BIZIDAY: Luni, 27 octombrie 2014

Publicat la data de de Moise

Comentarii prin facebook

19 răspunsuri la BIZIDAY: Luni, 27 octombrie 2014

  • Istvan
    Octombrie 30, 2014 la ora 08:27

    Atilian, ai inteles gresit. Tu daca mergi la Turda, sigur nu vei merge pe autostrada, poate doar daca locuiesti in Floresti sau Gilau. Altfel nu se justifica ocolul. Capatul ala de autostrada aduce beneficii Clujului prin scoaterea traficului greu din oras.
    O autostrada Turda-Sebes devine utila in momentul in care e legata de Bucuresti. Si tomai asta puncta Guran: absenta unor actiuni concrete de legare a Bucurestiului de provincie.
    Pe de alta parte, scapa de sovinismul asta regional. Clujul o duce bine si ridica media pe Ardeal, sunteti un concentrator de investitii, dar mergi si-n Baia Mare, Zalau, Bistrita, si vezi ca pe-acolo lucrurile nu-s atat de roz. Apoi, ca zici, de autostrada Bucuresti-Chisinau…drumurile din Moldova romaneasca is jalnice, iar planuril de dezvoltare rutiera lipsesc cu desavarsire. Ceea ce nu e tocmai corect. Tu vrei o legatura cu vestul in timp ce in estul tarii nu e nici-un fel de legatura cu nimeni

    Răspunde
     
  • The Time Team
    Octombrie 29, 2014 la ora 11:19

    MINUTUL 25
    unii prefera sa schimbe jobul decat sa se tot roage de patron sau sef pt marire de salariu

    Răspunde
     
  • The Time Team
    Octombrie 29, 2014 la ora 10:02

    Nu sunt de acord cu impozitul diferentiat.
    daca va veni alt partid care va oferi din nou coota unica , vom vota din nou cu ei.

    mai bine marire de cota unica decat birocratie si hartzoage.

    ..si scutire de impozit pe venitul minim, ca sa traiasca si cei saraci

    Răspunde
     
    1. The Time Team
      Octombrie 29, 2014 la ora 10:03

      cine mai vrea in ziua de astazi dureri de cap, nu vrem complicatii, vrem simplificari.

      Răspunde
       
  • The Time Team
    Octombrie 29, 2014 la ora 09:57

    minutul 12.

    Exista vreun avantaj ca avem aceste resurse in conditiile in care profitl este externalizat iar ele trebuie cumparate de tara noastra la pretul pietei?

    Putem vorbi de independenta energetica doar daca ar fi companie de stat romaneasca sau romaneasca in procent apropiat de 100procente.(din pacate management de stat dupa cate am vazut la noi nu pare un caz prea fericit)

    ..singurul avantaj in cazul de fata ar fi doar cu cel de resurse el gazelor si rezolvarea mai facila a transportului decat din alte surse externe.
    ..sau poate gresesc.

    bun mai sunt si redevente si locurile de munca din domeniul extractiei lor, impozitul etc..ceea ce este ceva mai mult decat nimic …

    Răspunde
     
  • marian
    Octombrie 29, 2014 la ora 00:57

    Traim in tara in care de 24 de ani societatea a stat cu capul in nisip si s-a multumit cu putin, sa mai ciupeasca de ici pe colo si acum ne trezim ca vai Doamne, astia ne fura, TARE. Fara actiune nu se va schimba nimic, romanii dorm si nu vor sa renunte la putinul confort pentru proteste.
    Domeniul IT a prosperat si datorita faptului ca programatorii sunt scutiti de 16% impozit pe venit(cat o mai tine si asta) si costuri la jumatate pe langa faptul ca se munceste si 12 ore/zi, nu 7 ca francezul – deci oameni mai dedicati.
    Cat despre tineri, se intampla ce s-a intamplat si in Olanda, occident, de vin si iau ingineri electronisti de la noi pt nave; economia acum fiind sustinuta de consum si comert e mai usor sa faci marketing sau finante, ce atata bataie de cap si investitii sa devii inginer, e mai mult de munca.
    Pregatirea la scoala in timpul saptamanii nu e benefica, datorita programului incarcat, elevii sunt deja obositi cu orarul lor, deci randamentul este scazut dupa ore. In unele judete se face pregatire la matematica sambata dimineata cate 2 ore, pro bono, la liceu.La iasi de exemplu facultatea Cuza ofera cate 2 ore de matematica sambata incepand din Martie pana in Iulie, pro bono.

    Răspunde
     
  • Atilian Kiss
    Octombrie 28, 2014 la ora 21:13

    Am uitat…daca pe harta era desenata o autostrada Bucuresti-Chisinau care era comentariul ? Te pomini ca sintem frati, nu?

