Probabil, Ponta va recunoaşte…

Publicat la data de de Moise

 

de Moise Guran

Adevărata problemă a lui Ponta este să explice de ce a fost recrutat de un SIE nereformat încă, într-o perioadă în care abia se mai scutura de infiltrările KGB-iste, într-o situaţie de incompatibilitate legală.

Poate, ca procuror, nu ştia că nu are voie să se lase recrutat de un serviciu secret. Nu m-ar mira. Poate nu înţelegea că recrutarea unui magistrat de către un serviciu secret este interzisă pentru că asta este, în esenţă, o acţiune de poliţie politică. Poate nu era la prima colaborare cu serviciul secret respectiv. Poate era doar tânăr şi i s-a părut o aventură interesantă… DAR!

Traian Băsescu nu a dat detalii despre modul în care a aflat despre recrutarea lui Ponta şi nici dovezi nu a adus. Concentrarea Preşedintelui pe Meleşcanu, iar nu pe Ponta (pe care l-a tratat ca pe un pion cumva) m-a făcut să cred că miza e în altă parte. Reţineţi asta, deocamdată…

Apoi să dăm ceasul înapoi câteva minute, dezvăluirea lui Traian Băsescu a început cu ofiţerul de legătură care “îi rânjeşte acum, când e premier, îi va rânji şi când va fi preşedinte”.

Nu am de unde să ştiu cine este ofiţerul respectiv de legătură, dar dacă îi rânjeşte premierului (eu din asta înţeleg că îl şantajează şi îl controlează cumva dincolo de fosta relaţie de serviciu), înseamnă că şi ofiţerul şi premierul actual reprezintă vulnerabilităţi la adresa siguranţei naţionale.

Dacă e aşa, acum putem înţelege mai bine şi de ce s-a mutat Ponta în Ministerul Apărării – ca să scape de o eventuală supraveghere a celor care trebuie să păzească astfel de vulnerabilităţi – cei de la SRI.

Ştiu, mă duc deja adânc într-un scenariu cu spioni, dar mi se pare că lucrurile se leagă.

Concluzia logică este că, foarte probabil, Traian Băsescu a aflat de la SRI toată tărăşenia cu Ponta. Şi a mai aflat ceva, nu ştiu ce, dar ceva care îl implică şi pe fostul ofiţer de legătură al acestuia, dar şi pe fostul şef al SIE, Teodor Meleşcanu.

Sunt convins că preşedintele nu a dorit să prezinte dovezi pentru a nu periclita activitatea SRI. Pot să respect asta, dar până la un punct. Lucrurile sunt mult prea avansate şi, dacă teoria mea este adevărată, probabil că s-au mai prins şi alţii, mai deştepţi decât mine, de jocul lui Băsescu.

Nu cred, la modul serios, că Victor Ponta mai poate nega că a fost ofiţer acoperit. Foarte probabil va recunoaşte şi îl va acuza pe Băsescu că a dat publicităţii informaţii secrete.

Nu ştiu cum va ieşi din povestea cu incompatibilitatea, dar probabil, la această oră, se teme că dacă nu recunoaşte, cine ştie ce lucruri mai dezvăluie Băsescu sau SRI-ul (observaţi modul asiduu în care Ponta l-a curtat pe Maior în ultima perioadă, promiţându-i aproape la vedere funcţia de premier după alegeri).

N-am un final pentru acestă postare. De principiu, finalul încă n-a fost scris.

Comentarii prin facebook

50 răspunsuri la Probabil, Ponta va recunoaşte…

  • adrian
    Octombrie 15, 2014 la ora 22:59

    Fumigene peste tot. La fiecare alegeri sunt fumigene din ce in ce mai mari. Chiar credeti ca Base e in conflict cu Tonta.
    Voi chiar credeti ca exista doua sau mai multe tabere in politica ? Nu vedeti ca nu aveti pe cine alege presedinte ? Nu vedeti ca ni se vinde iluzia alegerii ?
    Pana sa vad cine face parte din echipa lui Iohannis credeam ca macar ar fi un candidat mai serios dar va dau un nume Radu Berceanu. Cand am vazut acest lucru am gasit raspuns la toate intrebarile pe care mi le-am pus de vreo 10 ani incoace.
    Chiar credeti ca votul ar mai fi un drept comun daca ar putea schimba ceva ? (cel putin in Romania)

    Răspunde
     
  • PUIU DE CHIABUR
    Octombrie 15, 2014 la ora 22:38

    Daca acoperitul descoperit nu se retrage din cursa electorala , atunci ar trebui ca ceilalti candidati sa faca acest lucru …pentru o bruma de credibilitate in fata partenerilor externi.

