BIZIDAY: Joi, 26 iunie 2014

Publicat la data de de Moise

This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

56 răspunsuri la BIZIDAY: Joi, 26 iunie 2014

  • Catalin ( CTL )
    Iulie 8, 2014 la ora 20:12

    La multi ani, Moise ! Multa sanatate si fericire ! O zi de nastere minunata !

    Răspunde
     
  • Carla Mica
    Iulie 8, 2014 la ora 19:20

    La multi ani Moise draga! Vacanta placuta si te asteptam cu forte noi in toamna.

    Răspunde
     
  • adi
    Iulie 8, 2014 la ora 14:31

    La multi ani.

    Răspunde
     
  • gussy
    Iulie 8, 2014 la ora 13:06

    Draga Moise, am aflat de dimineata, in masina fiind, ca azi sarbatoresti.
    Asa ca iti urez si eu „La multi Ani”!
    Sa traiesti si sa ne informezi (si formezi) cat mai mult timp.
    Vacanta placuta!

    Răspunde
     
  • Elisabeta
    Iulie 1, 2014 la ora 23:56

    Draga Moise, ai facut la Europa Fm o emisiune despre religia in scoli. Nu am inteles prea bine este sau nu obligatorie religia in scoli.Te intreb pt ca am o fica clasa a 11 si din clasa a 9 mi sa spus ca este obligatorie.Eu nefiind deacord cu acest lucru ( imi invat copilul acasa si il instruiesc conform cuvantului lui D -zeu si pt acest lucru imi iau responsabilitatea in fata tuturor),am facut o cerere la scoala si nu participa la ore.Dar acest lucru o afecteaza la medie deoarece chiar daca este o eleva de 10 niciodata nu a reusit sa aiva media generala 10 deoarece mediile se impart la toate materiile scolare inclusiv religia .
    Rugamintea mea este daca poti sa ma lamuresti clar ,precis si daca se poate chiar cu articole sau litera din lege sa inteleg ce am de facut pe la anul viitor cand o sa fie clasa 12.
    multumesc mult

    Răspunde
     
    1. VictorL
      Iulie 6, 2014 la ora 23:14

      @Tre4me.Nu,inginerul era seful cel mare la un garaj.Managerul,adica.Maistrul,ca mi-ai adus era si mai ,,praf”.Daca aveai o problema o rezolvai cu strungarul care era ,,artist”si impreuna cu seful de atelier mecanic,care era inginer si fiu de fost patron de camioane inainte de Nationalizare,cind i-au confiscat lui taica-sau Layland-urile.Al treilea ,,nevinovat”era secretarul de partid dar era simpatic si nu supara pe nimeni.
      Nici eu nu dau cu creme dar la ora prinzului este intr-adevar Soarele mai periculos decit pe vremuri.Acum vorbim si la noi de 39 grade.Pe vremuri vorbem de 35.
      Totusi,romanii se descurca bine,pentru ca maninca ,,Gincobilova”(sau cum s-o scrie si ce o fi aia),cu piine…Se face reclama peste tot dar e pe lista de compensate,asa ca nu mai avem probleme de sanatate.Mai nou am aflat ca fie-mea nu mai e asigurata de vreo trei ani,chiar daca ii dau din 6 in 6 luni card de sanatate sa-l arate pe ,,afara”.Nu pote face nici o analiza macar in Romania.Asta si cu ,,a propos”de patriotism.Oricum platesc totul cind e vorba de mers la doctori dar sar peste ca sa nu ma enervez…Las romanii sa se simta bine ca au manifestat pentru Arafat si sau ales cu el dar fara o lege a sanatatii dupa atitia ani.
      Informatii nu-ti mai dau acum caci mi-e lene.Ma bucur ca s-a calificat Olanda…

      Răspunde
       
  • Alex G
    Iunie 30, 2014 la ora 23:20

    GOSPODARI asta ne trebuie mai multi! In Romania si in Guvern si in general..
    Apropo ia traduceti cu Google GOSPODAR din ROMANA in Engleza..sa vedeti cu ce se traduce…si nu degeaba!
    http://translate.google.ro/#ro/en/gospodar
    ZONE LIBERE DE TAXE!

    Răspunde
     
  • Cris
    Iunie 30, 2014 la ora 20:25

    ATENTIE !!!

    Proiectul Noului Cod Fiscal cuprinde impozite pe blana ursului din padure

    Înregistrarea în evidenţa fiscală a persoanelor fizice care nu realizează venituri

    Art. 192. – (1) Persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menţionate la art. 164 şi nu se încadrează în categoriile de persoane care nu datorează contribuţie sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuţiei se suportă din alte surse, datorează, lunar,
    contribuţie de asigurări sociale de sănătate şi au obligaţia să solicite înregistrarea la organul fiscal competent, în termen de 15 zile de la data la care se încadrează în această categorie.

    (2) Contribuţia prevăzută alin. (1) se calculează prin aplicarea cotei individuale de contribuţie asupra bazei de calcul reprezentând valoarea salariului minim brut pe ţară şi se datorează pe toată perioada în care sunt încadrate în această categorie.

    (3) Pentru persoanele fizice prevăzute la alin. (1) care nu au realizat venituri pe o
    perioadă mai mare de 6 luni, şi nu au efectuat plata contribuţiei lunare pentru această perioadă, contribuţia datorată pentru luna în care solicită înregistrarea, se calculează prin aplicarea cotei
    prevăzute la art. 165 alin. (1) lit. a) asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 (SAPTE) ori salariul minim brut pe ţară. Dacă perioada în care nu s-au realizat venituri este mai mică de 6
    luni, şi nu s-a efectuat plata contribuţiei lunare pentru această perioadă, contribuţia datorată pentru luna în care solicită înregistrarea se stabileşte proporţional cu perioada respectivă.

