Mai bine o invazie informală decât un război declarat

Publicat la data de de Biziday

 

de Moise Guran

Mă simt dator să vă dau unele explicații legate de evenimentele din Ucraina, căci desfășurarea lor este, de acum, clară și o bună înțelegere ne va ajuta să pricepem și cum vor afecta aceste evenimente țara noastră.

În Ucraina este în plină desfășurare o invazie în toată regula, o invazie cu mari unități, cu acoperire aeriană și cu tot tacâmul. Este adevărat că Rusia și Ucraina nu și-au declarat oficial război, dar nu este exclus ca asta să se și întâmple în orele sau în zilele următoare; este adevărat că Rusia pretinde că nu are nicio treabă cu faptul că batalioane de tancuri mărșăluiesc prin Donetsk, Lugansk și Mariupol și că unități de artilerie bombardează de pe teritoriul Ucrainei nave ucrainene din apele teritoriale ale Ucrainei.

Invazia rusească este în faza a treia, după un model care nu a fost inventat acum, ci în anii ’50, aplicat la intervenția sovietică din Ungaria din 1956 și soldat cu un masacru, apoi la invazia Cehoslovaciei din 1968, din fericire cu mult mai puține victime, model care a fost perfecționat în 1989 în România, dar în esență lucrurile sunt similare.

Prima fază a acestui plan prevede coruperea politicienilor locali și înlocuirea lor cu unii fideli Moscovei. În România cam la asta s-a și oprit planul. În Ucraina, exact politicienii Moscovei au fost răsturnați și s-a aplicat, deci, faza a doua, cea în care un număr de băieți bine antrenați, sportivii care intraseră în 1989 în România, desfășoară acțiuni paramilitare, lăsând impresia unui război civil. Din fericire, în România nu s-a mai ajuns la această fază, dar în Ucraina ea a început imediat după alipirea Crimeei.

ucraina-2-wall

Cum forțele paramilitare erau pe punctul de a fi înfrânte, Moscova a trecut la faza a treia, cea a invaziei, încă nedeclarate, cea în care doar nu se spune că e război. Faza a patra, cea a invaziei pe față, s-a aplicat în Ungaria și în Cehoslovacia, dar atunci planul încă nu era foarte rafinat, iar sovieticii chiar doreau să facă demonstrații de forță.

Faptul că Rusia nu a trecut la invadarea estului Ucrainei, imediat după anexarea Crimeei, ține așadar de un soi de rafinament. Problema este că planul de acum al Rusiei pare a fi acela de a ocupa cel puțin 600 de kilometri din litoralul ucrainean al Mării de Azov și nu prea văd cum s-ar putea face asta fără declanșarea fazei a patra, adică declararea oficială a războiului.

Și, mai ales, nu prea înțeleg cum ar putea funcționa, la iarnă, o conductă de gaze care trece exact pe acolo, mai face apoi 500 de kilometri până la Isaccea, iar de acolo ajunge la București, pe care îl și încălzește, iarna.

Comentarii prin facebook

34 răspunsuri la Mai bine o invazie informală decât un război declarat

  • saba
    Septembrie 4, 2014 la ora 08:30

    1

    Răspunde
     
  • gigi
    Septembrie 3, 2014 la ora 21:57

    Dupa cum vad va cramponati de conducta de gaze. Am citit si multe comentarii de la psd-isti care i-mi fac scirba. inteleg pe cei care au intradevar de cistigat ceva de pe urma dictaturii psd-iste dar restul prostimii chiar ca nu o inteleg. Avem niste politicieni de tot rahatul, hoti, mincinosi, pusi pe japca,pe care nu-i intereseaza soarta noastra si uite asa o sa ne bage in rahat in acest razboi, ca doar lor le merge bine si traiesc in lumea lor de neatins. Eu zic ca daca vrem sa realizam ceva trebuie sa luam aminte de la acl student care a luat atitudine si a actionat in instanta consilul local pentru desfiintare. ROMANI TREZIREA PINA NU E PREA TIRZIU!

    Răspunde
     
  • Mihai
    Septembrie 3, 2014 la ora 17:12

    Amuzant ca basescu e ferm ! Ii va scoate pe austrieci (OMV) din tara daca se inrudesc cu rusii…. Poate si din europa.

    Răspunde
     
  • cicerone
    Septembrie 3, 2014 la ora 11:39

    Totuși,afirmația ca rușii si ucrainenii sunt un singur popor e destul de greu de contestat.