    Răspunde
     
  • anca
    Octombrie 15, 2014 la ora 21:39

    Dureros ca inca mai sunt oameni care dau de inteles ca vor vota cu tradatorii de tara.

    Răspunde
     
  • paul
    Octombrie 15, 2014 la ora 21:24

    bai fratilor…ce adunatura de nemernici sunt astia din politica…de fapt,ar trebui arestati cu totii,cei care au condus romania din 89 incoace…de la consilieri judeteni pana la presedinte…prin faptul ca au ridicat sau nu au ridicat laba in sus cand li s-a spus ce sa faca…nu au nici o scuza,au profitat cu totii…daca nu erau de acord cu ceva,trebuiau sa-si prezinte demisia..asa s-au facut partasi la toata ticalosia,jaful,nemernicia…vorbesc ei de popor,de tara,de natie…ce scarbe ordinare…fiecare care a condus intr-un fel sau altul ar trebui sa primeasca de la 15 ani de puscarie in sus…tradare de tara,sabotaj,distrugerea economiei,santaj,furt,evaziune…si cate si mai cate nelegiuiri..eu locuiesc la madrid de multi ani,dar ce mult mi-as dori sa-i vad pe ticalosi dupa gratii…o parte au intrat deja…dar pt putini ani…din nefericire…

    Răspunde
     
  • Daniel
    Octombrie 15, 2014 la ora 14:36

    Si declaratile cel putin „neinspiate” pe care Victor Ponta le-a facut la Alba-Iulia legat de Basarabia,punand astfel mingea la fileu Rusiei, ar putea intra intr-o logica in care Victor Ponta sa nu fie foarte „strain” de interesele Rusiei?

    Răspunde
     
  • adina
    Octombrie 15, 2014 la ora 13:48

    E dragut ca ne sunt serviti tot felul de pui fripti care ne pun pe galceava intre noi nelasandu-ne sa mai gandim limpede ca patriotul care ar trebui sa fie presedinte nu-i pe nici unde, iar batalia e mare… noi suntem soldatii si sacrificatii in final indiferent de cat suntem de eruditi…

    Răspunde
     
  • sandu mirca
    Octombrie 15, 2014 la ora 13:25

    nu stiu de ce te zbati ata moise ptr ca jocurile sunt facuta ptr ca ponta sa fie presedinte indiferent daca este agent 007 sau ce dracu o fi pacat ca traim intro tara inca condusa de securisti si de agenti secreti

    Răspunde
     
  • niki
    Octombrie 15, 2014 la ora 04:45

    Din Banat Pâna la Iasi
    Se resimte lipsa sării,
    Fiindcă cei mai mulţi ocnasi
    Au ajuns la carma tarii.

    …zise Pastorel

    Răspunde
     
  • But Gheorghe
    Octombrie 14, 2014 la ora 19:35

    Tot ce spune Basescu e adevarat pentru putinii fani foarte vocali.Actiunea pigmeului de la B1 nu a fost intamplatoare -pregatea declaratia lui Basescu de ieri. Cred ca declaratiile acestui personaj de trista amintire nu mai trebuie bagate in seama sunt declaratiicare vor sa faca valva. Oricum nu o s-o vada pe fufa lui la Cotroceni dupa alegeri! Din cauza asta e bulversat sa nu spun TURBAT!

    Răspunde
     
  • Ponta
    Octombrie 14, 2014 la ora 17:31

    Ponta s-a demascat ca ca ofiter acoperit in 2012 a fost singurul om din USL care l-a laudat la investire pe MRU care era Premier Desemnat si Sef al SIE – MRU . Practic Ponta isi felicita seful securist desi era colider al USL .Dovada VIDEO in linkul urmator : http://www.incont.ro/social/ponta-schimbare-de-discurs-domnule-ungureanu-fiti-premier-nu-ajutorul-presedintelui-ati-pierdut-in-2007.html

    Răspunde
     
  • eljijinews
    Octombrie 14, 2014 la ora 16:40

    Din pacate si Guran Moise achieseaza la intoxicarea lui Basescu Traian.Dezamagitor.

