspunde
       
      1. misu
        Noiembrie 14, 2014 la ora 11:17

        CÍNIC, -Ă, cinici, -ce, adj. 1. (Despre oameni: adesea substantivat) Care manifestă o atitudine condamnabilă, sfidând regulile moralei, normele de conviețuire socială și de bună-cuviință; (despre manifestări ale oamenilor) care trădează, exprimă asemenea atitudini. 2. (În sintagmele) Filosofie cinică = doctrină filosofică din Grecia antică, care nu recunoștea normele sociale existente și preconiza o viață simplă și reîntoarcerea la natură. Filosof cinic (și substantivat) = adept al filosofiei cinice. – Din fr. cynique, lat. cynicus.

        Răspunde
         
        1. saba
          Noiembrie 14, 2014 la ora 22:26

          Mie mi-a placut punctul 2.

          Răspunde