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Septembrie 4, 2014 la ora 08:24

      @Cicerone.Serios? Eu am lucrat si cu unii si cu altii si stiu ca nu se sufera deloc.Ucrainenii iubesc rusii cum ii iubim si noi.Am cris despre asta acum citiva ani si si despre razboiul lui Putin care va veni.Daca nu au fost sterse de Moise mai sunt pe blog…

      Răspunde
       
  • VictorL
    Septembrie 2, 2014 la ora 19:57

    @Moise. Istoria ne invata ca rusii intotdeauna au facut asa,nu doar dupa WWII.
    Putin apuca tot ce poate cit timp europenii se misca incet.In timp ce el a ars trei faze restul lumii inca nu a ars-o pe prima,adica impunerea de sanctiuni economice si descurajarea prin mutarea unor avioane in ESt.
    Nu se imbata nimeni cu apa chioara si atit USA cit si tarile UE stiu foarte bine ca se afla deja in razboi cu Rusia lui Putin si probabilitatea ca China sa fie aliata Rusiei este mare.America a preluat deja ca tema controlul zonei asiatice iar in Europa itiativa va fi luata de UK cu Commonwealth-ul in spate si restul europenelor alaturi.
    Basescu se preface ca nu stie ce-i in Ucraina doar pentru a trage de timp si a nu provoca panica inutila.Bursa ar rectiona imediat…Acum adevaratul razboi la Burse se cistiga.
    Putin crede ca poate ameninta Securitatea Europei cu doua tevi de gaze si de restul arme nucleare.Arme nucleare au si europenii cit sa nu ramina in Rusia piatra pe piatra,cit e ea de mare.De fapt Rusia are doar citeva orase si s-a terminat razboiul…Rusii stiu asta chiar daca Putin e dement.Daca se va ingrosa gluma rusii il vor spinzura singuri.
    Problema e ca Ucraina plateste deocamdata pretul iesirii din ,,coloana sclavilor” iar Putin vrea s-o dea exemplu pentru alte tari din CSI.Ce va razolva insa Putin daca armata lui va ajunge la Kiev sau daca va opri gazele la iarna? In mod sigur va convinge europenii ca trebuie sa merga dupa Putin si dupa gaze pina in curtea Kremlinului.In lumea asta totul e de vinzare sau daca nu e pe taraba soldatii merg sa cotrobaie pe dupa rafturi.Acolo Putin va fi gasit…

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Septembrie 2, 2014 la ora 21:21

      Asa cred si eu. Cand viata rusilor va sa fi din ce in ce mai rea, vor da cu Putin de pereti. Poporul rus este rezolvarea problemei ruse. Ma mir ca vesticii n-au actionat inca in acest sens, pe teritoriul Rusiei. Deocamdata Europa nu-si permite actiuni economice adevarate. Nu e atat de unita incat sa faca asa ceva.

      Răspunde
       
      1. VictorL
        Septembrie 3, 2014 la ora 17:45

        @Stelian.Hitler a inceput razboiul in ’39 si si-a luat-o ,,pe spinare” abea in ’45.Democratii se misca mai incet dar se misca temeinic.Daca anul asta agricultorii nu au mai exportat in Rusia la anul vor sti sa exporte in alta parte iar rusii vor sta la cozi pentru mincare pe cartela.Firmele de auto vor inchide fabricile de la rusi si rusii vor purta rablele vechi…Tot asa multe exemple insa cind pleci la razboi si iti ingropi eroii pe furis e clar ca nu ai suportul populatiei,nici din Ucraina si nici din Rusia.Mai intii suporta foamea si apoi bombele.Le va trece repede pofta de Crimeea sau de Ucraina .E frumos razboiul cind il faci acasa la altii…Totul se judeca global iar acum e evidenta trasarea unui gard pe care Putin sa nu-l poata sari.Gardul ala va fi Ucraina.E o tara pe care doar ucrainenii o pot stapini pe termen lung si unde rusii nu sunt bine primiti.

        Răspunde
         
  • proletarul
    Septembrie 2, 2014 la ora 19:08

    cred ca dupa discutiile din cna cam zboara emisiunea de la tvr. este o emisiune partinitoare pt privati impotriva oamenilor obisnuiti

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Septembrie 2, 2014 la ora 21:03

      Este o emisiune economica. Oamenii obisnuiti nu creaza locuri de munca. Companiile private da. Economia este locurile de munca.