    Răspunde
     
  • Atilian Kiss
    Octombrie 28, 2014 la ora 21:10

    Din cate stiu eu ca si zona geografica, Ardealul e vaca de muls a intregii tari. Corect, o sa ma contraziceti, ca de fapt Focsaniul, Vasluiul, Ialomita, Tulcea si Teleormanul sunt adevaratele regiuni care ne tin pe toti pe linia de plutire. Ce nu inteleg e ca : orice drum expres sau autostrada care duce bucurestenii la munte sau la mare e super utila si extrem de necesara, pe cand pe C. Turzii-Gilau …nu umbla nimeni. E de fapt o imensa pista de bicilete. Clujean fiind mi-s dori si eu o autostrada spre vest. As vrea acces mai usor inspre occident , unde am motive si interese sa merg, exact ca miticii pe litoral. Acuma Turda-Sebes e perceputa ca o prelungire inutila a Turda-Gilau…or, pt cei care circula pe rutele astea, nu doar cu degetul pe harta, situatia e alta. Pacat ca au cerut ungurii autonomie. Trebuia s-o facem noi primii, si era altfel inteleasa. Ma rog sa apuc ziua in care voi avea nevoie de pasaport sa merg la sud sau est de Carpati.

    Răspunde
     
  • Ovidiu
    Octombrie 28, 2014 la ora 13:55

    Ce s-a intamplat azi oare cu ascultatorii dv. domnule Guran ? Am senzatia ca la Europa FM au navalit pe dv toti antenistii !!! E de rau daca asta e profilul ascultatorilor dv. !!!, daca ii impartiti cu Gadea and co

    Răspunde
     
  • Spectator
    Octombrie 28, 2014 la ora 10:54

    IT-ul nu are treaba prea mare cu matematica.

    Iti trebuie o gandire mai analitica … insa sa fi programator, analist, tester … sincer nu iti trebuie cine stie ce matematica.

    Răspunde
     
  • grig
    Octombrie 28, 2014 la ora 09:03

    pai daca o sa fie cu prezentari powerpoint la meditatii o sa fie raiu’ pe pamant! mai multe plicuri mai multe sanse de castig!

    Răspunde
     
  • Dan M
    Octombrie 27, 2014 la ora 23:47

    Salut,

    In primul rand as vrea sa stiu daca numai la mine a disparut optiunrea full screen ???
    In al 2-lea rand pe actuala autostrada Gilau – C. Turzii circula tot traficul greu care altfel ar fi tranzitat Clujul, Turda si C. Turzii pentru a face legatura intre Bors si Bucuresti, C-ta, etc. Desi nu pare la prima vedere, acest tronson de autostrada a rezolvat multe din problemele de trafic greu ale Clujului ceea ce putine orase au reusit sa faca ( am vazut recent un reportaj despre TM cum tir-urile practic taie orasul in doua).

    In al 3-lea rand Parlamentul tarii este o gasca de corupti, el nu mai reprezinta poporul !
    Ntp buna !

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Octombrie 28, 2014 la ora 00:04

      Eu am vazut full screen.

      Răspunde
       
    2. Ovidiu
      Octombrie 28, 2014 la ora 01:06

      Full screen.

      Răspunde
       
    3. Dragotoiu Mihail
      Octombrie 28, 2014 la ora 10:18

      Full screen

      Răspunde
       
    4. Mihaela
      Octombrie 28, 2014 la ora 21:17

      Si de la mine a disparut icon-ul pentru full screen. Dar am deschis imaginea full-screen cu mouse dreapta, selectind „this frame”.

      Răspunde
       
  • Ovidiu
    Octombrie 27, 2014 la ora 23:35

    Domnule Guran, va invit in Ardeal. Nu de alta dar … autostrada urbana Turda Cluj pe care nu circula nimeni trece peste Feleac… Stiti … iarna e ceva mai dificil…. ! Dar, ca sa intelegeti si dv, tronsonul de autostrada de la Cluj e folosit de catre cei care OCOLESC Clujul, adica tot traficul spre Zalau, Baia Mare, Satu Mare, Oradea-Bors respectiv cel spre Sebes, spre Targu Mures, Ungheni-Sighisoara. Asadar va invit sa fiti dv. singurul care circula pe autostrada. Dar o sa fie cateodata nitica inghesuiala.

    Si inca ceva, poate azi s-a semnat contractul pt PRIMUL tronson al autostrazii Sebes Turda, pt ca pe ultimul se lucreaza deja la decopertare 🙂

    Putina rigurozitate, nu de alta dar va mai asculta oameni 😀

    Da .. va iert, ca ati marturisit odata ca sunteti si dv pescar (ca si mine 🙂 )

    S-auzim de bine !

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Octombrie 28, 2014 la ora 00:07

      S-a lasat de pescuit. Cu doi pesti pe an nu prea se mai incadreaza in categoria pescarilor 🙂

      Răspunde
       
    2. punctul pe i
      Octombrie 28, 2014 la ora 19:27

      Multumesc pentru informatie !

      Faptul ca Dl Guran ESTE ..si.. PESCAR !! .. explica multe !!
      Mai ales rationamentele cu privire LA CORUPTIA ..si V I N O V A T I A .. EXCLUSIVA .. a ROMANILOR !!

      DAR oare .. pot exista corupti .. FARA C O R U P A T O R I .. ??
      De acord ca trebuiesc PEDEPSITI EXEMPLAR .. toti cei care FURA banii tarii .. DAR S T R A I N I I .. care sunt „CAPI DEI TUTTI CAPI” .. UNDE si mai ales C I N E..OR FI ?? Nu cumva .. ” prietenii ” .. si „aliatii ” ???

      Răspunde