BIZIDAY: Joi, 16 octombrie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

35 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 16 octombrie 2014

  • Petre Mihai
    Octombrie 24, 2014 la ora 23:21

    Felicitari sincere din doua motive ,domnule Guran!
    1-Pentru ca sunteti deja un exemplu de urmat prin gandire si atitudine.
    2-V-ati dat seama cum sa faceti din oi politice, oameni.

    (scuze celor cu constinta propie si nu a fost o aluzie pentru publicul domnului Guran )

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 20, 2014 la ora 15:35

    Starea de nemultumire sociala latenta, in Romania, a ajuns ca in 1989, fata de Ceausescu. Spre deosebire de acea perioada, lumea mai are cate ceva de pus pe masa… asa ca se amageste ca traieste bine, chiar daca tara e jefuita zinic de miliarde – bani publici.

    Pentru ca romanul s-a obisnuit sa se multumeasca cu firmiturile, escrocii politici nu vor fi deranjati prea curand. Cat timp romanul are cat de cat ce manca a doua zi… va trai ca o balega.

    Răspunde
     
  • Alex
    Octombrie 20, 2014 la ora 10:33

    Buna ziua,

    Oare de ce nici un candidat la presedintie nu a inclus în programul electoral dezvaluirea adevărului despre revoluția din decembrie 89, despre crimele comise de FSN după 22 decembrie, ora 18, despre criminalii care încă mai dorm linistiti în paturile lor iar unii au privilegii care decurg din calitatea de fosti demnitari de stat? Este o rana deschisă a sufletului acestui popor și nu putem tinde spre normalitate dacă nu se va spune adevărul iar cei vinovați nu vor fi condamnați!

    Cu stima.
    Alex

    Răspunde
     
  • Catana Adrian
    Octombrie 19, 2014 la ora 19:14

    Pardon 1200!!!!
    Sa facem schimb ce ziceti!!!!

    Răspunde
     
  • Catana Adrian
    Octombrie 19, 2014 la ora 19:13

    P.S.
    Sa traiti bine!!!!
    Cu un salariu de 12000 lei.
    Sa traiti Dvs cu acest salariu pe o luna de zile.

    Răspunde
     
  • Catana Adrian
    Octombrie 19, 2014 la ora 19:10

    Domnule Moise Guran nu aveti caracter!!!
    Mintit lumea in emisiunile Dvs.
    Sunt un simplu profesor. Cu puteti afirma ca profesorii o duc bine si au salari mari.
    Sa va fie rusine!!!!
    Nu cunoasteti situatia reala in invatamant. Tineti cu regimul Basescu – Boc.
    Cum puteti afirma ca s-au reantregit salariile profesorilor.
    Salariile au scazut in ultimii 4-5 ani.
    Guvernul Boc ne-a taiat 25% + sporuri + 13 salariu. In realitate salariile au scazut fata de 2009 cu 35-40 %.
    Cand afirmati ceva la televizor sau la radio DOCUMENTATIVA nu aruncati cu noroi in profesori!!!!
    De aceea nu merg bine lucrurile in tara noastra ca sunt personaje ca Dvs!
    Fara educatie NU E NIMIC!!!!!

    Dupa Dvs. ar trebui sa scada salariile profesorilor nu? Sa va fie rusine!!!!!
    Sa va intre bine in cap daca nu merge educatia nu va merge nimic!!!!

    Prof. A. C.

    Răspunde
     
    1. Catalin ( CTL )
      Octombrie 19, 2014 la ora 19:44

      Cred ca scrieti sub influenta unor emotii puternice. Ceea ce cred eu ca a spus domnul Guran e ca raportat la orele de munca, salarul e mare. Ma intelegeti ? Dar pentru a avea un nivel minim decent, nu e deloc suficient, si nici raportat importanta muncii pe care profesorii o presteaza. Cred ca, daca o sa-l mai urmariti in alte emisiuni in care va face referire la acest subiect va veti edifica.
      Fara educatie nu exista nimic, nu exista justitie de calitate, nu exista respectarea legii,nu exista economie, nu exista sanatate, nu exista conducere, nu exista infrastructura, nu e mai nimic. Dar sa fie educatia care trebuie. Stiti ca
      Noua generatie de profesori, din cate am citit e foarte slab pregatita, sistemul nu e ancorat la realitatile zilelor noastre, iar elevii sunt complet debusolati. Mai sunt multe de facut.

