BIZIDAY: Joi, 6 noiembrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

12 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 6 noiembrie 2014

  • cristi
    Noiembrie 10, 2014 la ora 18:00

    deci isarescu a zis ca s-au taiat investitiile si are si el sefi si vb aia sefu are intotdeauna dreptate si in guvern si la chiosc.. de ce ? ca foamea-i mare.. cat de mare ca tziganu de mare

    Răspunde
     
  • Lantos Zoltan
    Noiembrie 10, 2014 la ora 14:50

    D-le Guran,
    Mai zilele trecute D-l Isarescu tot vorbea de excedente bugetare, ca bugetul are bani, dar cea ce nu spune este datoria ANAF-ului fata de societati comerciale, neachitate de luni de zile. Ma refer in special la rambursarile de TVA. Aceste sume destul de importante, care se afla in vistiera MF, sunt de fapt banii societatilor comerciale, detinute fara dobanda. La ora actuala rambursarile la sfarsitul lunii noiembrie reprezinta obligatiile lunii iulie. Dobanzile ce trebuie sa acorde ANAF-ul pentru antarzierile de rambursare sunt acessibile numai dupa un proces anevoios. Se spune, ca penalitatile legiferate sunt echitabile pentru parti, numai, ca o societate care antarzie cu plata obligatiilor este penalizat imediat(ca doar programul cu care lucreaza ANAF calculeaza zilnic penalitatile) si vice versa functioneaza numai prin recuperarea prin instanta. Asa intelege MF echitatea.
    Daca ei nu ne Platesc si noi nu platim la randul nostru ceea ce duce desigur la blocarea activitatii nostre si a celor cu care lucram

    Răspunde
     
  • Daniel B
    Noiembrie 10, 2014 la ora 11:46

    Domnul Guran, vreau sa va invit la un eveniment la Cluj in 2015, va rog sa ma ajutati sa va pot contacta. daniel.badea@rematinvest.ro
    Numai bine!

    Răspunde
     
  • THOMAS
    Noiembrie 8, 2014 la ora 07:43

    Salut Moise

    Stii ce ce zic eu…Daca majoritatea profesorilor ar fi destepeti ar trebui sa ia banii si sa voteze in final nu Iohannis si sa ramana cu buza umflata Ponta….
    asta merita Ponta daca face pomeni electorale cu asa ceva…
    Am impresia ca deja ii este foarte frica…
    Eu votez cu Iohannis…..
    Hai la vot…..

    Răspunde
     
  • O farmacista
    Noiembrie 7, 2014 la ora 18:21

    Domnule Moise Guran inainte sa afisati titlul „Cum profita farmaciile de bolnavi” ati intrat intr-o farmacie INDEPENDENTA (adica nu un lant ca sa ne intelegem) pentru a intreba cum se lupta cu sistemul? Ati intrebat cate medicamente au disparut in ultimul timp(sau nu se vor a se dat catre independenti)si ce eforturi se fac pentru a onora o reteta? Ati spus ca farmacia este obligata sa aduca medicamentul in 48 de ore pentru cazul cronic in conditiile in care sunt medicamente pentru care suntem conditionati sa luam marfa de sute sau mii de lei (din alte medicamente) pentru o cutie sau doua din medicamentul respectiv asta pentru a-l primi dupa o saptamana! Stiti ca sunt pacienti care suna cu o luna inainte de a lua reteta de la medic pentru a comanda medicamente pentru ca stiu cat au de asteptat? Domnul ministru are un tupeu fantastic iar noi tacem ca fraierii(scuzati expresia neacademica) Sunt medicamente 100% gratuite in nomenclator care nici macar nu intra in tara sau care nici macar nu se produc ;sunt trecute doar pentru a creste coplata pacientului pentru alte medicamente.
    Intrebati-ne cum ne-au acaparat lanturile! Cum supravietuim?
    Sunt multe de spus putine se vor rezolva!

    Răspunde
     
    1. George Apostolescu
      Noiembrie 7, 2014 la ora 21:15

      Pentru prima data in atatia in care nu am ratat nici o emisiune sunt profund dezamagit cat de superficial ati putut sa tratati subiectul cu farmaciile. Parca ati fi fost un incepator care ar fi auzit o stire si a reprodus-o.
      Dl Mugur Isarescu a fost mic copil in afirmatia cu lipsa investitiilor, macar stie dansul ceva…spre deosebire de cel care a facut stirea!

      Răspunde
       
  • Sorin Coman
    Noiembrie 7, 2014 la ora 15:11

    Nu inteleg ce relevanta au veniturile aduse de imigranti in Marea Britanie. Sunt niste taxe pe care le platesc fiindca ocupa un loc de munca acolo. Dar daca nu il ocupa un roman, l-ar fi ocupat un englez. Deci guvernul britanic tot aceeasi venituri le-ar fi avut, indiferent ca le colecteaza de la un imigrant sau un localnic… Chiar mai mult de atat, daca se angajeaza un englez, nu mai trebuie sa ii plateasca somaj…
    Nu laud pe Cameron, dimpotriva, vreau libera circulatie in UE, dar logica din emisiune imi scapa si vroiam sa fiu lamurit.