    Răspunde
     
  • Cezar
    Octombrie 14, 2014 la ora 15:47

    Eu am mai scris ca Ponta va avea soarta lui Nastase. Daca pierde alegerile, fiind incompatibil ca ofiter acoperit si procuror, asta inseamna PUSCARIE! Si da, ca presedinte are imunitate…dar ca premier?!? 🙂

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 14, 2014 la ora 15:17

    Acu vreo 10-15 ani era un reporter intr-o piata care le intreba pe femeile care vindeau la taraba:

    „Ce parere aveti despre tinerele fete care la angajare sunt puse sa isi faca, pe loc, Curriculum Vitae?”

    Binenteles ca doamnele raspundeau spontan:
    „Niste courve, niste stricate, rusine,… la munca…!”

    Asa e si cu povestea asta cu „ofiteri acoperiti”. In mintea melteanului se aprind spontan niste beculete care indica legaturi cu fosta Securitate, desi acestea sunt hilare.

    In Romania anului 2014 am descoperit brusc gaura de la Wc-ul din fundul curtii – tema ofiterilor acoperiti acopera orice tema decenta de campanie electorala.

    Popor meltean.

    Răspunde
     
    1. Peleus
      Octombrie 14, 2014 la ora 18:24

      Ba nene, nu e vorba de perceptie aici. Nici macar de moralitatea lui Ponta.
      Daca Constitutia sau vreo lege de la vremea respectiva interzicea treaba asta, atunci s-a aflat in incompatibilitate grava. Atat el cat si SIE. Punct

      Răspunde
       
  • gghas
    Octombrie 14, 2014 la ora 15:02

    Cand ponta, shova sau melescanu au zis ca Basescu a incalcat legea, a nsemna confirmarea ca ponta a fost … Simplu, nu? Daca astia spuneau, ca Basescu n-a incalcat nici o lege, logic era, ca nu-i adevarat. Simplu, nu? Oricum melescanu e un tip dubios, nu mi-a placut nicodata, nu mi-a inspirat incredere, e alunecos si oportunist.

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 14, 2014 la ora 14:37

    Oameni buni, faptul ca Ponta a fost ofiter pe nu stiu unde nu produce efecte decat in mintea tampitilor dispusi sa puna botul la o asemenea manipulare.

    Serviciile secrete romanesti sunt, pana la proba contrarie, moderne, democratice si europene, afiliate la NATO, respecta drepturile omului, etc. A da de pamant cu un fost ofiter acoperit, fie el si Ponta, e ca si cum ai acuza serviciile secrete de politie politica si numai tembelul de Basescu e in stare de asa ceva. Orice om normal la cap nu pune botul la o astfel de manevra.

    Răspunde
     
    1. Dorel.
      Octombrie 15, 2014 la ora 09:02

      Cred ca la categoria asta a tampitilor te poti incadra si tu desi dupa cum il aperi pe Ponta cred ca mai degraba te incadrezi la categoria lingailor sau pupincuristilor de partid.

      Răspunde
       
  • florin
    Octombrie 14, 2014 la ora 13:11

    Stmati domni va propun o tema de reflectie:Daca semizeul Ponta NU A RESPECTAT CONSTITUTIA la art.132 ce ne face sa credem ca va respecta art.1

    Răspunde
     
  • Toma Daniel
    Octombrie 14, 2014 la ora 12:36

    Salut Moise,

    Lucru hotarat,este ca daca Ponta a fost ofiter acoperit in perioada vremurilor tulbuti, din perioada cind presedinte era Iliescu si prim ministru Nastase, putem ca neinchipuim cum,cam toate jocurile economice din Romania sau derulat…Practic trimiti un agent tinar sa gaseasca clienti pentru,fabrici,terenuri,materie prima…Ca doar avem o tara de vindut si ciocu mic ca noi suntem la putere…Povestea se agraveaza atunci cand te gindesti la parteneri din NATO SI EUROPA, ce le spui ??? Sa vedeti ca noi am infiltrat oameni din structuri peste tot si daca vrem,rasturnam statul de drept,pentru ca pe noi nu ne intereseaza…Eu imi cam dau seama ce grozavi au facut fosti comunist fosti parlamentari actual oameni de afaceri fosto oameni din structuri…Si asta din jaful care a ramas in urma lor…