    Răspunde
     
  • Catalin Epure
    Iunie 29, 2014 la ora 14:43

    Draga Moise,

    As dori as te intreb, de ce de fiecare data cand prezinti rubrica curs de schimb, cand afisezi respectivele cursuri, punctul pentru zecimale este la euro si dolar un „.” pe cand la francul elvetian este o virgula „,”? Este o conventie sau pur si simplu asa a scris Artistu’ Vasile?

    Răspunde
     
    1. Cris
      Iunie 30, 2014 la ora 18:45

      Artistul Vasile e de vina.. care e mai mult artist decat economist… Oricum sectiunea valutara din emisiunea lui Moise e cea mai amuzanta din toate.

      Zone de suport sau rezistenta care nu exista, previziuni de curs total arbitrare, motive artificiale care ar putea conduce la o directie sau alta.

      Toate ca sa ajungem, in final, la concluzia ca evolutia cursului este in mod clar intr-o directie, daca nu cumva apar factori care sa o faca sa fie in cealalta directie.

      Răspunde
       
  • Cotnarel Anton
    Iunie 28, 2014 la ora 18:27

    2 luni de concediu??? Le meritati, dar parca prea mult veti lipsi de pe micile ecrane… Ori se castiga foarte bine in perioada anului cat timp realizati emisiunea, ori v-ati saturat de ea. Noi nu, era portia zilnica de informatie placut prezentata!

    Răspunde
     
  • Cris
    Iunie 28, 2014 la ora 11:55

    E o rusine pentru TVR, dupa ce a sponsorizat veri de-a randul emisiuni costisitoare de pe litoral, sa nu poata tine in viata cateva emisiuni care chiar conteaza.

    Răspunde
     
  • anca
    Iunie 27, 2014 la ora 23:21

    Vacanta placuta d-voastra@ co.
    O sa-mi lipsiti.

    Răspunde
     
  • DoruM
    Iunie 27, 2014 la ora 18:19

    Domnule Guran,concediu placut,tie si echipei,il meritati cu virf si indesat!!Va asteptam,si noi cei ce ti-am mai scris(putini),si cei multi,care doar va urmaresc.Si asteptam cu mare interes si stirile ce au DNA-ul in prim plan,ca daca nu le dati voi,doar nu le-o da Motanul Pirtzulica!La mai multe si numai bine!

    Răspunde
     
  • Ovidiu
    Iunie 27, 2014 la ora 17:36

    Pai si cu noi cum ramane, daca pleci in vacanta? 😀
    Concediu placut!

    Răspunde
     
  • N!ck
    Iunie 27, 2014 la ora 17:18

    Concediu Placut!

    Răspunde
     
  • Sabin
    Iunie 27, 2014 la ora 14:14

    Vacanță plăcută! Vă așteptăm în toamnă 😀

    Răspunde
     
  • Cezar
    Iunie 27, 2014 la ora 13:20

    Moise, nene…cata vacanta ai tu si echipa ta….ehhheeeee ce viata! 🙂 Intrebarea mea este legata de ultima afirmatie, de luna august si de filmarile alea. Ce filmati mai exact, ce proiecte aveti in desaga? Vacanta placuta si ne revedem la toamna sanatosi! PS Emisiunea asta a ta este precum un drog, ce ma fac eu pana la 1 septembrie fara ea…ca intru in sevraj? 🙂

    Răspunde
     
  • petre
    Iunie 27, 2014 la ora 12:57

    sa nu le faci propaganda astora de la DNA, ca nu ma mai uit la emisiune. pastreaza-ti stirile economice, care sunt foarte bune si pe care le urmarescu cu interes. vacanta placuta!

    Răspunde
     
  • Elena Apostol
    Iunie 27, 2014 la ora 09:37

    Buna Moise Guran!
    Propunerea mea pentru emisiunea de la radio este, numai daca iti permite timpul, ca macar odata pe luna subiectul emisiunii sa fie dat de ascultatori si nu de tine, in urma unei selectii! Pe final doresc concediu placut tie si colaboratorilor, fara de care nu ar fi posibile emisiunile de la radio si tv!

    Răspunde
     
  • VictorL
    Iunie 27, 2014 la ora 09:23

    @Moise&CO.Vacanta placuta si sa stii ca doua luni nu mi se pare mult.Totul e sa-ti permiti…Bafta multa!

    Răspunde
     
  • Felicia
    Iunie 27, 2014 la ora 09:16

    Emisiunea e una dintre putinele productii TVR digerabile :). Aici, in Germania, pe satelit avem doar TVRi si PROTVi.Cum ai mentionat in alta emisiune, aproape in fiecare seara se difuzeaza la Protv seriale despre romi. Un kitsch desavarsit. Din pacate, ai dreptate: viziunea serialului, respectiv a romilor, despre EDUCATIA MUNCII, este dezastruoasa. Asa nu vom ajunge departe. Cine nu are insa aici un internet de mare viteza, se resemneaza sa se uite la acele seriale. De aceea, va multumesc pentru calitatea BIZIDAY. Concediu placut intregii echipe!

    Răspunde
     
  • Pita Gora
    Iunie 27, 2014 la ora 01:14

    Fiind o emisiune economica, va rog mai multa atentie la aritmetica. Spaga lui Stavarache (la 4:30) 1000 stalpi * 38 EUR * 50% = 90000 EUR ???

    Răspunde
     
  • mihai radulescu
    Iunie 26, 2014 la ora 23:53

    Napoai vacanta faina Moise:)

    Răspunde
     
  • Teo vaidean
    Iunie 26, 2014 la ora 23:31

    Traim in Romania,nimic de zis.

    Răspunde