      Răspunde
       
      1. Catalin ( CTL )
        Octombrie 19, 2014 la ora 19:46

        Continuare, … stiti ca in medie, un roman investeste sub 1% din venitul lunar in educatie ? As fi curios cate carti citeste un roman, in medie, pe an. O sa ziceti, da dar nu are bani, ei bine pe tigari cheltuie, in medie cam 7%, pe benzina cam 10%. Deci, nu ca nu ar avea.

        Răspunde
         
  • Rares diaspora
    Octombrie 18, 2014 la ora 18:38

    In primul rand vreau sa spun ca nu scriu acest comentariu pentru a face politica si sper ca cineva il va citi si il va posta si pe alte surse pt a ajunge si la domnul Ponta.

    Stimate domn Victor Ponta,

    Sper ca presedintele care pretindeti sa fiti isi va lasa colegii de partid sa aprobe anchetarea domnilor Hrebenciuc si Adam. Miercuri aveti ocazia sa demonstrati ca sunteti corect si bine intentionat. Lasa-ti justitia sa faca dreptate si daca acesti parlamentari sunt vinovati sa plateasca. Va multumim.

    Daca sunteti de acord cu mine haideti va rog sa distribuim acest mesaj pana la urechiile domnului ponta. (Facebook, #victorponta, twitter, ziare)

    Legat de articolul in care BM a aratat cat de buna a fost guvernarea PSD trebuie sa recunosc ca a fost un an bun deoarece PSD ul nu a fost lasat sa fure, pdl-ul nu a fost la guvernare sa poata fura + urma an electoral.

    Va multumesc si sper la o romanie cat mai dreapta, curata. Haide-ti sa facem ceva !!!

    Răspunde
     
  • Inspirescu
    Octombrie 18, 2014 la ora 18:00

    Improprietaririle ilegale de acest caz ar trebui reversate si statul sa devina proprietar. Mai ales pentru paduri, care sunt resurse strategice.

    Bine ait venit in Capitalism, unde individualismul extrem e regula de baza a supravietuirii! Iar furtul in cooperare cu politicienii e norma. In China ar fi executati vinovatii, mai ales daca ar fi demnitari. Eu sper macar sa se recupereze prejudiciile, si sa se returneze banii la buget, si sa fie folositi in cazul asta pentru reimpaduriri.

    E bine totusi ca urmariti aceste cazuri, si e incurajator ca Justitia isi face treaba. Cam tirziu, dupa atitia ani. Poate reusim sa dam „civilizatilor” niste lectii…pentru ca de acolo au invatat sa fure cu legea in mina si ai nostri.

    Răspunde
     
  • OVI
    Octombrie 18, 2014 la ora 03:33

    TE-AU SCOS BAIETII DUPA TVR I???
    DE CE OARE…

    Răspunde
     
  • anton ion
    Octombrie 17, 2014 la ora 21:22

    O mica rectificare vis a vis de padurile taiate cu atita sirg . O vorba veche spune ca din cauza copacilor nu vedem padurea , o vorba mai noua spune ca din cauza copacilor TAIATI nu vedem padurea .

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 17, 2014 la ora 20:46

    Domnule Guran,

    Vorbeste lumea ca azi, 17 octombrie, la radio, ati muscat puternic din Victor Ponta, acest impostor minune care ar trebui sa scoata Romania din haznaua istoriei in care a aruncat-o Traian Basescu.

    Pentru ca, personal, ii urasc din toti ranunchii atat pe impostorul de Ponta cat si pe barbugiul de Basescu, va transmit sincere felicitari.