    Răspunde
     
  • Zuzu
    Octombrie 14, 2014 la ora 12:33

    Multi se minuneaza cand aud ca Ponta ar fi fost agent SIE. Unii isi imagineaza ca un spion trebuie sa faca ce facea Bond sau Bourne. Nicidecum. Spionii sau agentii secreti au si ei mai multe grade sau atributiuni in functie de tipul de pregatire, capacitate intelectuala etc. Ponta a fost cel mai probabil un informator si ar fi interesant de aflat pe cine a spionat in afara si in tara. Probabil ca persoana sau persoanele spionate au avut cam acelasi calendar de plimbari pe afara.

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 14, 2014 la ora 12:25

    Saracia si meltenismul din Romania nu pot fi complete fara o imensa doza de prostie.

    Răspunde
     
  • un scafandru :)
    Octombrie 14, 2014 la ora 12:11

    Moiseeee , niciun ofiter din vreun serviciu secret de pe aceasta planeta nu respecta legea ! Nu fi naiv , eu te cred baiat destept ! Apoi , acesta nu se deconspira asa ca nu ai cum sa demonstrezi asta decat daca serviciul vrea sa scape de el.

    Răspunde
     
  • bogdanp
    Octombrie 14, 2014 la ora 11:40

    Sa ghicesc.. e OK sa candideze un soldat dar nu un SIE… trezirea!!! razboaiele din timpul nostru se poarta cu spioni (de cele mai multe ori) nu cu tancuri, iar ce a facut Basescu a fost sa tradeze un soldat al Romaniei….

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Octombrie 14, 2014 la ora 14:55

      Daca un soldat intra in casa dvs, va jefuieste si va violeaza sotia, sa inteleg ca-i dati o medalie pentru asta?
      Dvs treziti-va!
      Cu atat mai mult soldatii trebuie sa respecte legea si mai ales constitutia? Condtitutia reglementeaza statul si apara interesele cetatenilor, cum soldatul sa incalce constitutia.

      Răspunde
       
  • N!ck
    Octombrie 14, 2014 la ora 11:37

    @Moise: Te rog nu „pleca” dupa fenta!
    Este ilogic tot ce se intampla in aceste zile. Multe din declaratiile din aceste zile sunt fumigene!

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 14, 2014 la ora 11:36

    O sa vedeti ca Soarele o sa inceapa sa se roteasca in jurul Pamantului in urma acestei dezvaluiri.

    Răspunde
     
  • George
    Octombrie 14, 2014 la ora 11:28

    Delirium Tremens a la Basescu!!

    Răspunde
     
    1. Ofiterul superior
      Octombrie 15, 2014 la ora 13:30

      Soldat, raporteaza gradul si ciocu’ mic.

      Răspunde
       
  • m
    Octombrie 14, 2014 la ora 11:07

    Chiar si candidatura pe sestache a lui Melescanu poate fi privită in alta cheie
    Nu s-a gândit nimeni pana acum ca e candidatul de rezerva pentru însuși ponta, in cazul in care acesta va fi compromis 🙂 sa așteptăm, sa vedem, avem nevoie de niște popcorn 😉

    Răspunde
     
  • cristi
    Octombrie 14, 2014 la ora 10:50

    din discursul prea-cuviosului Ponta am inteles doar faptul ca presedintele Basescu e posibil sa fi incalcat legea prin aceasta afirmatie(a se intelege divulgare de secret de stat). Negatia lui la afirmatia presedintelui e in plan secund.

    Răspunde
     
  • Cris
    Octombrie 14, 2014 la ora 10:40

    Nu stiu altii cum sunt.. dar eu nu am putut dormi noaptea, dupa aceasta dezvaluire.

    Sunt convins ca se va schimba orbita Pamantului in momentul in care Ponta „va recunoaste” public ca a fost ofiter acoperit.