      Răspunde
       
    2. Stelian
      Septembrie 2, 2014 la ora 21:15

      Eu cred ca doamna se ingrijora mai mult ca spune lucrurilor pe nume, nu firmelor.

      Răspunde
       
  • Cezar
    Septembrie 2, 2014 la ora 18:08

    Nu va fie frica….Romania n/a-re cu ce! 🙂 Anul asta in concediu am apucat si ziua marinei si nu am ratat ocazia sa vad parada. Inafara de o vas al carui motor scotea fum mai rau ca furnalul, restul pareau capabile sa fuga din fata urgiei. Daca sunt pe faza si apuca sa fuga spre stramtori din prima ora de conflict, ne putem lauda ca am avut marina activa in lupta pana la sfersitul celui de-al III-lea RM. Mai greu cu submarinul, ca el este la cheu fara baterii si nu poate intra in imersiune…pacat…ar fii avut cele mai multe sanse sa scape nevazut si nevatamat! 🙂 Radem, glumim….dar nu e rasul nostru. Am observat ca Basescu urla si rage/dupa caz tace sau vorbeste in soapta in urma rapoartelor serviciilor secrete. Pana acum parea situatia a fii ok…ceva s-a schimbat intre timp si nu mai este ok deloc. Doamne fereste!

    Răspunde
     
  • Amy_Neagoe
    Septembrie 2, 2014 la ora 08:30

    Pe cît pariezi cu mine, pulosule, că habar nu ai care e semnificația cuvîntului ‘retardat’, pe lîngă faptul că ai tupeul neasemuit, pocitule și penalului, să mă înjuri/jignești și să încalci legea, astfel????????Cine ești tu de-ți permiți să te caci în conversațiile pe care le faci pe internet ca și în viața reală, handicapatule? Ce, crezi că ceea ce eu am voie să fac datorită statutului meu de extrem de deșteaptă și de corectă și avînd un statut juridic de top, ai și tu voie la fel????????????????Vezi să nu, analfabet ce ești……………

    Răspunde
     
    1. dragos
      Septembrie 2, 2014 la ora 09:22

      M-am uitat la ce ai scris, dar si la profilele tale de FB si LinkedIn, Amy. Fugi repede la doctor, spre binele tau cat si al celor din jur!!

      Răspunde
       
    2. Doamneee!!!!
      Septembrie 2, 2014 la ora 12:34

      Diazepam tata… Mai scoate din prostiile de pe facebook. Macar mai poti masca una alta.

      Răspunde
       
  • Burebista
    Septembrie 1, 2014 la ora 22:33

    Moise, hai odata…
    A pierdut domnul Stelian cheia de la dulapul cu caseta ?

    Răspunde
     
  • pixo
    Septembrie 1, 2014 la ora 22:30

    unde este emisiunea, nu era la tvr1 de la 22.15?

    Răspunde
     
  • bogdan
    Septembrie 1, 2014 la ora 22:23

    Pai e deja 22.21. Unde e emisiunea? A inceput ceva in reluare cu o manastire. Ce e Moise? Ti-au pus astia pumnul in gura?

    Răspunde
     
  • Eftimie
    Septembrie 1, 2014 la ora 21:40

    Interesant alt aspect : SUA si alte tari OTAN fac zboruri de observare deasupra Rusie in ‘tratatul international pt cer deschis’.Acum zboara englezii.Dar n-am auzit de zboruri rusesti sua iraniene deasupra SUA,Anglia,Franta…ei n-au ‘cer deschis’ ?

    Răspunde
     
  • mihai
    Septembrie 1, 2014 la ora 20:24

    Dar de trupele OTAN care au ocupat Kievul (acei mascati de pe maidan) … nu amintim nimic ? E de fapt o incercare a ucrainienilor de a se elibera de ocupatia occidentala. Si de unde informatiile cu trupe rusesti ? S-au trimis ‘informari-pe-surse’ ?

    Răspunde
     
    1. Vali
      Septembrie 1, 2014 la ora 20:53

      Putin, tu esti?