    Si nu uitati! Asta nu e democratie, e circ! Ocupati sectiile de votare!

    Răspunde
     
  • POPORUL
    Octombrie 17, 2014 la ora 12:48

    patriotii in romania se defiseaza ca arborii din paduri ponta si compania carati va aici e ROMANIA PENTRU ROMANI

    Răspunde
     
  • POPORUL
    Octombrie 17, 2014 la ora 12:46

    diaspora vede clar

    Răspunde
     
  • POPORUL
    Octombrie 17, 2014 la ora 12:46

    apropo ponta ce nu stie ca basescu i roman ?! dar romanii oare nu vad ce razboi se duce contra lor ? salutare romania rusine romani …

    Răspunde
     
  • baila sorin
    Octombrie 17, 2014 la ora 12:04

    Total eronat,valoarea prejudiciului la cotatiile actuale ale pietei este urmatoarea:90000hax400mc/hax35euro/mc=1260000000(un miliard doua sute saizeci de milioane de euro),surprinzator dar orice ziarist de bun simt sau procuror ar putea sa se informeze usor chiar si de pe google,darmite de la institutiile statului!Ca si o paranteza samsarii de padure cumpara la pretul de 5000 eur/ha fara sa stea la discutii paduri de valori medii(90000hax5000euro=450000000euro),putin probabil ca aceste paduri din zone forestiere de calitate sa aiba doar valoare medie,deci va rog daca cineva citeste acest mesaj si are parghiile necesare pentru efectuarea si transmiterea unui calcul corect,sa o faca.

    Răspunde
     
  • Tiberiu
    Octombrie 17, 2014 la ora 11:31

    Abolirea pedepsei capitale a dus la toate aceste furtișaguri ce s-au petrecut de dupa 1990 pana in prezent.Reintroducerea ei ar diminua cu cel putin 90% ilegalitățile acestor mizerabili care au vândut toate bogățiile acestei tari pe bani de nimic!

    Răspunde
     
  • Dragotoiu Mihail
    Octombrie 17, 2014 la ora 09:48

    DNA ar trebui sa faca angajari masive in cazul in care nu au facut-o! Intr-o astfel de tara este singura institutie care chiar are foarte mult de lucru :). Bravo Moise pentru analiza asupra doasarelor cu defrisarile si Microsoft!

    Răspunde
     
  • Eroul Bula
    Octombrie 17, 2014 la ora 09:10

    Moise, te-ai gandit vreun moment ca toata averea etalata de Truica ar putea sa nu fie a lui ci el sa fie doar un paravan?
    A cui ar putea fi? A mea sigur nu pentru ca Truica nu mi-a fost sef de cabinet.

    Răspunde
     
  • Tavi
    Octombrie 17, 2014 la ora 08:38

    Moise , de cel putin 4 ani ( s-ar putea de mai mult ) cel putin 2 televiziuni au prezentat a la long , furturile si defrisarile de paduri facute de romani si straini . Ce-a facut „justitia independenta ” ? I-a lasat sa fure asteptand campania sau ordinul de „sus ” ( dezlegare la lemne 🙂 ) ? De acum 10 ani incoace ( ca sa ma refer la mandatele lui Base ) se barbieresc muntii sub ochii inchisi ai autoritatilor . Cat s-a furat pana acum ? Poate faci o analiza ! 🙂

    Răspunde
     
  • mary
    Octombrie 17, 2014 la ora 03:46

    Felicitari Moise si echipa!
    Cine fura padurea? De sus de la Guvern si pana jos la padurar, toti o fura. Sunt mana in mana. Padurarul taie copacii, o parte din banii obtinuti in urma vanzarii ii opreste in interes personal, iar restul ii da sub forma de spaga sefilor de la Romsilva, de la Consiliul Judetean, iar de aici ajung si la Ministerele de care apartin. Si toti traiesc bine! La noi in zona (undeva la munte) padurarii, preotii si politicienii sunt cei mai bogati oameni.
    Acesti oameni se gandesc doar sa-si umple buzunarele, dar pe langa paguba provocata statului este si cea provocata naturii. Iar noi ne miram de ce s-au inmultit dezastrele naturale. Unde s-a taiat padurea, apar alunecarile de teren, inundatiile sau chiar seceta.
    Ma doare sufletul cand vad muntii defrisati!

