Scrisoare către SIE

Publicat la data de de Moise

Securitate 2

de Moise Guran

Dragă Serviciule Secret de Informaţii Externe,

În cazul acuzaţiilor candidatului spion nu poţi să taci. Tăcerea ta este una vinovată şi, mai important, prelungeşte, peste timp, o vinovăţie pe care poate nu o mai ai. Comunicatul pe care l-ai dat azi e un alt mod de a tăcea. Nu este admisibil ca, după ce şeful statului – aşa cum o fi el, cu scopurile electorale sau de alt fel, pe care le-ar avea – acuză un serviciu românesc de informaţii că ar fi încălcat Constituţia, acesta să spună că e secret ce a făcut şi că nu comentează.

Nu ştiu şi mă interesează mai puţin acum ce impact va avea deconspirarea unui candidat la preşedinţie în calitatea sa de fost spion, dar mă interesează şi vreau să ştiu dacă un serviciu care trăieşte de la Buget, deci din contribuţia mea de cetăţean, a încălcat o serie de legi, între care cea mai importantă este Constituţia Ţării.

Dragă SIE nu eşti stat în stat, depinzi de noi toţi şi eşti obligat să slujeşti interesele României, dar şi legile ei. Indiferent care ar fi motivaţia strategică pentru recrutarea unui magistrat, dacă legea îţi interzice să infiltrezi Justiţia, tu ca serviciu secret trebuie să respecţi această interdicţie. Şi asta pentru ca eu, cetăţean să nu dau vina pe tine, Serviciul Secret pentru corupţia în care se zbate ţara de 25 de ani, să nu te consider vinovat de cârdăşie cu oligarhii care au distrus economia profitând de slăbiciunea Justiţiei, să nu te fac responsabil de poliţie politică, de sabotarea democraţiei, de toate cele care au încetinit drumul ţării noastre spre NATO şi spre Uniunea Europeană.

Şi, cel mai important, nu vreau, Serviciule Secret, să mă întreb dacă nu cumva eşti creatorul monstruos al unor personalităţi pe care le-ai setat şi le-ai ajutat să ajungă în fruntea ţării, ca să le poţi controla şi prin ele să controlezi ţara pe care tu, Serviciule Secret, trebuie să o slujeşti.

Aşa că e târziu ca să mai taci. Nu mai poţi. Trebuie să îmi spui clar mie, cetăţeanului care te plăteşte din taxele sale, fie că preşedintele în exerciţiu al ţării a luat-o razna, aşa cum susţine premierul, fie trebuie să recunoşti că ai încălcat legea şi că ai recrutat – în mod ilegal – un procuror. Sau mai mulţi.

Şi, apoi, să îţi ceri rapid şi public iertare de la cetăţeni.

Doar aşa o să ne convingi că eşti azi, la 25 de ani de la Revoluţie, altceva decât Securitatea din care te tragi.

Comentarii prin facebook

118 răspunsuri la Scrisoare către SIE

  • Gigel Sipionu
    Noiembrie 10, 2014 la ora 21:01

    Interesant… Numai ca SIE, ca orice serviciu secret, are alte reguli, si din acest punct de vedere, da, este stat in stat!… Din pacate… Imaginati-va ca un american ar inainta o cerere catre CIA si ar intreba daca procurorul X din statul Y este agent secret… Raspunsul ar veni in 2331, nu in 2031… Asta este… serviciile secrete conduc lumea!… Si nu de azi… Regulile sunt de fatada… ca si bugetul alocat! In realitate acesta este mult mai mare decat ce voteaza Congresul sau Parlamentul de la noi!..

    Răspunde
     
  • v nastasa
    Noiembrie 10, 2014 la ora 07:54

    la acest art cel mai mult mi-au placut postarile domnilor doamnelor ce ati comentat f inteligenti cu umor,fler,destepti mi-am revenit parca nu mai sunt asa de disperata cit mai exista asa oamnei

    Răspunde
     
  • cristi
    Octombrie 22, 2014 la ora 21:41

    Nu inteleg tampenia asta cu agenti etc. Spion???? Pai spion e ceva …si despre ce vorbim noi e…cu totul si cu totul altceva. Si SIE nu este al tarii noastre? Si agentul” lui SIE” , nu pentru tara noastra ar fi lucrat?? Atunci de unde toata agitatia asta? E mai grav decat daca ar fi desconspirat secrete de stat pentru o alta tara rivala.Spionul mi-l inchipui ceva cu superpregatire ,care sa faca lucruri marete nu …..tampenia noastra agent de doi bani aruncata de Base ca momeala la pesti si noi …hap. Repet: AGENTII SUB ACOPERIRE AI SRI,SIE ETC. , NU PENTRU ROMANIA LUCREAZA? !?!

