BIZIDAY: Joi, 9 octombrie 2014

Publicat la data de de Moise

Categoria: ÎNREGISTRĂRI
Etichete:

Comentarii prin facebook

23 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 9 octombrie 2014

  • Gheorghiu Mircea
    Octombrie 15, 2014 la ora 12:37

    Stimate domnule Guran, societatea civila prin lege nu are dreptul sa faca politica. Reprezentantii ei, pentru ca sunt ignorati de guvernanti, au dreptul sa faca procese.
    Cu toate acestea, pentru ca printre aspectele critice prezentate de dumneavoastra ma consider si eu vizat, ca presedinte a unui ONG activ. Recunoscand importanta acestui demers, cu modestie va spun sincer si cinstit ca doresc sa va sustin cu numele meu si ca doresc ca si dumneavostra sa primesc un raspuns de la Statul Roman la aceasta solicitare.
    Cu recunostinta si speranta Mircea Gheorghiu
    P.S.Este o procedura similara cu a celor multi dintre noi, care au initiat importante actiuni judecatoresti. Ca forma de sustinere unii dintre noi intervin imediat in interesul celor care initiaza astfel de procese. Am costatat ca este singura solidaritatte de grup fata de care niciodata mass-media nu s-a implicat.

    Răspunde
     
  • kyko
    Octombrie 12, 2014 la ora 21:45

    Domnule Guran, o singura chestiune simpla trebuia adusa la cunoștința susținătorilor salariaților rafinăriei Petrotel si implicit companiei Lukoil, incluzandu-l pe Victor Tonta:

    Daca statul riscă sa piardă 230 milioane euro pentru a menține câteva mii de locuri de muncă, sa facem un calcul simplu: cate salarii ar insemna cei 230 milioane pentru cei 2500 de salariati? Ar fi cam 90 mii euro pe cap de salariat, probabil cât 120 de salarii medii la Petrotel. Deci din banii pe care statul i-ar recupera de la Lukoil, ar putea, teoretic să plătească salarii compensatorii 10 ani de zile tuturor salariaților Petrotel. Permiteți-mi să mă îndoiesc că, chiar daca plagiatorul nostru șef ii pupă in c.. pe șefii Lukoil acești muncitori vor avea salariile asigurate 10 ani de acum încolo.

    Răspunde
     
  • ioan
    Octombrie 11, 2014 la ora 04:12

    DIY merge mana in mana cu termenul de „Cocooning”, unde oamenii isi baga bani in propriul lor camin. Calr ca firmele de bricolaj autohtone si straine au loc de crestere fenomenala, caci nevoia de reabilitare, renovare si infrumusetare a locuintelor este prezenta. Cu asa de multi auto-intitulati mesteri care stiu sa faca de toate pt toti, mai bine se intereseaza omul singur pe net pt propriul proiect: Hornbach, OBI, Kingfisher, Leroy Marlin, Bauhaus …toti au pe paginile lor de net videoclipuri cum sa puna in practica diverse proiect. La acesti agregatori se adauga si toti producatorii care pe paginile lor de Download au o gramada de informatii despre propriile produse…Asa nu te mai duce nimeni de nas ca esti informat si in ziua de azi, information is power.

    Răspunde
     
  • ala bala
    Octombrie 10, 2014 la ora 22:39

    Mai primeste cineva eroarea „Sorry

    Because of its privacy settings, this video cannot be played here.

    sau,daca voua va merge, stiti cum se rezolva?

    Răspunde
     
  • Croix
    Octombrie 10, 2014 la ora 21:48

    Si eu cred ca Basescu a facut bine. Nu e corect sa ne simtim trasi in piept in propria tara.

    Răspunde
     
  • Daniel
    Octombrie 10, 2014 la ora 17:38

    Eu sunt din braila, si vad in fiecare zi cum navele cargo straine sunt incarcate cu cereale din insula mare a brailei, intrebarea mea este : de ce vindem cerealele in afara pe bani putini si cumparam altele pentru populatie pe bani multi..( se mai spune la TV ca sa scumpit paine, pastelete, etc, ca nu mai avem grau, porumb, trebuie sa importam ca nu mai evem…)

    Răspunde
     
  • Gabriel
    Octombrie 10, 2014 la ora 13:41

    De ce oare orice „Masterplan” la noi se traduce prin distrugere? Oare asta e ultima solutie pentru redresarea situatiei din domeniul feroviar?
    Calatoria cu trenul e o solutie inca solicitata de public, companiile feroviere private o dovedesc. Trenurile private regionale si-au dublat numarul de calatorii si trenurile sunt permanent pline. Cei care umbla numai cu masina nu au de unde sa stie.
    Probleme sunt se pare numai la CFR. Oare de ce? De ce se incearca acoperirea rezultatelor dezastruoase a managementului defectuos pe spinarea calatorilor, si mai nou prin „masterplan-uri” inteligente? Oare cine ar avea de castigat de pe urma dezafectarii cailor ferate?