    Răspunde
     
  • EMI
    Octombrie 17, 2014 la ora 02:07

    Moise draga ai grija mare de tine si familia ta ca hotii astia iti poarta sambetele pentru cat le-ai dat la gioale si sa nu crezi ca nu pun la cale ceva , in rest respect maxim pentru curajul tau.

    Răspunde
     
  • Werler
    Octombrie 17, 2014 la ora 00:25

    este o emisiune f.f.f.interesanta !

    Daca ( f. rar )nu pot sa o vad am o zi

    proasta. Imi lipseste mai mult decit ori ce

    Telejurnal

    Succes, sa ramineti cum sunteti !!!!

    Răspunde
     
  • adrian
    Octombrie 17, 2014 la ora 00:21

    Miii de felicitarii Moise asa poate!!!starpim pleava de politicieni pe care ai tot alegem !!!pt ca totul se anvarte an acelasi cerc.pana cand oare???

    Răspunde
     
  • The Time Team
    Octombrie 17, 2014 la ora 00:06

    Dn-ul Guran, minutul 9.05, da, noi suntem de vina pt noi i-am votat, dar care partid ar fi fost cinstit?..ca romanul a tot votat si cu stanga si de dreapta, hotii au fost la fel., cam nu va spune ceva neparticiparea masiva la vot?

    Răspunde
     
  • PUIU DE CHIABUR
    Octombrie 17, 2014 la ora 00:04

    Moise , esti pe cai mari !In vremurile de azi ,ai o paine mare de mancat si asa cum ai sesizat ca DNA-ul are in zilele astea un volum de munca greu de imaginat ca sa nu mai zic de presiunile politice, pe care le banuim cel putin , tot asa sesizez si eu ca va trebui sa- ti maresti echipa Biziday .Spun asta pentru ca de acum incolo ,societatea trebuie tinuta la curent , in priza , cu evolutiile si desfasurarea anchetelor si proceselor ce vor urma motivand pe angajatii DNA sa- si faca datoria ireprosabil .Mareste-ti echipa si fiți cu ochii pe ei . Sper sa nu te bata gandul sa intri in politica .

    Răspunde
     
  • Sorin
    Octombrie 16, 2014 la ora 23:29

    Buna seara,

    Felicitari pentru o emisiune excelenta!
    Imi puteti spune daca pot downloada de undeva inregistrarea emisiunii intrucat doresc sa o urmaresc dimineata in drum spre serviciu si nu vreau sa fac streaming prin date mobile.

    Multumesc.

    Răspunde
     
    1. Marin
      Octombrie 16, 2014 la ora 23:59

      Sunt extensii pentru browser care permit descarcarea de video cam de pe orice site. Ma folosesc personal de asa ceva, de aceea, recomand. Sunt in magazinul Chrome, daca sunteti de pe Chrome, sau pe pagina cu addon-uri, daca e vorba de Mozilla.

      Răspunde
       
      1. The Time Team
        Octombrie 17, 2014 la ora 00:09

        sau real player

        Răspunde
         
      2. ROmanul
        Octombrie 17, 2014 la ora 00:54

        Sau Download Helper de la Firefox…

        Răspunde
         
      3. Sorin
        Octombrie 17, 2014 la ora 18:35

        Folosesc Internet Explorer 11 – 64bit.
        Sunt obisnuit cu el desi stiu ca e browserul de care rade toata lumea. Imi puteti recomanda ceva pentru acesta?

        Răspunde
         
        1. Sorin
          Octombrie 17, 2014 la ora 19:00

          Am rezolvat cu download helper pt IE. Arata urat, dar rezolva treaba. Multumesc.

          Răspunde