    Răspunde
     
  • Werler
    Octombrie 20, 2014 la ora 20:42

    Va rog f.f.f. mult,insistati – “NU LE DATI PACE” pina nu primiti un RASPUNS.

    Sunt convins ca sunt milioane de oameni

    in spatele Dv.

    VA DORESC SUCCES – FELICITARI !!!

    Răspunde
     
  • sfinx
    Octombrie 17, 2014 la ora 14:06

    De unde se vede cat de mult rau poate sa faca o “biata” institutie nefunctionala.
    Asa e ca daca CNA isi facea treaba nu discutam astazi aberatii de genul fosti acoperiti candidati la presedentie?

    Răspunde
     
  • Curat Total
    Octombrie 17, 2014 la ora 13:58

    Degeaba, trebuie facuta curatenie in clasa politica. Dar cum sa faci curatenie cand unii nici la vot nu se duca, sau mai rau, voteaza pe mici, bere, galeti cu faina si malai. Cand populatia e saraca, este si semianalfabeta si tentata de coruptie pentru a avea ceva ce nu isi pot permite.

    Răspunde
     
  • politicstand
    Octombrie 16, 2014 la ora 21:51

    Prin tăcere a demonstrat deja că nu s-a desprins de Securitate. Nu-mi fac iluzii că o va face, a moșit candidatul și-l vrea președinte, asta e clar.

    Răspunde
     
  • Cezar
    Octombrie 16, 2014 la ora 17:53

    Recent am citit un articol in care se prezenta modul in care rusii au incercuit Romania prin vecinii sai supusi economic, politic, militar si/sau informativ. Tara noastra parea era inca pe baricade, dar asta datorita incrancenarii istorice fata de rusi. Aia e….ne situam la poli opusi si nu cadem asa repede in plasa lor. Poate si din instinct ne ferim de ei ca dracu de tamaie. Acum, ca sa revenim la ale noastre mai presante…daca in anii aceia in care Ponta a fost recrutat de SIE, serviciile inca incercau sa se lapede de KGB-istii infiltrati, acum ce ne poate garanta ca ‘misiunea Ponta’ nu a fost orchestrata de oamenii Moskovei, cu scopul firesc de asi asigura reprezentanti politici la varf, in viitorul nu greu de prevazut pentru ei….in care nu vor mai avea acces in securitatea romaneasca. Adica, atunci cand procesul de purificare va fi reusit in totaliatte. Intrebarea mea este urmatoarea:
    -In cazul de fata noi unde ne situam vis a vis de vecinii nostri? Poate decizia SIE a fost luata de oamenii loiali tarii…dar daca nu e asa? Avem noi certitudinea ca este sa nu esta asa? Perspectiva unui presedinte cu un bagaj suspect in spate il face din start vulnerabil si santajabil, iar lucrul asta nu poate fi nicicum in beneficiul tarii. Iar daca mai pui si apropierea de China…este si mai suspect! Iese un Menaje a Trois politic cu iz de James Bond de dambovita!

    Răspunde
     
  • lupulsas
    Octombrie 16, 2014 la ora 14:50

    Rushine d-le Moise, va legatzi din rea vointza de copilul de trupa al Securitatzii, TONTA, clona din criminalul comunisto-trotzkist “bunicutza” shi “capitalistul-luminat”-10%-spaga din toate contractele RO din “iepoca” sa, Bombonel. Shi asta dupa ce danshii shi-au dat atata osteneala, l-au shcolit, deshi era cam tamp, l-au avansat peste rand, deshi era o nulitate profesionala, l-au decorat, bagat in fatza, maritat bogat…Cred ca avetzi serioase lacune patriotice, devreme ce nu apreciatzi pe acest luceafar al neamului romanesc, dr. plagiatus PONTA.