      Răspunde
       
      1. abhora ratio
        Septembrie 2, 2014 la ora 16:11

        :)) in costum de judo ! :))

        Răspunde
         
    2. VictorL
      Septembrie 4, 2014 la ora 08:41

      @Mihai.Informarile le fac televiziunile rusesti.La ele Putin se lauda ca face si drege iar la cele occidentale minte de ingheata apele si el si ambasadorii lui.Afara de asta tancuri si lansatoare de rachete nu se gasesc la aprozar nici in Ucraina si nici in Rusia.Supersonice la fel…
      Exista si sateliti care-ti filmeaza oul fiert pe masa sau iti gasesc ochelarii de soare ingropati in nisip pe plaja,cum i-au gasit pe ai Cristine Onasis in anii ’70.
      E cazul sa te trezesti.

      Răspunde
       
  • Mihai
    Septembrie 1, 2014 la ora 20:23

    nu e un plan tipic sovietic. recomand cu caldura cartea “hidden agendas” – John Pilger. explica multe lucruri din conflicte istorice.

    Răspunde
     
  • Stelian
    Septembrie 1, 2014 la ora 20:11

    Asta cred ca se intampla mai acum cateva saptamani daca nu trageau rachete in avionul de pasageri. Am observat atunci ca lui Putin nu-i pasa nici un pic de mortii din acel avion, ci era ofticat ca se intamplase asta, caci ii intarzia planurile. Acum se pare ca lumea (Europa, America) au uitat de tragedie, asa ca Putin poate sa-si duca planul la capat.

    Răspunde
     
    1. Amy_Neagoe
      Septembrie 1, 2014 la ora 21:54

      Domnilor, prea le știți al Dracului de bine pe toate, încît am 2 variante pt.a descoperi cine sunteți domniile voastre, de fapt: ori niște boșorogi pensionați din serviciul de Afaceri Externe al Romîniei sau, dacâ nu, niște bârboși mai tinerei din S.R.I și S.I.E. Io una sunt mai tinericâ și fac parte din generațiile âlea care și.au luat liber de la cursurile de istorie a râzboaielor, în licee si din facultâți. Mai mult decît asta, întrucît știu câ S.S.urile din lumea întreagâ au și canale deschise de comunicare între ele și între toți, iar io nu am fâcut nici Politehnica sau Informaticâ și nici nu am activat vreodatâ în vreun serviciu de spionaj, chiar nu am de unde sâ știu dacâ nu sunteți cumva voi, chiar K.G.B.ul deghizat(sau P.S.D.ul, tot una e). Cu toate astea, vâ rog sâ vâ amintiți ce am scris astâzi pe Facebook, sâ corelați cu proaspetele declarații NATO din U.K.(despre care încâ nu am aflat eu nimic) și sâ înțelegeți ce am scris: Putin e un animal securist(la fel ca voi). Și tocmai de aceea, se va opri la faza a 3a din cele 4 pe care tocmai le-a descris dl.Moise Guran, pe blogul sâu. Dar și voi știați deja lucrul âsta, niet??Ham-ham!

      Răspunde
       
      1. Stelian
        Septembrie 1, 2014 la ora 23:48

        Daca vorboti despre mine, va inselati. Sunt lacatus mecanic intr-un oresel englezesc si nu sunt nici tanar, nici batran.Tot ce am spus a fost ceea ce am inteles eu din declaratia lui Putin, facuta imediat dupa tragedie. De atunci am vazut ca era suparat, ca-i daduse planurile peste cap.

        Răspunde
         
        1. Mister Chew Chew
          Septembrie 2, 2014 la ora 09:18

          Din orasul in care manifestantii cereau desfiintarea NATO, probsbil. declaratia lui Putin era ca rusii si ucrainienii sunt un singur popor. Daca va declara mai departe ca rusii si chinezii sunt acelasi popor si europenii nu sunt in stare sa-i daruiasca o carte de istorie, China ar putea sa-i aminteasca lui Putin de stramosii cu ochi mici care faceau baie in Amur. Energizati cu energie venita din nord.

          Răspunde
           
        2. daniel
          Septembrie 3, 2014 la ora 16:17

          Bombardamentele din lugansk si donet tot rusi
          le face .mii de civili ucisi in estu ucrainei tot rusi
          .la odessa tot ei

          Răspunde
           
          1. Stelian
            Septembrie 4, 2014 la ora 22:52

            Stiti pe altii care se lupta pe acolo, sau numai pe ucrainieni? Daca niste separatisti apareau inarmati si luau cateva orase in Rusia, credeti ca rusii bombardau acele orase? Mama mama ce ar fi fost acolo. Ucrainienii sunt fratii mai mici ai rusilor, ca sa spun asa.