    Răspunde
     
  • un turist
    Octombrie 10, 2014 la ora 13:19

    Plecati, baieti. Pleaca Rusii de la Lucoil si vin Americanii ci Chevron,Scapi de dracu si dai de mama lui!!!!!Dupa tot ce se intimpla se poate spune ca Romania este pur si simplu vinduta.Daca Lucoil detine acte de exploatare la insula serpilor credeti ca au fost facute contracte fara conducerea Romaniei,deci legal nu poti trimite acasa o companie cind ai chef.Daca in 20 de ani nu ai facut nimic dintr-o rafinarie credeti ca acuma se va face ceva in afara de a fi transportata la otelaria Galati?????
    -Ceea ce priveste infrastructura=La anul si la multi ani!!!!

    Răspunde
     
    1. Dorin V
      Octombrie 11, 2014 la ora 15:06

      Bineinteles ca poti rezilia un contract oricare ar fii el.Mai ales in conditii de privatizare a companiilor nationale care in cele mai multe cazuri au fost preluate de firme straine ce nu si-au tinut promisiunile. Apoi ca sa vedem cat e Ponta de smecher…omu asta ori e prost de rupe or ne crede pe toti prosti. Zice Basescu in linii mari: daca Lukoil nu respecta legea, le dam banii inapoi (initial plus investitii minus evaziune) si luam rafinaria. Ponta „traduce” : nationalizare.Si sa nu mai zic ca suntem tara nimanui cand iti iasa prim-ministrul si le dicteaza procurorilor pe cine sa ancheteze sau nu. Ah…si ma intreb…vazand ca nimeni nu vorbeste de asta… nu face nimeni ceva puscarie daca e evaziune in zilele noastre?

      Răspunde
       
  • olivian
    Octombrie 10, 2014 la ora 11:27

    Declaratia facuta de Ponta ,a fost a deputatatului. Asteptam declaratia premierului Ponta.Dar la ce guvern de tip „Harvard”avem(ex.min. de finante.)cred ca nu stiu nici cate ore are o zi,dar sa ia atitudine in privinta situtiei de la rafinarie.

    Răspunde
     
  • saba
    Octombrie 10, 2014 la ora 10:42

    domnu Guran, cind terminati de citit, cel putin sa-mi spuneti daca v-a placut.

    Răspunde
     
  • George
    Octombrie 10, 2014 la ora 10:30

    Una e sa o gandim pentru a lua masuri dure dar inteligente ulterior si alta e sa iasa „la cald” ditamai presedintele tarii la televizor sa dea o asemenea declaratie fara rost si care nu face deloc bine. Nu prea inteleg de ce iti „va fi dor” de asemenea presedinte…
    Ca Lukoil plateste salarii si la buget din banii nostri, ai dreptate !! Dar exact la fel face si OMV iar la emisiunea ta ii lauzi tot timpul ca nu stiu cat platesc la buget si nu stiu cate mii de angajati auy. Si OMV tot din banii nostri face asta, pe logica ta. Mai mult, OMV a luat pe aproape nimic si resursele in petrol ale tarii, o parte din benzina lor este facuta cu petrol romanesc. Vorba aia, ori suntem golani ori nu suntem :-). Ori ii criticam pe toti pe o logica, ori ii laudam pe toti pe cealalta… Sa critici competitorii OMV Petrom doar pentru ca emisiunea ta este sponsorizata de OMV, asta nu prea mai miroase a jurnalism.

    Răspunde
     
    1. Moise
      Octombrie 10, 2014 la ora 14:38

      Nu, ma iertati, Petrom are cam un miliard de euro pe an profit. Impozitat de statul roman. Una e colectarea taxelor indirect (acciza, TVA) si alta imp profit, dividende, etc. Iar eu nu sunt avocatul Petrom. Imi aleg insa cu atentie sponsorii, iar totul este la vedere, transparent.