    Răspunde
     
  • Ralf
    Octombrie 16, 2014 la ora 13:44

    Eu zic că anul acesta a fost “anul DNA”.
    E pentru prima dată când putem înțelege, noi oamenii de rând, cum a fost jefuită țara asta amărâtă.
    Eu aș vrea ca pe viitor, cineva, poate chiar Moise, să scrie o carte despre “România furată… bucată cu bucată”.
    Cartea asta ar trebui transformată în manual școlar și predată începând cu învățământul liceal (de la 14 ani) generațiilor viitoare, astfel încât lucrurile acestea să nu se mai repete. Ar servi și ca o bună bază de plecare pentru viitorii votanți, eu sperând că în cele din urmă se va ajunge ca tinerii să voteze de la 16 ani.

    În altă ordine de idei, am observat doar eu, sau mai sunt și alții, că începe să se “strângă lanțul” în jurul premierului?
    Cu fiecare anchetă DNA-ul e tot mai aproape de acesta… vezi ultimele evenimente cu Microsoft, Hrebenciuc și Sârbu; mai puțin și ajung și la cină procurorii.

    Răspunde
     
  • mdah
    Octombrie 16, 2014 la ora 10:32

    felicitari domnule MG pentru stergerea comentariilor potrivnice exprimate totusi civilizat,asta da libertate de exprimare,parol…

    Răspunde
     
  • Speranta
    Octombrie 16, 2014 la ora 10:14

    Bravo domnule Moise !
    Sincer mi-e teama pentru siguranta dvs. si mai ales pentru viitorul dvs.
    Practic, astfel de tineri asteptam sa se implice mai mult pentru speranta noastra de a ne lua tara inapoi din mainile acestor infractori, mincinosi, securisti intr-un cuvant haimanale politice. Fapt pentru care imi este rusine sa recunosc ca sunt roman cand ies din tara.

    Răspunde
     
  • Inspirescu
    Octombrie 16, 2014 la ora 03:17

    Domnule, se vede ca sunteti tinar. Nu stiu si daca neprihanit, dar tinar, fara experienta. “Sabotarea democratiei” de catre un serviciu secret. Foarte comic. Comic pentru ca asa este de cind e lumea asta “democratica” pe care o idealizati. Nimeni nu e liber, si nimeni nu reprezinta vointa unei majoritati. Serviciile vor vrea intotdeauna oameni care sa le aprobe programele, si sa le promoveze interesele.

    Alegerile sunt o farsa, un teleshow, cu scopul de a da naivilor senzatia ca au putere. Sa le dea un sens de viata, ca traiesc in societati “libere”. Chestii ce tin de psihologie colectiva, sa nu fie ginduri de protest, de revolutie, de schimbare.

    Am fost si eu idealist la tinerete. Azi inteleg ca in lumea asta e un tip de ordine care foloseste eficient propaganda, pentru ca sa ii asigure perpetuarea. De aia se cramponeaza toti in “reforma justitiei”, pentru ca apoi sa-si rupa gitul in ea. Cu cit se vorbeste mai mult, cu atit se face mai putin. Cu cit se dezbate mai intens, cu atit nu va fi timp sa se ajunga la un rezultat.

    Răspunde
     
    1. Ins
      Octombrie 16, 2014 la ora 15:23

      2, cu indulgenta, dlui Inspirescu

      Răspunde
       
      1. Inspirescu
        Octombrie 16, 2014 la ora 18:13

        @Ins, nu mi-as pierde timpul cu un individ care se crede profesor, dar e repetent la argumentatie. Totusi, insist, e tipic “intelighentiei” romanesti, sa dea verdicte, sa para undeva mai sus decit sunt, sa isi etaleze Vuittoanele intelectuale, cu aroganta. Da, multumesc, prefer sa stau in fundul clasei, elev modest, ce vrei.

        Răspunde
         
  • PUIU DE CHIABUR
    Octombrie 15, 2014 la ora 22:24

    Politicul a penetrat serviciile secrete din toate directiile :Presedintie,Guvern si Parlament.Duelul dosarelor Lukoil si Microsoft este evident duelul acoperitilor presedintelui cu acoperitii celorlalti.Lupta impotriva coruptiei de la cel mai inalt nivel , ramane pe umerii societatii civile care in curind va inlocui institutia prezidentiala cu CASA REGALA….FARA REFERENDUM !!!

    Răspunde
     
  • marioara iasi
    Octombrie 15, 2014 la ora 21:06

    Adevarat tot ce spui!