    Răspunde
     
  • Mihail Dragotoiu
    Octombrie 14, 2014 la ora 10:35

    Am inteles ca Ponta l-a facut nebun pe Base si a afirmat ca au fost numai minciuni.Mi-e greu sa cred ca Basescu iese cu astfel de minciuni despre seful guvernului. Sunt curios cat va pierde/castiga Ponta din acest nou scandal. Vom vedea la alegeri

    Răspunde
     
  • maya
    Octombrie 14, 2014 la ora 10:24

    eu nu cred ca va recunoaste si va zice ca basescu fabuleaza ca sa-si protejeze pupila ,este cel mai mincinos om pe care l-am vazut in viata mea si lumea inca ii mai acorda sanse sa ajunga presedinte.Daca si Tonta va ajunge presedinte inseamna ca ne meritam soarta si nu ar trebui sa ne mai lamentam toata ziua,ori punem mana serios pe munca,ori plecam toti afara

    Răspunde
     
  • m
    Octombrie 14, 2014 la ora 10:13

    ponta o sa facă ce știe mai bine. O sa minta. Eu astept sa vad cum se vor implica de acum înainte cancelariile si ambasadele occidentale. De urmărit 🙂

    Răspunde
     
  • politicstand
    Octombrie 14, 2014 la ora 09:39

    Știam din clipa în care Traian Băsescu a spus că există un ofițer acoperit între candidații la prezidențiale, că e vorba de Ponta. Nu mă surprinde deloc că l-a confirmat. Mă surprinde însă că un prost de talia lui Ponta a putut funcționa într-un serviciu secret, ceea ce îmi demolează mitul spionului. Dacă idiotul ăsta a putut fi ofițer acoperit, mă întreb câți alți idioți mai sunt prin servicii.

    Răspunde
     
    1. un cetatean
      Octombrie 14, 2014 la ora 11:05

      Mincinos, arogant, fätarnic, prefacut, lacom, incompetent, plävan cu capul sec, duplicitar (singur a recunoscut). Dar mai ales retard mintal, este inadmisibil ca de la inaltimea unei asemenea functii sa fii atat de incapabil si dobitoc fara a-ti fi teama de consecinte, mai ales vazand ce a patit predecesorul sau. Dar cu siguranta puterea te imbata si te orbeste.

      Răspunde
       
  • politicstand
    Octombrie 14, 2014 la ora 09:38

    Probabil că Ponta va încerca să profite de situație, va spune că a servit patria 🙂

    Răspunde
     
  • Florin
    Octombrie 14, 2014 la ora 09:09

    Asta-i varful iceberg-ului ! Daca se va afla cati ofiteri acoperiti are Moscova in clasa politica a Romaniei, in randul executivului si a oamenilor de afaceri, va fi cutremur cu magnitudine mare, de speriat in viata politica a Romaniei! Recrutarile Moscovei se fac si acum ! Cum apare ceva nou pe firmament, hop si rusii cu propuneri voalate sau directe, in functie de dosarul celui vizat. Ponta este incoltit si apeleaza la amenintari prin gestul cu MApN-ul spunand clar prin asta cine-i este aliatul daca iese iures si prin pupatul in curul insensibil al lui Maior. Acolo mai are de lucru.

    Răspunde
     
  • Ultimul Piefig
    Octombrie 14, 2014 la ora 09:06

    daca ajunge ponta cu melescanu in turul doi,care o sa intrebe *ce ti-e si cu poporul asta…a ajuns sa aleaga dintre doi sie-isti*

    Răspunde
     
  • titi
    Octombrie 14, 2014 la ora 08:18

    cum de unde stie base de ponta. Mai cititi niste almanahe vorba aia, pai nu stiti faza ca atunci cand a fost numit premier viorel, base la chemat la el si ia dat sa vorbeasca la telefon cu ofiterul superior care il recrutase pentru aceasta misiune ????

    think think think

    Răspunde
     
  • sorin1
    Octombrie 14, 2014 la ora 05:04

    Ha ha ha!
    Reporter:
    Va influența cumva electoratul lui ponta declatația lui băsescu cu ofițerul acoperit?
    C.T.P.:
    Dv. ați văzut cum arată electoratul lui ponta?!
    …..

    Răspunde
     
  • Daas
    Octombrie 14, 2014 la ora 02:37

    Trist e ca inca are sanse sa ajunga presedinte, ce stie prostimea PSD de incompatibilitate, spion cand i se pune sticla cu ulei in fata.

    Răspunde