      Răspunde
       
    2. Dorin V
      Octombrie 11, 2014 la ora 15:15

      N-ai inteles. Ceea ce Moise spunea ca „plateste Lukoil cu banii nostri” se referea la accize/taxe si nu la pretul total al produsului. Acele taxe si accize (din banii tai) sunt la fel fie ca alimentezi la Petrom ori Lukoil. Diferenta este ca Petrom mai plateste apoi statului impozit pe profit (banii lor – desigur, tot din banii oamenilor insa coroborat cu practicile de afaceri si competenta companiei de a face profit). Deci tehnic, daca alimentezi de la Petrom,sau orice alta companie care ruleaza in profit,comparativ cu Lukoil, statul primeste la buget pe langa accize si taxe (care nu tin cont de companie) si mai multi bani din impozitul pe profitul firmei la care tu ai contribuit prin alegerea companiei. Sper ca e clar ce am incercat sa explic.

      Răspunde
       
  • Mihail Dragotoiu
    Octombrie 10, 2014 la ora 10:09

    Desi majoritatea opiniilor aproba iesirea presedintelui de ieri, eu sunt de parerea lui Moise. A sarit putin calul exprimandu-se in modul acela! Plus ca se adresa unor investitori, buni sau rai. Toti investitorii care vin la noi stiu ca trebuie sa respecte legea, insa aici incep sa se comporte ca romanasii nostrii. Institutiile statului nu stiau ca Lukoil e pe pierdere de 5 ani, ca acolo se intampla fraude?!? Stiau, bineinteles ca stiau, inclusiv Basescu stia.De ce nu au luat masuri din timp pentru a evita situatia actuala?
    Oricum, declaratia va afecta si mai mult investiile straine directe, care deja sunt pe un trend descendent de ceva timp.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Octombrie 10, 2014 la ora 09:55

    Adevarat, nu vorbesti asa cu investitorii straini. Insa rusii NU sunt investitori straini, ci o amenintare nationala directa. Sa spunem mersi ca nu au ajuns inca cu trupe la Chisinau, gurile Dunarii si platoul de zacaminte Insula Serpilor !

    Răspunde
     
  • moshu49
    Octombrie 10, 2014 la ora 09:19

    cum adică, Gurane, tată?
    vine rusu’ şi-mi bate (iar) cu pumnu’n masă… iar eu vrei să fiu cuminte (by Tudor Gheorghe)?
    cu un PM incult politic şi economic, ajuns un paria al occidentului crezi c-ar fi un alt fel de preşedinte?
    că ne-ar fi mai bine cu batiasta pe ţambal?
    şi io care credeam că ai sînge sîrbesc.
    ai dracu’ cu sovromu lor, că’n veci nu pot uita!!! 🙁

    Răspunde
     
  • cici1800
    Octombrie 10, 2014 la ora 08:17

    consumul creste pentru ca inca sunt destul de multi romani care se intorc de dincolo si isi renoveaza locuintele (asta ca sa fie clar si de ce cresc vanzarile in dedeman) sau isi cumpara cele necesare.

    Probleme vor aparea intradevar dupa alegeri incepand cu anul viitor, din cauza somajului, fiscalitate mare (si aberanta pe alocuri), preturilor mari la energie, carburanti, mancare, medical care, etc.

    Somajul in realitate, daca includem si pe cei intorsi in tara, e probabil dublu sau mai mare.

    De asemenea multe firme care au activitate doar in Romania vor da faliment(oricum si acum sunt pe muchie).

    asa ca, puneti-va centuri pentru anul viitor

    Răspunde
     
  • GHF
    Octombrie 10, 2014 la ora 07:05

    Comuna Aiton este la 17,5 km distanta de Cluj-Napoca.

    Răspunde
     
  • cata
    Octombrie 10, 2014 la ora 06:55

    JeRe…o stii p-aia?…”daca nu-mi dati calul inapoi, fac ce-a facut tata….vai, ne scuzati, poftiti calul Dvs…dar ce-a facut tatal Dvs?…A plecat pe jos!”
    …atata doar ca daca se-aseaza astrele prost, nu primim nici calul. si pana sa preia astazi americanul baza de la Deveselu s-ar putea sa ne sara-n aer tot grajdul :)) pedestrasul Putin e cam zurliu, cauta pretexte

    Răspunde
     
  • Ilie
    Octombrie 10, 2014 la ora 01:51

    Domnu’ Guran, vorbiți, vă rog, într-o ediție viitoare despre faza cu depășirea SUA de către China ca putere economică mondială. Cred că telespectatorilor le-ar fi interesant.

    Răspunde
     
    1. saba
      Octombrie 10, 2014 la ora 10:39

      1

      Răspunde
       
  • JR
    Octombrie 10, 2014 la ora 00:08

    ce a spus basaul e bine, bah nu ti place, bine, pa! aici sunt legi ca peste tot! ce este santajul asta financiar…??!!!

    Răspunde