    Răspunde
     
  • xxx
    Octombrie 15, 2014 la ora 20:26

    Se pare ca am dat din lac in put,Aveam un asa zis ,,Tiran” si l-am omorat ca sa facem loc la …cati,ADEVARATI ASUPRITORI AI POPORULUI ROMAN”
    Asta e ,Ceausescu nu mai invie si daca ar invia ,dupa ce i-am facut , ar fi DEMORALIZAT intratat, incat ar muri imediat ,dinou.

    MA GANDESC, CUM SA DEMORALIZAM ACTUALI TIRANI,incat sa ii facem sa le fie sila de ,,ciolan”

    Răspunde
     
  • allenatore
    Octombrie 15, 2014 la ora 19:42

    despre serviciile noastre doar atat: lupul isi schimba parul dar naravul ba

    Răspunde
     
  • Dan Petrisor
    Octombrie 15, 2014 la ora 19:37

    Dar, repet şi aici: de ce au tăcut şi când au ştiut de prăbuşirea FNI, căci se ştie că s-a făcut tot cu contribuţia lor. Dar amintiţi-vă ce era “mama FNI” dacă nu tot ofiţer sub acoperire. Cred că ultima redută a corupţiei şi a măgăriilor făcute pe sub mână nu e Justiţia ci chiar SRI. Sub umbrela Legii umblau cu fofârlica şi făceau afaceri oneroase chiar şi pe timpul lui Ceaşcă. Aceşti viermi odioşi se cred intangibili sub denumirea de “acoperiţi”.

    Răspunde
     
  • Atomic D
    Octombrie 15, 2014 la ora 18:55

    Copiii , ce facem cu copiii nostri!Suntem in situatia de a le recomanda (daca nu cumva se hotarasc singuri) sa plece din tara asta tragi-comica.Este foarte greu sa explici unui om cu o educatie normala ce se intampla.
    Asta este si va fi cel mai dramatic efect, vom ramane din ce in ce mai putini si mai saraci, iar viitorul nostru cel mai bun se exporta!
    Acesti “oameni”,acoperiti sau nu, nu au cedat puterea nici un moment si nici nu vor sa o cedeze prea curand!Au dat si dau impresia unui stat de drept ;in realitate insa ne aflam intr-un stat de drept controlat sau care doreste a fi controlat de aceste entitati umanoide.
    Ce trebuie sa inteleaga aceste servicii, care au luat amploare de fapt(ca tot trebuie sa dezvoltam sfera serviciilor in economia de piata!),este ca pot crea o atmosfera sociala atat de toxica incat nici macar ei cu copiii si nepotii lor nu vor avea o viata usoara ci cel mult indestulata si plina de mizerii.
    Deci mai oameni buni, e momentul sa spunem, sa facem ceva pentru a ne salva copiii si viitorul, alfel,vom deveni batrani, singuri si saraci cu o tara distrusa asa cum nici macar turcii si tatarii in 800 de ani nu au reusit sa faca.
    Nu stiu daca constient sau nu, motivat din ce motiv nu stiu, dar Basescu a reusit de la nivelul pozitiei lui sa developeze exact radografia puterii si a puterilor din Romania.

    Multumesc Moise Guran si sa dea Dumnezeu sa primim un raspuns!
    Raspunsul nu trebuie sa fie explicit la domnul Ponta neparat ci sa dea “semne” ca au inteles si sa inceapa curatenia prin retragerea implicarii in viata noastra.
    Puterea sta intr-o tara formata din oameni puternici cu o societate sanatoasa bazata pe recunoasterea valorilor si nu in sertarele birourilor intunecate!
    Draga”servicii” ajutati-ne sa ne educam copiii sa fie destepti ,frumosi si puternici pentru ca inclusiv dumneavoastra veti avea nevoie de unii din ei pentru atingerea scopurilor pentru care a-ti fost create, acela de a apara tara aceasta si viitorul ei!

    Răspunde
     
  • JR
    Octombrie 15, 2014 la ora 18:41

    toti au lucrat inainte de 89 in structuri, dar ce basescu nu a fost? uite ce frumos a distrus tara 10 ani, nu a fost asta o problema cu informatori spioni si etc! acum dc este o problema?

    Răspunde
     
    1. Mihaela
      Octombrie 18, 2014 la ora 13:49

      Mai initziale de capitalist sadea, poate ne spui si noua in ce fel a distrus Basescu tzara in ultimii 10 ani, timp in care Justitzia a inceput sa functioneze si s-a dat drumul la marile dosare de coruptzie si hotzie? Sa intzeleg ca era bine pe vremea lui Nastase, cand era liber la hotzie cu batista pe tzambal? Sau poate ca era bine pe vremea lui Ceasca?

