BIZIDAY: Marţi, 28 octombrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

14 răspunsuri la BIZIDAY: Marţi, 28 octombrie 2014

  • Barbu Andy
    Noiembrie 1, 2014 la ora 22:57

    Da . A gresit . Sa plateasca pt . gresala sa . Dar cu toate acestea ma facut sa il respect in momentul in care sia dat demisia din Parlament . Consider ca aceasta e atitudinea ce ar trebui sa ii caracterizeze pe toti parlamentari nostri .

    Răspunde
     
  • saba
    Octombrie 31, 2014 la ora 00:26

    13

    Răspunde
     
  • mihai
    Octombrie 30, 2014 la ora 10:59

    Pls pune emisiunile si pe youtube. Sunt greu de vazut pemobil de aici. Daca se intrerupe la un momentdat…tre sa o iau de la inceputul emisiunii. E frustrant.

    Răspunde
     
  • kudos
    Octombrie 30, 2014 la ora 00:44

    La ‘Patronu’ Nicolae in complex sta nea Ponta alaturi de socru’ Sarbu si de Radu Tudor ( trompetistu’ de la A3 )

    Răspunde
     
  • Marius Vladutoiu
    Octombrie 29, 2014 la ora 22:17

    Buna seara, domnule Guran! Va ascult cu fidelitate, si seara la TVR, si la pranz, la EuropaFM. Totusi, poate imi permiteti si mie o scurta observatie: saptamana trecuta intr-o emisiune Romania in direct, un ascultator din Timisoara a apucat sa comenteze si sa spuna ca oltenii sunt lenesi, moment in care i-ati retezat „macaroana” pe motiv ca nu e acceptabila folosirea emisiunii pentru astfel de comentarii jignitoare, cu tenta regionala (miscare cu care am fost de acord, indiferent de parerea mea despre olteni). Totusi, astazi in timpul aceleasi emisiuni in direct, consider ca v-ati facut vinovat de exact acelasi gen de jignire pe care nu l-ati tolerat altuia. Nu sunt sigur daca citez exact, dar ca si raspuns la un interlocutor prin telefon, i-ati spus ceva de genul, „Ati fost vreodata in judetul Constanta? Jumatate din ei sunt evazionisti, iar cealalta jumatate sunt asistati social”. In timp ce inteleg nivelul hiperbolei si ce vroiati de fapt sa spuneti, consider ca ar trebui sa fiti consecvent: ori nu jigniti nici dvs pe altii (fiindca sunt sigur ca cealalta jumatate a Constantei, cea ne-evazionista, e constituita si din oameni care lucreaza cinstit), ori ingaduiti acelasi tip de argument din partea altora. Doar o parere… regionala!

    Răspunde
     
  • Kristina
    Octombrie 29, 2014 la ora 20:10

    O singura observatie:
    TOATE ACESTE CONDAMNARI(in majoritatea lor) SE FAC PENTRU PERSOANE CARE AU VARSTA APROX.55-60 DE ANI !ATENTIE!!!
    CARE nu vor executa mai mult de 1/3 din pedeapsa maxima.SI CAZUL POLITICIANULUI ADRIAN NASTASE ESTE ELOCVENT,in ceea ce priveste indulgenta judiciara din ROMANIA.
    Mai in gluma,mai in serios vom avea o tara plina de scriitori(oamenii nu au ajuns parlamentari doar cu 8 clase).
    Ajung in parnaie,mai scriu o carte,un doctorat in cazul in care nu l-au plagiat in libertate….,si tot asa.
    SAU MAI GRAV !!!:REVIN IN VIATA POLITICA.
    sunt aspecte care trebuiesc dezbatute public si nu doar intr-o emisiune de 30-45 min.la radio sau seara printre batieli de ring in platoul TVR1.
    seara buna !
    ***si inca o rugaminte:Lasati femeile,doamnele,dommnisoarele sa intre in direct la radio!
    Prea putine voci feminine de cand cu campania:(

    Răspunde
     
  • Aura
    Octombrie 29, 2014 la ora 15:10

    D-le Guran, cuvantul „BANCHER” nu inseamna ce credeti d-voastra ca inseamna, nu e prima emisiune in care folositi gresit acest termen. Va apreciez foarte mult, aveti o echipa care, sunt convinsa, munceste foarte mult, insa nu aveti voie sa faceti asemenea greseli in mod repetat, nu cand sunteti urmariti de atatia oameni. Va multumesc ptr tot efortul depus zi de zi ptr a traduce economia pe intelesul tuturor, chiar ajuta!

    Răspunde
     
    1. radu
      Octombrie 29, 2014 la ora 20:05

      Eu cred ca a folosit corect termenul bancher.
      Lumineaza-ne tu mai Aura, daca ai o parere diferita. Spune tu care este „adevaratul” inteles al notiunii si cum difera de cel folosit in reportaj.

      Răspunde
       
      1. Aura
        Octombrie 30, 2014 la ora 18:06

        Sursa – Dex ’09:
        BANCHÉR, bancheri, s. m. 1. Proprietar sau mare acționar al unei bănci2. 2. (La unele jocuri de cărți) Persoană care conduce jocul și dispune de o sumă suficientă de bani pentru a acoperi mizele celorlalți jucători

        Răspunde
         
    2. petru
      Octombrie 29, 2014 la ora 21:29

      rautacioasa mica… am urmarit toata emisiunea din nou dupa ce am citit comentariul tau. nu am gasit un cuvant care sa sustina ce zici…

      Răspunde
       
      1. Aura
        Octombrie 30, 2014 la ora 18:09

        Cum spuneam, termenul „BANCHER” – in emisiune se pare ca desemneaza persoana care lucreaza intr-o banca – ceea ce e incorect, conform DEX.

        Răspunde
         
  • Mihai Nistor
    Octombrie 29, 2014 la ora 11:47

    Nu inteleg de ce considerati in continuare ca trebuie ca Romania sa mearga catre est sau vest.
    Nu are importanta.
    Dumnezeu a facut lumea si banii o fac sa se invirte.
    Romania nu are nevoie de o Capra riioasa cu coada sus.
    Trebuie sa mergeti catre o atitudine Pro Business.

    Răspunde
     
  • ova
    Octombrie 29, 2014 la ora 09:49

    Dl Guran , am si eu o intrebare pt dvs.: Daca nu ar fi venit sesizarea aia de la FBI in legatura cu licentele Microsoft, s-ar mai fi aflat de toata aceasta afacere si de ce care au fost si sunt in spatele ei ?

    Răspunde
     
  • ion Cojocaru.
    Octombrie 28, 2014 la ora 23:41

    Nu mai înțeleg,nimic.de fapt,cine este ptr.ROMÂNIA,ȘI CINE NU.care este hoțul și care e,vardistul:ponta,sauIohanis?ce se va întîmpla cu România?ne ducem spre ruși,sau spre Nemți.am mai început noi o dată cu nemții,și am terminat cu rușii.dragilor;eu zic să o luăm spre piața Unirii.

    Răspunde