    Răspunde
     
  • Apostolescu George
    Noiembrie 7, 2014 la ora 13:58

    Buna ziua,

    V-ati bucurat prematur pentru acele controale de la Minister in farmacii(sunt farmacist si lucrez in farmacie), nu stiu ce o sa rezolve.
    Daca doriti va pot oferi un ID de Team Viewer ca sa va convingeti ca este doar o chestiune de font si nu de fond:
    – cele mai multe medicamente se compenseaza in functie de clasa terapeutica (chiar daca medicamentul este original si nu are generic, deci ar trebui sa fie compensat 100%, 90% sau 50%, pacientul il plateste aproape integral, este o anomalie des intalnita)
    – am incercat sa ii trec pe pacienti pe medicamentele generice cu pret de referinta, concluzia dupa o luna: reactiile adverse au crescut, multi hipertensivi s-au decompensat, iar unele antibiotice nu au fost eficiente.
    – va invit sa facem impreuna mai multe simulari de preturi si o sa vedeti diferente foarte mari, azi am avut un pacient care ar fi trebuit sa plateasca 2800 lei la o reteta 100%, este aberant, i-am comandat medicamentul generic si nu a platit nimic.
    – O firma produce un medicament, obtine autorizatia de punere pe piata si un patent de aproximativ 5 ani, timp in care nu este reprodus de nici o alta firma(in aceasta perioada se presupune ca se amortizeaza cheltuielile cu cercetarea care se regasesc in pretul initial destul de ridicat). Dupa 5 ani este reprodus si vandut la preturi foarte mici de catre alte firme, intrebarea mea logica este urmatoare: La un cost de productie similar, de ce un medicament generic este si de 15 ori mai ieftin decat un medicament original??? Avand in vedere reducerea pretului initial in multe cazuri dupa expirarea patentului. Ipotetic vorbind se naste suspiciunea unui rabat de la calitate….???
    Cred ca ar trebui putin aprofundat acest subiect si sa livrati opiniei publice un mesaj clar, concis si foarte bine documentat!
    Personl cred ca ati tratat superficial un subiect foarte important!

    O zi frumoasa!

    Răspunde
     
  • Arva Csaba
    Noiembrie 7, 2014 la ora 10:44

    Buna dl Guran . Sunt ascultator f fidel al BIZIDAY de cand este el disponibil pe net.
    Zilnic sunt intre cei 3000 / mai > sau mai bani cand pui pe drumuri , posta( comisioane salarii etc..) , casa de sanat( salarii ),persoana implicata etc.. ptr 10.000 persoane doar 1/2 de ora consum pe capita / salariul min pe economie 10.000x 3×0.5 x16 ron rezulta 240.000Ron !!!. Problema este ca, astfel stricam afacerea a multor persoane …Are sens ?! Ma intreb cateodata ?! si am acelasi raspuns Merita !!!–Sper sa nu contravina ideii dvs de a stimula munca..( eu am inteles ca se pot face alte lucruri utile in acest timp ..) Eu am pierdut 15 minute aprox 9 ron cu scierea acestui mesaj ) profit estimat / investitie cu reusita de 50% ==> 1.333.333%

    Răspunde
     
  • Robert Gruia
    Noiembrie 7, 2014 la ora 08:51

    Salut Moise,

    Sunt avocatul diavolului (guvernul Ponta). Primele petrolistilor nu au fost atat de mari pe cat s-a afisat in emisiune, in plus ele au fost acordate si in 2013, si au fost mai mult sau mai putin de acelasi cuantum ca in acest an. Pentru o evolutie transparenta, ar trebui sa ne raportam in fiecare grafic la perioada similara a anului anterior. (ex. Septembrie 2014 vs Septembrie 2013), lucru ce nu se intampla de fiecare data.

    Multumesc,
    Robert Gruia

    Răspunde
     
  • Ion Ticus
    Noiembrie 7, 2014 la ora 07:05

    Gurane, eu cred ca te-ai suparat degeaba pe Isarescu. Omul cand a vazut ca se trimit facturi de 1mld euro pe luna si-a zis ca astia sar calul si fac plati doar ca sa le faca. Atunci, in mod diplomat (le-a dat o scuza dar si o atentionare) ca daca tot au comis-o sa nu incerce sa ingrase porcul de ajun pe bani europeni, mai bine, daca tot au bani, sa echilibreze deficitul de la anul cu banii de anul asta (sa nu faca hei-rupisme, sa o gandeasca in mod calm). Nu sunt un fan inflacarat Isarescu dar cred ca acum a avut dreptate.Nu facturile sunt scopul, ci investitiile, si daca astea sunt gresite mai bine facem altceva cu acei bani, mai ales ca mai toti spun ca avem o problema la anul. Are sens?

    Răspunde