      Răspunde
       
  • dorupo
    Octombrie 15, 2014 la ora 18:27

    Ma uit si raman uimit! Unde sunt adevarati oameni de valoare acum?? Avem o mare problema ,ne lipsesc luptatorii cu plus valoare ,intelectualii adevaratii,miintile stralucite care lucreaza pt multinationale sau pt ei insasi precum si ACADEMICIENII !!! DE CE NU SE ARATA DE CE NU SI ASUMA RASPUNDEREA SA NE CONDUCA ? Sa contribuie la inlaturarea acestor gasti de interlopi care conduc Romania de 25 de ani si se autointituleaza politicieni! Trebuie sa ne aratam dispretul fata de acesti golani care se taie in strada intr o lupta care pe care precum razboiul taberelor de tiganilor craioveni din 2007.Eu m am saturat vreau sa i gonim cu furci si topoare sa nu mai permitem accesul acestor golani sa ne conduca ! Topoarele noastre trebuie sa fie acei tineri scoliti si acei academicieni care trebuiesc sa filtreze accesul catre clasa politica a golanilor si fostilor securisi sau colaboratori ai securitatii care acum se juganesc reciproc.Hai sa ne aratam dispretul si dezgustul fata de mocirla lor sa se duca cu eacu tot la puscarie .Moise asumati misiunea de organizator si coordonator al Miscarii de DEZGUST.eu voi fi cu tine!

    Răspunde
     
  • ferencz
    Octombrie 15, 2014 la ora 18:13

    needucat si cu preamulte perceperi subiective despre viata, insa fara sa vreau sa fiu de rasul lumii:

    SIE controleaza piata drogurilor. o controleaza prin oameni cu probleme legale, acoperindule ca informatori

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 15, 2014 la ora 17:58

    Raspuns din partea SIE:

    “Ne doare in paispe, important este sa dati cu stampila pe cine trebuie!”

    Răspunde
     
  • raluca
    Octombrie 15, 2014 la ora 17:10

    Povestea procurorului Panait se vede acum intr-o alta lumina, nu?

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Octombrie 15, 2014 la ora 19:24

      Mie, unul, mi se pare ca se vede in aceeasi lumina. Presupun ca nu exista acum revelatii si rasturnari spectaculoase de perspectiva cu privire la dl. Ponta! Citind blogul d-lui Moise veti gasi in arhiva comentarii critice la adresa d-lui Basescu, care l-a desemnat sa formeze un nou guvern cu speranta ca-l va putea manipula. (Din acest scenariu face parte si episodul convorbirii telefonoce cu agentul de legatura.) Din perspectiva mea, de simplu cetatean, ineficienta gestului d-lui presedinte ma face sa consider ca a fost o alegere proasta.

      Răspunde
       
  • anonimu' de pe strada
    Octombrie 15, 2014 la ora 16:58

    In zadar analize, vorbe, articole, stiri pe care ei le vor anula cu succes prin canalele lor media.
    Atata timp cat nu exista miscari de strada (si nu numai la Bucuresti) ei nu vor considera ca exista o forta care sa contrabalanseze “papusile” votante sarace si din zonele sarace …

    Răspunde
     
  • NEACSU GINA
    Octombrie 15, 2014 la ora 16:08

    SINTEM INDREPTATITI SA STIM ADEVARUL ATITA VREME CIT CONTRIBUIM PRIN TAXELE MULTE SI MARI LA PLATA SALARIILOR LOR ,AVEM DREPTUL SA STIM ADEVARUL

    Răspunde
     
  • DOMIDE ROMAN
    Octombrie 15, 2014 la ora 15:23

    Da abordarea lui Moise este una corecta.Ce vreau sa complectez este ca din pacate aproape toata clasa politica pe care o avem provine din celebrul FSN din anii 90 care dupa cum stim vroia sa schimbe doar denumirea defunctului PCR.Noi am asistat in acesti ani doar la o lupta pentru ciolan,averi si functii.Norocul nostru ca popor si natie este ca din cind in cind apar si oameni onesti care chiar au intentia sa faca ceva cu tara in care traim.Sunt repede dati la o parte si trasi pe linie moarta.Noi ii stim si din pacate ii apreciem doar dupa moarte asa cum facem de obicei cu toate valorile importante ale Romaniei.Va amintiti de ION RATIU si COPOSU cind au aparut dupa revolutie cu ce ochi ii priveam noi astia manipulatii? Cum ii vedem acum cind ne dam seama ca daca nu erau ei am fi trait si acum intr-un COMUNISM UMANITAR.Inchei din pacate dezamagit ca suntem un popor asa de slab incit ne lasam manipulati din 4 in 4 ani de te miri cine.Noi toti suntem de vina pentru tot ce se intimpla acum pe scena politica.

    Răspunde
     
    1. PUIU DE CHIABUR
      Octombrie 15, 2014 la ora 23:06

      Daca ai mustrari de constiinta ai taria de caracter si limiteaza vina la persoana ta .In ceea ce ma priveste am facut tot posibilul din punct de vedere legal ca institutia prezidentiala sa fie abolita si reinstaurata monarhia asa cum ar fi vrut si Ratiu si Coposu.Daca ai inteles ca ai fost manipulat din 4 in 4 ani nu mai hrani coruptia cu votul tau pentru unul din candidatii prezidentiabili acoperiti, incompleti sau de umplutura…

      Răspunde
       
      1. do
        Octombrie 16, 2014 la ora 15:50

        Scuze daca am jignit pe cineva.Nu asta a fost intentia.Dar si faptul ca tu te lupti singur cu un sistem bine organizat si restul privesc din afara este un semnal ca suntem un popor slab care asteapta sa se intimple ceva din senin.Daca este de bine aplauda toata lumea si daca nu te arata cu degetul ori in cel mai bun caz te trec la categoria martir al neamului.Teai luptat si te apreciez pentru asta dar tot nu vad reinstaurata monarhia in Romania.Poate asa ma fac mai bine inteles cind am spus ca noi suntem de vina.Eu care tu spui ca am stat deoparte si tu care te lupti singur cu morile de vint…..

        Răspunde
         
        1. PUIU DE CHIABUR
          Octombrie 17, 2014 la ora 21:01

          Nu ma lupt singur …. La 20 mai 1990 am fost foarte putini . Acum suntem mai multi dar inca nu suficienti . Pragul critic nu e departe si atunci nu vei afirma ca suntem un popor slab .Republica pentru Romania este o cacialma cu miros de vodca puturoasa ….Sanatate .

          Răspunde
           
  • marius
    Octombrie 15, 2014 la ora 14:44

    Buna ziua, un nr de tel al redactiei se poate ? Multumesc

    Răspunde
     
  • MI Hai
    Octombrie 15, 2014 la ora 14:26

    “Nu ştiu şi mă interesează mai puţin acum ce impact va avea deconspirarea unui candidat la preşedinţie în calitatea sa de fost spion”, spune Iosif Guran ȋn timp ce-şi zȃmbeşte conspirativ ȋn oglindă.
    Oglinda, plictistă ȋi răspunde: Taci mă oltene, că te şti agent de influenţă al contraspionajului, vrei să nu ne mai vedem o perioadă? Dacă eşti deconspirat, ăştia de dau pe goarnă!

    De 25 de ani suntem intoxicaţi cu “securişti” şi “securitate” de agenţii lor de manipulare, iar fraierii iau de bune aşa zisele “informaţii” care ȋntotdeauna sunt lansate cu un scop, de multe ori extern. Romȃnia şi-a pierdut majoritatea pieţelor de desfacere, interne şi externe. Cine este vinovat? –Securitatea! Mai precis, activul, lucrătorii ridicaţi ȋn grade de activul PCR. Deşi aveau un jurămȃnt faţă de Comandantul Suprem, l-au trădat şi pe Ceauşescu ȋn ’89, nu aţi auzit de nici un general să fi murit ȋn timp ce ȋncerca să respecte Fişa Postului şi chiar cu preţul vieţii să-şi apere comandantul. Nuţă şi Mihalea au murit ȋn timp ce ȋncercau să-şi scape pielea lor. Acum, domnul general nu ne spune dacă este de’a lu’ Ceauşescu, Iliescu sau Băsescu, ȋnsă cȃnd pomeneşte despre “cine a fost mă-ta, taică-tu”, pare din vechea gardă neadaptabilă şi frustrată. Au stat 25 de ani la butoane şi iată, ȋncă se simt frustraţi, au participat la distrugerea economiei romȃneşti, şi acum ar dori şi distrugerea unei părţi din poporul romăn, antrenȃnd-ul diversionist ȋn lupte fratricide precum ȋn Yugoslavia, Orientul apropiat şi mijlociu, Libya, Irak, Egipt, …, Maroc. După cum este scris materialul, nu pare a fi redactat de un general cu stelele la el. Cei de la “sinteze” aveau datoria şi ȋn trecut şi acum să redacteze documente clare, structurate pe priorităţi şi surse de informare. Cred că nici ȋnaite şi nici acum nu prezintă suficientă expertiză, şi doamne, este extrem de important. Ce poate face un decident politic care primeşte o “sinteză” de cȃteva pagini cu bȃrfe şi “consideraţii impersonale”. Aşa s-au pierdut valorile de export ale Romȃniei. Dacă domnul general nu este deplin conspirat, atunci colegii dumnealui ar trebui să aplice procedurile operative pentru astfel de cazuri .
    Romȃnii aşteaptă rezolvarea tuturor problemelor de la viitorul Preşedinte al Romȃniei. Să aştepţi nu este o crimă, ȋnsă este contraproductiv. O societate democratică presupune cȃştigători şi perdanţi, asta este o regulă de viaţă ȋn toată lumea materială. Preşedintele are atribuţiuni limitate ȋn domeniul economic, ȋnsă poate uni ţelurile majorităţii populaţiei pentru un trai mai bun, mai ȋn siguranţă. Probabil că cea mai importantă dorinţă este “siguranţa locului de muncă”, urmează “sănătatea”, “educaţia copiilor” şi “Pacea”. Cuvȃntul Pace, este foarte rar prezent ȋn mass-media din ultimii ani. In lipsa Păcii, toate dorinţele mor. Lupta pentru pace ar trebui să se desfăşoare doar pe plan diplomatic. Un preşedinte cu copii este mai sensibil la cuvȃntul pace şi la cuvȃntul viitor. Expertiza unui Preşedinte este de multe ori suma expertizei şi devotamentului consilierilor săi.
    Aştept de la viitorul Preşedinte puţine lucruri, ȋnsă greu de realizat:
    – Definirea statului modern Romȃnia, cu instituţiile sale care să lucreze pentru plătitorii de impozite;
    – Să nu implice Romȃnia ȋn conflicte militare;
    – Să militeze pentru construirea ȋn perioada mandatului a cel puţin 3 nave Pescador-Frigorifer şi ȋnceperea refacerii Flotei Maritime a Romȃniei;
    – Pentru următorii 10 ani, infrastructura rutieră a Romȃniei să aibă Grad 0, ȋn această perioadă să fie terminate autostrăzile vitale pentru ţară;
    Romȃni alegeţi cu mȃndrie !
    Alegerile exprimate prin votul liber al romȃnilor ar trebui să fie prilej de bucurie, ar trebui să fie ceva similar competiţiilor sportive din Grecia antică unde cȃştigătorul primea o cunună făcută din cel mai bătrȃn măslin, … respectul şi ovaţiile participanţilor. Astăzi, ȋn anul de graţie 2014, la alegerile prezidenţiale, candidaţii ar trebui să militeze pentru a fi aleşi din primul tur, cinstit şi nu prin redistribuiri ȋn turul doi. Aceasta ar trebui să fie şi mȃndria romȃnilor, să-şi aleagă preşedintele din primul foc, astfel avȃnd siguranţa că are cea mai largă reprezentare. Cu foarte puţină implicare, se poate! Apar şi importante economii financiare prin scăparea de turul 2, banii care rezultă au unde să fie folosiţi. Ar fi frumos să fie avut ȋn vedere acest aspect pentru campania asta care se dă “pentru locul doi” , lucru cel puţin ruşinos. Dacă poporul turc a reuşit foarte recent, cu atȃt mai mult o pot face şi romȃnii.

    Răspunde
     
    1. AG
      Octombrie 15, 2014 la ora 21:03

      Daca esti platit, iti faci doar treaba… Daca nu, esti un dobitoc!

      Răspunde
       
  • Cip
    Octombrie 15, 2014 la ora 14:01

    Domnule Guran, ce părere aveți despre votul negativ?
    Mă refer la posibilitatea ca votul nostru să fie împotriva unui candidat, adică să fie numărat ca „-1” voturi.
    Pe buletinul de vot, în dreptul fiecărui candidat să existe două spații de exprimare a votului: unul pentru care votul să fie pozitiv și unul pentru care votul să fie negativ.
    Fiecare cetățean rămâne cu un singur drept de vot, însă opțiunile sale ar fi mai bine exprimate în acest mod.
    În acest mod sunt convins că participarea la vot ar crește, la fel și interesul candidaților pentru păstrarea unei imagini ireproșabile.

    Răspunde
     
  • descoperit
    Octombrie 15, 2014 la ora 13:54

    @cris ar trebui sa mergem toti la vot si sa anulam votul. In conditiile in care va fi o prezenta in jur de 90% cu 30% valabil exprimate iar pe mare parte din celelalte 60% va exista stampila si vom scrie cu pixul “Nu am ce vota” le vom putea trage palme in urmatorii 5 ani pentru fiecare magarie pe care o fac. Si le dam avertismetul ca peste 5 ani vom veni din nou si ne vom gandi inainte de a pune stampila.
    Altel, cine nu voteaza nu conteaza.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Octombrie 15, 2014 la ora 13:53

    Daca Melescanu si-a permis sa-l refuze pe presedinte fiti siguri ca a facut mai multe concesii fata de ceilalti. Chiar modificarea legii fara consintamantul CSAT este o inginerie care au avut grija sa o strecoare in Constitutie. Nu este permis ca sa modifici legislatia ce se refera la presedinte fara sa o faci publica si fara sa se consulte CSAT_eul. Ponta si ai lui au aplicat multe lovituri ilegale impotriva adversarilor politici in secret, cand nu a mai putut in secret a trecut la vedere. Numai asa a reusit sa ajunga sa aba atata sustinerer de la populatie. De cand a venit la putere s-a ales praful de investitii (vezi ca exemplu Metroul) si a platit pomeni cu duiumul (pentru asta iar a recurs la modificari legislative). Cine voteaza pe Ponta voteaza un nenorocit sustinut de o sleahta de comunisti de rasa (toti cei cu apucaturi ramase de la clica lui CEAUSESCU si a serviciilor lui secrete).

    Răspunde
     
  • bolma viorica
    Octombrie 15, 2014 la ora 13:31

    ma alatur dvs. , cu toata pretuirea ce v o port

    Răspunde
     
  • Andrei
    Octombrie 15, 2014 la ora 13:14

    La vot ar trebui sa mergem pentru a vota cum trebuie, adica impotriva celor rosii, care nu se mai sfiesc sa isi arate culoarea nici la propriu nici la figurat. Fiti siguri ca impreuna cu “serviciile” au “prostit” populatia. Au creat conditii “legale” sa-si permita orice minciuna sa propage cu scopul de a denatura adevarul. I-a “hipnotizat” cu televiziunile de propaganda, au anihilat “Televiziunea Romana” (nationala) si au produs la greu tot felul de stiri false. Denatureaza adevarul non stop. Ponta are tupeul sa spuna ca Basescu il protejaza pe IOHANIS chiar dupa ce Basescu a iesit sa spuna ca nu voteaza cu niciunul din cei doi, PONTA si IOHANIS”, fiind constirnt ca televiziunile lui PONTA nu l-au prezentat pe Basescu, adica cei “informati pe canalele lui PONTA” habar nu au ce se spune de catre ceilalti candidati. Ceilalti candidati nu exista pentru “informatii lui PONTA”. Nu ramane decat sa propagam cat putem toate stirile din om in om, pe net sau pe orice cale mai putem

    Răspunde
     
  • Adi Pricope
    Octombrie 15, 2014 la ora 13:02

    Nici o sansa! Cum ar putea face ceva ce le-ar spulbera aura de legalitate?! Sa fim seriosi. Securitatea nu s-a dizolvat!

    Răspunde
     
  • Dani
    Octombrie 15, 2014 la ora 12:38

    SIE are experienta in a impune personaje in functii de conducere. Vi-l mai amintiti pe MRU, cel care a condus SIE intre 2007-2012, parasind postul “doar” pentru a deveni prim-ministru?
    Acuma, daca Ponta a fost agent SIE, inseamna ca a fost si subalternul lui MRU. Interesant, nu? Poate asa se explica si discursul de sustinere al lui Ponta la investirea guvernului MRU in Parlament.

    Răspunde